• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
misliš li ga pigati iz jedne cjevi ili bude imao baze pa luk u njih?
jesu li cijevi 6 ili 8 metara?
ako su 6, onda ti je dosta i 6 metara širok najlon...pod uslovom da zapikneš svaku stranu 25-30 cm u zemlju...

ja sam zamislio ispiliti cijevi od metar i pol zapiknuti u zemlju pol metra tak da metar viri van i na njih nasaditi luk koji je od cijevi 6 metri u komadu,s tim da bi na svakoj strani 30 cm ostavio ravno da se nasadi u baze
to bi spojio uz pomoć tanje cijevi i šarafa u bazu i luk,tak da bi ukupna širina za vidljivi dio najlona bila 8 metara,tak da bi bilo dosta 8 i pol metara najlon,bu to dosta?

kaj se tiče luka htio bi dobiti što više širine,tak da ću ga minimalno savijati

e,sad s obzirom da bi onda bočna visina bila 1,3 metra plus visina luka,kak se bu to ponašalo na vjetru,da stavim kakva pojačanja,ili bu to dosta jako samo po sebi,kak se sad čini radit ću od 42,4mm,jer takvih trenutno ima,neznam jel bi tanje i bile dosta?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
takve plastenike ja radim od tričetvrt cole, jedino su baze (onaj metar i pol) od cole...
ako misliš ostaviti bazu jedan metar iz zemlje, malko bude knap ovaj od 8.5 metara, ja sam svoje upikavao 70 cm u zemlju...
širina bude 4.5 metara, sve preko toga je upitno za nošenje snijega, tj. ako ideš na šire treba ti prečka da pojačaš luk.

vjetar rješavaš prebacivanjem nekoliko štrikova preko plastenika...sve ostalo će biti ok...
jedina stvar koju sam na svojima nisam napravio je da ga se malo (ali zbilja malo) upiga na sredini, puno lakše snijeg pukne i sklizne dolje...
ako bude luk cola, razmak može ići na 1.75, moguće čak i 2 metra...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
znači tričetvrt cola kod tebe drži raspon 4,5 metra

ali kad smo kod debljine cijevi,ti si spominjal da koristiš vodovodne,one imaju deblju stijenku

a kaj se širine najlona tiče,bum još vidio možda ga i povisim,pa stavim širega,samo me zanima koliko ga minimalno moram ukopati da mi ga vjetar ne iščupa
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ja ga uopće ne ukopavam, ide na zemlju i pored kopam grabu i svu zemlju stavljam na najlon...dovoljno je 30 cm najlona da se niš ne dogodi...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Čemu kopat i ostavit rupu,pored plastenika, zar nije bolje da se otkopa dimenzija plastenika cca 20 cm dubine zemlja odlaže s vanjske strane mjere plastenika i kad položiš foliju na cijevi s tom istom zemljom zatrpaš.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Kakvo kopanje samo nabacaj gore i nagazi dobro, pripazi da ne gazis previse blizu najlona da nije previse zategnut. Ovako ce biti puno lakse skloniti zemlju kad bude mjenjo foliju
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Čemu kopat i ostavit rupu,pored plastenika, zar nije bolje da se otkopa dimenzija plastenika cca 20 cm dubine zemlja odlaže s vanjske strane mjere plastenika i kad položiš foliju na cijevi s tom istom zemljom zatrpaš.

pošto su moji plastenici na ravnom, spojim sve grabe između plastenika i dobijem kanalsku mrežu za odvodnju...jer svi znamo da je lakše namočiti nego posušiti plastenik...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Planiram napraviti još jedan plastenik cca 150 m2 pocinčane cijevi su tu od 48.3 mm i danas sam nešto skrajao cijevi.

Pošto sam zamislio da cijevi budu iz više komada, bez varenja razmišljao sam kako ih spojiti a da ipak bude nečemu i lagani za montažu i demontažu.

Alat je napravljen i za cijevi od 1 cola neka se nađe nikad se nezna možda bude zatrebalo..
Ovo je manje više improvizacija, mislio sam nešto kvalitetno složit (ali košta možda kasnije) a i ovako radi dobro tako da neću trošiti kunice bezpotrebno.

Aat za redukciju cijevi (cijev u cijev) uz minimalna ulaganja evo par slika.

Redukcija sa 48.3 mm na 48.00 mm



Sa pritiskom od 20 tona ide bez problema.



Gotove cijevi sa redukcijom dužine 60 mm



I završno.


 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
hehe...tankostjene cijevi...
dobra ideja...samo nam nisi pokazao gdje si upro cijev...
vidim i da moraš odrezati dio jer se "rascvjeta" od pritiska, jel to stvara problem kad skidaš alat s cijevi?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Kaj si ih uprešal samo 3 desete,na slici izgleda više....
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
hehe...tankostjene cijevi...
dobra ideja...samo nam nisi pokazao gdje si upro cijev...
vidim i da moraš odrezati dio jer se "rascvjeta" od pritiska, jel to stvara problem kad skidaš alat s cijevi?
Upro sam u gornju betonsku ploču, cijev se ne rascvjeta od pritiska cijevi su dužine 6 metara i rezane na mjere od 3 m , 2,2 m i 1.6 m.
Cijevi pilim malom brusilicom tako da baš nisu 100% ravno odpiljene.

Alat premažem uljem i onda se lakše skida malo kuc kuc čekićem i ide.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
kaj nemaju te cijevi šav iznutra, pa kad guraš sprešanu u cijelu ne zapinju?:(think):
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kaj si ih uprešal samo 3 desete,na slici izgleda više....
Sad vidim da sam pogrešno napisao uprešano je na 45.00 mm, dakle 3.3 mm ispričavam se na pogreški.

kaj nemaju te cijevi šav iznutra, pa kad guraš sprešanu u cijelu ne zapinju?:(think):
Ima onaj var po dužini, taj var pobrusim okruglim brusom sutra ću slikati pa postaviti kak to izgleda ništa komplicirano.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Unutrašnji var cijevi pobrusim brusom za 1 minut.
Par slika.
 

Prilozi

  • Dorada cijevi.jpg
    Dorada cijevi.jpg
    22.2 KB · Pregleda: 193
  • Dorada cijevi1.jpg
    Dorada cijevi1.jpg
    24.2 KB · Pregleda: 215

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Taj tvoj improvizirani alat kako je napravljen?Jedna strana je 48,3mm a druga 45mm.Jel to ide na konus ili kak već?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo nacrt što sam napravio možda nekome bude od pomoći.
Ako bi se radio za cijevi debljine od 2 mm potrebno je podebljati stijenku još za 2/3 mm i smaniti unutrašnji otvor za 0.5 mm i po mogućnosti obavezno okaliti alat.



Link na veću sliku.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh