• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Trebalo bi imati zaduženje (primku za vlastitu robu) i ono što se proda razduživati,samo nam još nitko nije objasnio na koji način...
Izgleda da smo po novom zakonu o trgovini i mi svrstani u trgovce,a svi trgovci moraju voditi knjigu popisa ovjerenu od porezne uprave...
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Ma glupost i sta da sad ja radim. Ako mi dodje carinska. Cek to vrijedi i za prodaju vlastitih proizvoda na malo na trznici????
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Moraš imati popisano i pokriveno papirima sve što si natovario za tržnicu...carina ima poprilično velike ovlasti i mogu ti čak zabraniti rad...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
objasnili meni što hoće...:icon_rofl:
napišeš lijepo na jedan papir (može salveta, rolica, A4 ili koji drugi,m tekica, blokić, a možeš i kupit primku u knjižari) svu robu koju si danas krenuo prodavat...
i tak pišeš recimo krumpira i zelja kolko imaš, našvrljaš datum i potpišeš se...:icon_rofl:

jes da ta primka koju kupiš u knjižari datira još iz 2002. godine, i da je 2008. stavljena onak kao van snage, al zakaj ju mi nebi imali...

s druge strane, gledano strogo pravno, nit piše koji je to obrazac, nit piše koji su sastavni dijelovi tog obrasca, nit piše na kojem ga pismu moramo vodit (dakle i uglata glagoljica ili stenogram su opcije :icon_eyes: ), nit piše koliko ga treba čuvati, tj. bili bi veeeelki bedaki ako bi to pisali u teku i pokazali cariniku ili poreznjaku tu teku...

dakle, kad dan istekne, istekne i rok valjanja tog strašnog papira, te ga se može baciti preko lijevog ili desnog ramena...točno ovdje :icon_toilet:, jer radi se o primci za vlastitu robu koju prodaješ taj dan...nema razduživanja, sutra je novi dan i ponovno sve zadužuješ kaj jučer nisi prodal..:icon_eyes:

ako nemate taj papir, kaznica se kreće od 4000 do 50 000, ali nema straha od toga jer naše sudstvo ima institut beznačajnog kaznenog djela, tak da to u konačnici niš ne košta....

jedino kaj sam saznal službeno od carine u zagrebu je da bi trebali napisati upit na odbor za tumačenje zakona (saborski), te carinu i ministarstvo finacija da nam protumače kak se to odnosi na nas...

i da ne trabunjam više...:icon_jook:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Na primci obavezno napišite i da ste zadužili ženinoga TTjca i 20 metaka. nek si malo misle.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Evo tumačenja s pozicije MP:

Tumačenje se temelji na Uredbi Komisije (EU) br. 543/2011 od 7. lipnja 2011. kojom se utvrđuju detaljna pravila za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) broj 1234/2007 u odnosu na sektor voća i povrća i prerađenog voća i povrća kao pravnom temelju kojim je uređen sektor voća i povrća i Pravilniku o tržišnim standardima za voće i povrće (Narodne novine broj 157/13).



Navedena Uredba u članku 4. propisuje iznimke od primjene tržišnih standarda i obvezu (posjednika) vođenja evidencije o voću i povrću koje je namijenjeno:

- preradi ili za hranu za životinje ili drugu namjenu koja nije za hranu i ako je jasno označeno riječima »namijenjeno preradi« ili »za hranu za životinje« ili bilo kojim drugim sličnim izričajem

– koje je proizvođač prodao ili isporučio u objekt za doradu i pakiranje ili u objekt za skladištenje ili otpremio sa gospodarstva u takve objekte i

– koje je otpremljeno iz objekata za skladištenje u objekte za doradu i pakiranje.

Pravilnikom je predviđeno vođenje evidencije i za voće i povrće koje uvoze državljani Republike Hrvatske, nositelji pogranične propusnice, a koje je proizvedeno na poljoprivrednom zemljištu u njihovom vlasništvu u pograničnom području susjedne treće zemlje.

Dakle, navedenim propisima nije propisana obveza vođenja evidencije pri prodaji voća i povrća na tržnici.

S druge strane obzirom da je nadzor obavila carinska inspekcija trebalo bi provjeriti u Ministarstvu gospodarstva da li je propisima koji uređuju trgovinu propisana ovakva odredba što opet ne predstavlja obvezu za trgovce voćem i povrćem obzirom da zakonodavstvom Europske unije, koje je iznad nacionalnog zakonodavstva, nije propisana ovakva obaveza.



Dakle, posebno nakon informacije kolege Žarka Kovačića, očito je da je riječ o postupku carine prema Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o trgovini (NN30/14).

Pokretač tog postupka je izmjena članka 16. Koji nakon izmjene glasi:

»(1) Trgovac mora nadležnom inspektoru osigurati podatke o stanju robe u prodajnom objektu na temelju pisanih isprava ili elektroničkog zapisa o nastalom poslovnom događaju iz kojih se može spoznati poslovni događaj. Isprave o robi u prodajnom objektu moraju imati osobito podatke o:

– imenu ili nazivu dobavljača,

– broju i nadnevku isprave o zaduženju ili razduženju robe,

– nazivu, mjernoj jedinici i količini robe,

– prodajnoj cijeni robe,

– promjeni prodajne cijene robe,

– zaduženju za vlastitu robu.

(2) Stavak 1. ovoga članka odgovarajuće se odnosi i na osobe iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona.«.

Stavkom 2. članka 16. sada su kao obveznici vođenja podataka pridodani i nositelji i članovi OPG, jer u članku 5. stavku 1. podstavak 1. glasi:

»– nositelj i/ili član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u skladu s posebnim propisima, kada svoje poljoprivredne proizvode prodaje na malo izvan prodavaonica na način iz članka 10. stavka 1. podstavka 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9. i 10. ovoga Zakona, kao i na tržnicama na veliko iz članka 7. stavka 3. ovoga Zakona.«.

Koji su to sve načini prodaje na malo izvan prodavaonica vidljivo je iz članka 10. Stavka 1.:

» (1) Trgovina na malo izvan prodavaonica je oblik trgovine na malo kada se prodaja roba i/ili usluga obavlja na neki od sljedećih načina:

– na štandovima i klupama na tržnicama na malo,

– na štandovima i klupama izvan tržnica na malo,

– na štandovima i klupama unutar trgovačkih centara, ustanova i sl.,

– putem kioska,

– pokretnom prodajom,

– prodajom na daljinu (prodaja putem kataloga, TV prodaja, prodaja putem interneta, prodaja putem telefona),

– direktnom prodajom putem zastupnika,

– prodaja putem automata,

– prigodnom prodajom (sajmovi, izložbe i sl.),

– u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,

– u proizvodnim objektima pravnih ili fizičkih osoba koje posjeduju povlasticu za akvakulturu ili povlasticu za uzgoj riba i drugih morskih organizama,

– u spremištima, trapilištima i sl. koja prodaju poljoprivredni sadni materijal. «

Iz čega proizlazi da OPG treba nadležnom inspektoru osigurati podatke o stanju robe ako prodaje na štandovima i klupama na tržnicama na malo i izvan njih.

Nažalost, nisam uspio doći do nekog (propisanog) formata za tražene podatke.

Description: HPK_mail Savjetodavna služba

web: www.savjetodavna.hr



dakle, imamo nešto što nitko u Europi nema, pa znači da smo mi zaista posebni!!!
bravo naši :(bow):
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Istina da smo posebni po mnogo čemu.. Možda nije to neko kvalitetno riješenje, al na tržnice se mora več jednom uvesti red. Tržnice su odavno prestale biti mjesta gdje se tek nešto malo zaradi da se lakše preživi, proizvodnja povrća je ozbiljna stvar. Svaka čast pravim proizvođačima pa i obrtnicima koji uredno vode papire i prodaju robu, al što sa tzv. "kumicama" koje imaju po 200 čhv zemlje, 5 voćaka, neke čak ni nemaju opg, a prodaju šve što im dođe pod ruku, i kunu se da je to sve njihovo, svaki dan na tržnici itd. Kad dođe inspekcija po uzorke, svi se vade da im je to zadnje i da više nemaju, samo da im ne bi došli kući u kontrolu..
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Zglavnok danas je carina bila na kvatricu. I vjerojatno ide dalje. Znaci ja na papir napisem sta imam i to je to???
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
I još moraš imati tablu sa podacima OPG-a,deklaracije,obavijest o prigovoru o zaštiti potrošača i knjigu žalbe...
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Sad mi ništa nije jasno. Već sam dvije godine povremeno prodavao svoje povrće (opg) na tržnici na moru po ljeti i to sam vozio iz Bjelovara u dostavnom autu bez bilo kakvih popisa povrća. Doduše, to je bilo 2011. i 2012, prošle godine sam se selio iz Bj u Daruvar pa sam pauzirao, ali sad se ponovo spremam povremeno otići na neku tržnicu na moru, jer se po ljeti tu gore nemože baš nešto prodati.
Sad mi stvarno nije jasno kako bih to trebao napraviti da sve bude u redu. Imamo najjednostavniji OPG, nositelj i jedan član, plaćamo doprinose oko 500 kn mjesečno, nemamo zaposlene i nismo u poreznom sustavu.
Prodavali bi na tržnici na malo.
Neko je spomenuo deklaracije - kakve deklaracije, da li se zalijepe na svaku gajbu povrća.
I taj popis što se vozi - što na A4 napisati i potpisati se i to je to? Što je to sa Carinom?
Što nije dovoljno to što imam papire od OPG-a sa sobom, pa ako žele provjeriti, neka dođu na zemlju i gledaju i broje, jer ja prodajem ono što posadim.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Ma koju knjigu zalbe na placu???? I koje deklaracije na krumpiru i i sl? E da i zasto ja ne placam zdravstveno zna li netko dosle mi uplatnice i pise zdravstveno 0 kuna. Zovem 2 tjwdna i nitko ne zna, a zene koja na tome radi nema.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
deklaracija ne treba, sad treba samo natpis s generalijama OPG-a i istaknuta cijena na robi...
ostalo sve treba...:(happy):
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Budući da i mi spadamo u trgovce po novom zakonu,trebamo imati sve što i oni na štandu,osim trgovačke knjige...
1.Naziv OPG-a
2.Papiri za robu (otpremnica)
3.Izjava o zaštiti potrošača (vidljivo istaknuta)
4.Knjiga žalbe
5.Dokaz o prijavi da smo zaposleni ili samozaposleni i ne radimo na crno
6.Cijena i deklaracije na robi što prodajemo
-ako je roba pakirana,deklaracija mora biti na svakom pakovanju i sadržavati:
1.vrsta robe
2.godina proizvodnje
3.naziv proizvođača
4.zemlja porijekla
5.klasa
6.masa proizvoda
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Večina ovih brojeva su nepotrebni za prodaju ako imaš samo OPG koji napominjem izričito prodaju vlastiti proizvod na tržnicama i štandovima i kućnom pragu.
To sve što si naveo je za preprodavače i fiskalnu tj trgovine koji ne prodaju svoj vlastiti uzgoj tako da ne kompliciramo.
Za prodaju svog proizvoda treba
1 Naziv OPG-a vidljivo istaknut
2 Vidljivo istaknuta cijena proizvoda (naziv nije bitan)
3 Vaga baždarena na kojoj kupac može izvagati i viditi kolika je težina proizvoda po kg ili pakovanju
4 Prodavati samo može nositelj ili članovi koji posjeduju iskaznicu ako ne onda radnik na kupone.
5. ne smijete prodavati sve što je prerađeno (sokovi,kiseline,pekmezi idr) to spada u dodatne dijelatnosti u OPG-u i morate imati fiskalnu

To u Njemačkoj nema tamo sve prodaju.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=VLF69AbMJx4[/YT]

Malo bolje pogledajte tu jednostavnost prodaje na tržnici!
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=xA9glUBkk4E[/YT]
Izravna prodaja seljačkih proizvoda je u EU koji smo i mi dio definirana i neće se mijenjati a fiskalizacija je uvedena zbog toga da baš se spriječi zlouporaba trgovaca i preprodavača.
Najveći problem je što se kod nas previše komplicira,gdje su tu markice od minist. financija??? na alkoholu!!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja već imam jednu svadbu od 2500,00kn za neimanje deklaracija na proizvodu...sreća pa nam je sudstvo sporo,pa je završilo u zastari...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Naši su Zakoni ne u skukobu jedan s drugim nego i sami sa sobom. Gledaj na to s druge strane, oni su morali dati posao ljudima sa carine kad smo ušli u EU. Vjerojatno su im dali kratki tečaj i poslali ih ko inspektore na tržnice. Bilo je nekih kontrola kad je Linić uveo fiskalizaciju pa zatišje, sad se promjenio ministar pa su opet na terenu. Nikom pametnom nije jasno što bi trebao značiti taj papir i što s njim osim pokazat ga inspekciji. Zar nije onda najjednostavnije uzeti komad papira i napisati u zaglavlje podatke OPG-a, u naslov staviti Primka-zaduženje za vlastitu robu za dan ____, exel tablica - ubaciš sve stavke proizvoda koje imaš, jedinica mjere npr. komad, kg, i to bi trebalo biti to. U Zaboku su još prošle godine tražili to zaduženje. Gospođa koja prodaje svoju robu napravila je taj papir, oni došli, pogledali i bili zadovoljni. Kaže narodna svaka b..... ima svoje veselje ili ako ih ne možeš pobijediti, pridruži im se. Što se tiče deklaracije morala bi biti na svakom sanduku. Treba pisati proizvođač, vrsta robe, klasa robe i količina. Ništa komplicirano samo oduzima vrijeme kojeg ionako nemamo dosta jer treba to povrće i uzgojiti i pobrati. Kod klase obavezno piši II klasa, nama svejedno, a oni kod I klase imaju još neke dodatne zahtjeve. Nemam snage ni volje sve to čitati i tražiti tumačenja. Moje je mišljenje da se Zakoni ionako provode samo na nama malima. Veliki rade što i kako hoće, pa dok ne narastemo moramo se prilagođavati.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja već imam jednu svadbu od 2500,00kn za neimanje deklaracija na proizvodu...sreća pa nam je sudstvo sporo,pa je završilo u zastari...

Kako sam sebi izdaješ deklaraciju,deklaracija o proizvodu je papirić na kojem piše tko je uzgojio,kada gdje, vrsta robe,klasa,tko je uvezao,i težina.
Sve mi to piše na tabli od OPG-a i na štandu s cijenama.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Onda dobro kad ti već piše,pa im daj razlog za pisanje zapisnika...
Meni je puno jeftinije i jednostavnije napisati ono kaj traže,nego se poslije navlačit po sudovima,mada sve nema nikakvog smisla,niti itko to čita,niti ičemu služi...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
da li mi možemo ići prodavati svoju robu na tržnice EU

ili koja je procedura ako može?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Sto znaci da na deklaracihi mora biti tezina robe? Npr. Kako cu stavitideklaraciju na cesnjak recimo imam 3 kg i to prdajem po kg? Mislim na opg i svoj proizvid. Ili vezicu blitve ili 15 kg tresnji?
 

Najnoviji postovi

Na vrh