• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada drvne građe i upotreba u razne svrhe

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Mogu ti reči da si jeftino prešel ako je od ovakvog masiva.Ja sam malo po njuškalu gledal i imaju šarene cijene,al za svoju dušu ak ideš delat nekaj takvog onda vredi ona : "...za sve ostalo tu je Mastercard".
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ljep stol Hrvoje, svaka cast, jedina zamjerka sto si noge mogao staviti malo vise skupa pa da maanje smetaju kad se zalazi na klupu.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A neznam,dvoumil sam se između toga da ih stavim više skupa i ovak i onda sam uzel stolac i pokušal baš sjesti i hodati i dobro je,onak bi manje smetalo kak ti veliš,slažem se,al i ovak se prolazi bez brige,a izgleda puno masivnije.Dal je sad to neki subjektivan dojam,vrlo vjerojatno.
 

buco1975

Novi član
Tu od
25 Pro 2011
Poruka
13
breza i joha (jalsa)

kaj se može napravit od jalse i breze ? imam trupce debljine od 50 -70 cm na dnu do 30-40 cm na vrhu raznih dužina 4 - 8 metara ima toga oko15-20 kubika možda i više,na kaj se najviše isplati ispiliti na pilani (u dogledno vrijeme planiram raditi štafle za ogradu ,kuhinju ,stolove ...a ak se nemre ništ budu drva pa bum bum iskoristil trešnju i hrasta ...inače trupci izgledaju preljepo pa mi je žal za drva...hvala unaprijed:)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
jakša za letve (jedina kvaka je da ju moraš sirovu zabit na krov), ili ju porežeš u daske malo jača 3 cm...
a breza, iz nje imam platon napravljen (traktorski gumenjak) i jedne lojtre stare već 50 godina...neće crv u nju a žilava je i teška ko kamen...
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Imam 4 trupca divlje trešnje peomjera oko 40cm i dužine nekih 6-7m e sad šta snjima dali bih valjalo dat na pilanu u daske i fosne pa kada se osuše dati stolaru dami otoga izradi vrata i prozore ili za izradu seljačkog poda?
Na koju dužinu izrezat trupce i na koje debljine napilani daih izrežu?
Isto imam jednu lipu promjera 50cm i dužine nekih 5m šta snjom?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ako me sjecanje sluzi ti imas onu malu igracku.....bude ti se rastopila u toj napravi.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Imam 4 trupca divlje trešnje peomjera oko 40cm i dužine nekih 6-7m e sad šta snjima dali bih valjalo dat na pilanu u daske i fosne pa kada se osuše dati stolaru dami otoga izradi vrata i prozore ili za izradu seljačkog poda?
Na koju dužinu izrezat trupce i na koje debljine napilani daih izrežu?
Isto imam jednu lipu promjera 50cm i dužine nekih 5m šta snjom?

Je ima tko odgovore na moja pitanja
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
kaj nije divlju trešnju šteta u stolariju uporabiti?...
ona je meni nekak više za dekoraciju...lažne grede u kući...šank...nešto na zidu (lamperija, obloge)...seljački pod nije loša ideja...

lipa je zlo svoje vrste, mekana je i pozna se svaki jači pritisak na nju...prije su je koristili za izradu oltara i kipova svetaca...ima i specifičan miris...i nemam neke ideje di bi ju mogal iskoristiti...
vidio sam par mesarskih stolova od lipe...spletena je i mekana pa nedu špranje u meso...
ak niš drugo, zreži u daske pa će biti za šalanje...
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
kaj nije divlju trešnju šteta u stolariju uporabiti?...
ona je meni nekak više za dekoraciju...lažne grede u kući...šank...nešto na zidu (lamperija, obloge)...seljački pod nije loša ideja...

lipa je zlo svoje vrste, mekana je i pozna se svaki jači pritisak na nju...prije su je koristili za izradu oltara i kipova svetaca...ima i specifičan miris...i nemam neke ideje di bi ju mogal iskoristiti...
vidio sam par mesarskih stolova od lipe...spletena je i mekana pa nedu špranje u meso...
ak niš drugo, zreži u daske pa će biti za šalanje...

A štobiju bilo šteta stolarijami treba.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
pa nemam pojma jel tko radio stolariju od trešnje...
daj trešnju stolaru, pa nek ti dela iz hrasta ili ariša...đoraj materijal...sve se da dogovoriti...
nemam pojma koliko je trešnja postojana u vanjskim uvjetima...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
evo, na unutrašnju stolariju nemam prigovora...reži miki :icon_pidu:
 

Navi84

Novi član
Tu od
26 Svi 2020
Poruka
1
trešnja je jako kvalitetno drvo za stolarske poslove u enterijerima , ovo ti kažem pouzdano jer sam se i sam bavio stolarijom duže vremena , a moj stari još uvijek drži radionicu
stubići obradjeni na drebangu izgledaju fantazija jedna

moj savjet je da sve to pokupiš izrežeš na pilanu i složiš da se suši , kažeš da od oraha i nema neke koristi ali ako ikako možeš i njih izreži jer je on jako skup
za kesten neznam jer drvo kestena nikada nisam vidio u životu
čak i šljiva u dasci se traži pretežno za kundake lovačkih pušaka


ja tako kada naidjem u šumi na bilo koje drvo koje može na brentu ono obavezno ide u trupac
znači ja uzimam :hrast,jasen,lipa,vrba,topola,trešnja..... , to sve ide u dasku i mogu ti reći da to posle dobro unovčim , jeste da umrtvljujem kapital na duži period ali meni se isplati
Kakva je trešnja kao materijal za izradu prozora, kak se ponaša vani, imam 2 m3 i napravio bi prozore od nje. Savjet molim hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Koje je pravilo kod rezanja hrasta za deblje daske ili rogove-grede. Da li hrast nakon rušenja mora odstajati koje vrijeme da se osuši ili se može sirov rezati?
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Može sirov, zakaj ne? Ak budeš sam rezal, bitno je grede izvlačiti iz središnjeg dijela trupca. Ako je srce zdravo može i ono u gredu.
Ako voziš nekam na pilanu, majstor na brenti bi to trebal znati
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Kao da sirov puca. Da bi se trebao sušiti u trupcu čak godinu dvije. Možda je to neko pravilo u kvalitetnom postupku ali koliko ja znam režu se i sirove samo ne znam da li daske itd pucaju zbog toga.

Mislio sam dio izrezati u rogove i grede pa ne znam da li bi to bilo u redu i da li bi to bilo kvalitetnije nego jelovina? Vjerojatno je građa teža.
 

Najnoviji postovi

Na vrh