• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo malo slika neorezanih jabuka i krušaka. šta ostaviti,jedna grana rodna,druga će biti nagodinu treću režem. dajte par crtica ako vam se da.

Bio sam dosta odsutan pohodio EU,pa nisam ni stigao ni pregledati poruke.
Sada mi je problem što sam na poslu pa ne vidim uopće slike u imageShack-u pa mi je teško reči kada ne vidim.
Ali pokušati ću ti pojednostavnostavljeno objasniti.
Sve se svodi na 1/3 drveta,znači 1/3 je deblo i kosturne grane,1/3 rodne grane koje ove godine daju rod i 1/3 jednogodišnje koje će nagodinu dati rod.
Teorija je jedno praksa i iskustvo drugo pa je teško riječima objasniti.Tu treba uzeti u obzir da starije izrođene grane ukoloniš na čep ili do osnove da ovogodišnjom vegetacijom dobiješ jednogodišnju granu koja će zamjeniti staru i normalno koju ćeš ostaviti nagodinu da bi je ostavio da nagodinu formira cvijetne pupove za 2 godinu.Naravno to se može i ubrzati povijanjem ili uvrtanjem da već ove godine formira cvijetne pupove.
Nadam se da sam imalo pomogao

pomogao da,kako ne,kad budeš vidjeo slike bit će ti jasnije,orežem ja to i rodi to kao i svake godine ali kao što sam rekao neke sitnice mi baš nejdu pod kapu a ovi ovdje koji imaju jabuke vjerovao ili ne ne znaju ni oni ,kažu ma orežem ja to i bitno da rodi,nemaju baš znanja u potpunosti,većina njih misli da zna dok ih nešto ne pitaš,i stalno su na seminarima rezidbe haha. njoko jel će svaka jednogodišnja ove godine formirati pupove i nagodinu roditi ili,mislim ono drvni pup i cvjetni ili? to za uvijanje i stavljanje u vodoravni položaj grana znam.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Delan i i dali smiješ miješati,za sumpor nisam siguran ali napravi test kompatibilnosti ta tri sredstva pa vidiš kakvu reakciju stvaraju dali se podudaraju sa sumporom ili ne.

Negdje piše da se chromosul(sumpor) ne smije miješati s npr. Delanom ,a na chromos agro stranicama-citiram:
U fazi ružičastog pupa za suzbijanje krastavosti i pepelnice koristite:
STROBY WG u koncentraciji od 0,02% (20 g na 100 L vode) ili
kombinaciju DELAN 700 WDG (0,075%) i CHROMOSUL 80 (0,4%) ili
TERCEL u koncentraciji 0,2 – 0,25 % (200 – 250 g na 100 l vode ).
:icon_scratch:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
pomogao da,kako ne,kad budeš vidjeo slike bit će ti jasnije,orežem ja to i rodi to kao i svake godine ali kao što sam rekao neke sitnice mi baš nejdu pod kapu a ovi ovdje koji imaju jabuke vjerovao ili ne ne znaju ni oni ,kažu ma orežem ja to i bitno da rodi,nemaju baš znanja u potpunosti,većina njih misli da zna dok ih nešto ne pitaš,i stalno su na seminarima rezidbe haha. njoko jel će svaka jednogodišnja ove godine formirati pupove i nagodinu roditi ili,mislim ono drvni pup i cvjetni ili? to za uvijanje i stavljanje u vodoravni položaj grana znam.

dane001@ ima se kod tebe rezati fajn dosta ali polakše,pretjerana rezidba daje još jači vegetativni rast,tako što sada si izrezao na tim mjestima će krenuti novi ovogodišnji prirast ali to riješi zelenom rezidbom.
Lane je bilo za zelenu rezidbu i da i ne tko mnije imao roda kao ja zbog mraza da jer je ionako voćka bila oslabljena jakom sušom,tko je imao roda opet zbog zasjenjivanja plodova od ožegotina bolje je bilo ne.
Što se tiče jednogodišnje ako je ishrana adekvatna ,voda i razuman plod na voćki onda da ali npr ako imaš jako puno plodova oslabljena sušom i slabo hranjena a da ne pričam bolesti i štetočine također mogu odgoditi diferenciju cvijetnih pupova za nagodinu.
Još jedan važan činbenik je svijetlost krošnja mora biti prozračna,i normalno još je tu dušik na koji se mora dati voćki za diferenciju cvijetnih pupova.
Tako da ima puno činbenika ako dobro paziš sve 5.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Negdje piše da se chromosul(sumpor) ne smije miješati s npr. Delanom ,a na chromos agro stranicama-citiram:
U fazi ružičastog pupa za suzbijanje krastavosti i pepelnice koristite:
STROBY WG u koncentraciji od 0,02% (20 g na 100 L vode) ili
kombinaciju DELAN 700 WDG (0,075%) i CHROMOSUL 80 (0,4%) ili
TERCEL u koncentraciji 0,2 – 0,25 % (200 – 250 g na 100 l vode ).
:icon_scratch:

Uzmi staklenu flašu 1lit ubaci sva ta sredstva u malom omjeru npr 10x manje nego za 10 litara i ako primjetiš da se mješavina nepodudara (grudva,odvaja se u slojevima,) znači da sredstva nisu kompatibilna i ne smiju se miješati. Ako se sve lijepo pomiješa i dobiješ smjesu iste boje i nema taloga znači kompatibilna su i mogu se miješati.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Uzmi staklenu flašu 1lit ubaci sva ta sredstva u malom omjeru npr 10x manje nego za 10 litara i ako primjetiš da se mješavina nepodudara (grudva,odvaja se u slojevima,) znači da sredstva nisu kompatibilna i ne smiju se miješati. Ako se sve lijepo pomiješa i dobiješ smjesu iste boje i nema taloga znači kompatibilna su i mogu se miješati.

pravi savjet .hvala:(hi):
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
pojavilo mi se malo crno i dlakavo jede list i ima ih dosta može mi neko reći što je i čime prskati danas sam prsko mankozebom
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
pojavilo mi se malo crno i dlakavo jede list i ima ih dosta može mi neko reći što je i čime prskati danas sam prsko mankozebom

Neki insekticid sada je osjetljiva faza da ne otruješ pčele moraš biti jako oprezan,teško je reči koji je to štetnik bez slike,probaj nači na netu sliku pa priljepi link.
Insekticidi sada najprepoljučljiviji je Maverik 2F,ako ne neki drugi kontaktni insekticid nikako koristiti sistemik u fazi cvatnje i leta pčela.
Prskati rano ujutro ili kasno predveče.
 
J

josip p.

Guest
Imam nasad jabuka 2,5 ha,prošle godine mraz je odnio oko 80% uroda,zatim je ostalo potukao led
100%,tako da prošle godine nisam imao ništa.
Ove godine sve je dobro počelo,počeli su se otvarati roza pupovi(zaista je bilo puno cvjetnih pupova
)da bi se oni pretvorili u listove,a od cvijeta ništa.Pošto prošle godine nisam imao ploda nisam navodnjavao nasad,a bila je strašna suša,možda je to uzrok lažnih pupova.Da li netko ima sličnih iskustava i što je uzrok.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Neki insekticid sada je osjetljiva faza da ne otruješ pčele moraš biti jako oprezan,teško je reči koji je to štetnik bez slike,probaj nači na netu sliku pa priljepi link.
Insekticidi sada najprepoljučljiviji je Maverik 2F,ako ne neki drugi kontaktni insekticid nikako koristiti sistemik u fazi cvatnje i leta pčela.
Prskati rano ujutro ili kasno predveče.

izgleda kao skroz mala gusjenica našao sam isto i na šljivi ali na šljivi nepravi štetu hvala na odgovoro!!!!
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Imam nasad jabuka 2,5 ha,prošle godine mraz je odnio oko 80% uroda,zatim je ostalo potukao led
100%,tako da prošle godine nisam imao ništa.
Ove godine sve je dobro počelo,počeli su se otvarati roza pupovi(zaista je bilo puno cvjetnih pupova
)da bi se oni pretvorili u listove,a od cvijeta ništa.Pošto prošle godine nisam imao ploda nisam navodnjavao nasad,a bila je strašna suša,možda je to uzrok lažnih pupova.Da li netko ima sličnih iskustava i što je uzrok.

Ako ti je na podlozi M9 onda definitivno zbog nedostatka vlage nisu se diferencirali cvijetni pupovi.
Jer njen korijen je jako plitak i kada joj je najviše trebalo vode ono što je malo i bilo transportiralo se u lisnu masu ali ne i za proizvodnju cvijetnih pupova,vjerovatno je krenulo pa su sada ti izgledali kao cvijetni a ono mješoviti bez cvijeta.
Lane mnogi su pogriješili što nisu unatoč velikim štetama kod mene 100% nisu nastavili s zaštitom ,navodnjavanjem idr,i sam sam tako postupio ali moj korijen od MM106 je dubok i do 2 metra pa hvala Bogu jako lijepo je cvalo,e sada opet gledati u nebo do 9mj.:(whew):
 
J

josip p.

Guest
Ako ti je na podlozi M9 onda definitivno zbog nedostatka vlage nisu se diferencirali cvijetni pupovi.
Jer njen korijen je jako plitak i kada joj je najviše trebalo vode ono što je malo i bilo transportiralo se u lisnu masu ali ne i za proizvodnju cvijetnih pupova,vjerovatno je krenulo pa su sada ti izgledali kao cvijetni a ono mješoviti bez cvijeta.
Lane mnogi su pogriješili što nisu unatoč velikim štetama kod mene 100% nisu nastavili s zaštitom ,navodnjavanjem idr,i sam sam tako postupio ali moj korijen od MM106 je dubok i do 2 metra pa hvala Bogu jako lijepo je cvalo,e sada opet gledati u nebo do 9mj.:(whew):
da,podloga je M9,ali smo mi dobili jednu kišu 27.07.čak 30 litara,tako da je vode ipak bilo dosta,a zaštitu sam vršio redovito.Mislim da je uzrok ipak led,jer imam kod kuće nešto jabuka,a u selu je bilo manje leda i one su cvale(nisu navodnjavane) doduše manje nego bi trebale ,ali dobro je.LIJEP POZDRAV!
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Imam nasad jabuka 2,5 ha,prošle godine mraz je odnio oko 80% uroda,zatim je ostalo potukao led
100%,tako da prošle godine nisam imao ništa.
Ove godine sve je dobro počelo,počeli su se otvarati roza pupovi(zaista je bilo puno cvjetnih pupova
)da bi se oni pretvorili u listove,a od cvijeta ništa.Pošto prošle godine nisam imao ploda nisam navodnjavao nasad,a bila je strašna suša,možda je to uzrok lažnih pupova.Da li netko ima sličnih iskustava i što je uzrok.

Isti slučaj i kod mene. Dolje pri dnu uopče nema cvjetova samo u sredini stabla. Imam hektar vočnjaka koji je na brijegu i vočke koje su na vrhu trpjele su veliku sušu i slabo imale granja, dok su one u donjem dijelu imale dosta vlage i potjerale su puno granja. Međutim situacija je ista i gore i dolje:(
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,935
Jadranko, jedno početničko pitanje, čemu služi ovaj priključak na slici, kako se radi s njime?
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
možda je profesionalcima pitanje glupo ,ali ipak pitam:smijem li npr. danas tretirati snečim protiv pepelnice a sutra s insekticidom.ili koliko dana treba proći?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Smiješ, a smiješ vjerojatno i pomješati sredstva pa pošpricati jedanputa i imati isti učinak...
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
možda je profesionalcima pitanje glupo ,ali ipak pitam:smijem li npr. danas tretirati snečim protiv pepelnice a sutra s insekticidom.ili koliko dana treba proći?

PAZI NA PČELE :)
Možeš insekticidom ali pazi na pčele i bumbare da ih ne poubijaš.

E da vas pitam kada se formiraju cvijetni pupovi?
Od kojeg do kojeg mjeseca se isti formiraju ako da narastu sljedeće godine?

Mene užasno žifcira jedan jonagold. Raste ogroman i puno drveta ali baš ništa nema od cvijetova (doslovno samo dva kupića).
Najgore mi je to što cvijetova na svim ostalim stablima ali samo na njemu ne. Prošle godine sam dosta zaljevao pa je uspijevao narasti ali ove godine nikak.

E i druga stvar koja me zanima. Kako napraviti granu. Pukla mi je grana i sada na jednoj strani mi fali grana.
Zarezao sam dio kore visine 1cm širine 1/3 stabla ali ispod mi još nema nikakve ni naznake da će izbiti grana. deblo je nekih 8-9 cm u promjeru. m9
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
G

Goca12

Guest
Zdravo svima... Idem u drvno preradjivacku skolu i zavrsna sam godina... za zavrsni rad izabrala sam drovere imam svu literaturu sem alata i masina za podizanje i negovanje drvoreda... Ako iko da zna nesto o tome bila bi zahvalna da napise... Nadam se da sam na pravom forumu :D :D :D
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Imam problema na jabuki, kako se riješiti ovih štetočina ima li kakvih rješenja.??

Jabuka je skoro zasađena.

jabuka1.jpg


jabuka2r.jpg


jabuka3.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh