• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Niste nikada prokuhali vodu u plastičnoj boci, u otvorenoj vatri?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Nisam ali to mi ništa ne znači. Folija košta puno, pogotovo ako je dupla i još automatika i urod u njemu. Pa tko želi riskirati nek riskira ali ja ne bih mogao spavati.
 

Marijan Burić

Novi član
Tu od
8 Kol 2020
Poruka
7
Pozdrav, da li možda ovdje netko ima iskustva u rastavljanju plastenika, znači od skidanja folije pa skroz rastavljanja konstrukcije, ili možda znate nekoga oko okolice Ivanić Grada?
Hvala
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Jel bi pomoglo da se lozi vatra i grije dok snijeg pada? Tada se ne bi trebalo skupljati snijega?
Da bi topio snjeg da ti se ne lovi za foliju moraš imat minimum 20 stupnjeva celzijusa unutar objekta.Zagrijat od 0 do 20 stupnjeva traje, a recimo od -10 do +20 još bolje.pa onda skužiš da si kupio sranje od termogena pa niti nemožeš zagrijat +30 stupnjeva.Što imaš većega to ti je problem veći(naravno mislim na plastenik) , a ako imaš maloga onda češ vjerovatno biti uspješan (opet plastenik). i sad ja tebe pitam šta je bolje imat malog ili velikog?

Pozdrav, da li možda ovdje netko ima iskustva u rastavljanju plastenika, znači od skidanja folije pa skroz rastavljanja konstrukcije, ili možda znate nekoga oko okolice Ivanić Grada?
Hvala
ja ih znam izrađivat -to je recimo kakvo takvo znanje. a rastavljat bi trebao znat svako , Daj malo podataka ..jel neka renomirana firma u pitanju ili nešto drugo , ja sad predpostavljam da bi ti kupio plastenik pa se raspituješ dal je to problem rastavit ?Meni bi sve bilo jednostavno osim ako je nešto ubetonirano ...s tim se nebi zajebavao nego bi taj dio kupovao novi i kod sebe ponovno betonirao.ali može se i sve vadit van iz zemlje pa razbijat macolom.Isto tako me stara folija nebi zanimala nego bi si kupio ganc novu.Kovačić plastenici zabijaju sidra i 1 metar duboko ...treba vidjet kako to najlakše čupat ili nazvat firmu i pitat .Iz koliko se komada sastoji luk? ili je vareni iz jednog komada (to je problem prevest)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
akumulatorska bušilica i brusilica...to i deca znaju raskopat...a kasnije složit, hehhee...
 

Marijan Burić

Novi član
Tu od
8 Kol 2020
Poruka
7
Da bi topio snjeg da ti se ne lovi za foliju moraš imat minimum 20 stupnjeva celzijusa unutar objekta.Zagrijat od 0 do 20 stupnjeva traje, a recimo od -10 do +20 još bolje.pa onda skužiš da si kupio sranje od termogena pa niti nemožeš zagrijat +30 stupnjeva.Što imaš većega to ti je problem veći(naravno mislim na plastenik) , a ako imaš maloga onda češ vjerovatno biti uspješan (opet plastenik). i sad ja tebe pitam šta je bolje imat malog ili velikog?


ja ih znam izrađivat -to je recimo kakvo takvo znanje. a rastavljat bi trebao znat svako , Daj malo podataka ..jel neka renomirana firma u pitanju ili nešto drugo , ja sad predpostavljam da bi ti kupio plastenik pa se raspituješ dal je to problem rastavit ?Meni bi sve bilo jednostavno osim ako je nešto ubetonirano ...s tim se nebi zajebavao nego bi taj dio kupovao novi i kod sebe ponovno betonirao.ali može se i sve vadit van iz zemlje pa razbijat macolom.Isto tako me stara folija nebi zanimala nego bi si kupio ganc novu.Kovačić plastenici zabijaju sidra i 1 metar duboko ...treba vidjet kako to najlakše čupat ili nazvat firmu i pitat .Iz koliko se komada sastoji luk? ili je vareni iz jednog komada (to je problem prevest)
Hvala na odgovoru, ma odustao od svega, da betonirano je trebalo je sve otkopati i razbijati, previše toga bager, hiltovka... pozdrav
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Savijte cijevi za plastenik ili tunel sami i kupite foliju jeftino putem interneta i dobit ćete veliki tunel od 40m za uzgoj ispod 5000 kn

Cijevi za savijanje popularne su u Americi, a cijev od 32 mm u Hrvatskoj košta oko 9 kn po metru

 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav
Jedno pitanje,koliko vas košta temperiranje temperature u plasteniku preko noći ili po satu koliki je trošak za recimo 120m2
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
jel jedna ili dvije folije, visoki plastenik, tunel, energent...niš nam nisi zadao...🤔
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Moj je 6x10 dva komada. Folija obična 180mikrona što se tiče energenta to i mene zanima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
otprilike 40 (25-50) kw po satu za jednog, ali puno ovisi o noćnim temperaturama i vlažnosti najlona...pa sad vidi...(preko dana ako ima sreće ima i sunca pa treba još i luftat, ali noć zna bit paprena)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Zavisi koliko jako misliš grijati i na koji način.

Najjeftinija varijanta je kotao na plin, lož ulje ili drva. Najbolje ako se možeš spojit na kuću. Tuneli unutar plastenika i unutra cijev(alkaten ili rebrasta). Za tu kvadraturu i taj tip plastenika trošilo bi ti nekih 7litara lože u prosjeku i da griješ nekih + 8 stupnjeva u odnosu na vanjsku. Ili 1tačke drva.

E sad ako treba zagrijati komplet plastenik za 120m2 je dosta jedan indirektni top od 20kw na lož ulje. Trotec je najjeftiniji (400e). E sad kako bi zrak razveo budući da imaš 2 plastenika?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Nešto sam iskombinirao na pelet s dimovodnim cijevima (nije još do kraja gotovo) pa mi se čini da je potrošnja peleta relativno mala tek sam pokus napravio pa mi se pokazalo malo nestvarno. 1kg peleta na sat
(1.20kn) a temperatura je ona koju trebam +10
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Zavisi koja je vanjska temperatura bila ali djeluje premalo, nemam iskustva s time.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Moram još sad idući tjedan postaviti drugih 10 metara cijevi pa će temperatura biti u minusu pa ćemo vidjeti točne podatke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
1 kg peleta otprilike daje 5 kw
1 litra loživog ulja daje 10kw
1 kila plina iz boce daje 11.5 kw
bukva daje 5 kw
hrast daje 4 kw
vrba daje 3 kw po kg

da je tebi dosta 5 kw (kila peleta) na sat, nema logike, samkova računica ti govori da trebaš 70 kw na sat (7 litara lože), a i moje iskustvo nekak nemore prebavit kilu peletica na vuru...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Dimovodne cijevi su glavna stavka. Uz pomoć plinskog ventilatora na kraju cijevi temperatura izlaznih plinova je na kraju preko 60 stupnjeva. Nemam peć nego je napravljen plamenik koji direktno ide u cijevi koje su dolje posložene na tlu. Taj princip sam prebacio iz klijalista koji već funkcionira 2 godine i u klijalistu površine 25m2 imam konstantnu temperaturu od 30 stupnjeva 24h/7dana idućih cca 100 dana uz potrošnju prosječno kg po satu. S time da je vremensko ubacivanje peleta znaci ne standardno na temperaturu nego na vrijeme.
80 sekundi puž miruje a 3 sekunde radi tako beskonačno.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
1 kg peleta otprilike daje 5 kw
1 litra loživog ulja daje 10kw
1 kila plina iz boce daje 11.5 kw
bukva daje 5 kw
hrast daje 4 kw
vrba daje 3 kw po kg

da je tebi dosta 5 kw (kila peleta) na sat, nema logike, samkova računica ti govori da trebaš 70 kw na sat (7 litara lože), a i moje iskustvo nekak nemore prebavit kilu peletica na vuru...
7 litara na noć ako je temperatura u plusu, ako je u minusu 10
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Dimovodne cijevi su glavna stavka. Uz pomoć plinskog ventilatora na kraju cijevi temperatura izlaznih plinova je na kraju preko 60 stupnjeva. Nemam peć nego je napravljen plamenik koji direktno ide u cijevi koje su dolje posložene na tlu. Taj princip sam prebacio iz klijalista koji već funkcionira 2 godine i u klijalistu površine 25m2 imam konstantnu temperaturu od 30 stupnjeva 24h/7dana idućih cca 100 dana uz potrošnju prosječno kg po satu. S time da je vremensko ubacivanje peleta znaci ne standardno na temperaturu nego na vrijeme.
80 sekundi puž miruje a 3 sekunde radi tako beskonačno.
Imate li kakvih slika kako to izgleda jer me zanima grijanje manjeg plastenika za klijanje od 30m2 i razmišljao sam grijanja s filmom ispod kontejnera i grijač na plin, ali nisam siguran kako postaviti te rebraste cijevi i koji grijač trebam za plastenik od 30m2.


Nijemci griju plastenike i staje s konjskim gnojem i piljevinom i ako dobro razumijem mogu dobiti 10 stupnjeva razlike u plasteniku u odnosu na vanjskoj temperaturi.

Zovu ga Biomieler i moguće je kupiti upute kako ga postaviti na stranici Shop – Native Power, a ovo je najjeftiniji način grijanja velikih plastenika zimi, a nakon 6-12 mjeseci kompost možete koristiti kao gnojivo u plasteniku


 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
42CFBB43-2651-4C22-8C65-E9E45345CEEA.jpeg

.
 

Prilozi

  • 22271A50-B4FE-4790-8449-5565A32952BB.jpeg
    22271A50-B4FE-4790-8449-5565A32952BB.jpeg
    50.9 KB · Pregleda: 14
  • E07EC6DB-6824-4655-B7F5-D5906E2F29A6.jpeg
    E07EC6DB-6824-4655-B7F5-D5906E2F29A6.jpeg
    66.6 KB · Pregleda: 15
  • 6FD8E1DF-AA6E-4CB9-8819-11F84253DE50.jpeg
    6FD8E1DF-AA6E-4CB9-8819-11F84253DE50.jpeg
    67.5 KB · Pregleda: 17
  • B5E837EA-0B7B-4609-8ABE-656A33C9D2A3.jpeg
    B5E837EA-0B7B-4609-8ABE-656A33C9D2A3.jpeg
    61.6 KB · Pregleda: 17
  • 7A6527ED-71C9-41BD-B42D-5EB0F7EFF8EC.jpeg
    7A6527ED-71C9-41BD-B42D-5EB0F7EFF8EC.jpeg
    24.7 KB · Pregleda: 18

Najnoviji postovi

Na vrh