• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
I ja sam do sad tak rezoniral, ali me zbunilo da u istoj gajbi ima i smežuranih koje ne trunu, i tvrdih ali su počele trunuti na jednoj strani.
Koliko vrijeme berbe - stanje zrelosti ima utjecaja na čuvanje i kakvog?

Gledaj osnovno pravilo za dugotrajno čuvanje da ti jabuka,kruška moraju tokom cijele godine biti dobro opskrbljene kalcijem i zdrave fiziološki ( znači moraš ih ćuvati od krastavosti i savijaća) to što si sve nabrojao kod tebe su skladišne bolesti puno si možda gnojio dušikom što je lane bilo pogrešno.
Ako nisi prskao ima još jedan naćin kada ubereš (malo ranije) da nije zrela uzmeš CALCIOGREEN ili PROCALL pomješaš s vodom i dobro okupaš jabuke i druga ti je važna stavka hladnije mjesto s dosta vlage od 80-97 % ako nisi u mogućnosti onda obićna prskalica za prozore prati voda i vlaži svaki tjedan:rolleyess:
Malo linkova pa pročitaj nije na odmet

http://www.tehnologijahrane.com/tehnologijavoca/branje-i-priprema-voca-i-povrca-za-skladistenje
 
Posljednje uređivanje:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Gledaj osnovno pravilo za dugotrajno čuvanje da ti jabuka,kruška moraju tokom cijele godine biti dobro opskrbljene kalcijem i zdrave fiziološki...

Daj ondma mu napiši i kako se testira zrelost s jodom?

Ja ne znam, ali neka ti je ideja ovako. Uzmeš pola jabuke i staviš ju u jod (ne znam koji spoj) i onda nakon par minuta izvadiš i pogledaš kakva je boja. Ako ti je ostao samo tamni rub (1cm od ruba) onda je vrijeme za berbu.

Ali ja nisam stručnjak i nikada to nisam radio. Nek nekto iskusniji točno kaže kako se s tim jodom radi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Daj ondma mu napiši i kako se testira zrelost s jodom?

Ja ne znam, ali neka ti je ideja ovako. Uzmeš pola jabuke i staviš ju u jod (ne znam koji spoj) i onda nakon par minuta izvadiš i pogledaš kakva je boja. Ako ti je ostao samo tamni rub (1cm od ruba) onda je vrijeme za berbu.

Ali ja nisam stručnjak i nikada to nisam radio. Nek nekto iskusniji točno kaže kako se s tim jodom radi.

:D JODNO-ŠKROBNI TEST:?:

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/12kadabratijabuku.pdf

Daleko je branje jabuka još ih nismo ni orezali ??
 
A

aljmas

Guest
OSim spomenutog sustava zaštite od mraza (vertikalni ventilatori) postoji i sustav horizontalnih ventilatora tzv. SIS sustav (www.frostprotection.com).

U odnosu na vertikalni sustav prednosti su slijedeće:
1. Puno niža nabavna cijena (vertikalne su cca. 60.000 EUR/kom dok je cijena horizontalnih oko 1.000-1.500 USD/kom)
2. Jednostavnija konstrukcija (vrlo se lako može odraditi u "SAM SVOJ MAJSTOR")
3. Manje pogonske snage po jednoj radnoj jedinici (može na kardan traktora ili vlastiti mali motor; može čak i elektromotor)
4. Jednostavnije (i jeftinije) održavanje

Nedostaci:
1. Manje učinkovit sustav u odnosu na vertiklane ventilatore (međutim, taj nedostatak kompenziraju znatno nižom cijenom).
2. Zauzimaju dio proizvodne površine, jer na 1 ha ovisno o konfiguraciji terena dolazi od 1-5 jedinica

Osobno sam prilikom boravka u Južnoj Americi vidio takav sustav (u vinogradu) i mogu reći da je potpuno funkcionalan (iako zbog specifičnosti horizontalnog mješanja zraka, postoji mogućnost štete na obodnim dijelovima; pravilnim razmještajem jedinica, učinkovitost zaštite je oko 90%).

Zašto je ovakakv sustav zanimljiv?
Vertikalni ventilatori su namjenjeni ipak za veće površine, min. 5-6 ha, a to su za hrvatske prilike ipak vrlo veliki voćnjaci.
S druge strane horizontalni ventilatori su jeftiniji i namjenjeni manjim površinama (već od 0,5 ha na dalje), pa kako su kod nas voćnjaci uglavnom hektar, dva ovo je zanimljiva opcija.
I ne manje važno. Mogu se napraviti u vlastitoj režiji "SAM SVOJ MAJSTOR".

I na kraju evo slika (slika vrijedi više od 100 riječi; pa stog evo nekoliko slika).









eh, da, na kraju, mislim da sam za ovo zaslužio i koju gajbu jabuka gratis, jel' da?

jednom sam gledao na poljoprivrednoj emisiji neki hrvatski patetnt sa plinskim bocama
da li netko toga sjeća i jel ima neki kontakt
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
:D JODNO-ŠKROBNI TEST:?:

http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/12kadabratijabuku.pdf

Daleko je branje jabuka još ih nismo ni orezali ??

Najljepše zahvaljujem na oba linka. :prayer: :partyman::supz:
Ovaj o skladištenju je jako opširan i moram ga dobro proučiti. :cool:
Ali kao što veliš "Daleko je branje jabuka još ih nismo ni orezali ??", pa se nadam da bum iduće zime bolje pospremal.
Samo da bu kaj. :mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kakva je budućnost uzgajivača jabuka s područja Valpovštine, tko će stati iza njih i zaštititi njihove interese u ovim turbulentnim vremenima te koliko je istinski isplativ uzgoj domaće jabuke, pitanja su na koja uzgajivači s tog područja sami sebi pokušavaju odgovoriti već tjednima ili, točnije - otkako se ugasila njihova Udruga uzgajivača Jabuka.
Bivši čelnici Jabuke nisu iznosili razloge gašenja Udruge, no neslužbeno doznajemo tek kako je veći broj članova dugo bio prilično inertan i neaktivan, a potkraj je radila samo nekolicina čelnih ljudi, što je njima bilo previše.
- Preostalo nam je da se svatko snalazi kako najbolje zna i umije. Većina nas prodaje na kućnom pragu. To baš i nije najsjajnije rješenje, no s obzirom na vrlo tešku proteklu godinu, u kojoj je bilo puno vlage, te slab urod loše kvalitete, jabuka se po niskoj cijeni vrlo brzo prodala, tako da vrlo rijetki uzgajivači u kućnim skladištama imaju još jabuka za prodaju - priča jedan ogorčeni uzgajivač, naglašavajući kako uzgoj jabuka u Valpovštini nikako ne ide u dobrom smjeru te kako posljednjih godina nema novih nasada jabuka.

Strah je ljude kretati u bilo kakav novi projekt kada vide kako mi prolazimo, napominje on, potkrepljujući to podacima o ulaznim troškovima i repromaterijalu, čija cijena iz godine u godinu neprestano raste, a otkupna se cijena jabuke nije mijenjala još od rata - gotovo dva desetljeća. S obzirom na vrlo nisku cijenu industrijske jabuke, koja se trenutačno kreće oko 0,8 kuna za kilogram, rijetki su oni koji se odlučuju na takav način riješiti svojih jabuka, jer je cijena na kućnom pragu (od dvije do pet kuna za kilogram, ovisno o klasi) uvijek bolja.
Radije domaće i svježe

Uzgajivači kažu da im u prilog ide činjenica da građani sve više traže jabuku kod njih znajući da sigurno kupuju domaću i svježu. Ne vole rizik kupnje uvozne jabuke, koja je nerijetko dugo bila u hladnjačama.

Preneseno sa: http://www.agroklub.com/vocarstvo/upitna-buducnost-uzgajivaca-jabuka/4619/

Još jedna tužna priča....
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nemam komentara,sve ljepo rečeno mislim da će se slabo saditi ne samo jabuka nego i sve ostalo?
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Pitanje.

Sada imam jabukčice razmaknute 4,1*3 metra udaljene a na podlozi MM106 podlozi.

Dali se mogu još ugurati jabuke između tako da mi je udaljenost 2*3 metra?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pitanje.

Sada imam jabukčice razmaknute 4,1*3 metra udaljene a na podlozi MM106 podlozi.

Dali se mogu još ugurati jabuke između tako da mi je udaljenost 2*3 metra?

Da, moje su 2x4 MM106 ti si gazda u uzgoju a ne voćke ti odlučuješ koliko će biti visina,širina voćke,ako je pustiš ona može narasti do 4 metra visine.Znači slobodno posadi između jednu i kasnije ih poveži da srastu grane zbog stabilnosti(kao da se drže za ruke jedna grana za drugu)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Možda bolje ne povezivat jer u slučaju vjetra bi se mogle sve iščupat, vidio sam to jednom na tv kod nekog zagrebačkog voćara, sve mu je iščupalo.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Možda bolje ne povezivat jer u slučaju vjetra bi se mogle sve iščupat, vidio sam to jednom na tv kod nekog zagrebačkog voćara, sve mu je iščupalo.

:confused:



Mislio si na podlogu M9 ona ima korjen jako plitki korjen 2 čovjeka(jača) izvuku je bez potkopavanja.
Ja sam čovjeku predložio a ima podlogu MM106 laički rećeno kolika krošnja toliki korjen ali grane pošto su duže sklone su pucanju(tež roda).
Ovdje momentalno piri 43kmh (na udare 55kmh)vjetar,kod mene bočni udari SZ nikada nije bilo problema zbog vezanja i srašćivanja grana,puno posla ali se isplati,npr visina oni stupovi betonski su 2,20metra pa ocijeni koliko su visoke.
 
Posljednje uređivanje:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Dobio sam neki bog :-(

Ovo je slika listića odozgora. Veliki su tek oko 2 cm.
27y6geo.jpg


Mislim da mi je s donje strane neka uš.
10xdqht.jpg

Do sada sam našel 4 takva listića. Cvijetići su taman da će se otvoriti. kuglica crvene/roze boje veličina oko pola centimetra, tek rijetki su se otvorili.

Jel su mi to uši vugaris?
S čim da špricam?

I druga stvar. Kod trešnji nisam videl ali videl cijelu koloniju mravi kak mi se šeče po trešnji.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da to je UŠ ŠIŠKARICA ona ti je dosta opasna kao što sam jednom već napisao najbolje sredstvo prtiv uši je MAVERIK 2F skup je ali pouzdan učinkovit nepojavljuju se više nakon tretiranja bezopasan za pčele ali i skup.
Drugo efikasno sredstvo je CALYPSO sc 480 sistemik ali pazi prskati kada nema leta pčela kasno u sumrak najbolje on definitivno sve rješava(kada uzmeš sve uobzir i on je skup kao Maverik samo što ga možeš kupiti u malim količinama.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Drugo efikasno sredstvo je CALYPSO sc 480 sistemik ali pazi prskati kada nema leta pčela kasno u sumrak najbolje on definitivno sve rješava.

Ja sam mali vočkar pa onda Calypso SC 480. Dali ga mogu koristiti sada bez obzira na cvatnju ili tek kada mi prođe cvatnja? (na web stranicama ne piše ništa o cvatnji i primjeni calypsa)

Imam još od prošle godine malo Confidora sl 200 ali njega ne mogu koristiti sada u cvatnji?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja sam mali vočkar pa onda Calypso SC 480. Dali ga mogu koristiti sada bez obzira na cvatnju ili tek kada mi prođe cvatnja? (na web stranicama ne piše ništa o cvatnji i primjeni calypsa)

Imam još od prošle godine malo Confidora sl 200 ali njega ne mogu koristiti sada u cvatnji?

Može i Confidor sl 200 i on je OK,samo kada padne sumrak,ali bolje Calypso
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ja sam mali vočkar pa onda Calypso SC 480. Dali ga mogu koristiti sada bez obzira na cvatnju ili tek kada mi prođe cvatnja? (na web stranicama ne piše ništa o cvatnji i primjeni calypsa)

Imam još od prošle godine malo Confidora sl 200 ali njega ne mogu koristiti sada u cvatnji?
...imaš i preparat "rapid" koji ima potpuno istu djelatnu tvar kao i "confidor" tj. to je potpuno isti preparat samo različitog imena i puno je jeftiniji od "confidora", u "Prvči" je 100 ml 65 kn, a ide 400 ml/ha
...btw. uši odlično skida i "actara", a ima je za kupiti u pakiranjima od 250 g
 
A

aljmas

Guest
...imaš i preparat "rapid" koji ima potpuno istu djelatnu tvar kao i "confidor" tj. to je potpuno isti preparat samo različitog imena i puno je jeftiniji od "confidora", u "Prvči" je 100 ml 65 kn, a ide 400 ml/ha
...btw. uši odlično skida i "actara", a ima je za kupiti u pakiranjima od 250 g

mavrik od fitoprometa ne smeta pčelama
 

Najnoviji postovi

Na vrh