• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izmjena krovišta

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pozdrav ekipo!

Upravo su mi izmjenili krovište i uredno meštri pobrali novce. Sad me neki dan pitao drugi građevinar kako sam pokrio krov. Ja na to velim da su mi na daske priklamali lepenku i onda na to crijep. A on veli da su mi krivo napravili, da dolazi paropropusna folija na daske koja spriječava kondenzaciju ispod dasaka tj. u izolaciji. :icon_hang: Jeli su me majstori zeznuli? Lepenka je samo sa klamericama pribita u slojevima na krov, pa valjda ima neku ventilaciju. Ima možda netko sa iskustvima? Krov već uredno stoji sve je gotovo, nebudem valjda imal za par godina borbe sa pljesnivoćom u izolaciji???
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisi nis pogrijesio sa ljepenkom,folija je za fensi kupce i da im se lova pobere.

Jedini problem je ako ti nisu stavili kontraletve pa letve,i vetilacijski crijep sa rupom pri spici krova.
Ventilacija krova je bitna al na nju ne utjece ljepenka ni folija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Oicir , nemaš praf. Folija je za one koji znaju, a ne one fensi.

Ljepenka nije za krov iz preko nekoliko razloga:
- papirnata je i neelastična, pa se hoće potrgati kak se daske suše.
- nije paropropusna, pa može nastati trulež ispod nje.
- neda se tak lijepo oblikovati, pa se na nekim mjestima može skupljati voda.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Ako ti nisu napravili ventilirajući krov džabe ti ljepenka,samo ti odmaže.
Nisi nis pogrijesio sa ljepenkom,folija je za fensi kupce i da im se lova pobere.
Ovo uopće neću komentirat..:icon_rolleyes:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Decki pa nekada nije bilo folije nego samo ljepenka,za vlagu ipljesanj je najvise krivo ako nema ventilacije pod crijepom.
Zj ljepenka nije toliko kruta da puca kod susenja dasaka.

Kolki krovovi su odkriti nakon 10godina i ljepenka je cjela i nema pukotina.
Kod folije treba paziti da se ne razdere kod montaze.

Foljia ili ti parna brana je bitna i stavla se kod unutarnjeg uredenja,knauf vuna ili neki drugi zavrsni materijali.

Zj folija da kod zatvaranja i uredenja iznutra, al gore ,sluzi najvise zbog puknuca kojeg crijepa i naviranja vode dolje u potkrovni stan,tako da je dovoljna ljepenka.
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Imam potkrovni stan. Imam i ozračnike na vrhu krova. Stavili su daske, pa ljepenka i na ljepenku letve pa onda kontra kontraletve na njih. Ljepenka nije 100% zadihtana pa mislim da bude ipak malo strujalo zraka.
Sada, na kučici u krovu sam stavio izvana osb ploče, pa onda paropropusna folija pa onda će doći mineralna vuna i onda paropropusna folija tipa parna kočnica, i sve to zaljepim pošteno pa dođe na to opet OSB i onda knauf.
A na sam krov iznutra stavit ću između reženica staklenu vunu pa ovu parnu kočnicu i sve zaljepit folijom i trakom.
Jedino me sad brinulo dali će vlaga moći kroz daske i ljepenku van u ventilirano područje pod crijepom. Zato me potreslo kad mi rekao da se ne stavlja ljepenka nego ta paropropusna folija.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Krivo si napisal na ljepenku nejde letva pa kontra letva nego obrnuto i imas onda prostor za provjetravanje i SUSENJE krova i nema brige pogotovo di su osb ploce jer su one potpuno suhe,a i bilo bi dobro da su daske suhe prije zatvaranjaodozdola.
Prije samog knaufa na kosinama netreba ici osb nego na foliju stavis knauf.

Kad stavis vunu i sve zatvoris odozdola vlaga nece vise ici prema daskama jer si stavio termo izolaciju i time sprijecio veliku razliku u temp.i time znojenje i vlagu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Pošto imaš potkrovni stan trebalo je stavit paropropusnu foliju. Svaki ozbiljan građevinar bi to trebao znat i preporučit prilikom izvođenja radova, naravno investitor je taj koji u konačnici odlučuje šta i kako zbog financija.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pošto imaš potkrovni stan trebalo je stavit paropropusnu foliju. Svaki ozbiljan građevinar bi to trebao znat i preporučit prilikom izvođenja radova, naravno investitor je taj koji u konačnici odlučuje šta i kako zbog financija.

Budući da sam platio posao sa njegvim materijalom, vjerojatno si je tako ušparao par kuna. :mur:
Pitanje je dali prijeklopi ljepenke se s vremenom zaljepe pod velikom temperaturom (npr kada sunce tuče cijele dane u crijep). Ako se zaljepe onda se sve hermetički zabrtvi i dobar dan pljes :=:) Onda zabadavu imam provjetren krov kad nema kaj provjetrit. Hebem im takav posao. Trebao sam se prije zapitat, ja budala svakomu vjerujem :(think):
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
haha

- ljepenka je skuplja verzija od paropropusne folije, ne nužno i bolja. bolja je jedino u slučaju da je ispod krova negrijani prostor s mogućnošću ventilacije.
To nije kardinalna greška jer kondezat se događa u materijalima koji razgraničuju velike razlike u temperaturi a to je što god da staviš u vijek je toplinska izolacija.
-folija ili ljepenka služe da kod havarije gornjeg pokrova ne dođe do natapanja termoizolacije i prodora vode u stambeni dio...
Folija od fizičkih svojstava ima jedinu prednost što dopušta određeni prolaz vlage prirodnim putem...
Ukoliko je upotrebljena ljepenka nema brige. dovoljno je vodit brigu da se prostor prozračuje po potrebi a ako je ispod stambeni prostor s ugrađenim klima uređajem onda stvarno nema brige...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
Ja bi se ovaj put složil s Oficirom i ostalima koji su za Ljepenku.

Moje iskustvo.
Prije 15-tak let sam nalupal daske na potkrovlje i gore stavil terpapir s posipom.
Kad sam se malo širil i došlo je vreme da se taj dio pokrije, da bi pokrov bil svugdje jednak onaj "stari" dio se raskril i taj terpapir koji je gore bil se toliko zaljepil za daske da ga nismo mjenjali več smo samo preko njega stavili još jedan sloj.
Žal mi je kaj nisam imal penez da baš ljepenku zaljepim, ali ..... i novi dio je dobil dva sloja terpapira i za sad nema problema.

Pomagal sam jednom prilikom na jednom krovištu i postavljali smo tu paropropusnu vodonepropusnu foliju i meni se nije dopala.
Probali smo i vodu unutra natočiti u komade koji su ostali i ostavili preko noči....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tak sam i ja ise mjenjat crijep nakon ohoho godina i taj terpapir posoljeni je ko novi i kak muha veli zaljepljen za daske i nigdje pukotina.
Na moru sam delal sa foliom jer smo betonski krov jos dodatno izolirali vunom i metali foliu uzas kak se drapa i kolko nas je kostala i bilo je krpanja na sto mjesta.

Takoder doma imam ptkrovni stan i ljepenka je gore i sve suho i nema vlage ni pljesni.
Bitno je kad se ureduje odozdola ne sparati na vuni,sto deblje ju deti ako prostor dozvoljava,i kad je izolacije puno je ugodniji zivot i nema razlike u temperaturi izmedu dva materijala i nema vlage i znojenja.
Ja sam u kosine metnul 10cm u prostor izmedu rogova i jos 5cm u profile od knaufa.
Tam di mi je ravni strop sam nametal 40cm vune i po ljetu i po zimi je milina.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Oficir, neznam kakvu ste postavljali foliju kaj se drapala.
Bramac-ova se ne drapa sigurno. Jedini su problem majstori, koji su je preleni lijepo i pažljivo postaviti :(

Ak velite da je i z papirom dobro, verujem. Znam jedino da nije dober na mokrim daskama.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
terpapir ili paropropusna folija-kontraletva-letva-pokrov(crep,lim itd.)kontraletva je za hladno prozračivanje.Ispod (među rogove)kamena vuna i paropropusna folija.Do daski mora biti zrakoprazan prostor(toplo prozračivanje) i taj prostor mora biti ventiliran odzračnikom.I to je ugrubo to(objašnjeno---napisano).
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pošto imaš potkrovni stan trebalo je stavit paropropusnu foliju. Svaki ozbiljan građevinar bi to trebao znat i preporučit prilikom izvođenja radova, naravno investitor je taj koji u konačnici odlučuje šta i kako zbog financija.

Ljepenka se ispod crijepa neće zalijepiti,ima dovoljno kretanja zraka.Paropropusna folija je malo previše rzvikana.U puno perospekata paropropusna folija ne ide na dasku nego na grede.Razlog,da bi para putovala potrebno je strujanje zraka a daska sprečava strujanje kroz foliju.I još nešto,kod same montaže dolazi do oštećenja folije jer se gazi po njoj. a to je tkanina sa premazom.Imaš kontra letvu,dolje mrežicu gore odrzracnike,vjerojatno na sljemenu traku koja je perforirana .Paropropusna folija je samo u jednom smjeru propusna a da ne govorimo o kvaliteti tih materijala na našem tržištu
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
i glodavci vise vole foliju od ljepenke pa je ubrzo nestane na nekim mjestima:cool2:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Nekad su ljudi trskom pokrivali kuće pa su bili sretni. Danas za blagostanje nisu dovoljne ni folije ni 'sendvici'...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
tako je NH, i bit ce sve gore i gore...
Radi se o devijaciji u bioritmu covjekova zivota.
Nekada je kuca bila skroviste za siguran odmor (objed, spavanje,...)
danas je kuca utociste za lijencarenje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh