• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Nema šta sve ko po špagi , milina za pogledati :prayer::prayer:
Kakvom kosilicom kosiš između redova :?:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kosimo mulcerom

Vidim masku ali lice i ruke nezaštićeno pesticidi djeluju i preko kože ako kabina nema karbon filter tj sitne čestice makar rukavice na ruke:rolleyess:
Čuvaj se dok si mlad,:oops:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Vidim masku ali lice i ruke nezaštićeno pesticidi djeluju i preko kože ako kabina nema karbon filter tj sitne čestice makar rukavice na ruke:rolleyess:
Čuvaj se dok si mlad,:oops:

Lice je sa prednje strane totalno zasticeno samo nije glava sa zada, a kabina je dosta dobro zasticena tako da se rukavice nekoriste dok se vozi, rukavice se koriste prilikom sipanja sredstava. Znam da bi bilo pozeljno da je cijelo tijelo zasticeno ili da traktor ima karbonski filter ali sta je tu je. Kod nas mnogi prscu sa IMT-om i stavljaju one obicne respiratore ili cak nista :madmana:, pa onda pojedinci pricaju kako je vocnjak nenormalno zagadjuje okolis i navode takve pojedince koji su loseg zdravlja zbog otrova :x :axe:.
Pa cuvam ja mladost koliko mogu, to sto prsce je otac, ja rijetko kada prscem, samo kada njega nema
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-voćari jedno pitanje imali efekata kemijskog proređivanja jabuka, ja sa svojim baš i nisam zadovoljan ali moramo još malo pričekarti...:(
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
-voćari jedno pitanje imali efekata kemijskog proređivanja jabuka, ja sa svojim baš i nisam zadovoljan ali moramo još malo pričekarti...:(

Pa trebalo bi da ima, ako je sve dobro uradjeno, nebi ljudi prskali da nema efekta. Mi smo bas danas radili hemijesku proredu jednog dijela ajdareda, pa cemo vidjeti sta ce vrijeme donijeti. Inace do sada nikada nismo radili proredu tako da iz licnog iskustva nemogu nista reci.
 
A

aljmas

Guest
Pa trebalo bi da ima, ako je sve dobro uradjeno, nebi ljudi prskali da nema efekta. Mi smo bas danas radili hemijesku proredu jednog dijela ajdareda, pa cemo vidjeti sta ce vrijeme donijeti. Inace do sada nikada nismo radili proredu tako da iz licnog iskustva nemogu nista reci.

jedan od vodećih zaštitara u Srbiji dr. Marko Injac je rekao da je prorjeđivanje ključ dobre zaštite. Iz prakse pokazalo i dobre i redovne rodnosti.
Više o prorjeđivanju na www.agrohemizacija.com čini mi se da imaju dostavu u HR.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
-voćari jedno pitanje imali efekata kemijskog proređivanja jabuka, ja sa svojim baš i nisam zadovoljan ali moramo još malo pričekarti...:(

Koji si koristio preparat?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-išao sam s Obsthormon (to je isto kao Dirager ali 2,3x jače), znači na bazi 1200l tj. na atomizer od 440 l za idared stavljao sam 50 ml hormonu uvjeti idealni temp., vlaga, vjetar a najbitnije veličina plodova sva u ideali čak sam se bojao da nisu premali, drugi dan efekat žalosne vrbe vidljiv međutim za sada ne vidim učinak samog opadanja sitnijih plodova u gronji pogotovo na idaredu i zlatnom, jonagold i greni ima nešto efekta ...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
-išao sam s Obsthormon (to je isto kao Dirager ali 2,3x jače), znači na bazi 1200l tj. na atomizer od 440 l za idared stavljao sam 50 ml hormonu uvjeti idealni temp., vlaga, vjetar a najbitnije veličina plodova sva u ideali čak sam se bojao da nisu premali, drugi dan efekat žalosne vrbe vidljiv međutim za sada ne vidim učinak samog opadanja sitnijih plodova u gronji pogotovo na idaredu i zlatnom, jonagold i greni ima nešto efekta ...
Možda slabiji učinak zbog šokova u temp.razlikama pa voćka nije reagirala zbog toga(osobito idared i zlatni)jaka obrana voćke.
 
2

2nikola2

Guest
ako bi neko bio ljubazan pomoci.
cvetovi su mi bili zarazeni pepelnicom ( valjda je to, ) nemam nikakvog ploda da se zametnuo. da li prskanjem lisca sad mogu unistiti bolest da mi se to ne desi sledece godine?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ako bi neko bio ljubazan pomoci.
cvetovi su mi bili zarazeni pepelnicom ( valjda je to, ) nemam nikakvog ploda da se zametnuo. da li prskanjem lisca sad mogu unistiti bolest da mi se to ne desi sledece godine?

Prvo što sada moraš učiniti ti je škarice u ruke i skinuti sve zaražene vrhove u plastičnu vreću za smeće i zapaliti ako se radi o pepelnici.
Nakon toga uzmi sistemik protiv pepelnice Topas, Nimrod ili nešto drugo uglavnom mora biti sistemićni fungicid i oprskaj da se bolest ne bi dalje širila,ali prvo poskidaj te vrhove to je najbitnije.
Pozdrav.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Prvo što sada moraš učiniti ti je škarice u ruke i skinuti sve zaražene vrhove u plastičnu vreću za smeće i zapaliti ako se radi o pepelnici.
Nakon toga uzmi sistemik protiv pepelnice Topas, Nimrod ili nešto drugo uglavnom mora biti sistemićni fungicid i oprskaj da se bolest ne bi dalje širila,ali prvo poskidaj te vrhove to je najbitnije.
Pozdrav.

Ja skidam samo zaražene vrhove bez špricanja, nego meni su na par stabala počeli žutiti, crveniti i smeđiti listovi, o čemu se radi ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja skidam samo zaražene vrhove bez špricanja, nego meni su na par stabala počeli žutiti, crveniti i smeđiti listovi, o čemu se radi ?
nedostatak mikroelemenata,ali teško je što reći bez slikice,kupi najeftiniji FOLIFERTIL-T i prskaj svaki puta kada štitiš od bolesti ili štetnika,jer si bacio KANako nisi sada su ti zadnji rokovi,jer ako nema dušika nema za iduću godinu ni puno plodova.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
nedostatak mikroelemenata,ali teško je što reći bez slikice,kupi najeftiniji FOLIFERTIL-T i prskaj svaki puta kada štitiš od bolesti ili štetnika,jer si bacio KANako nisi sada su ti zadnji rokovi,jer ako nema dušika nema za iduću godinu ni puno plodova.

Dakle nije bolest, nisam KAN bacao samo stajinjak, a kako i da bacim KAN na ovu sušu :(
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Dakle nije bolest, nisam KAN bacao samo stajinjak, a kako i da bacim KAN na ovu sušu :(

KAN treba baciti u zemlju minimum 5-10cm ako je moguće, a ne razbacati po površini...jer tako se gubi učinak i delotvornost KAN-a

pozzz joe!:mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Pozdrav svima!


KAN treba baciti u zemlju minimum 5-10cm ako je moguće, a ne razbacati po površini...jer tako se gubi učinak i delotvornost KAN-a

pozzz joe!:mrgreen:

Da kopam oko svake jabuke :(
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A jel može 15-15-15 umjesto KAN-a preostalo mi od sjetve?

Ma može,ali bolje to ostavi za jesen a sada prvo malo KAN-a i malo folijarno (preko lista ) da živnu:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh