• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
ne znam tko je vlasnik, slikao sam to uz put... zanima me ako netko zna kakav je to uzgojni oblik?
radi se o nasadu od 1do2 hektara...

20130212103003.jpg
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Eto vidiš bilo tog i prije Bibaum uzgojni oblik ja nekontam razliku osim što su ove tvoje samostoječe pa se deblo razvilo a sad se ide sa slabobujnim podlogama i na armmaturu tj. više se gleda na rod a ne na stablo ko nekad (da se razumijemo nisam jabučar al me posjetilo na lani kad sam bio u J. Tirolu di su drvili o bibaumu a vid bilo toga i prije)
Shot at 2012-04-21
dsci0311a.jpg
 

huntelar

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
11
To je bouche-thomas sistem, dosta je bio raširen u Francuskoj. Iznimno je rodan i relativno mu je dug rok eksploatacije, ali su agrotehnički troškovi veliki, kao i problem sa zaštitom. Ovo u Austriji nema veze s time, druga je to podloga i način sadnje, kao i formiranje. Od takvog načina sadnje se odustalo, ali ima još starih voćnjaka koji su u formi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
To je bouche-thomas sistem, dosta je bio raširen u Francuskoj. Iznimno je rodan i relativno mu je dug rok eksploatacije,....
Čini mi se da su to nekada zvali i "barka"; umjesto u vertikalu, formira se u horizontalni oblik. :(wasntme):
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Čini mi se da su to nekada zvali i "barka"; umjesto u vertikalu, formira se u horizontalni oblik. :(wasntme):

Na donjoj sliki meni se cini daje to malo noviji uzgojni oblik Solax. Tako da se sadnica jos u rasadniku priprema za ovaj oblik uzgoja.a u vocnjaku se uzgaja slicno kao duplo vreteno.

Čini mi se da su to nekada zvali i "barka"; umjesto u vertikalu, formira se u horizontalni oblik. :(wasntme):

Prva slika je Buse Tomas sistem mislim daje bilo dosta vocnjaka u nekadasnjem IPk Osjek u okolici Nasica . Znam daje bilo sljive ,jabuke ,cak je bilo i nesto oraha .Toje bio jako dobar sistem ima veoma dobru rodnost i osvjetljenost plodova.Samo za ovaj sistem moraju biti jednogodisnje sadnice.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

huntelar

Novi član
Tu od
2 Pro 2012
Poruka
11
Tako je, u voćnjaku Kukljaš kod Našica je tako sađeno. Naziva se i barka, prednost mu je također i relativno malo početno ulaganje. Nebi baš reko da je osvjetljenost plodova dobra, jer kad gore istjeraju vodopije nema tu baš svjetlosti. Uglavnom, bježite od toga, osim ako umjesto voćnjaka za 10 god ne želite šumu...
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Tako je, u voćnjaku Kukljaš kod Našica je tako sađeno. Naziva se i barka, prednost mu je također i relativno malo početno ulaganje. Nebi baš reko da je osvjetljenost plodova dobra, jer kad gore istjeraju vodopije nema tu baš svjetlosti. Uglavnom, bježite od toga, osim ako umjesto voćnjaka za 10 god ne želite šumu...

Ja bas imam namjeru da zasadim desetak sadnica jabuke Glostera po sistemu Barka cisto ono eksperimentalno i jos mislim ako bi se odradila ljetna rezidba doslo bi do boljeg osvjetljenja krune Sadnice sam proizveo sam na podlozi M9, a posto se kod ovog sistema cjepljeno mjesto stavlja u zemlju toje dodatno ucvrscuje i takva sdnice kroz neko vrime prelazi na sopstveni korjen i netreba potporu
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozz kolege
da vas upitam kako da zagnjojim jabuku i kad sve da je gnjojim
imam par stabala,starih 6 god i jedno 20 god, nisam nikad bacao za njih npk gnjojiva i ako jesam bile su to jako male kolicine
hvala
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Osnovna gnojidba za trajne nasade

obavlja se tijekom jeseni obično nakon berbe u vočnjacima i vinogradima.

Nnavedenom gnojidbom unosimo osnovna hranjiva - fosfor,kalij,kalcij- poznat po svojoj slaboj pokretljivosti.
Fosfor i kalij unosimo putem NPK mineralnih gnojiva koja se razlikuju po svom omjeru , jer se aktivne tvari
hranjiva nalaze u različitim koncetracijama .
Za potrebe osnovne gnojidbe odabiru se vrste NPK s nižim koncetracijama dušika u odnosu na fosfor i kalij .
Omjeri koncentracija NPK u osnovnoj gnojidbi kreću se 1:2:3 , 1:2:2 , 1:3:2.
Brojevi naznačeni na vrećama označavaju postotak aktivne tvari u mineralnom gnojivu.
Tako mineralno gnojivo NPK 8-26-26 znači da 100 kg. navedenog gnojiva sadržava 8kg. dušika , 26 kg. fosfora
izraženog kao P2O5 i 26 kg. kalija izraženog kao K2O .

Izbor vrste NPK prvenstveno ovisi o kemijskom sastavu tla , odnosno koncetraciji pristupačnih
hranjiva u tlu . Tako se na tlima siromašnim fosforom , te siromašnim do srednje opskrbljenim kalijem
koriste NPK 10-30-20 ili NPK 8-26-26.
Ako je riječ o uzgoju na karbonatnim tlima , tada se primjenjuju formulacije koje sadrže sumpor , poput
NPK ( SO3 MgO ) 7-14-21 (14,2) . Općenito za osnovnu gnojidbu voćnjaka , vinograda i maslinika
tijekom jeseni preporučuju se formulacije : NPK 8-26-26, NPK 7-20-30 , NPK 5-15-30 , NPK 10-30-20
Najtočnije je obaviti gnojidbu na temelju potrebnih hranjiva koja su nedostatna , a izračunaju se prema kemijskoj
analizi tla .
Ako nije poznat status hranjiva ( nema kemijske analize tla ) potrebno ga je prepoznati prema tipu tla koje se odlikuje
svojstvenim fizikalno-kemijskim svojstvima , ili preme spoznaji da je za srednje do visok prinos i prirast voćaka po
hektaru potrebno unijeti 100-120kg. dušika , 50- 70kg. fosfora izraženog kao P2O5 i 100-150kg. kalija izraženog kao
K2O. Iznimka je koštićavo voće ( marelice , breskve , višnje , trešnje , badem ) koje traže i od200do 250kg
kalija , ovisno o tipu uzgojnog tla .

Tako će se rano u jesen u voćnjacima i vinogradima unijeti 500-600kg. /ha. NPK 7-20-30 ili 400-500 kg./ha.
NPK 8-26-26 ili 300-400 kg./ha. NPK 10-30-20.
Za koštićavo i neko lupinasto voće, a tu spadaju marelica , trešnja , breskva , višnja , badem , količine NPK
gnojiva veće su zbog većih potreba za kalijem , pa se unosi 750-800kg.7ha. NPK 7-20-30
ili NPK 5-15-30 ili 600-750kg./ha. NPK 8-26-26 ili 500-600 kg./ha. NPK 10-30-20 ili 400-550 kg./ha.
NPK 6-18-36.

AKO SE ZASEBNA STABLA GNOJE

NPK 7-20-30 ili NPK 5-15-30 tada za voćku staru tri godine treba dodati po stablu 700g. za 5-godišnju
1200g. , a za 10-godišnju 2,4kg. a za 20-godišnju voćku 3,6- 4,5 kg. .

Ako su tla dobro opskrbljena kalijem a malo fosforom , tada će se gnojiti s NPK 10-30-20 ili NPK 8-26-26
pa će se tako za voćku staru 3-godine dodati 250-300 g. , za 5-godišnju 400-600g. za 10-godišnju 700-900g.
za 20-godišnju 1600-2000g.



Ako se u jesen nestigne obaviti osnovna gnojidba ona se obavlja rano u proljeće
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
jabuke

ja nisam pognojio u jesen svoj nasad jabuka površine 4 ha pa molim nekog iskusnog da mi kaže koje bi sad gnojivo bacio i u kojim količinama?hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ja nisam pognojio u jesen svoj nasad jabuka površine 4 ha pa molim nekog iskusnog da mi kaže koje bi sad gnojivo bacio i u kojim količinama?hvala

Ma nikada nije kasno bilo koje NPK gnojivo da sada ne kompliciraš jer ionako je sve preskupo,poslje s KAN-om.
Baci za koliko imaš love ali 1 tona na 4 he je sasvim ok npr 15 15 15
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
AKO SE ZASEBNA STABLA GNOJE

NPK 7-20-30 ili NPK 5-15-30 tada za voćku staru tri godine treba dodati po stablu 700g. za 5-godišnju
1200g. , a za 10-godišnju 2,4kg. a za 20-godišnju voćku 3,6- 4,5 kg. .

Ako su tla dobro opskrbljena kalijem a malo fosforom , tada će se gnojiti s NPK 10-30-20 ili NPK 8-26-26
pa će se tako za voćku staru 3-godine dodati 250-300 g. , za 5-godišnju 400-600g. za 10-godišnju 700-900g.
za 20-godišnju 1600-2000g.

@njoko
ovo 7-20-30 dal da to sad bacim ili se ono baca u jesen

jel mozes rec sta da sad bacim za jabuku u ovi starosnim kategorijama sta si napisao
napisi samo za ovu prvu gnjojidbu u ozujku ili kad vec ,da te ne mucim previse

hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Čim ti vrijeme dozvoli možeš i sutra da uđe u tlo,još kiša poslje toga ili kako kažu za ovaj tjedan on je najbolji za unos gnojiva u zemlju.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
jabuka

Pozdrav svim forumasima. Imam negdje oko 100 kom. podloge M9 Stoga bih zamolio moje zemljake posto mije to blize ako neko ima sortu jabuke Redchif kako i nakoji nacin bi mogao doci do kalem grancica.Mislio sam da proizvedem sam sadnice to mije jeftinije.Ako neko ima i neku drugu bolju od ove sorte neka pise moze i PP hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Redchif nebi trebalo kalemiti na podlogu M9 jer je kržljava sorta, na MM-106 se odlično pokazao.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Redchif nebi trebalo kalemiti na podlogu M9 jer je kržljava sorta, na MM-106 se odlično pokazao.

Pa takodvd sta predlazes mislim koju sortu za M9 jer MM106 podlogu je tesko naci kao i dobre kalem grancice za kalemljenje.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Na M9 možeš kalemiti skoro sve ajde da kažemo komercijonalne sorte, a to su Greni, Jonagold, Zlatni, Pink Ledy, Ajdared, Gala i dr. Naravno uz obavezan naslon. Otiđi negdje u neki voćnjak ko se bavi ozbiljno proizvodnjom jabuke, naćeš sigurno kvalitetne kalem grančice. Samo požuri, trebao si ih već uzeti.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Na M9 možeš kalemiti skoro sve ajde da kažemo komercijonalne sorte, a to su Greni, Jonagold, Zlatni, Pink Ledy, Ajdared, Gala i dr. Naravno uz obavezan naslon. Otiđi negdje u neki voćnjak ko se bavi ozbiljno proizvodnjom jabuke, naćeš sigurno kvalitetne kalem grančice. Samo požuri, trebao si ih već uzeti.


nedavno sam provao pink lady jabuku i to mi je definitivno no.1 jabuka,uzeo sam 2 sadnice i nesto kalem grancica + jos jednu galu sam uzeo tako da imam sad 10 sorti,za sebe i previse :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh