• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Evo bas danas gledam posljedice mraza i skoro je sve unisteno :(
Interesuje me je li ko imao iskusta sa onim preparatom protiva mraza Cropaid-om tako zvanim biljnim antifrizom ?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-evo upravo se vratio iz voćnjaka (pokisao hvala bogu) bio u kontroli i da se pohvalim (opet hvala bogu) ja ne vidim štete od mraza :D inače voćnjak je na 142-152 m nadmorske, ispod mene u tabli je jedan šljivik i kajsije mogu reći da ni tamo nema štete na šljivi a kajsija nije imala ni jednog cvjeta
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Moj je na 115- 125 m nadmorske šteta oko 90% ovaj drugi mraz u razmaku 7 dana sredio dobro jabuke.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Moj je na 115- 125 m nadmorske šteta oko 90% ovaj drugi mraz u razmaku 7 dana sredio dobro jabuke.

Kaj nije stvar da se treba gledati ne samo na kolikoj visini je nego i na kolikoj u odnosu na okolicu.

Npr situacija da je jedna dolina a okolo brda i u dolini je vočnjak onda je on baš pogođen mrazom.

A pak ako je vočnjak na brdu a uokolo je ravnica onda će teško imati mraz.
ili sam ja u krivu.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kaj nije stvar da se treba gledati ne samo na kolikoj visini je nego i na kolikoj u odnosu na okolicu.

Npr situacija da je jedna dolina a okolo brda i u dolini je vočnjak onda je on baš pogođen mrazom.

A pak ako je vočnjak na brdu a uokolo je ravnica onda će teško imati mraz.
ili sam ja u krivu.

Bude i na brdu mraza ali slabijeg zračne struje ga teraju prema nižim dijelovima,pa tako da nize najviše nasradaju.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
južni tirol

od Ranka
Kolega daj slike u temu jabuke, da malo oci naparimo

evo kolega par slika,sporo to meni ide :
dakle ovo su friške slike sa mog putovanja iz južnog tirola pa da vam ukratko opišem
1.slika koliko su visoke te njihove vočke nije ni čudo što dobiju i preko 70t po hektaru preko 4 m dakle dva vočnjaka kao neki naši od 2-2,5 m visine


Uploaded with ImageShack.us
ovdje se vidi novonasađene a neke u cvatu pa več ima i ocvalih naravno ovisi o sortama nisam baš sa jabukama na TI prenosim vam što su moje golege jabučari pričali u busu


Uploaded with ImageShack.us
ovo je paukova mreža svaka grana povezana i povijena sadnice dvogodišnje sa formiranom krošnjom (pišem detalje neznam jel čete vidit slikano iz busa u vožnji)


Uploaded with ImageShack.us
malo o mehanizaciji imaju i oni starih raga al ima i traktorskih bolida ljudi ja to još ni na sajmovima nisam vidio kao tomo vinković ali sjediš na zemjli između kotača skroz nisko koriste se za njihove vinograde gdje je sistem pergola da ide ispod i šprica jbg-a kad sam ga ugledo prošo bus pa nisam sliko:madmana:


Uploaded with ImageShack.us

dakle južni tirol 18.000 hektara 12.000 vlasnika procjena 500.000 eur po hektaru al niko ne prodaje ZAŠTO? :roll: toliko za večeras sutra stavim još koju slikicu
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...
dakle južni tirol 18.000 hektara 12.000 vlasnika procjena 500.000 eur po hektaru al niko ne prodaje ZAŠTO? :roll:
Iz dva razloga (sestra mi živi već 25 godina u Tirolu (Austrija) ali to je ista nacija):
1. Nacionalizam - vole svoje; na selu se ništa ne prodaje strancima (sestra je živjela 15 godina na selu (Matrei), vodila malog od gazde u vrtić/školu, gazda dolazio na more kod nas; ali kad je sestra pitala da joj proda jedan stan. NEIN! No Way!... i sestra je kupila stan u gradu (Innsbruck). Uglavnom, na selu se posjed povećava samo mirazom :rolleyess:
2. Zemljište je TRAJNA VRIJEDNOST; i trajna vrijednost se čuva a ne prodaje.

... a ovi tu kod mene bi prodali i crnom vragu; samo da se dobije koji (smrdljivi) euro. A onda ti isti za 5-6 godine se bune odakle su ovi "cigani" došli.
Kako samo EUR-i lijepo mirišu :x
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Iz dva razloga (sestra mi živi već 25 godina u Tirolu (Austrija) ali to je ista nacija):
1. Nacionalizam - vole svoje; na selu se ništa ne prodaje strancima (sestra je živjela 15 godina na selu (Matrei), vodila malog od gazde u vrtić/školu, gazda dolazio na more kod nas; ali kad je sestra pitala da joj proda jedan stan. NEIN! No Way!... i sestra je kupila stan u gradu (Innsbruck). Uglavnom, na selu se posjed povećava samo mirazom :rolleyess:
2. Zemljište je TRAJNA VRIJEDNOST; i trajna vrijednost se čuva a ne prodaje.

