• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada drvne građe i upotreba u razne svrhe

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
nije građa ali je namještaj od punog drveta.Ideja i nacrt su moji,ručni rad profesionalca uz moju pomoć pri šlajfanju i montaži.

 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Jedno pitanje vezano za deblo badema.
Naime susjed mi daje da si odrezem jadan cok dugacak oko dva metra u promjeru metar , ja bit si to srusio za napraviti vrtni stol . Istomu su proslu zimu odrezane grane tako da je samo deblo ostalo , mene zanima kda je najbolje porezati to deblo .
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
pozdrav

evo par slika stola i klupe u vikendici ,,,stol je od hrasta malo vise od 100 cm ima sirine gore a klupe smo slozili od odpada sta je ostalo od ostatka trupca koji je ispilen na 8 cm blanje ...pozdrav iz međimurja
 

Prilozi

  • 25012011232.jpg
    25012011232.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 2,280
  • 25012011239.jpg
    25012011239.jpg
    85.2 KB · Pregleda: 693
  • 27012011244.jpg
    27012011244.jpg
    76 KB · Pregleda: 1,696
  • 10052011277.jpg
    10052011277.jpg
    85.2 KB · Pregleda: 541

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
uradio si za pohvalu , stvarno lijepo izgleda , samo se bojim da ti neko ne ukrate taj stolić :rolfer:
vidim u pozadini ima i neka CDejka , imam i ja 285
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
uradio si za pohvalu , stvarno lijepo izgleda , samo se bojim da ti neko ne ukrate taj stolić :rolfer:
vidim u pozadini ima i neka CDejka , imam i ja 285

:supz:haha jako bi se namucio kad bi to krao al opet me svi znaju ako tko sta dira:axe: snosi posljedice:lol: nego sta ti je to :vidim u pozadini ima i neka CDejka , imam i ja 285[/QUOTE]????:shock:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
evo neki dan smo izvukli jednu prikolicu trupaca , čeka se vrijeme da se otjera na brentu i izreže daska za pokrivanje krova , ona daska po kojoj će da ide izolacioni materijal
ovi dugi trupci su 4.5m i lipovi su
ispod njih su hrastovi i jasenovi od 3.2m , oni su planirani za stolarske potrebe , stolovi,klupe,stolice

slika005dr.jpg


slika006u.jpg


slika004p.jpg



o ovoj majstoriji zacijepljenog trupca nemojte ništa da me pitate , totalna amatersko idiotska greška :madmana::oops:
žrtva ja jedna vodilica ma MS440 , sreća pa je mašina ostala netaknuta:prayer:
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Onaj ko nista ne radi nista ni ne pokvari, nek si ti nama ziv i zdrav a lako ces za vodilicu !
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Imam par pitanja.Namjeravam delati stol za unutra,za klet,znači ne kiši po njemu,nema utjecaja atmosferilija i to.Za noge sam namjeraval koristiti hrastove grede,od stare građe,a za ploču isto hrastove fosne 5 cm debele.Problem imam naravno s pločom.Namjeraval sam uzeti 3 fosne i spojiti ih,međutim,neki me odgovaraju od toga,vele da se budu pigale s vremenom.Koristil bih drvo barem 10 godina staro,sušeno prirodnim putem.Jedan čovek mi je također predložil jasen,al ja bi najrađe hrast i to mi veli da koristim fosne široke max 15 cm,jer se budu manje pigale.Ako sad ima neko ideju kak to najbolje napraviti,molim za pomoć,prije nego krenem,pa zapnem.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Možeš i 5 centimetri debele samo koristi čepove za spajanje.Po duljini spoja namaži i ljepilom pa stegni sa stegama da se osuši.Odozdola po širini napravi 5x8 cm.štafne i pošarafi.Nema nikud da se izbacuje.Ploču možeš napraviti i iz planjki od stare kuče ako imaš koga da ti ih ishobla.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
nije građa ali je namještaj od punog drveta.Ideja i nacrt su moji,ručni rad profesionalca uz moju pomoć pri šlajfanju i montaži.


