• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada rotokose za mio-hondu 620

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Dražene, šta bi od ove roto kose, jesi li ju uspija napravit?
Sorry šta dižem staru temu, baš si me zaintrigirao.
Kako radi, ima li Honda snage za to?
Koliki joj je radius noževa, i prijenos/br.okretaja?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Ništa od toga, stoji sve. Kad imam volje onda nema novaca, kad ima novaca onda nema volje i tako, hehe, malo šale. Da ti pravo kažem kod tokara mi se ne ide, to je razlog največi.......
Djelovi su taj jedan dio , na vidljivom mjestu, ali svejedno neda mi se......
Strižna dobro radi, i to je jedan od razloga.....
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Možda se da iskoristit cjev od skele, i pašući ležaji, pa da tokarit triba samo osovinu...
Šta si zamislija za nož, i kako spojit isti na osovinu?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Sistem kao na traktorskim roto kosilicama.....
 

Prilozi

  • IMG_20220305_211629.jpg
    IMG_20220305_211629.jpg
    25.4 KB · Pregleda: 29

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Pa jel ti to nije skoro gotovo? Jesu li u cjevi 2 ležaja, i otokarena osovina?
Ako da, samo ti je malo bravarije ostalo za zakačit to...
Ili baš ležaji fale?
Pretpostavljam da nisi imao nacrt, nego si poša radit po slikama/videu??
Jesi li to vidio negdi, u radu?
Zašto pitam?
Na onom videu se vidi neimenovani motor, nepoznate snage, koji kosi travu sličnu djetelini, koja, čini se, ne pruža neki otpor košenju.. Ništa žilavo..
"Dušu bi dao" točniji nacrt, i podatak, npr, da je nactana kosilica napravljena, isprobana na žilavoj travi prošaranoj kupinom, i šibama, prst debelima od grmlja na koje slijeću Grdelini...
(Sve ono šta se može naći od "jednogodišnjeg", raslinja, nađenog u maslinama, koje nisi dirao 2, ili 3 miseca..(Česta situacija u Dalmaciji, kad imaš više poslova kojima se baviš)..
Montirana, npr., naprid na f620, na Kipora, (6.5Ks), koji ima izvod s radilice, i duplo više okretaja, (duplo manje snage), od standardne Honde...
I da se time rasvijetli more nepoznanica, koje "netko" pri izradi može imati.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
I stao sam na najtežem, treba tanjur napravit i spojit noževe i centrirat, bravarija se brzo i jeftino odradi. Treba paziti i na sigurnost u radu.......
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Ovo je super za nekog na selu, ko ima puno za kosit.
Za mene ne, ja imam 2200 kvadrata maslina i drugih voćki, a već imam f620...
Dosad bi većinom pofrezao sve, ali mi se ne da, (imam 2 druga posla, pa ni vrimena baš nemam), frezat 3-4 puta, u godini, a za trimer triba imat zdravu kralježnicu..
Ovo bi bilo preskupo za kupit ili napravit.


Ovakvo nešto bi možda bio spreman napraviti, ako se uspijem dočepat kakvog nacrta.
Opet možda, imam dosta prišnijih stvari.

Ne znam jel problem kačit link, ako je, izvinjavam se.
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,786
Ovo sam davno sklepao pa možda nekome lesikne ideja! :D
P1000567.JPG
P1000569.JPG
P1000570.JPG
Još imam negdje ploču sa dva noža koju gura Mutava gorenka, ali bez motora, pa ako kome...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,355
A gde ti je sad taj lijepi motor s Mute?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,786
Nemam pojma, možda je negdje zatrpan u nepreglednoj skalameriji! Da nije možda u Kž?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
A jesu ti slike!! Ništa se ne vidi, od interesantnih detalja!!
Takvu Mutu imam i ja, leži godinama, s onim LA300, pukla mi vučna freza, jedini priključak za nju...
Ta muta ima kardan i puuuno snage za roto kosu, čudi me da nisi pokušao to iskoristit, nego si stavio drugi motor...
Nisi imao tokarski?
Kakav nož je na njoj bio? Originalni?
To je bio, pretpostavljam, originalno, motor od kosilice, sa svojim nožem?
Jel na roto kosilicama bolji masivni ili tanki nož?
Koliko snage traže za 50-60 cm dijametra, da bi mogle deblje šibe od grmastih jednogodišnjih biljaka, mest?
(Ono šta trimer malo duže glođe)..
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,786
..............
Ta muta ima kardan i puuuno snage za roto kosu, čudi me da nisi pokušao to iskoristit, nego si stavio drugi motor...
Nisi imao tokarski?
Kakav nož je na njoj bio? Originalni?
To je bio, pretpostavljam, originalno, motor od kosilice, sa svojim nožem?
...........
1. MUTA kardan je spor za roto kosilicu, trebao bih multiplikator
2. Tokarski mi je malo nezgrapan da napravim roto kosu od njega :hahah:
3. Nož je 700 mm
4. Da, motor je od kosilice!

Imam još jedan takav "patent" samo da dođem do njega, možda danas!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Da cca 1200 okretaja, ima Muta, ako me sjećanje služi.
Koja bi brzina bila idealna, koliko okretaja?
S tim da bi ja iša na nešto manju dužinu noža.500 ili 600mm, (kinez 6.5Ks/dupli okretaji, izvod s radilice).
I gleda bi napravit nešto za prednju stranu, ne ispod ručki. I komad lima sa strane do nogu smotan u polukrug. "Pola lonca" bragano za osovinu.
I da, tokarski nemam ni ja na raspolaganju, inače bi to bija već napravija...
Dobro bi došla informacija, postoje li neke cjevi i tondini koje bi bez tokarskog pasale u neke ležaje. I u koje ležaje..
Meni nije problem ubacit novac, trud i vrime, u nešto šta je netko drugi proba i šta 100% radi uredno...
Ja ne znam ni jel tvornička radi dobro!!
U Dalmaciji je tog malo... Mali su vrtli..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
"Dušu bi dao" točniji nacrt, i podatak, npr, da je nactana kosilica napravljena, isprobana na žilavoj travi prošaranoj kupinom, i šibama, prst debelima od grmlja na koje slijeću Grdelini...
(Sve ono šta se može naći od "jednogodišnjeg", raslinja, nađenog u maslinama, koje nisi dirao 2, ili 3 miseca..(Česta situacija u Dalmaciji, kad imaš više poslova kojima se baviš)..
Montirana, npr., naprid na f620, na Kipora, (6.5Ks), koji ima izvod s radilice, i duplo više okretaja, (duplo manje snage), od standardne Honde...
I da se time rasvijetli more nepoznanica, koje "netko" pri izradi može imati.
Ovo gore ti je dobar "početak za projektni zadatak".
Ljudi več jako dugo pokušavaju doči do sličnih rješenja, evo jedan takav primjer i pokušaj:
unl.00010.03.002.jpg
Jel na roto kosilicama bolji masivni ili tanki nož?
Koliko snage traže za 50-60 cm dijametra, da bi mogle deblje šibe od grmastih jednogodišnjih biljaka, mest?
(Ono šta trimer malo duže glođe)..
Ja sam radio nekakve probe za svoje potrebe:
WP_20180521_17_44_07_Pro.jpg
Na slici ispod kučišta / kosišta / haube, kako tko to naziva, se vidi jedan od ukupno dva noža, prije probnog rada. Probni rad je završio nakon desetak minuta, jer je nakon poljupca s kamenom, jedan od ta dva noža odletio kojih 30-40 metara. Nađen je tek za par dana, slučajno. Imam ga za uspomenu. Znači nije mi se pokazalo dobrim rješenjem, jer se možda suviše brzo vrtjelo...
WP_20180513_18_49_31_Pro.jpg
Ovo je bio moj drugi pokušaj, umjesto noža, ili noževa, sa ugrađenim komadima čeličnog užeta / sajle debljine cca 3 mm. Raslinje je rascufalo sajle kao trule gače 😖, bez pardona. Trajnija je PVC struna / flaks, nego ovakve čelične sajle.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Nema lakog a dobrog rješenja, kako vidim.
Ne prave mi se lanseri kojekakvih projektila...
I u mene bude kamena, raznih granulacija.
 
Na vrh