• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Koji je postupak da upišem ženu u člana opg-a i što treba zadovoljavati za prodaju na tržnici ?Nisam u sustavu pdv-a.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Koji je postupak da upišem ženu u člana opg-a i što treba zadovoljavati za prodaju na tržnici ?Nisam u sustavu pdv-a.

odeš u agenciju za plaćanje (prije su to bili uredi državne uprave) i prijaviš ju...
međutim, ak u to dirneš, morat će se prijavit i poreznoj upravi zbog raznoraznih pi..., a mislim da ćete onda morat obić i mirovinsko i zdravstveno...
i pazi, vrijedi za SVE članove OPG-a..., tj. ako ti radiš svejedno si obveznik paušalnog poreza na dohodak...:rolleyess:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Malo sam se raspitao ali sam tražio i službeno objašnjenje u vezi fiskalizacije i prodaje poljoprivednih proizvoda tjOPG-a na tržnicama i otvorenim prostorima tj na kućnomm pragu
Odgovor
Napominjemo da u ovom trenutku za prodaju na tržnicama i otvorenim prostorima nije potrebno izdavati račune, a ako nema obveze izdavanja računa, nema ni obveze fiskalizacije (Zakon o porezu na dodanu vrijednost). Nadalje, Zakon predviđa da se od fiskalizacije oslobađa prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima (ali samo vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima).
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Samo da naglasim ovo je važno

ovo izuzeće odnosi se isključivo na prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima, pri čemu se pod prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda podrazumijeva prodaja od strane samog proizvođača, a ne preprodaja poljoprivrednih proizvoda drugih proizvođača. Ovo izuzeće odnosi se dakle na one proizvođače poljoprivrednih proizvoda koji svoje proizvode sami prodaju na tržnicama ili drugim otvorenim prostorima.

Znači netko drugi Vam prodaje morate imati fiskalnu blagajnu:mur:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Samo što će se za nas koji prodajemo robu na veliko(zelena trž.ZG),a prodajemo bez računa, tu pojaviti problem.
Naime po ovom novom zakonu o fiskalnim blagajnama iste će morati imati obrtnici/voćari,pa će oni tražiti prodavače koji mu mogu izdati račun zbog knjiženja .
Samim time mi gubimo takve kupce u ovako teško prodajno vrijeme.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
tako je da,ako prodaješ svoj proizvod nema fiskalizacije,ipak su odustali od toga.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
tako je da,ako prodaješ svoj proizvod nema fiskalizacije,ipak su odustali od toga.

Pa tako je u cijeloj EU,i tako su sve prepisali od njih.
A nije li prepisivanje znak da od naših zakonodavaca nitko ništa ne zna a primaju iste ili čak veće plaće nego ovi koji su pisali u EU.
Zato nam se ovo sve događa u državi s poljoprivedom jer nisu napravili dobre pregovore i nisu mislili na seljaka kojeg nitko ništa nije ni pitao i nitko iz te branše nije sudjelovao u pregovorima za EU.
Ali opet nisi bio siguran pa sam tražio to crno na bijelo u vezi fiskalizacije.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Samo da naglasim ovo je važno

ovo izuzeće odnosi se isključivo na prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima, pri čemu se pod prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda podrazumijeva prodaja od strane samog proizvođača, a ne preprodaja poljoprivrednih proizvoda drugih proizvođača. Ovo izuzeće odnosi se dakle na one proizvođače poljoprivrednih proizvoda koji svoje proizvode sami prodaju na tržnicama ili drugim otvorenim prostorima.

Znači netko drugi Vam prodaje morate imati fiskalnu blagajnu:mur:

onda budu u Karlovcu svi imali blagajnu osim nas troje-četvero...kad bi bilo po bogu...a zbog švercera koje nikak da pohvataju (jer glume proizvođače i deklariraju robu kao da su ju oni proizveli) nebude je imal praktično nitko...:mur:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
onda budu u Karlovcu svi imali blagajnu osim nas troje-četvero...kad bi bilo po bogu...a zbog švercera koje nikak da pohvataju (jer glume proizvođače i deklariraju robu kao da su ju oni proizveli) nebude je imal praktično nitko...:mur:

Vjeruj mi da im je odzvonilo,Linić je maher za prisilu,a onaj tko bude morao po sili zakona biti fiskaliziran,vjeruj mi prijaviti će onoga tko je švercer,a takvih je jako puno.
Eto barem mi koji proizvodimo,prodajemo naše voće,povrće nekako čemo doći na svoje da nemamo više prodaju iz kamiončića,nošenje vreća po kućama.
Postoje 2 mjesta tržnica ili na kućnom pragu ili registrirana pokretna trgovina.
I što je najvažnije može prodavat samo nositelj i članovi OPG-a.
Nema one više tkz preprodavači(šverceri) bez truda i muke pa imam ugovor s proizvođaćem o prodaji i take cake,bez obrta,PDV-a i fiskalizacije nema prodaje.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
daj nebudi naivan,ljudi oko mene na tržnici imaju kupljeno pola hektara i posadili jednu šljivu,jednu jabuku,jednu breskvu i otvorili opg i ne traže poticaj,prijavljeni kao proizvođači i prodaju na desetke tona,SVE LEGALNO,i draži je on liniću nego ti i ja,jer ne traži poticaj
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
daj nebudi naivan,ljudi oko mene na tržnici imaju kupljeno pola hektara i posadili jednu šljivu,jednu jabuku,jednu breskvu i otvorili opg i ne traže poticaj,prijavljeni kao proizvođači i prodaju na desetke tona,SVE LEGALNO,i draži je on liniću nego ti i ja,jer ne traži poticaj

Čekaj 2.7.2013. jučer sam bio sa kolegom radi u ne smijem reći kojoj državnoj službi,jer ne bi bilo ok prema njemu da se ne bi doznali nj nadređeni,jer je živa frka u tim nadzornim službama.
Uglavnom misle svimakoji nelegalno rade pa i Nas osobito tržnice dovesti u red,tko nije u upisniku proizvođača voćem i povrćem i bude prodavao ono što nije naveo,imaju lijepe kazne.
Sada nemaju vremena kafići su na udaru a 1.4 ostali OPG na početku EU-a.
I baš sam mu to pitanje postavio za takve igrače, ni on nije htio baš reči jer ne smije ali samo je rekao ovo" Nači će se već načina od 2.7.2013. sve je u pripremi "koji nije htio precizirati odgovor .
Znači kuha se nešto
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Čekaj 2.7.2013.
Uglavnom misle svima koji nelegalno rade pa i Nas osobito tržnice dovesti u red,tko nije u upisniku proizvođača voćem i povrćem i bude prodavao ono što nije naveo,imaju lijepe kazne.


Njiko to je trebalo već odavno napravit. Zar je teško prijavit sve ono što proizvodiš pa biti miran. Onaj tko ne proizvodi nek se zamisli malo kako će dalje ali ništa se neće promjenit. Kako zagorec kaže " Nigdar ni bilo da ni nekak bilo" tako će biti i u buduće. Čitaj šta je zvonis napisao svi će uzgajat sve tako i u povrću. Malo ovog malo onog a to će toliko da rodi da će cjelu godinu moć prodavat.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Njiko to je trebalo već odavno napravit. Zar je teško prijavit sve ono što proizvodiš pa biti miran. Onaj tko ne proizvodi nek se zamisli malo kako će dalje ali ništa se neće promjenit. Kako zagorec kaže " Nigdar ni bilo da ni nekak bilo" tako će biti i u buduće.

@siki pratim tvoje postove i od@zvonisa01,@kontam,@breskvar idr forumaše koji su aktivni i pomažu i dr.
PS neka se ne ljute koje nisam naveo ima ih mnogo,nažalost neki su otišli nadam se da će se vratiti @ilegalac
Svi Vi kao i ja svojim radom želimo napredovati to je i cilj da zaradimo novac ali i da se dokažemo da možemo bolje,više.
i onda kada kraj tebe na tržnici primjer prodaje voće-povrće zakonito na toj tržnici,što je on proizveo, bio 20 dana dok ne proda svoj proizvod a ovako je tamo i kada ti primjerice nemaš više voća a on imaa:confused:
Ja osobno sam naučio pošteno i od 2009 god kada sam ostao i bez jabuka i love tkz preprodavač,ne vjerujem ni crno pod noktom.
Zeznuo me nikakve pravne osnove nemaš da ga goniš a bilo bi preskupo privatnim tužbama idr npr prisilom da ga nalupam ko budalu malo mi je falilo da i više od toga napravim.
Tvoj trud,znoj,novac,znanje kraj takvih ništa ne vrijede,ako se oni ne okoriste na proizvođaču onda je tu trg.lanac ili država ili švercer.
Nažalost neki ljudi koji to isto rade meni nisu osobno ništa krivi ali zbog tog jednog ja njih sve vidim iste,a znam da nisu ali nema mi pomoči.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
daj nebudi naivan,ljudi oko mene na tržnici imaju kupljeno pola hektara i posadili jednu šljivu,jednu jabuku,jednu breskvu i otvorili opg i ne traže poticaj,prijavljeni kao proizvođači i prodaju na desetke tona,SVE LEGALNO,i draži je on liniću nego ti i ja,jer ne traži poticaj

yup...potpisujem...istina živa...čak su uložili u plastenik-dva u kojem imaju sve vrste povrća koje prodaju....pa ti njemu dokaži da nije proizvođač....
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sad bum ja lijepo tužakala šiptara koji preko mene na sajmu prodaje povrće ako ne bu imal fiskalku na štandu.Onda bude on meni potrl lampu,a čisto mi lako može,jer je ljetos rekao-ako budete imali kakav problem sa inspektorom,meni date pare,i odmah bude sve riješeno.Gledala sam listu poreznih dužnika kad je izašla,bio je dužan,i još je dužan,dvjesto pedeset tisuća kuna državi.A svaki dan u gradu na tržnici normalno radi. Pa se ja jako veselim drugom sedmom-"sve je isto ko i lani,samo srce moje i srce tvoje u ljubavi više ne stoje".A ko i obično,ja ću biti ta koju se neće voljeti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vidi ti Johabice što je zločesta još bi i jadnog Albanca dala objesit. Ajme što si zločesta jel se ti držiš one Turske "No problem abi a na kraju ti ga abi z..." Tako i ti sa Albancom sve fino a sad bi ga davila. Moramo biti fini širit bratsku ljubav a ne:(devil)::(devil):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Vidi ti Johabice što je zločesta još bi i jadnog Albanca dala objesit. Ajme što si zločesta jel se ti držiš one Turske "No problem abi a na kraju ti ga abi z..." Tako i ti sa Albancom sve fino a sad bi ga davila. Moramo biti fini širit bratsku ljubav a ne:(devil)::(devil):

kad bi se gledalo po nacionalnom ključu, nas domaćih na placu ima jedno 15%...:(giggle):
dakle, nije pametno provocirati zbog brojčane nadmoći ostalih manjina...da nebi bilo :icon_axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh