• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada drvne građe i upotreba u razne svrhe

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Naravno da je teža građa.
A kaj se tiče pucanja građe, misliš da bi kojekakve firme čekale 2 godine da se trupac posuši.... Do pucanja dolazi ak se raskoli pri obaranju ili s prebrzim sušenjem. Da bi se smanjilo pucanje potrebno je premazati čela s nekim gustim premazom (boja za metal i sl.).
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Imam tanje hrastovo drveće 30-35 cm promjer ali je ravno pa me zanima da li bi se od istih mogli napraviti rogovi recimo 12x14 12x12. Ili moraju biti 35+ komadi?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Imam tanje hrastovo drveće 30-35 cm promjer ali je ravno pa me zanima da li bi se od istih mogli napraviti rogovi recimo 12x14 12x12. Ili moraju biti 35+ komadi?
To je tonko za neku ozbiljnu građu. Trebalo bi bar da se jedna gerda vadi iz 1/4 trupca izbegne bacanje i veliko pucanje. Može se i iz toga ali ima otpada i treba izbjeći bjeljiku. Ono je najbolje da se nakon rezanja odmah ugrađuje da se izbegne bacanje , uvrtanje i dok je sirova da se i obraditi, kad je suva to je druga priča. Mada svi majstori bježe od rada sa tom gradom jer se nemože normalno zabiti ekser, niti idu turbo vijci, već samo bušilica i bušenje rupa na predmjeru. IMG_20190628_084803.jpg
Ja sve objekte imam od hrastove građe i to je vrh, to je večno u suhom. Kad sam nešto radio svi koji vide kažu što se zajebava što ne prodaš trupce i kupiš građu jelovu, kad vide ugrađeno onda nemaju riječi.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Struja je blizu i dugački borer ne do kraja bušiti i mislim da čaval ulazi kao u picinu. Ja bi sada rušio ali bi rezao u građu za mjesec, dva i ugrađivao za par mjeseci tako da će se vjerojatno drvo stisnuti i malo prosušiti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ako bi mogao gdje zabaviti aku busilicu i onda bar u vertikalne stube turbo vijcima stegnuti horizontalne grede (nosive grede) turbo vijci jesu skupi ali kad vetra ljulja objekat ekseri propuštaju a turbo vijci ne. Kakav objekat misliš praviti.
Dali misliš nečim da trebaš farbati građu ovosno o namjene.q
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Kod hrasta kad se zabijaju čavli (ekseri) bitno je odcvikati vrh čavla da ne kala građu. Zna nekad i u friškoj građi raskoliti
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Kako bi se Agacija pokazala kao građa? Čujem da se i od nje rade krovišta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
Friška s pile ravno na krov i čim prije letve. inače se frče, usuče...a suha se ne da obrađivati koliko je tvrda.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Samo parket sitne lamelice, ostalo neide, jer radi godinama. Tvrdoće je vrhunska ali nije mirna.
Ža šupe može ne obrađena deblji komadi .
 

wannabeFarmer

Novi član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
17
Pozdrav forumasi, ne znam je li ovo ispravno mjesto da pitam, ali zanima me gdje je najpovoljnije kupiti drvenu građu za renovaciju vanjske terase (fosne), izradu supe za drva (letve, grede), nadstresnice i tako još neke sitnice po vrtu?

Da li je bolje u lokalnim pilanama ili na webshopovima poput ikoma.hr, bauhaus i slično?

Također podpitanje, prodaje li se uopće tlačno impregnirano drvena građa ili je impregnacija uvijek kemijska? Bitno mi je jer bih htio dio građe iskoristiti za povišene vrtne gredice za uzgoj povrća.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ja kad sam građu trebao,jeftinije mi je bilo iz privatne pilane,tako da ne škodi pitati.
Trgovci ko trgovci,sumnjam da su jeftiniji od pilane kad nisu prva ruka.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Točno tak, lokačne pilane (ako ih još ima) i s čovjekom se dogovoriš sve lijepo, naravno ako je čovjek normalan. Za količinu od jednog kamiona je čak jeftinije dogovoriti s pilanom iz Gorskog Kotara ili Like. Samo je treba imati u vidu da je to sirova građa
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Lokalna pilana, u Karlovačkoj županiji najpovoljnije je u Draganiću. I sve je prva klasa.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Kaj se tiče jelove građe tu kod nas, to imaju svi. Traži nešto drugo, šanse su jako male da ćeš naći. Recimo hrastove građe ima jako malo ili ništa. Ariš kad sam tražio, najbliže sam našao u Stupniku.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Sta svi imaju tlacno impregniranu gradju?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh