• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada drvne građe i upotreba u razne svrhe

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
A čuj nije da se kužim nekaj previše.Trebalo bi ga po mom ogulit i ostaviz bar 2-3godine na suhom.Možda netko bolje zna?
Radil sam nekad neke božične ukrase od jalovine 2godine stare i popucali su skoro svi,ne jako ali jesu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo malo i mog skromnog doprinosa ovo:oops:j temi , makar sa slikama tudjih radova

Naime ovo sam slikao kada sam išao po strug u Grude kod čovjeka koji je bavi unikatnom stolarijom
grubi radovi su odrađeni , sada čeka dok se osuši i ispuca i onda slijedi konačna obrada u etno stilu

dsci0983k.jpg


dsci0984.jpg
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
bok, opet ja...evo me u svim temama, al učim se polako :)))
nego danas dok sam pilio drva i dok sam grlio jedan panj na kraju dana gledam taj panj i došao na ideju da odrežem jednu fetu i napravim sat..

jel ko to radio? ako ima di na forumu molim vas link, puno hvala
Ja imam iskust s izradom satova od drva, za izradu ti je najbolji orahovi komadi, zbog boje i jer kora ne otpada, a moze posluzit hrast, breza, tresnja a i ostale vockarice, a i druge vrste s kojima nemam iskustva, kad se pili motorkom treba odrezat od 3 do 6 cm debelo i cim ravnije i fini rez, takav komad treba osusit, godinu do dvije u hladu i bez da sunce udara po njemu da ga ne iskrivi. kasnije se samo obrusi i polakira vec prema zelji i stavi satni mehamanizam i mozes dlijeto ispisat brojke rimske naravno. Imam doma nekoliko komada od rasalja pa cu sutra poslikat, plan je staviti sat i termometar.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Kebir,meni se isto više dopadaju rubovi kad je samo kora skinuta.Dal bi s hrastom bilo problema budući da on ima onaj beli dio između pravog drveta i kore,neznam stručno kak se zove.Nemam nekog posebnog alata,tim više,jer bi htel da stol ima onaj rustikalniji štih,ne da je ko tvornički.Koje ljepilo bi bilo najbolje koristiti?I najviše me muči da kad sastavim ploču da se nebi počele planjke savijati u bilo kojem smjeru.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Pa u tome je čar da bude šareno.Zamisli kad spojim svoju ploču od oraha pa je u sredini crno a prema rubovima bijelo.Pa još nepravilan jer nebude okrajčan.Pa polakiran u bezbojni lak za čamce koji daje lijepi tamniji ton(onak žučkasto).Ljepilo je obično-drvofiks samo se mora dobro stegnuti.Ipak planjke moraju jedno vreme stajati kad se ispile jer se moraju još presušiti pa tek onda napraviti do kraja.Nekad,kad su se radile drvene kuče ljudi su rušili hrast u jesen i ostavljali u trupcu i kori do druge jeseni.Prije zime se skidala kora pa u prolječe tesalo i pililo pa se tek onda slagala kuča.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja bi si rađe ostavio koru... a s motorkom ja mislim da je teško odrezati ravno i to pogotovo dvije strane, hehe mislio sam ga rezati na reznu pilu???

sada orah si neću ići rušit, al koju trešnju divlju ja mislim da ću naći... aj slike kad stigneš, hvala
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Ne sa motorkom nego trupac na pilanu.Stol od divlje trešnje bi bil posel a i koštal bi lepe novce.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
nažalost imam samo jedan panj od divlje trešnje, tj imam ih 3 jer nam je jedan rođak (pijanac) bio to popilio i prodao, prodao za dosta malo (za mjesec dana biti pijan) a opet dobio dosta... rekli su ljudi da smo za to mogli punooo dobit, bile su jako velike i zdrave
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
http://img850.imageshack.us/img850/8585/img039md.jpg
evo slike, inaće to je od rašalja, inače odreži komaad motorkom deblji pa poslje kad se posuši poravnaš na banzek ili cirkular, a koru ako ti se ne sviđa možeš skinut, ovisi o želji
img040su.jpg

By borisdeh at 2012-03-06
to je sad suhi komad sad ču ga samo na banzek poravnat, pobrusit i polakirat
 
Posljednje uređivanje:

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Imam 3 komada od tog djela oraha, najbolji su komadi od rasalj i od zilista jer najmanje puca, a i ravni dio je steta prerezat na dobrom djelu koji se moze iskoristit za daske
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
odrezane fete i stavio ih u hlad... e sada da si odmah nađem i ostalo, jel znate di se može kupiti samo ti mehanizmi od satova (neki kvalitetni)?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
hvala pero,

super za barometar i garant ću probat i njega staviti idem rezati neku fetu koja ima uz veliku krug jos koji manji
za kazaljke bi da mi idu po mom drvetu znaci da kupim samo njih i ono otraga di ide baterija te da samo izbusim ruku i to ugradim i tako bi ostavio bez stakla bez icega
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Koliko će biti debeo taj sat? Hoćeš li možda ovo još hoblat da bude tanje, jer ovo mi izgleda debelo kojih desetak centimetara. I suho je dosta teško.

A ovo je sad oko 4 cm, brusit ce se da se poravna. Gotov sat ce bit oko 3.5cm. Ovakve komade nemozes hoblat jer bi pukli, jedino ako se jako izbaci mozes na banzek poravnat
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo,nekaj se delalo proteklih dana pa da podijelim s vama.Neki budu možda iskali dlaku v jajcu,ali...





















Greda koja povezuje je naknadno lakirana da ne mislite da je tak ostalo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo neki dan ja sesti bušio klade koje sam joj dovukljao prošle godine , hoće u dvorište da postavi ove šuplje bukve i posadi jagode u ove otvore

slika070.jpg


a ovdje će cvijeće
slika071.jpg



e da , tražila od mene da joj dovezem neko šuplje drvo koje niko nema , ja kada sam joj dovukljao ovu bukvurinu disanje joj se zaustavilo :lol::lol:
ustvari dovezao sam joj skoro punu prikolicu ovoga ali smo iskoristili samo tri klade

@hrvoje999
stol je za 5icu :gitarist:
možda malo PRElakiran za moj ukus i da si malo ove ćoškove ublažio ali opet dobar
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tak ti izgleda samo.Bil je predlog da ide bezbojni,čak su neki i Cromoden savjetovali,al sam zdušno odbil.2 puta lazura i treći put lak lazura.Nisam htel da bude preplastičan,a ako ostavim samo lazuru onda nije baš ok,jer kad se prolije nekaj ili zamasti,onda se upije v drvo,ovak se samo pobriše.Sljedeće na redu su klupe.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
hrvoje stol je predobar,samo stavi gore dobru pijaču i klopu pa dolazim,meni je danas stigao stol 2.5m i metar širine s klupama,plaćeno 2250kn,hrast
 

Najnoviji postovi

Na vrh