• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Gala je takođe odlična sorta, samo kad nas je čupaju iz zasada. Razlog sitna, jer bolje se prodaje Ajdared star godinu dana nego Gala. Hoće narod da je jabuka velika, ukus nije bitan. Dok je na zapadu vrlo cijenjena. Takođe za kućnu varijantu Prima je odlična ljetna sorta.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Hvala tatkodvd na odgovoru jos se moram raspitati za neki vocnjak od koga bi mogao dobit te kalem grancice mozda bi ajdared bio naj bolji njega dobro poznajem.nemoze se sada nikud kad je ovaj snijeg .
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.... Samo požuri jer svi već režu voćnjake, nema veze što je snjega 10 cm, mogu se uzimati grane za kalemiti.

Edit:

Zaboravih raći da ti uz Ajdared treba sorta opravivač. Preporuka Greni Smit.
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Što kažete na ovaj recept za premaz, našao na netu, malo kompliciran, to je za rane na voćkama, ako netko zna nešto jednostavnije nek mi napiše jer imam štete od srna, razmišljam da premažem s crvenim uljem onako kistom bez razrjeđivanja?

Pastu za voćke izradimo ovako: u drvenoj posudi s lopatom (možemo upotrijebiti svrdlo koje se koristi kod miješanja gređeviskog lijepila i bušilicu) i jedan sat miješamo 10 kg kravljeg gnoja (po mogućnosti da je bez primjesa, tj. zrna kukuruza i sl.), 10 kg ilovače, 2,5 bazaltnog brašna, 2,5 kg drvenog pepela, 1,5 litru sirutke i 0,3 litre čaja njivske preslice (vidi "Biodinamički pripravci") uz dodavanje malo vode po potrebi (NE vodu iz vodovoda, može bunar ili još bolje Uskršnja voda). Tome kažemo dinamiziranje. Sva ta masa se miješa do postupka kada se smjesa ne cijedi sa četke. Ako tako napravljenu pastu stavimo na tamno i hladno mjesto, upotrebljiva je nekoliko tjedana.
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Što kažete na ovaj recept za premaz, našao na netu, malo kompliciran, to je za rane na voćkama, ako netko zna nešto jednostavnije nek mi napiše jer imam štete od srna, razmišljam da premažem s crvenim uljem onako kistom bez razrjeđivanja?

Pastu za voćke izradimo ovako: u drvenoj posudi s lopatom (možemo upotrijebiti svrdlo koje se koristi kod miješanja gređeviskog lijepila i bušilicu) i jedan sat miješamo 10 kg kravljeg gnoja (po mogućnosti da je bez primjesa, tj. zrna kukuruza i sl.), 10 kg ilovače, 2,5 bazaltnog brašna, 2,5 kg drvenog pepela, 1,5 litru sirutke i 0,3 litre čaja njivske preslice (vidi "Biodinamički pripravci") uz dodavanje malo vode po potrebi (NE vodu iz vodovoda, može bunar ili još bolje Uskršnja voda). Tome kažemo dinamiziranje. Sva ta masa se miješa do postupka kada se smjesa ne cijedi sa četke. Ako tako napravljenu pastu stavimo na tamno i hladno mjesto, upotrebljiva je nekoliko tjedana.

Reću ću samo jedno nema potrebe do raditi jednostavno oduš kupiš neki kalem vosak ili smolu za to, može čak i farba ako baš ima puno, ali isključivo na vodenoj bazi. Drugo znam du su stari mješali samo balegu (kravlji izmet) i zemlju i time premazivali ispucana stabla (debla), a dodavanje ostalog je izmišljanje tople vode.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
.... Samo požuri jer svi već režu voćnjake, nema veze što je snjega 10 cm, mogu se uzimati grane za kalemiti.

Edit:

Zaboravih raći da ti uz Ajdared treba sorta opravivač. Preporuka Greni Smit.

Tatko upravo sam danas isao u Gradisku i nasao sam kalem grancice Ajdareda i Grenija ali koga god pitam niko nema Redchif,a kao daje ta sorta od juce ili nece ljudi da daju a meni je bas ta sorta super
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ima jako malo zasada pod Redchif-om, a druga stvar daje jako malo mladara odnosno ima vrlo malo kalem grančica za uzeti. I ja sam uspio jedva nabaviti nešto ljetos kad sam okulirao, tako da će na jesen biti nešto sadnica Redchif-a.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
kupio sam danas sadnicu glostera u prvći, začudilo me to što sadnica ima među podlogu... jabuka na MM - 106 sa među podlogom, dali je to nešto novo ili se radi o precjepljavanju? naravno da trgovac nije ni skužio da je dva puta cijepljena a kamo li da zna o čemu je riječ...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
kupio sam danas sadnicu glostera u prvći, začudilo me to što sadnica ima među podlogu... jabuka na MM - 106 sa među podlogom, dali je to nešto novo ili se radi o precjepljavanju? naravno da trgovac nije ni skužio da je dva puta cijepljena a kamo li da zna o čemu je riječ...

Jesi li siguran da je dupli kalem, prije bi rakao da je to dvogodišnja sadnica. Ako te ne mrzi postavi sliku da vidimo o čemu se radi.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Jesi li siguran da je dupli kalem, prije bi rakao da je to dvogodišnja sadnica. Ako te ne mrzi postavi sliku da vidimo o čemu se radi.
100% siguran vidi se razlika u boji između podloge i prvog cijepa a i drugi je posve jasan... sadnicu sam već posadio no pokušat ću slikati...

Jesi li siguran da je dupli kalem, prije bi rakao da je to dvogodišnja sadnica. Ako te ne mrzi postavi sliku da vidimo o čemu se radi.

vidi se gornji kalem, donji je u visini zemlje a ispod je podloga žučkaste boje...
gloster.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

našao sam fotku prvog roda...
fotografija0324q.jpg
[/IMG]

i zadnje plodove istog...

zlatnidelicius.jpg
[/IMG]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Ima jako malo zasada pod Redchif-om, a druga stvar daje jako malo mladara odnosno ima vrlo malo kalem grančica za uzeti. I ja sam uspio jedva nabaviti nešto ljetos kad sam okulirao, tako da će na jesen biti nešto sadnica Redchif-a.

Dobro tatko ako nenadzem kalem grancice onda cekam jesen pase cujemo
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nisi baš morao ići odmah slikati.

Ako sam te dobro razumio, krug jedan je gornji kalem, a krug dva donji kalem.

glosterd.jpg


Pitanje: koliko duboko si posadio sadnicu? Nešto mi tu ne štima, prenisko je prvi put kalemljeno. Drugo možda neko nije mogao prodati prethodnu sortu pa prekalemio kako je stigao. Da je kruška u pitanju bilo bi sasvim u redu, a kod jabuke nema mi logike.

I ako je to rađeno trebalo bi na dekleraciji pisati koja je mađupodloga, ali opet ne vidim zašto.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Nisi baš morao ići odmah slikati.

Ako sam te dobro razumio, krug jedan je gornji kalem, a krug dva donji kalem.
Pitanje: koliko duboko si posadio sadnicu? Nešto mi tu ne štima, prenisko je prvi put kalemljeno. Drugo možda neko nije mogao prodati prethodnu sortu pa prekalemio kako je stigao. Da je kruška u pitanju bilo bi sasvim u redu, a kod jabuke nema mi logike.

I ako je to rađeno trebalo bi na dekleraciji pisati koja je mađupodloga, ali opet ne vidim zašto.
i meni je jasno za krušku jer neke sorte teško idu na dunju... danas sam bio sa dečkima sa posla i oni su kupili nekoliko sadnica evo slike pa vidi
20130228111353.jpg
[/IMG]

jasno se vide dva cijepa a ja sam svoju posadio do prvog cijepa... možda malo preduboko...:(
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Izvini aterik@, ali ja te sadnice nebi nikom ni poklonio, a kamo li prodao.

Evo slika mojih sadnica, ne proizvodim puno, al što prozvedem trudim se da bude kvalitetno.

p1040549b.jpg
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-uh, da se pohvalim vratio se iz voćnjaka GOTOVA REZZZIDDDBBBAAAAAA, od nove godine sam u voćnjaku gotovo svaki dan već mi dopizdilo....
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Gustavo@ odgvorio sam ti na PP, ako još koga interesuju pojedinosti neka slobodno piše na PP, da ne bude reklama.

----------------------

Pozdrav dali neko zna gsje se moze kupit ona traka za vezivanje kalemova

Muka teška, uglavnom Srbija i to Kruševac.
 

Najnoviji postovi

Na vrh