• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Ako mi netko moze pomoci, dati savjet ...
hoby sam vrtlar ali radim vecu povrsinu....
Svoj bi radila rasad paprike i rajcice...
I sad, zamislila sam napraviti si za te potrebe kraj kuce mali "plastenik-staklenik", dakle, kao nekakvu kucicu-nadstresnicu-drvena konstrukcija ali bi sve stranice i krov bili od lexana 4mm
Zanima me da li bi to funkcioniralo...?
sijala bi unutra rasad oko 15.3, e sad za grijanje da bi to proklijalo, imam 3opcije:
1.mala pec na drva-vec je imam
2.elektricne deke
3.gnoj-svjezi gnoj sam cula da grije ako ga stavim na dno...

Mozda je to vama profesionalcima glupa ideja, pa eto ako netko moze reci svoje misljenje...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Ja ti preporučam za to klijalište da unutar plastenika napraviš još jedan mali tunel od cirka 5 m2 i tu staviš ili grijaći kabel ili kalolifer onaj u peveca po 70 kn i na to temostat naštelaš na 20 i super. Za noć preko tog malog tunela prebaciti neku deku ili najbolje agryl foliju ima takvih konfekcijskih pakovanja.

Inače je ideja dobra samo drvo treba pošteno ali pošteno zaštiti.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Poslije ukloniš klijalište kada rasada bude spremna za rasađivanje i rasadiš.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Inace trenutno nemam nikakav plastenik, ovo mi je namjera napraviti u dvoristu, a u buducnosti, nadam se iduce godine veci plastenik za sadnju na njivi...
Ali opet bi mi ovo bilo dobro jer je blizu kuce tj.pod mojim nadzorom...
Znaci ajmo reci ideja nije toliko losa
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Zašto bi bila, samo je pitanje kolko košta i kolko traje taj lexan.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Lexan ima uv stranu, tj otporan je koliko znam....
kvadrat je 4mm-41kn
Sto znaci da bi me nekim napamet izracunom cca 15ak m2 kostalo sa svim-3500kn...
A pretpostavljam da bi bilo trajnije od klasike...ili se varam...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
Metalna konstrukcija od pocinčanih cijevi, sve savijeno. Folija zavisi od debljine i proizvođača ali tu negdje oko 100e više
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Poslat cu im upit, hvala na linku.
Na vrtu imam taman mjesta 100m2...
dal je potrebno bocno provjetravanje ili ne?
Plastenik bi sluzio za uzgoj presadnica i odmah usput sadnju salate malo i povrca...
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Ako mi netko moze pomoci, dati savjet ...
hoby sam vrtlar ali radim vecu povrsinu....
Svoj bi radila rasad paprike i rajcice...
I sad, zamislila sam napraviti si za te potrebe kraj kuce mali "plastenik-staklenik", dakle, kao nekakvu kucicu-nadstresnicu-drvena konstrukcija ali bi sve stranice i krov bili od lexana 4mm
Zanima me da li bi to funkcioniralo...?
sijala bi unutra rasad oko 15.3, e sad za grijanje da bi to proklijalo, imam 3opcije:
1.mala pec na drva-vec je imam
2.elektricne deke
3.gnoj-svjezi gnoj sam cula da grije ako ga stavim na dno...

Mozda je to vama profesionalcima glupa ideja, pa eto ako netko moze reci svoje misljenje...

Malo ti je to opsirno sve... Ali evo par predloga:
El. cebe ili grijac koji ce grijati zemlju/supstrat u koji je posijan rasad/. Dodatno osvjetljenje /kod mene led sijalice, ne za proizvodnju u podrumu vec samo da pomogne u oblacnim danima/, agril, i naravno dupli najlon /ja koristim Izraelski/...
Evo primjera duplog najlona /slika pozajmljena sa komsijskog foruma/
004c7af0cc0f607b3366b4aab084131e.jpg

Ako namjeravas sijati 15.03. onda vec zima nije u jeku pa ti nece trebati puno kWh za grijanje i sijalice...
Koliko rasada namjeravas raditi /odokativno/?? Da li ce 15m2 zadovoljiti te potrebe??
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kolega forumas me odgovorio od ideje sa lexanom, pa sam odlucila kupiti veci plastenik...
50-100m2 ovisi sta cu naci, pa u kojem bi onda napravila manje klijaliste-lukove i rasad...
Sto se grijanja tice...
Ne znam ni sama najbolju opciju, vjerojatno su te el. deke najbolje....
sad ne znam koliko to kod nas u rh kosta...
Osim toga citala sam i da se sa svjezim stajnjakom moze jako dobro zagrijati...
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Mozda su silikonski kablovi bolje resenje za grijanje.

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Ja kupio u bosni dva elektična ćebeta ili folije kako god,ne da sam zadovoljan nego prezadovoljan ,jedno je površine 2 m2 a drugo 6m2,širina 1 m,veće sam platio 300kn a manje 200 kn,oba su sa termostatom,15.1. sam posijao u kontejnere kupus i korabu u negrijanom plasteniku samo tunel pokriven najlonom i uvečer kad su bili oni jaki minusi prebacivao neku ceradu još preko ,sve mi je lijepo poniklo i raste a potrošnja je jako mala,to mi je sve stalo na mlo ćebe a ono troši 400w,sad je u pogonu i veliko i super u odnosu na prošle godine kad sam to sve noso po kući da naklija, pa po danu vani ,pa loži u plasteniku ,ovo je spas.
 
Na vrh