• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

almirko

Novi član
Tu od
16 Ruj 2014
Poruka
3
druže ja sam u tz, kod nas je ta cijena na više lokacija...sad nešto kontam da radim malo veći za foliju od 10m, al valja se još malo prokontati dok to ne pokupujem....
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Doduse ja ovde u Brckom nisam nesto gledao cijenu tih ravnih cijevi od 6 m,samo mi je u oko pala ova cijena vec savijenog luka sto prodaju,a vjerovatno je onda ista cijena ko u TZ+cijena savijanja i to je to:icon_e_smile:
Ali ti posto imas masinu za savijanje,onda bar sebi radi visoke tunele,em lici na nesto em je podesan za uzgoj sirokog spektra povrtnih kultura,Lakse ti ga je i odrzavat a i frezat kad za to dodje vrijeme.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Već duže vrijeme planiram napraviti plastenik za obiteljske potrebe (povrće), a ako nešto ostane i za prodaju (prijatelji i rodbina, jer je upita već bilo).
Tako sam si predstojeću zimu rezervirao za konačno definiranje projekta i polaganu pripremu jer isti namjeravam raditi sam (gdje bude trebalo uskočit će netko od prijatelja, kum, susjed i sl.) prvenstveno zbog novaca (radije radim sam čvršći i veći plastenik nego kupim slabiji i manji).
Pročitao sam sve teme na ovom forumu koje se dotiču plastenika te uvidio da ima različitih pristupa, problema, rješenja i modela plastenika.
Uza sve to sada je tu i zakonska regulativa koje se namjeravam držati jer tko zna što vrijeme nosi i što može biti (inspekcije i sl.)

Okvirna ideja na početku mi izgleda ovako (molim iskusnije da me isprave u greškama - u razmišljanju, krivim nazivima itd. te daju svoje sugestije i iskustva da ih razmotrim)
1. radio bi plastenik maksimalnih vanjskih dimenzija visina 2,5m, širina 6 m i dužina 17 m
2. bočne stranice bi mi bile okomite do visine 0,8 m, a onda lučni krov (sve se spaja iz dva dijela na vrhu), obrada unutrašnjosti sa kopačicom (flora 55), mtk (Labinprogres 14 ks) i ručno
3. sidrišta ukopana u zemlju 0,5 m na dnu podmetnuta cigla zbog propadanja uslijed tereta (snijeg)
4. konstrukciju sam mislio raditi od vodovodnih pocinčanih cijevi (3/4 cola za lukove i 1/2 cola za ojačanja)
5. razmak između lukova mi ispada 1,54 m
6. najlon 200 mikrona širine 10 m, po mom proračunu ostaje za ukapanje oko 0,6 m sa obje strane
7. orijentacija plastenika sjever - sjeveroistok - jug - jugozapad odokativno to mi uvjetuje položaj i dimenzije parcele
8. ulazna vrata širine 2 m, dvoumim se između izrade rolo i kliznih vrata (pa bih molio savjet) jer mi klasično otvaranje (kao kućna vrata) automatski uvjetuje skraćivanje plastenika zbog puta i granica zemljišta
9. sredinu bi (samo preko zime zbog snijega) ojačao podupiranjem drvenim stupovima

Nadalje zanima me
- da li zemljište za plastenik mora biti skroz vodoravno ili može biti neki blagi pad cca 10-20 cm na širinu plastenika (konstrukciju plastenika bi svejedno postavio u vagu po širini znači da bi na jednoj strani bio malo više ukopan)
- kako se postavlja dupla folija (meni neće trebati ali me interesira) kod grijanih plastenika jer nisam nigdje uočio na koji način je učvršćena na konstrukciju, koliki je razmak između folija i kako se napuhava
- kakve su kopče bolje plastične ili metalne, ako ih sami izrađujete može koji primjer, slika i od čega ih radite, vrsta i debljina materijala i sl.
- kako obično spajate cijevi koje produžujete, mislim na lukove, (da li stavljate kao umetak tanju cijev ili širu cijev izvana?, koliko je preklapanje?)
- kako obradite spoj da ne oštećuje najlon (omatanje nekom trakom ili ?)


Nadam se da nisam previše „zadušio“.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ajmo po redu...

1. širok 6 metara a visok 2.5 neće moći...na tu širinu preporučam bar 3 m visine...zbog lakšeg opadanja snijega...
2. OK
3, 4, 5. OK
6. najlon od 10 m najvjerojatnije neće biti dosta (čini mi se da sam radio jednog takvog od baza (0.8 x 2 = 1.6 m), srednjeg dijela od 1 m, te je čista dužina svake strane luka bila 4 ili 4.5 m što je ukupno još 8 ili 9 m.
znači 1.6+1+bar 8 = 10.6 iliti po mojoj računici si kratak za 60 cm do zemlje (a kaj ćeš ukopat?).....dakle, 12 m najlon???
7. OK
8. kak god ti je jeftinije i funkcionalnije...klizna su bolje riješenje (ljepše i stabilnije)
9. ok

e sad ono nadalje
- nema taj nagib nekog velikog utjecaja na statiku plastenika, jedino pazi da sa gornje strane bude dovoljno duboka graba zbog ulaska oborinskih voda u plastenik
- folija se stavlja na aluminijske lajsne
-klikni na stranicu DH plastenika, vidjet ćeš kopče i sitnarije...
-osobno ih produžujem da je vrh plastenika od istog materijala kao i baze...a lukovi su nešto tanji..
-napraviš krpice od otpadnog najlona i staviš ispod kopči da ne strgaš odmah pravi...


nisi zadušio...:icon_thumright:
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
ne bi htio ići van zakonskih gabarita, znači trebao bi biti uži na tu visinu, koliko?

našao sam negdje tu na forumu podatak da bi pad krova trebao biti min. 28 stupnjeva pa sam po tom gledal da mi između vrha krova i vrha bočne stranice bude toliko ili više

za najlon ću još jednom provjerit račun

ako bi radio klizna (i meni se više sviđa ta opcija) bojim se da ne bude previše lufta na njima pa da vjetar previše ne ulazi u plastenik. Koliko treba biti preklop između vrata i stranica radi sigurnosti od vjetra

a ta dupla folija ide jedna normalno izvana, a druga na istu konstrukciju samo iznutra? kaj to nije malo premali zračni džep?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ako su vrata samo dvadesetak cm šira od rupe na svaku stranu, neće ih moć vjetar utjerati u plastenik...a da ih ne isčupa, osiguraš lančićem...riglom...zabiješ stupiće izvan plastenika za vodilice...ima riješenja...

...a najlon se slaže jedan na drugog izvana i napuhuje ventilatorom ...nema nikakve šanse da ga zakopčaš iznutra...:(wait):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nema sad plastenika koji su bili sa duplim najlonima da slikam kako je reseno. to doduse kosta vise ali je dobro reseno. radjen je sa PVC cevima dodatnim unutra preko kojih ide najlon.razmak je nekih 10cm otprilike izmedju tih i spoljasnjih cevi .jednostavno kao plastenik u plasteniku. zena je radila u Holandiji i Grckoj na proizvodnji rasada pa je sad ovde i imala je vecu proizvodnju do skora sa tim plastenicima. sad radi samo u stakleniku koji je sto rekli po evropskim standardima i ima sve moguce. nema radnika dovoljno za sve i tako je smanjila proizvodnju. koliko sam cuo takav sistem plastenika moze za 7-8 stepeni da trpi nizu temperaturu zbog tog vazdusnog tampona
 
M

Marianno

Guest
Pozdrav svima! Prvi put sam ovdje pa nisam siguran da postavljam pitanje na pravom mjestu pa me slobodno usmjerite na pravo mjesto ako sam mašio...da skratim koliko je moguće...s obzirom da imam zemlje 20ak km od Zagreba,staru koja ide u penziju za cca 2 godine,ja nezadovoljan radnim mjestom kod privatnika,imovine imam viška....zanima me nečije iskustvo u smislu dali bi se isplatilo početi baviti uzgojem paradajza,paprike ili neke druge kulture...također me zanima dali je u tom smislu moguće povlačit novce iz Eu fondova...dali treba otvarat obrt ili može opg...bio bih jako zahvalan na nekom savjetu ili da me se barem usmjeri na neku instituciju gdje bih mogao saznati više....
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Darijus hvala za savjet oko vrata ja sam mislio da treba i veći preklop napravit. Budem sad ulaz napravio tako, jel u redu napravit dvoja klizna koja se otvaraju svaka na svoju stranu i naravno učvrstiti ih u donjem kraju da ne odlete

Darijus kako smo dosta blizu, pa znaš zimske uvjete kod nas, kaj ne bi plastenik širine 6 m sa centralnim podupiračima izdržao snijeg (naravno skidanje veće količine obavezno ako treba i naložit unutra da lakše sklizne)

Članovi iz KA županije gdje obično nabavljate cijevi za plastenike?

Darijus i Vica naveli ste dva različita rješenja za duplu foliju na jednoj konstrukciji da li možete postavit kakve slike ili link kako to izgleda i da li se stavlja ista vrsta folije ili je različita
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ne bi htio ići van zakonskih gabarita, znači trebao bi biti uži na tu visinu, koliko?
O kakvim ti to zakonskim gabaritima pričaš?
Ili su izmislili nešto novoga,a ja nisam u toku?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
naveo sam vec da tih plastenika vise nema [prodati su] to mi je najzalije jer ni ja nisam uslikao nijednu sliku tad dok su bili jer je bilo 5 kom.duzine oko 30m i sirine oko 6-7m. secam se da je koriscen najlon od 12m sirine. prilicno veliki plastenici i prilicno visoki , otprilike oko 3m. najlon je spoljasnji bio deblji u mikronima oko duplo od unutrasnjeg. mada mogu i isti al zbog cene vecina ubacuje razlicite.detalja se i nesecam iskreno jer vec je proslo 5-6 god kad sam zadnji put bio u njima jer sam usluzno frezovao a otada ih vise i nema jer je tesko za kvalitetnu radnu snagu koja joj je trebala a i verovatno i zbog jos nekih problema
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
AU pre 5-6 godina i meni je bilo AU a sad je stanje realnije kod nas i vas.:(doh):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas je stanje u poljoprivredi nikad gore nego sad zadnjih 2-3 god. ova godina je najteza bar meni ali i mnogima jos i gore . naradismo se a novaca nigde , robe proizvedes a nemas kome prodati ,a i ako prodas to su za smesne novce. tako da i ulog u nesto vece je za dobro razmisliti. ja treba bar 3-4 plastenika da uradim ako mislim sta bolje zaraditi a za sada kako stoje stvari nema ni za 1
 

Yeti

Novi član
Tu od
2 Stu 2014
Poruka
7
Kad smo kod priče o samogradnji plastenika..koliko je isplativo kupiti vodovodne cijevi, savinuti ih, povariti, zaštititi varove od hrđe itd u odnosu na gotov plastenik?
Meni treba nekakav manji plastenik (cca 15 m dužine) pod hitno, ali nažalost ono što bih htio ne mogu platiti, a bojim se da ono za što imam love neće dočekati proljeće u jednom komadu. I da li je uopće isplativo koristiti vodovodne cijevi, ili bi obične crne bile ok?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mogu i obicne crne cevi samo prefarbati. bitna je debljina zida cevi a po tome je i cena razlicita. kod nas vecinom rucno svi savijaju lukove i vare jer dosta je majstora po tom pitanju i isplativije je ,mada je sad jedan prodavac uveo i usluzno savijanje za sitne novce.jedina je muka to posle prevesti do kuce
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kad smo kod priče o samogradnji plastenika..koliko je isplativo kupiti vodovodne cijevi, savinuti ih, povariti, zaštititi varove od hrđe itd u odnosu na gotov plastenik?
Meni treba nekakav manji plastenik (cca 15 m dužine) pod hitno, ali nažalost ono što bih htio ne mogu platiti, a bojim se da ono za što imam love neće dočekati proljeće u jednom komadu. I da li je uopće isplativo koristiti vodovodne cijevi, ili bi obične crne bile ok?
Već sam jednom napisao da je to neisplativo...cijevi za plastenike moraju biti vruče cinčane,inače će prohrđati nakon godinu dana...
Ima masa profi plastenika za male novce po oglasima,jer ljudi masovno odustaju od toga posla...
A tko god se odluči za izgradnju novog plastenika,cijena se vrti oko 115kn/m2 sa postavljanjem(jednostruka folija)...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa sada,nije sve niti crno niti bijelo.

Crne cijevi,colarice,,2,2 meso - ili 1.8 - eh,moram muža pitati,dobro spigane,povarene,ošmirglano, premaz protiv korozije,temeljna i to je to.Imam ja jadan mali - već smo ga tri puta premještali - petnestak godina i nema nikakvih problema.Lukovi su na 220 razmaka,u slijemenu spojeno,povareno,i svaki luk povezan metar i nešt ispod sljemena.Stabilno,nikada sa njega nisam morala snijeg skidati - vjetar ga malo drma,ali sve je ok.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Nikad nisam dosao na ideju da varim plastenik...spaja se vecim\manjim profilom cijevi, uzmes busilicu i ubaci se vijak...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa je.

Ali ja imam.
Pa kaj ti misliš da sam ja prije petnaest - ma i više godina znala kako se radi plastenik.Ja sam mužu stala na živce da ide smenom na otpad,(samo zato jer bi bil poludjel da sam samostalno potrošila tolko para) - Ja sam to kupila cijevi za plastenik 50x6,5x4,5. - a on je rekel da ne želi imati ništa s tim jer navek nekaj zmišljuvljem - pa sam ja to tako zamislila,dala susjedu preko puta da mi lukove napravi na autogeno zavrivanje,a moj ih je onda povario ostalo kada smo ga sastavljali.Ma više se ne sjećam točno -uglavnom, prodali mi to dvijesto kuna po luku,ostalo mi je samo za šezdeset kvadrata I stoji to povareno tako,za flance imam.......ali nije bit u varenju - bit je u crnim cijevima koje ne korodiraju i ok su više od petnaest godina,i budu sigurno još toliko - aijednom se poslije nisu niti farbale niti premazivale protiv korozije.
A bilo je neko sredstvo koje je već i jako korodirano,neošmirglano zaštitilo - to da vidiš - kako je bilo,tako stoji,nema daljnje korozije,ali sam ja zaboravila kako se zvalo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh