• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ima li netko od vas starinsku sortu jabuke "Ljubeničarke" meso bi joj trebalo biti crvenkasto po tome je posebna? Zanimaju me starinske sorte ali za tu nema sadnica po dućanima.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A šta mislite kako se pere najbezbolnije novac na poljoprivredi i još dobije kapitalna idr sranja,oni ne rade rade drugi za njih,njima samo sjedne lovica poslje otkupa ,ne kaže se novac sjeda na novac.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
jel mi mozete rec, preporucit neku autoktonu sortu jabuke kasnu,moze par sorti, koju netreba poljevat, kad sam jednom bio u slavoniji vidio sam neke jabuke na stablu a bilo je vrijeme oko bozica.
hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jabuke katastrofa smrznulo se 90% cvjetnih pupova,u voćnjaku bio minus temp -29 celzijevaca,a kruške -25 cvjetnih pupova more.
Razlika 3 km zračne linije.
Da nepovjeruješ,sve u svemu katastrofa za jabuke!
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Nekoliko ljudi kaže da tu nisu čista posla i svi sad peru lovu u voćarstvu :rolleyess:
Ima i lijepih primjera samo takvi rade u miru i ne hvale se u medijima ;)

Taj direktor o kojem govoriš je finalizirao proizvodnju te tako povečao prihod. Sortirnica, hladnjača, jabučni sok i ocat...

U našem kraju jedan poduzetnik u mirovini je kupio hektare zapuštenog zemljišta, uredio i zasadio plantaže jabuka (prvo 25ha uz širenje do 100ha) kasnije trešnje, lavandu, uzgoj krava-tele i to sve vlastitim novcem jer je to od strane banaka i nadležnih službi nije bio dobar projekt, još je kao nagradu dobivao prijave od ljubomornih ljudi :roll: I da ga pohvalim. Obećao je da će prvi urod darovati, a prvi urod je bio 50 tona i to u istoj godini kada je voćnjak posađen :D

Čuj ovo, poduzetnik u mirovini, što li je tek radio dok nije bio u mirovini, lako je raditi dok bespovratna lovica kapa sa strane, da meni neko pokloni milijun kuna i ja bi čuda radio, treba vidjeti kako je taj penzić došao do love.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod nas mi se cini da ima dovoljno cvijetnih pupova na jabuci, a i na krusci, jedino na zlatnome izgleda da slabo ima cvijetnih pupova, za razliku od predhodnih godina, dosta ima laznih cvijetnih pupova. A i veliki miinusi su malo poprasili mladu krusku
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
kak je sada sa mrazom?

Jel ja trebam kaj napraviti?

Jučer kada je padao snijeg je bilo -1, a danas -2. jal se treba s nečim spricati da mi svi cijetovi ne poumiru.

jabučice su trenutno u stanju između zatvorenog cvijeta i otvorenog tek toliko da se vidi malo ružičaste boje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
kak je sada sa mrazom?

Jel ja trebam kaj napraviti?

Jučer kada je padao snijeg je bilo -1, a danas -2. jal se treba s nečim spricati da mi svi cijetovi ne poumiru.

jabučice su trenutno u stanju između zatvorenog cvijeta i otvorenog tek toliko da se vidi malo ružičaste boje.

Trebalo je prije prskati, kada su već najavljivali dolazak hladnoće. Neki od biostimulatora (tipa Drin ili slično). Sada kada je "pozeba" već tu, teško da će biti pomoći. :oops:
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Trebalo je prije prskati, kada su već najavljivali dolazak hladnoće. Neki od biostimulatora (tipa Drin ili slično). Sada kada je "pozeba" već tu, teško da će biti pomoći. :oops:

Uff...
Ali kaj Drin se ne koristi kada treba preko lista dati gnojivo a ovi moji listovi su još u uvijek u fazi skoro pa da ih i nema (tipa 1cm, 1,2 cm dugi široki 1/4 toga)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Uff...
Ali kaj Drin se ne koristi kada treba preko lista dati gnojivo a ovi moji listovi su još u uvijek u fazi skoro pa da ih i nema (tipa 1cm, 1,2 cm dugi široki 1/4 toga)
Znam da je neracionalno prskati (zbog vrlo malo lisne mase) ali drugog riješenja nije bilo (iako ni to nije 100% zaštita). Ali ako bi time smanjio štetu od smrzavanja cviejtova za 50%, bio bi to dobar rezultat.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Znam da je neracionalno prskati (zbog vrlo malo lisne mase) ali drugog riješenja nije bilo (iako ni to nije 100% zaštita). Ali ako bi time smanjio štetu od smrzavanja cviejtova za 50%, bio bi to dobar rezultat.

Špricao. Sada ću vidjeti kako je prošlo s jabukama.
Za sada izgledaju ok, ali tko zna koliko je oštečeno.

Orasi su mi se svi smrznuli. ali baš cijeli.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Trebalo je prije prskati, kada su već najavljivali dolazak hladnoće. Neki od biostimulatora (tipa Drin ili slično). Sada kada je "pozeba" već tu, teško da će biti pomoći. :oops:

Kako je krenulo treba obnoviti zalihe biostimulatora,jer koristim ih već godinama i daju odlične rezultate,narućito poslje stresova:)
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-od sredstava za spašavanje poslije smrzavanja imaju i : GIBRELIN-stimulator rasta i regulator rasta (GA3 -giberilinska kiselina),GERLAGIB LG -regulator rasta (Gibrelin A4-A7),AUXIGER LG (NAD i NAA)

-sredstava se mogu naručiti iz Jastrebarskog
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
-od sredstava za spašavanje poslije smrzavanja imaju i : GIBRELIN-stimulator rasta i regulator rasta (GA3 -giberilinska kiselina),GERLAGIB LG -regulator rasta (Gibrelin A4-A7),AUXIGER LG (NAD i NAA)

-sredstava se mogu naručiti iz Jastrebarskog

Samo GA3 pomaže prilikom mraza.
Gerlagib služi za izduživanje i izbjegavanje posmeđivanja(zlatni)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
-čitao i prepisivao s prospekta pa ako on laže i ja lažem
Gledao orginal ambalažu i kaže sliejdeće:
Giberlin (GA 3 1,8%) - kod mraza odmah primjeniti 100-125 ml/100 litara vode
Gerlagib LG - pomaže u sanaciji šteta od smrzavanja/mraza
Auxiger LG - ne spominje se ništa za mraz/led

(proizvođač: L.Gobbi; Italija)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Gledao orginal ambalažu i kaže sliejdeće:
Giberlin (GA 3 1,8%) - kod mraza odmah primjeniti 100-125 ml/100 litara vode
Gerlagib LG - pomaže u sanaciji šteta od smrzavanja/mraza
Auxiger LG - ne spominje se ništa za mraz/led

(proizvođač: L.Gobbi; Italija)

Je li Gibrelin za primjenu prije mraza ili u toku mraza :scratch, posto je kod nas jutros osvanuo jak mraz
U nasem slucaju bi onda trebao Gerlagib
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Je li Gibrelin za primjenu prije mraza ili u toku mraza :scratch, posto je kod nas jutros osvanuo jak mraz
U nasem slucaju bi onda trebao Gerlagib

Nema čarobnih pripravaka.
Gibrelin(ga3) je sintetički hormon koji se tretira neposredno nakon mraza.

gerlagib(ga4+ga7) ili progerbalin(ga4+ga7+benziladenin) služe prvenstveno za poboljšavanje kvalitete, tj. izduživanje plodova i sprečavanje mrežavosti kod zlatnog.

Ponavljam, to su sintetički hormoni i iziskuju pažljivu upotrebu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh