• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

H

Hajro

Guest
NASHI - Aziska kruška

Neke od karakteristika: stablo rano ulazi u rod, okus kruške jabučastog oblika, sočna mirisna malo hrskava,obilato rađa.
 

Pespa

Novi član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
10
Hajro slika tvog profila ,avatar, jel znaš koja je to sorta jabuke ili si to slučajno odabrao ?
(sliči mi na krompirušu, tak smo mi zvali tu jabuku)

NASHI - Aziska kruška

Neke od karakteristika: stablo rano ulazi u rod, okus kruške jabučastog oblika, sočna mirisna malo hrskava,obilato rađa.

Ja bih ti preporucio zimskog spricanje da obavis sa ( cisto) bakrenim preparatima bez dodatak na neki mineralni ulja a tek u rano prolece da pomesas bakrenim preparatima sa bjelo mineralno ulje
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
NASHI - Aziska kruška

Neke od karakteristika: stablo rano ulazi u rod, okus kruške jabučastog oblika, sočna mirisna malo hrskava,obilato rađa.

Imaš zasađeno ? Ako imaš koliko ih dugo možeš očuvat kad ubereš, i kad sazrijevaju ?
 
H

Hajro

Guest
Imaš zasađeno ? Ako imaš koliko ih dugo možeš očuvat kad ubereš, i kad sazrijevaju ?

Nemam samo par komada i ja sam zasdio da probam , moje iskustvo je da nemogu dugo očuvat se bez posebni uvjeta , sazrijevaju sredinom septenbra.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
nisi pogrješio
ja pokušavam pojačati fosfor jer mi je u nedostatku pa sam išao s 0:28:20
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
pa sad dali je dobro? evo ovako, stabla su stara tri godine... posađene su sadnice u jesen... prilikom sadnje uz svaku sadnicu stavio sam jedne tačke (vrtna kolica) zrelog stajnjaka ( uglavnom od zečeva) i jednu čašu 2 dl NPK 7-14-21... iduće proljeće opet čaša 15-15-15 pred početak vegetacije i u svibnju jadna čaša KAN... te godine u jesen uspio sam kupiti 8-26-26... proljetno isto kao i prethodne a u jesen 5-20-30... opet isti postupak u proljeće i ove jeseni nije bilo drugog nego ta nula... a količina jedne čaše je oko 280-300 grama...
dali je dovoljno vi recite...
evo kako izgledaju vočke...
jabuka.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

meni je to zadovoljavajuče...:)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Odrađeno sve OK, nema šta. Samo možeš još jednom ili dvaput prihraniti kanom u razmacima od 15-20 dana.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Imali neko posađen možda obojeni klon jonagolda (Decosta Jonagold de Coster®) ili da je bio u zasadu odnosno bilo kakva iskustva sa njim. Najviše me interesuje boja ploda.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
gnojivo sam bacio 0-20-30 jesam li pogriješio?:(
Načelno nisi pogriješio, jedino je poželjno gnojidbu fosforom obaviti ranije (već krajem vegetacije) dok su temperature tla više.
Jedan od ograničavajućih faktora iskoristivosti fosfora u tlu je temperatura (ima više ovdje na portalu (tema je o gnojidbi žitarica) ali je stvar ista i sa drvenastim kulturama: http://www.gnojidba.info/gnojidba-r...h-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/).

p.s. Obrati pažnju na sliku 1. i faktore koji ograničavaju usvajanje fosfora 8)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
koliko se mogu sjetiti bilo je još dosta toplo... nego novi problem će nastati na proljeće, tri godine sam tlo u voćnjaku održavao rahlim ( mali motokultivator ), no jesanas sam posijao travu... kako u tom slučaju izvršiti gnojidbu? predpostavljam da onih cca 30 cm oko stabla nije dovoljno za gnojidbu...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
koliko se mogu sjetiti bilo je još dosta toplo... nego novi problem će nastati na proljeće, tri godine sam tlo u voćnjaku održavao rahlim ( mali motokultivator ), no jesanas sam posijao travu... kako u tom slučaju izvršiti gnojidbu? predpostavljam da onih cca 30 cm oko stabla nije dovoljno za gnojidbu...
Sada moraš raditi kompromis; trava vs. gnojidba.
Prije sjetve trave trebalo je kontrolirati količinu fosfora u tlu, te obaviti malo jaču gnojidbu (ako je nivo fosfora bio nizak) i onda sijati travu.
Sada kad imaš travu možeš gnojivo bacati samo po površini, jedino je problem što je fosfor slabo pokretan (za dušik i kalij nije toliki problem).
Budući da imaš mali voćnjak (spominješ motokultivator) nemaš mogućnosti koristiti deponator.
Jedino kako sada možeš gnojiti fosforom je da na cca. 1,0 m od voćke napraviš dvije rupe u tlu (sonda; ili obični kolac, zabij ga bar do 40-cm u tlo i izvadi van, tako da ostane rupa), kupiš superfosfat (46%-tni) i otopiš 1,5-2,0 grama/litri vode (NE VIŠE), i uliješ po 50-tak litara vode u te rupe (znači kada je tlo malo suhlje, da bolje upije tu vodu), i to napravi na početku vegetacije, kod početak rasta plodova i na jesen prije pada lišća.
Za hobi voćnjake je to vrlo prihvatljivo riješenje. ;)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Sada moraš raditi kompromis; trava vs. gnojidba.
nije to problem za par voćaka... bilo mi je jasno da ću hraniti i travu, no puno mi je ljepše a i lakše održavati travnjak nego kultivirati... potražit ću po trgovinama taj superfosfat samo ne znam jesam li dobro shvatio; dve rupe po stablu i u svaku po 50 l tri puta godišnje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nije to problem za par voćaka... bilo mi je jasno da ću hraniti i travu, no puno mi je ljepše a i lakše održavati travnjak nego kultivirati... potražit ću po trgovinama taj superfosfat samo ne znam jesam li dobro shvatio; dve rupe po stablu i u svaku po 50 l tri puta godišnje?
Tako je; samo ide ukupno oko 50-tak lit. po stablu (25 lit. po rupi), što je oko 150 grama superfosfata/stablu ;)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Što imamo od kasne cvatnje jabuka ako opet mraz udari idem sadit tj cjepit te sorte, znam da je greeny smith al on se pokazao dosta loš za čuvanje zbog truljenja iznutra.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Sječate se ovog iz plodova zemlje reportaža iz 2009, jel zna tko u kojoj je fazi dal su povečali plantažu?



[YT]http://www.youtube.com/watch?v=UHP6v4tO8ak[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Čuo sam da je pink lady zanimljiva kasna sorta, kakva su iskustva voćara?

ja posadio ali još nema roda.
Kažu da traje jako jako dugo u hladnjaći a i van iste jako dugo.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo pre par dana za ličnu upotrebu kupio gajbu jabuka Greni Smit uvoz iz Poljske. Na oko izgledaju super, a kad je zagrizeš kao spužva, daleko od ukusa jabuke. Na sve ima ukus, ali na jabuku ne. Zato nema ništa bez domaće proizvodnje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh