• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

izmjena ventila na hondi g200

M

mkucinac

Guest
Pozdrav.
Dali netko zna postupak izmjene ventila na motoru HONDA G200 -Mio Standard (tj. vađenje starih van i "ušlajfavanje" istih te ponovna montaža i štelovanje zazora), koliko sam vidio u specifikaciji šteluje se pomoću vijka ,a montirani su preko klackalice,makar mislim...ako može objašnjenje dobro bi došlo
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Otkopčaš ventile ušlajfaš sa pastom provijeriš sa benzinom (natočiš na njih i nesmije benzin odmah iscurjeti).
Za štelanje nisam siguran ali mislim da bi 0,15 bilo uredu pošto je to motor zračno hlađenje. Ako ko zna točno nek piše.
 
M

mkucinac

Guest
ma jasno mi je štelovanje zazora ,mora biti 0.12-0,20(min.-max.),nego sada kad gledam cijeli cilindar kokmpletno sa klipom i ventilima nije mi jasno kako se vade ti ventili van ili se mora se rastaviti kompletno što mi nema nekog smisla da ako moraš promijeniti samo ventil da se mora sve rastaviti...sada idem opet malo pogledati....
Pastu za ušlajfavanje imam,dali za ventil i dosjed trebam imati poseban alat koji odgovara tom dosjedu ili ....
 
M

mkucinac

Guest
ovako sada sam pogledao...provjerio sam onaj sistem sa benzinom,kada sipam na ispušni ventil benzin iscuri za 5-6 sek.,a kada sipam na usisni ventil benzin iscuri za 15-20 sek....skinuo sam onaj poklopac gdje se vide ventili sa oprugom ali tu nema nikakvih mogučnosti za štelovanje...dali se za štelanje mora sve rastaviti pa nekako iznutra jer izvana nema mogučnosti?
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Jesi li uopče skinuo glavu?
Kamo si ti benzin sipao na ispušni ventil ili u ispušni kanal ili usisni,dali ti je sada previsok nivo ulja u motoru?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma ventil vadiš kroz auspuh ispušni a usisni na filter zraka :mrgreen:
šala,
ako neznaš da moraš skinuti glavu, hm :scratch nekako sam uvjeren da to nemiriši na dobro, iako nije komplicirano ali...
 
V

VTZ

Guest
Ne poznajem detaljno Hondinu mašinu, ali vjerujem da nema velikih razlika u odnosu na slične benzinske motore, hlađene zrakom. Na glavi motora nema ventila, oni su smješteni u kanalima koji prolaze s bočne strane bloka. Glavu motora svakako treba skinuti, ako se žele šlajfati ventili i dosjedi. Ispod mjesta na bloku gdje se nalaze prirubnice-otvori za usis i ispuh, nalazi se jedan poklopac, koji se skine, i tamo se ventili otkvače od svojih opruga i držača opruga. Tek nakon toga oni se mogu izvuči, očistiti od gareži i naslaga, i brusiti sa brusnom pastom u pripadajućem dosjedu.

Ali to svakako nije posao za početnika, koji ne vlada nekim osnovnim stvarima oko održavanja motora. Za taj posao obavezno treba nabaviti (barem) novu brtvu glave, a takođe i glavu treba pravilno zategnuti, jer u protivnom može nastati veća šteta, nego da je posao radio stručnjak - mehaničar.
 
M

mkucinac

Guest
skinuo sam glavu dolje NARAVNO,radim ovo prvi put ali nisam baš toliki glupan (makar mislim :lol: ),pregledao zazor ventila zazor je OK,a ventili su također u redu (ništa od ušlajfavanja za sada) sutra ću ju nastaviti sastavljati ali moram na dva mjesta ubaciti HELI COLI (pripremio sve potrebno za popravak navoja)jer mi nevalja navoj i ne mogu stegnuti moment ključem,jedino sam morao glavu malo poravnati jer se izbacila ,to je sada rješeno...nastavak slijedi...
 
M

mkucinac

Guest
zaboravio sam reći da ta dva vijka su od glave motora,a brtva glave je NOVA, a što se tiče kilaže ,naravno da svi svi vijci moraju biti stegnuti istom kilažom...
 
R

RashoUg

Guest
Da bi dosao do ventila moras da skines malo deklo sa strane na njemu se nalazi gumeno crijevo od oduska tada ces da vidis stablo vent. i opruge normalno predhodno skini glavu cilindra . ventili se ne steluju jer ne postoji mogucnost. da bi ih izvadijo moras povaditi osigurace na dnu stabla vent. ispod donjeg sesira opruge tek tada mozes da ih povadis i onda ocisti i njih i siceve zatim uslajfuj. ako bude bilo potrebe za vecim zahvatom objasnit cu ti pozdrav.
 
M

mkucinac

Guest
evo baš sam sada sastavio sve (hvala na objašnjenu) probao upaliti i pali super na "zub" :D ,radi ok,samo malo mi je čudno radi na dosta velikom gasu mada nema opterečenje ,tj. nisam spojio crijeva od navodnjavanja,jer je to pumpa za navodnjavanje, samo sam sipao vodu u pumpu da se lopatice ne vrte na suho,...moram istražiti možda one opruge od gasa nisam dobro pokopčao...jer imaš ti neku ideju možda u čemu je problem..
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
evo baš sam sada sastavio sve (hvala na objašnjenu) probao upaliti i pali super na "zub" :D ,radi ok,samo malo mi je čudno radi na dosta velikom gasu mada nema opterečenje ,tj. nisam spojio crijeva od navodnjavanja,jer je to pumpa za navodnjavanje, samo sam sipao vodu u pumpu da se lopatice ne vrte na suho,...moram istražiti možda one opruge od gasa nisam dobro pokopčao...jer imaš ti neku ideju možda u čemu je problem..

pozdrav kolega, i ja imam problem sa navojima u bloku za stezanje glave cilindra, ja sam mislio nosit blok kod tokara da mi nareže novi širi navoj m10, kod mene je jedan vijak teško išao van i kad sam ga odvrnio on je na zadnja dva navoja imao na sebi aluminija koji se vjervatno odlomio kad sam ga počeo odvrtat i onda je sve navojeoje poglodo, a drugi navoj se skrunio kad sam odvrnio vijak, oba navoja su pored ispušnog ventila, kako si ti riješio navoje?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Videl sam tam da si zapel ali nisam stigel odgovoriti.
Ventile si otkopčal?

Narežeš veči navoj, ako imaš mjesta, i daš napraviti novi vijak koji ima dole navoj M 10, a gore isti kakav je bil. Tak da nemoraš glavu bušiti.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Videl sam tam da si zapel ali nisam stigel odgovoriti.
Ventile si otkopčal?

Narežeš veči navoj, ako imaš mjesta, i daš napraviti novi vijak koji ima dole navoj M 10, a gore isti kakav je bil. Tak da nemoraš glavu bušiti.

nisam još otkopčo ventile,malo sam bio uzdrman u subotu zbog tih vijaka ali došo sam k sebi, ovih dana ću otkopčati po ovim vašim uputama, da probam onaj test sa benzinom n a ventile da vidim kolko propuštaju prije demontaže dok nabavim pastu za poliranje ventila, uslikat ću još same ventile dolje tamo di je onajšeširić na ispušnom ventilu malo iskočio ispod opruge, i odvest ću blok kod tokara ovdje ima jedan dobar stari majstor da mi to sredi i napravi vijke,hvala muhaničar za sada.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
xumwfql6aknuhvahcgn.jpg
[/URL][/IMG]
yvcvfiswkisgtlxnjdy.jpg
[/URL][/IMG]
lx3ntjkl52c8hjdxqai.jpg
[/URL][/IMG]
nyfo9un2yo0uibs19hdt.jpg
[/URL][/IMG]evo otkopčo sam ventile, nije bilo teško sa dva odvijača sam stisnuo oprugu i izvukao šeširić i onda su ventili bili slobodni, onda sam probo test sa benzinom i usisni je držao minutu skoro, a ispušni možda 8-10 sekundi, čini mi se da je ispušni ventil malo nagorio a nije na njemo ni bilo slobodnog zazora, na usisnom ventilu je bilo 0.10 mm. nabavio sam i pastu za poliranje ventila, dugo je stojala pasta neznam dali će valjat, stojala je u jednoj radioni ..
e33mp5jbm2dhckyt2k0.jpg
[/URL][/IMG]
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Na ispušnom se i vidi da je propuhaval.
Šlajf pastu razrjedi sa običnom vodom ako je pregusta.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Na ispušnom se i vidi da je propuhaval.
Šlajf pastu razrjedi sa običnom vodom ako je pregusta.

ovih dana ću ispolirat ventile i sjedišta, jer radim prvu smjenu a i imam još nekih obaveza, dali ću morat nabavit novu brtvu glave? a vijke bi onda na kraju napravio.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Brtvu bi bilo najpametnije staviti novu, ali za silu vrag i muhe koše ;);)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Nemaš kaj razmišljati za 5 banki.
 

Najnoviji postovi

Na vrh