... a ovi tu kod mene bi prodali i crnom vragu; samo da se dobije koji (smrdljivi) euro. A onda ti isti za 5-6 godine se bune odakle su ovi "cigani" došli.
Kako samo EUR-i lijepo mirišu :x

JE imaš pravo ,nek se to zove i nacijonalizam al privreda ide napred i nema da neko odstupa da zasadi nešt da zaj..susjeda al i nema potrebe jer sa jabukom ima sve riješeno od savjeta do prodaje (bar sam ja to tako doživio )

evo ga još malo,na četvrtoj slici ima i vinograda uglavnom traminac jer mu je to domovina :partyman: a na zadnjoj šupa u vočnjaku sa solarnim panelima :supz:

dsci0204r.jpg

Shot at 2012-04-17
dsci0208zv.jpg

Shot at 2012-04-17
dsci0210z.jpg

Shot at 2012-04-17
dsci0222z.jpg

Shot at 2012-04-17
dsci0075l.jpg

Shot at 2012-04-17
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Odlicne slike kolega, daj jos molimte ako imas, da se malo divim.
Ovo je pravi odmor za oci.
A i da se nesto pametno vidi i primjeni ako moze 8)
Inace kada ste obilazili hladnjace, kako se sada krecu kod njih cijene voca?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Odlicne slike kolega, daj jos molimte ako imas, da se malo divim.
Ovo je pravi odmor za oci.
A i da se nesto pametno vidi i primjeni ako moze 8)
Inace kada ste obilazili hladnjace, kako se sada krecu kod njih cijene voca?

Kako su to kod njih večinom zadrugarske hladnjače i sortirnice jabuka se pri berbi 10% vizuelno odvaja za industriju ostalo se vozi odma u hladnjaču također i industriju su dužni predat. Na paletu ide naljepnica sa bar kodom proizvođača i kad se vadi iz hladnjače ide u sortirnicu tu bude još oko 10% industrije ostalo se pakira po potrbi kupca. Kako se nezna čija če jabuka kako biti spakirana isplate se vrše u više navrata zadnja iza 6mj kad se isporuči sva jabuka. Naime lanci naruče pakiranje od po 4 jabuke cca 800 grama pa do rifuznog ono u paleti kad si ljudi sami važu u dučanu, cijene u intersparu smo gledali pišem po kg od 1,3-2,4 eur. Pitali smo koliko proizvođač dobije odgovor je LI-La po mom shvačanju proizvodna cijena 30 centi bez sortiranja samo sortiranje 7 centi e sad ovisi u šta se pakira, govora je bilo o 50t proizvodna cijena 15-18.000 eur a toliko i zarada znači oko 60 centi dobije svaki zadrugar za kg.
 
F

fitoregulator

Guest
Zelio bih da se nadovezem na raniju rasprevu o fitoregulatorima kao sto je GIBRELIN, GERLAGIB, STIMOLANTE,DIRAGER.....

GERLAGIB, GIBRELIN i PROGERBALIN su na bazi gibrelinske kiseline i imaju funkciju da pomazu u oplodnji, zastiti od mraza,uvecavanje ploda i cjelokupnog prinosa. Prvi posebno utice na izduzavanje ploda po njegovim standardima i protiv mrezaste prevlake zlatnog delisesa.

DIRAGER i DIRAMID su prije svega fitoregulatori za prorjedjivanje plodova (hemijska prorijeda)

STIMOLANTE 66f jedan odlican proizvod koji stimulise biljku u svim fazam razvoja, posebno odlican za prevazilazenje svih vrsta stresa (mraz,susa,stres od pesticida)..

GERBA 4 LG idealan za mlade sadnice do 3 godine za uvodjenje vocke u proizvodnju i pravougaono grananje.

OBSTHORMON 24a se koristi prije svega protiv preranog opadanja plodova (posebno kod breskve).

Protiv ostecenja od mraza zasigurno najbolja kombinacija koja postoji je GIBRELIN+STIMOLANTE 66f+ALGA SPECIJAL
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Zelio bih da se nadovezem na raniju rasprevu o fitoregulatorima kao sto je GIBRELIN, GERLAGIB, STIMOLANTE,DIRAGER.....

GERLAGIB, GIBRELIN i PROGERBALIN su na bazi gibrelinske kiseline i imaju funkciju da pomazu u oplodnji, zastiti od mraza,uvecavanje ploda i cjelokupnog prinosa. Prvi posebno utice na izduzavanje ploda po njegovim standardima i protiv mrezaste prevlake zlatnog delisesa.

DIRAGER i DIRAMID su prije svega fitoregulatori za prorjedjivanje plodova (hemijska prorijeda)

STIMOLANTE 66f jedan odlican proizvod koji stimulise biljku u svim fazam razvoja, posebno odlican za prevazilazenje svih vrsta stresa (mraz,susa,stres od pesticida)..

GERBA 4 LG idealan za mlade sadnice do 3 godine za uvodjenje vocke u proizvodnju i pravougaono grananje.

OBSTHORMON 24a se koristi prije svega protiv preranog opadanja plodova (posebno kod breskve).

Protiv ostecenja od mraza zasigurno najbolja kombinacija koja postoji je GIBRELIN+STIMOLANTE 66f+ALGA SPECIJAL

Vidim da si iz BH si možda distributer sredstava o koim pišeš,konkretno pitam za Giberlin jer su kolege kupovali sad kad sam bio u Tirolu i koja je cijena u BH ? (nepitajte koja je u IT jer nisam ni pito a neznam dal to ko i koristi za breskve?)
Još malo slikica sa puta...
dsci0016cv.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0066t.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0078y.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0109m.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0201j.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0251c.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0252.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0311a.jpg

Shot at 2012-04-21
dsci0313m.jpg

Shot at 2012-04-21
na povratku kuči prolazili kroz regiju di ima dosta jagodara plastenički uzgoj na stalažama
dsci0333l.jpg

Shot at 2012-04-21
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-ne znam kakvo je stanje kod ostalih ali kod mene cvatnja se odužila pa samo zametanje ploda jako nejednako idared se ponegdje tako loše zametnula do 30% ponegdje u voćnjaku je bolje ide sigurno do 80% inače to mi zadaje male nedoumice oko kemijskog proređivanja ići ili ne ići i koja koncetracija, ZD uglavnom dobra oplodnja ali isto relativno nejednak zbog duge cvatnje, greni se najbolje oplodio zadnji je cvao i ima ga ko šuge valjda će uspjeti kemija, jonagod mi lane bio prerodan pa je relativno slabo cvao i nisam ga proređivao nek ostane svaka jabuka
-samo da vrjeme bude povoljno i moglo bi biti jabuka...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
-ne znam kakvo je stanje kod ostalih ali kod mene cvatnja se odužila pa samo zametanje ploda jako nejednako idared se ponegdje tako loše zametnula do 30% ponegdje u voćnjaku je bolje ide sigurno do 80% inače to mi zadaje male nedoumice oko kemijskog proređivanja ići ili ne ići i koja koncetracija, ZD uglavnom dobra oplodnja ali isto relativno nejednak zbog duge cvatnje, greni se najbolje oplodio zadnji je cvao i ima ga ko šuge valjda će uspjeti kemija, jonagod mi lane bio prerodan pa je relativno slabo cvao i nisam ga proređivao nek ostane svaka jabuka
-samo da vrjeme bude povoljno i moglo bi biti jabuka...

Možda te to kemijsko proređivanje i nj nuspojave spasilo od mraza produžena cvatnja,ili kod Vas nije bio jak?
Ja sam se iznenadio poslje cvatnje kada je sav cvijet ovih dana otpao,tučak se smrznuo i nema oplodnje!
A ovo da ostane tako vrijeme jedino može spasiti mreže protiv tuče,oko toga ove godine nemam brige i nemoram grickati nokte u svakoj promjeni vremena,jer tek je počelo 10-30-i hladna fronta= led!Mraz obrao sve i kruške i jabuke!
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-ma moj je voćnjak na odličnom položaju i nije bilo izmrzavanja nema crnog tučka ali izgleda da je hladnoća utjecala na samu oplodnju polena, kažem nije jednako po sortama čak ni po djelovima voćnjaka, ispod mene u tabli ima i šljiva i bresaka i oraha nekoliko ha i svi dobro prošli što se tiče mraza
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
-ma moj je voćnjak na odličnom položaju i nije bilo izmrzavanja nema crnog tučka ali izgleda da je hladnoća utjecala na samu oplodnju polena, kažem nije jednako po sortama čak ni po djelovima voćnjaka, ispod mene u tabli ima i šljiva i bresaka i oraha nekoliko ha i svi dobro prošli što se tiče mraza

Blago Vama,što je tu je komisije su vani u obilasku terena,očekujem ih ovih dana za procjenu štete.
Samo što će voćke podivljati,iza nedelje krečem u zelenu rezidbu.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-a da pričekaš do polovice 6 mj pa onda porežeš, nebi trebao više toliko terati kad mu ukloniš vegetacijski vrh a ako ideš sada samo će ti još više poterati novih mladica
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jabuke da ali moram kruške uslikam pa češ vidjeti u full snazi zagnojite,zdrave ko dren bujaju,a kruškina buha se nastanjuje na mladicama a ujedno i odstranjujem i njih.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
radovao sam se kruški
procvijetala fino
ali prokleti mraz i nju je zeznio

kakva godina
 

Najnoviji postovi

Na vrh