Il si jako mlad pa ti treba tako jak krevet il ti je škripa starog dosadila :lol::lol::lol::lol:

Šalim se dobro odrađen posao,ja sam svoju sobu platio 10000kn,talijanska iverica, Stolar je radio mom starom sobu,od naseg drveta i izašlo je puuuno manje
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Kebir,ja sam namjeraval samo polijepiti planjke,pa pošto mi bude konstrukcija nogu od greda u obliku slova H naopačke(valjda znaš o čemu pričam),onda ih budem naknadno ušarafil za tu gornju gredu nogara,da ne koristim poprečnu štaflu za spajanje.Jel bi to bilo dobro torband šrafima napraviti pa ih se poslije pokita ili ima neka druga mogućnost?Veliš da nebi bilo savijanja planjki?Jel bi bolje bilo uzeti 5 ili 8 cm za ploču?
 
V

villeneuve

Guest
Kebir,ja sam namjeraval samo polijepiti planjke,pa pošto mi bude konstrukcija nogu od greda u obliku slova H naopačke(valjda znaš o čemu pričam),onda ih budem naknadno ušarafil za tu gornju gredu nogara,da ne koristim poprečnu štaflu za spajanje.Jel bi to bilo dobro torband šrafima napraviti pa ih se poslije pokita ili ima neka druga mogućnost?Veliš da nebi bilo savijanja planjki?Jel bi bolje bilo uzeti 5 ili 8 cm za ploču?

Ako hoćeš napravit stol, odnosno ploču da bude tip-top, onda bi se to radilo ovak: prvo hoblanje planjki, onda glodanje bočnih (uzdužnih) stranica sa profiliranim glodalom, (karikirano: oblik zubaca na pili, oliti trokutići :)). Onda se utori namažu kvalitetnim ljepilom, spojiš planjke (utori se moraju poklapati), stegneš sve sa stegama. Poslije toga ide brušenje, nakon toga špricanje sa temeljnim lakom, šmirglanje temelja, onda lak za finish, i imaš stol kaj bu trajao 100godina, i ništa nebu nigdje bježalo. Ploča je ko staklo i spojevi se ne vide, ispada da je iz jednog komada. Melem za oči :)
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Kebir,ja sam namjeraval samo polijepiti planjke,pa pošto mi bude konstrukcija nogu od greda u obliku slova H naopačke(valjda znaš o čemu pričam),onda ih budem naknadno ušarafil za tu gornju gredu nogara,da ne koristim poprečnu štaflu za spajanje.Jel bi to bilo dobro torband šrafima napraviti pa ih se poslije pokita ili ima neka druga mogućnost?Veliš da nebi bilo savijanja planjki?Jel bi bolje bilo uzeti 5 ili 8 cm za ploču?


More i tak ali ti je onda sve u komadu.Onak kak sam napisl ti je ploča posebno a nogari posebna.Čepovi trebajo obavezno ako je stol duži od 2 metra.hrastovina se baca pa da je i 100 godina stara.To lepo uvjek vidim kad slažem neku staru kuču.Kad se složi uvjek ima lufta među planjkama ali to se svremenom vrati na mjesto.Naravno da bi ti svaku planjku trebal obraditi da u spoju nema ništa lufta.Pa ljepilom,čepovima i stegama slpojiti.Nema da nebude dobro.Normalno je da se ploča brusi kad je sastavljena.Čak i šlajfericom da bude glat ko staklo.Ja sam na jesen srušil jedan orah i sad ide na rezanje a po zimi na sastavljanje ploče.Bude dug 4 metra a rubovi nebudu piljeni nego samo skinuta kora i sve pod šlajfericu i bezbojni lak za čamce u 6 slojeva i poliranje.Bušiš normalnu rupu za šaraf ali ne skroz nego samo odozdola.Tu istu rupu proširiš za glavu ioko 2 cm u dubinu.Poslije tu nabiješ čep od istog drveta pa se ništa ne vidi.Sve to je odozdola jer se na ploči ništa nesme videti.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
bok, opet ja...evo me u svim temama, al učim se polako :)))

nego danas dok sam pilio drva i dok sam grlio jedan panj na kraju dana gledam taj panj i došao na ideju da odrežem jednu fetu i napravim sat..

jel ko to radio? ako ima di na forumu molim vas link, puno hvala
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
kako misliš mokro, opilio sam ga danas... a ne se razumijem u drva jer mi nikad niki ni pokaza koje je koje drvo, al to bi bia dub ja mislim ga mi zovemo... al imam ja u šumi barem 2-3 vrste drva, koje bi valjalo?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Prvo bi trebalo biti suho kad odrežeš "fetu" jer ti bu spucala inače kad se osuši.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
aha... onda odrežem kojih pola metara jednog od cca 55cm pa ga pustim pa radim kad se osuši... koliko bi se trebalo sušit da se to ne dogodi?
 
Na vrh