• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ne vidim problem, češnjak ćeš staviti u gajbu, sanduk ili kašetu, na sanduk zaklamaš ili zaljepiš tzv. deklaraciju gdje piše proiizvođač, vrsta robe, težina i što još treba, trešnje isto tako i sve što voziš na plac popišeš na komad papira zvan zaduženje za vlastitu robu i svi zadovoljni. Kad ideš doma baciš zaduženje, skineš etikete sa sanduka i sutra opet ista priča dok ne smisle način da i mali OPG mora imat knjigovođu. E sad vidi lude glave, knjigovotkinja otišla u poljoprivredu - ima li veće lude?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
baš ne baciš to zaduženje, nego ga treba čuvati...tri mjeseca po riječima carinskih službenika koji šetaju karlovačkim placem...

al zato ne treba raditi razduženje...već budu jednog dana pobrali sva zaduženja i zbrojili koje mi ogromne količine prodajemo...
krvopije...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
A slušaj ovo: na plac se vozi pun kombi robe, naravno zaduženje je za svu robu zlu netrebalo putem. Na štand se nosi jedna gajba svake robe i naravno zaduženje za po jednu gajbu. Prazna gajba u kombi, puna na štand i opet sve štima. Hoda dok ne smisle kako s tim zaduženjima opaliti porez proizvođačima, naravno govorim o pravim >OPG-ovcima, oni drugi su tri koraka ispred njih.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Izgleda da više neće biti bitno da li se nešto proizvodi ili preprodaje,najvažnije će biti da se plati porez državi i sve ide u tom smjeru...mogli bi nam uskoro uvaliti i knjige popisa...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ostaje nam na izbor: motiku na klin i nek visi ko u muzeju a mi na burzu, ili motiku u ruke i seljačka buna samo nas je nešto malo.
Ovi oporezuju samo pošten rad, a da se prebacimo na drugu stranu ...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Posljednje uređivanje:

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Moraš voditi i razduženje po datumu,količinama i vrstama robe,koju si prodao...
Zakon je stupio na snagu 22.04. ove godine...
http://www.mps.hr/UserDocsImages/SAVJETOVANJA%20ZI/Pravilnik%20o%20prodaji%20vlastitih%20poljoprivrednih%20proizvoda%20proizvedenih%20na%20OPG.docx

Pa ne vidim di piše da se treba voditi razduženje robe, samo se treba upisati po danu datum, vrsta robe i prodana količina - članak 5. pod (2).

I što se radi s tim popisom prodaje ako imam najobičniji OPG koji nije u poreznom sustavu zbog prometa manjeg od 80 i nešto tis. kuna a i ne dobivam uopće poticaje. Prodajem samo na tržnici na malo.
Moram priznati da nisam znao za ovaj pravilnik a do sada i nisam vidio nikoga da to vodi. Da li neko od vas to vodi i što radite s tom listom?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Piše,članak 4,stavak 4...
Ne možeš robu zaduživati,a da ju ne razdužuješ,a zna se kako se roba razdužuje,kroz dnevne promete upisane u knjigu popisa,ovjerenu od porezne uprave...
Tako će biti za one koji su u poreznom sistemu,a za ove koji nisu stvarno nemam pojma...
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Evo nama u zg danas dijelili da opg po novom mora imati taj popis. A carinska je bila neki dan i oni mene to nisu trazili. Znaci na jwdan papir naposem sta imam taj dan i da li to razduzim ili ne
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Znaci ima pravilnik i ne pise da se roba treba razduzivati. Mene zanima koliko se mora cuvati? Molim one koji znaju da napise
 
Posljednje uređivanje:

ivo454

Novi član
Tu od
7 Srp 2014
Poruka
7
Pozdrav svim forumašima i kao novi imam jedno pitanje. Mogu li se poljoprivredni proizvodi prodavati na malo bez OPG-a, odnosno jeli to moguće uz potvrdu od katastra, o posjedovanju poljoprivrednog zemljišta?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Ne moze se prodavati bez opg. Ako netko zna za cuvanje ovih otpremnica ali u pravilniku pise da s e vodi popis prodanih proizvoda. Zna li netko?
 

ivo454

Novi član
Tu od
7 Srp 2014
Poruka
7
Znači čak i za desetak kilograma povrća dnevno treba se registrirati kao OPG, mislim ono kao bakice na placi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da,na žalost,ali može proći ako te ne uhvati neka kontrola,kako je krenulo nije se za zezati s time.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Danas imao posjetu inspekcije, fin neki momak, upozorio me na neke sitne nepravilnosti, bili su u savjetodavnom fazonu, podjelio nam svima taj obrazac za popunjavanje prodane robe..... pitam za zauženja, razduženja, ma veli ništa, bitno je imatii:
- upisnik opg-a
- upisnik u registar trgovaca voćem i povrćem
- natpis opg-a sa podacima na stolu
- mora biti vidljivo istaknuta cijena sa deklaracijom u najosnovnijem obliku
- u arcodu unesena parcela na kojoj je to sve raslo radi eventualnog izlaska poljoprivredne inspekcije na teren ( veli prije izlaska na teren to provjeravaju, i ako sve štima ni ne izlaze na teren)
- obrazac sa prodanom robom koji je sastavni dio pravilnika
- evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja

U praksi se ne provjerava sve navedeno, ali služba je služba....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Pa trebaš još dva činovnika pokraj sebe na placu...


Forma, bez sadržaja, kak i sve pri nama
Eee, Jugo, vrni se, da i mali ljudi opet počnu živjeti. ..
 
Posljednje uređivanje:

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Zašto ste svi toliko, da ne kažem, agresivni na ta neka pravila..... Reda mora biti, moja je zamjerka što se malo previše trenira strogoča na sitnima, jadnima i obično najpoštenijima.... velike ribe plivaju punih peraja..... opg više manje svi imamo, upis u registar trgovaca je nešto takse i preporučena koverta do Zagreba, natpis OPG-a više manje svi imaju, što s eima tko sramiti svojega imena, to može biti napisano i olovkom u krajnjoj liniji. Cijena je logično da je istaknuta, zašto nebi bila istaknuta, deklaracija se napiše na cijenu za 10 sekundi, jednom napišeš imaš mjesecima, jer dovoljno je imati godinu proizvodnje. U arcodu si više manje sve parcele kod većine, a što nije nije problem unijeti...

e zadnje dvije stvari najviše bole, neviidm zašto? Donekle se trudim poštovati registracije sredstava i karence, da zabrazdim, zabrazdim, ako je gužva spašava se situacija, o tome je i Johabica nedavno pisala, dalekooo dalekooo veći i ozbiljniji proizvođač... to se napiše za pola sata za sve kulture a ima i mogučnost preko egap programa od agrokluba pa je puno brže mi jednostavnije i nema računanja aktivne tvari i traženja po uputama...

evidencija prodane robe, ona ima sasvim drugu namjenu od te koje se bojite, nikakvi porezi i oporezivanja, nego utvrđivanje porijekla robe, nije problem što svi upisuju daleko manje od prodanoga, nego je problem koji upisuju proizvode kojih uopče nemaju proizvedene, a moraju upisati jer imaju na stolu. Tko je nešto proizveo, taj se nema čega bojati, zar ne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Zokii, problem je u pretjerivanju. Takve se promjene uvode kroz 10 ili više godina.
Kak da ja to objasnim mojoj mami, koja ima skoro 80 let i išla je cijeli život na plac?
Zeli prodati 5 glavica salate, 20 jajec i tri piceka, jer joj je žal da to propadne, a mi nemremo pojesti?

Zato velim da se pretjeruje.
A kad todorić uveze jagode koje imaju toliko pesticida da ih nemru nigdje u eu prodati ili smrznuto meso koje se prodaje ko friško, onda inspekcija sjedi u mišjoj rupi.
Ak hoćeš biti lopov, nema te evidencije kpja to može spriječiti.
 

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
zoki moj....ne volim baš ljude etiketirati ali vi mi se baš činite da ste kao noj....

zar vi mislite da te papirnate gluposti država uvodi da bi uvela reda?bože moj,ako tako mislite vi ste običan šampion naivnosti...
pa zar vam nije jasno da su sve one silne carinike povukli sa eu-granica i sada im samo izmišljavaju posao....umjesto da su im lijepo podjelili otkaze,oni njih u unutarnju kontrolu tržnica:Svi znamo koliko su bili korumpirani i uostalom koliko se samo plaćalo radno mjesto na carini,jer bože moj lijepo se tamo zarađivalo,progledavajući kroz prste mnogima...i onda se neka kancelarijska zgubidančina sjetila naći im novi posao- kontrole "biznisa" po tržnicama,što svatkome tko pozna situaciju sa katastrofom od prometa po tržnica u odnosu na prije od 10 godina ,izaziva teški podsmjeh ....pa što ih nisu poslali da kontroliraju konzum?a što se špricanja tiče i glupih papira i evidencija....pa svatko od nas jede ono što uzgoji prvi,kao i njegova djeca..pa izbjegavamo svako suvišno špricanje....uostalom i preskupo je.a kada dođe našpricana jagoda iz španjolske na šlepere onda nema kontrole nigdje ili paradajz iz makedonije našprican eterelom za crvenjenje?ali kada je bakica na placu sa 5 kg nečega e onda je to sumnjiva roba koju treba kontrolirati....

ma fuj i država i svi oni koji to odobravaju.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Nebi ja išao u takve rasprave, nisam upučen u kretanja carinika, ali niti mogu reći da je itko na tržnici u Sisku imao ikakvih problema sa ikim inspekcijama ili bilo kakvim nametima ili neznam čime..... neki su dobili kazne radi prodaje duhana, rakije, zaklanih piliča u osmom mjesecu koje prodaju na stolu. pale su i neke jagode jer su bile maltene radioaktivne. Pala je jedna švercerica koja doma nema ni tulipana posađenog a na placu je "veliki poljoprivrenik" sa nalakiranim noktima i rukama ko bebina guzica. Palo je par sitnijih švercera, ali tko god je imao doma ono što je prodavao nije imao nikakvih problema. Sami su si krivi. Možda je kod vas na drugim tržnicama problem, ali ja evo u Sisku nevidim nikakav problem osim u maloj posjećenosti tržnice, ali to je neka druga tema. Pet godina sam na tržnici, nikakvih problema nisam imao sa nikim, a nisam čist, da se razumijemo.

Postoje teorije da se bude oporezivalo prema tim evidencijama koje moramo voditi, pa ljudi moji, papir svašta trpi. Ni fiskalizacijom s enije iskorjenilo ispod stola, mimo stola, iza na parkingu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh