• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

EdinVZ

Novi član
Tu od
13 Tra 2020
Poruka
2
Pozdrav svima, trebao bih malo pomoc, naime odlucio sam raditi plastenik, s obzirom da imam pristup besplatnim gredicama i drvu na poslu od tog materijala cu ga i graditi. Sto se tice same konstrukcije manje vise sve imam isplanirano, internet je pun odlicnih ideja. Kako radim plastenik manjih dimenzija, otprilike 2x5m koristio bih kombinaciju neke kvalitetne folije i cvrste plastike, samo za krov bi koristio cvrstu plastiku. I tu trebam pomoc, gdje da narucim ili kupim takve ploce, polikarbonat, pvc. valovite ploce itd.. nije bitno samo da je cim jeftinije, npr. ima polikarbonantna ploca 2x1m otprilike ne znam sad napamet i cifra je oko 150kn, malo mi je to skupo, vidim vani po tim forumima i tutorialima da oni nabavljaju puno jeftinije to, ima ko kakav savjet ili da je vec kupovao i ako moze neka preporuka za foliju ali ona nije skupa i ne trebam je puno pa cu uzeti najskuplju pa ne bi trebalo biti problema.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa najkvalitetnije folije za plastenike se kreću od 6-10 kn m2...
malo pošnjofaj po obližnjim poljoprivrednim apotekama i ne troši lovu bezveze na ploče.
 

EdinVZ

Novi član
Tu od
13 Tra 2020
Poruka
2
Znaci samo folija je ok, najvise me muci ako dodje do kakve tuce, premda nije neki problem to promijeniti ako popuca s obzirom da nije skupa
 

DamirCokic

Novi član
Tu od
7 Svi 2020
Poruka
6
Jedno pitanje, da ne pokrecem zasebnu temu, radi se o plastenicima. Posadio sam u plasteniku paradajz, vec je vezan, i naprwduje dobro. Nisam stavljao foliju prije sadnje, nego sam ga posadio onako, na golu zemlju. Medjutim, cini mi se da, zbog toplote, i uprkos redovnom provjetravanju, cini mi se da prebrzo gubim vlagu.
Jedan lik mi je predlozio da ispod paradajza prostrem slamu. Ne znam koliko je to uputno, i da li moze doci do pojave nekih bolesti ili drugih problema?
Posto u plasteniku imam i papriku, isto pitanje vazi i za nju, moze li se prostirati slama?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Pretpostavljam da je već napisano u temi, ali nemam vremena čitati ju cijelu...

Dakle, ako netko ima iskustva i volje da podijeli to samnom, bio bi zahvalan!
Planiram izgradnju plastenika dimenzija 8x30 ili 6x40 metara.
Koje su najbitnije stvari za pripremiti prije izgradnje i na koje stvari obratiti pozornost prilikom izgradnje i odabira?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Najviše obratiti pozornost na debljinu stijenke cijevi i broj pojačanja u odnosu na snijeg. Znači ako ide raster 2m tu mora biti luk barem 2mm debljine stijenke. 8m je već ozbiljna konstrukcija i postavi snijegobrane.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
takve ti agroservis prodaje, pa si eventualno sam zmontiraš...a da bi ga išal delat iz nule, nemaš ni vremena ni živaca, a bome nit alata...
samko, na kakve snjegobrane na plasteniku točno misliš?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kupljenac, nitko ga nije mjerio...ide kakvog kupiš...
samko, imam i 8 i 10 metarske plastenike, ali tih spiganih cijevi nemam...i nigdje ne stoji snijeg, čak više i ne pada...;)
ovo kaj sam sam radio od konstrukcija vezao sam na razupore i na w konstrukciji, tako da nije odmah do najlona...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Dobro svako zna za svoje podneblje što mu treba, kod mene je nakon par tjedana od postavljanja 10m plastenika pao snijeg preko noći 45cm i to baš mokar(u srbiji je bilo puno sravljenih plastenika uz cestu). Ove godine opet nekih 30-40cm
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ja imam jednog od 12m širine, slovenski, četvrta godina mu je a uzeo sam ga kako polovnog, starog desetak godina. Nisam imao od tada nešto puno snijega pa nemam pojma kako bi se ponašao kad bi bilo 30-40cm mokrog. Par puta palo desetak cm i čim se skupilo 5cm na njemu samo je otpalo, ali nije ni snijeg svaki isti. :) Dupli najlon, na napuhivanje je pa možda zato odmah opadne?

Kod ćaće mi je plastenik prije dvadesetak godina srušilo 20cm mokrog snijega. Taj isti plastenik smo obnovili i 2012. kad je palo valjda metar i pol snijega kroz dva tjedna, čišćenjem više puta dnevno smo uspjeli spasiti. Na su bočne strane bile potpuno do krova zatvorene snijegom od čišćenja. :)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Jel bi pomoglo da se lozi vatra i grije dok snijeg pada? Tada se ne bi trebalo skupljati snijega?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Jel bi pomoglo da se lozi vatra i grije dok snijeg pada? Tada se ne bi trebalo skupljati snijega?
Ni slučajno, otvorena vatra ni blizu plastenika pogotovo s duplom folijom.

Grijanje pomaže naravno, što više to bolje. Za te stvari su indirektni termogeni ili direktni ako je plastenik prazan.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
samko, jesi li probao zapaliti najlon dok je s druge strane mokar ili je na njemu snijeg?
...nebi ga ni brener probio...🔥
 
Na vrh