• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mislim da nisi shvatio sta mlada dama treba, treba joj pomoc u izradi diplomskog rada na navedenu temu, neke stvari je rijesila a za nke treba pomoc..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zdravo svima... Idem u drvno preradjivacku skolu i zavrsna sam godina... za zavrsni rad izabrala sam drovere imam svu literaturu sem alata i masina za podizanje i negovanje drvoreda... Ako iko da zna nesto o tome bila bi zahvalna da napise... Nadam se da sam na pravom forumu :D :D :D

Bok,pa za sadnju drvoreda kad si se odlucila za vrstu biljke i razmak,treba ti metar,spaga,kolcici,stihaca i bager,stajsko gnoivo,crne zemlje humus,i sadis.al naravno zemlja bi trebala biti izorana duboko na jesen i rupe iskopane na jesen da premrzne.
Kad naraste svake 3god treba razrjedit grane motornom pilom po mogucnosti za jednu ruku i dizalica koja te dize u vis da se ne penjes radi sigurnosti.
Moze se i porezat sve grane da ostanu samo 4 glavne onda biljka naglo tjera i ljepo se obnavlja,to je za ukrasne,ak koristis biljke koje rode plodom onda obavezno idu spricanja insekticidima i rezidba svake godine,a rezidba vocaka je nauka i svaka vrsta vocke trazi posebnu obradu,rezidbu.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao.:icon_e_wink:
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Imam problema na jabuki, kako se riješiti ovih štetočina ima li kakvih rješenja.??

Ne znam kakva ti je to štetočina, ali imam prvo pitanje. Ova fotografija je nova? još uvijek cvijetaju cvijetovi.

ako da onda imaš samo jedan oddabir. Maverik 2F- on ti je insekticid koji može ubiti te štetočine ali ne smeta pčelama. Ne znam gdje ti to možeš nabaviti ali ja sam u zagrebu gledao 1L Maverika ti je cirka 250 maraka :(shake):

Ako je već ocvalo onda možeš sa bilo kojim insekticidom - sistemikom pa će poubijati sve te gusjenice i ine stvari.

http://www.chromos-agro.hr/upload/brosure_2013/vocarstvo_brosura_2013jabuka.pdf

Ima toga dosta pa generalno možeš svašta uzeti.
 
S

svibor5

Guest
problemi s jabukom

Pozdrav svima!

Imam maleni voćnjak (15-ak voćki), i od prošle godine sam se počeo samostalno brinuti o njemu (do sad sam to radio uz pomoć strica). Imam jedno stablo jabuke koje je problematično:

najprije informacije o samoj biljci:

ne znam koja je to sorta jabuka budući da se u to ne kužim, siguran sam da je neka "uobičajena". nadam se da to nije bitno za pitanja koja ću navesti dalje u tekstu. stablo je staro 10ak, možda 15 godina. u početku je redovito davala plodove, no zadnjih par godina ako i da, nisu nešto. recimo prošle sezone je dala plodove, ali su još nezreli počeli padati sa stabla i nismo imali puno sreće od toga. jabuka se redovito svake godine orezuje. ove godine je i zagnojena stajskim gnojem (nije gnojena već sigurno 7-8 godina). svake godine se jednom šprica crvenim uljem. svake godine odmah nakon završetka zime, čim se temperature prestanu spuštati ispod 0, pokrečim je gašenim vapnom. ove godine to nisam radio jer je zima dugo trajala, te zbog nedostatka vremena nisam stigao to obaviti. nakon što su voćke krenule s pupanjem, nije mi više imalo smisla krečiti (koliko sam informiran kreči se kako bi se spriječilo prerano pupanje voćki?)

pitanja:

1. jabuka nije procvala, nema gotovo ništa cvijetova. što se može napraviti po tom pitanju i zašto se to dešava?

2. kora joj je puna rana, poprilično je oštećena, rane izgledaju kao da je stablo netko grizao. danas sam u poljoprivrednoj apoteci kupio vosak te sam namazao rane. što napraviti po tom pitanju? da li sam pogriješio što je nisam krečio, da li je to razlog ovakvih rana, i da li ću nešto postići ako je sad pokrečim?

3. javila se kovrčavost listova, iako vrlo malo izražena, danas sam isto kupio sredstvo protiv kovrčavosti te ću je nadam se sutra tretirati time. da li treba još nešto napraviti po tom pitanju?

šaljem i slike da vidite o kakvih se ranama radi.

http://imageshack.us/g/705/imgp0019gu.jpg/

zamolio bih znalce za koji savjet, želim se brinuti o tom voćnjaku kako treba, no još sam u fazi učenja, tako da svaka pomoć je dobrodošla.

unaprijed se zahvaljujem!
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ne znam kakva ti je to štetočina, ali imam prvo pitanje. Ova fotografija je nova? još uvijek cvijetaju cvijetovi.

ako da onda imaš samo jedan oddabir. Maverik 2F- on ti je insekticid koji može ubiti te štetočine ali ne smeta pčelama. Ne znam gdje ti to možeš nabaviti ali ja sam u zagrebu gledao 1L Maverika ti je cirka 250 maraka :(shake):

Ako je već ocvalo onda možeš sa bilo kojim insekticidom - sistemikom pa će poubijati sve te gusjenice i ine stvari.

http://www.chromos-agro.hr/upload/brosure_2013/vocarstvo_brosura_2013jabuka.pdf

Ima toga dosta pa generalno možeš svašta uzeti.
Hvala za link, slikano je juče pred veče zasađena negdje sredinom 3 mjeseca.
Sada gledam mrava ima na jabuki i na cvatu jako puno, ovu godinu ostaviću 1/2 ploda ostalo sve skidam.
Neznam dali šta vrijede neke ljepljive trake pa daih stavim na jabuku bliže zemlji.??
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Hvala za link, slikano je juče pred veče zasađena negdje sredinom 3 mjeseca.
Sada gledam mrava ima na jabuki i na cvatu jako puno, ovu godinu ostaviću 1/2 ploda ostalo sve skidam.
Neznam dali šta vrijede neke ljepljive trake pa daih stavim na jabuku bliže zemlji.??

Mravi nisu problematični - (mravi kao takvi).
problem je što mravi prenašaju lisne uši. A uši su ti problem.
Kada prođe cvatnja ona pošpricaj da uništiš uši.

Druga stvar možeš stavljati te ljepljive trake tako da se naj nijih zaljepe pravi tako da ne mogu ići na drvo i da ne prenašaju uši sa jednog na drugi list.
Znači bilo gdje staviš na deblo samo tako da mravci ne mogu hodati.

Ako si posadio tek ove godine, onda možda ostavi samo jednu ili dvije jabuke da vidiš kakva ti je a da pustiš da čim više naraste jabuka.

u početku je redovito davala plodove, no zadnjih par godina ako i da, nisu nešto. recimo prošle sezone je dala plodove, ali su još nezreli počeli padati sa stabla i nismo imali puno sreće od toga

1. jabuka nije procvala, nema gotovo ništa cvijetova. što se može napraviti po tom pitanju i zašto se to dešava?

Ovako postoje barem dva moguća razloga.
1. negdje si imao neku drugu jabuku koja je oprašivala tvoj staru jabuku. Ta jabuka je nestala pa nema više što oprašavati tvoju jabuku. (neoprašena jabuka malo naraste pa otpadne)

2. Ovo je vjerojatnije.
Suša. ne znam koliko je bilo kod tebe vode, ali kod mene je bila katastrofa kaj se tiče suše.
Kada jaubuka nema dovoljno vode onda odbacuje list i jabuke kako bi barem možda uspijela preživjeti do sljedeće godine.
Drugo negdje oko 8-10 mjeseci prije cvatnje se stvaraju cvijetni pupovi za sljedeću godinu.
E sada ako je bila opet suša (a i prije 2 godine je bila velika suša) onda ti se nije uspijela stvoriti dovoljno cvijetnih pupova.

3. a možda je naprosto stara jabuka. ?

2. kora joj je puna rana, poprilično je oštećena, rane izgledaju kao da je stablo netko grizao. danas sam u poljoprivrednoj apoteci kupio vosak te sam namazao rane. što napraviti po tom pitanju? da li sam pogriješio što je nisam krečio, da li je to razlog ovakvih rana, i da li ću nešto postići ako je sad pokrečim?

ne kužim se u rane, ali
bijela boja se stavi po sred zime da kada sunce grane da ne naraste naglo temperatura kore pa da ne pukne i nastanu oštećenja kore.

+ bijela boja manje zagrije drvo pa odgađa početak svatnje = manja vjerovatnost smrzavanja cvijetova.

lišajeve možeš probati i pošpricati sa plavim uljem (po zimi)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Meni je na pojedinim jabukama počeo crveniti list, koja je to bolest da suzbijem?
 
Tu od
18 Svi 2013
Poruka
30
obnovio bih šumu, vhjerojatno kestenom i bagremom i stavio pčele. to mi je želja.

pitao sam za okvirnu cifru. ne namjeravam davati novac za procjenu.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jel su to neke crvene uši, inače sam išao s insekticidom prije ovih kiša.

Samo sistemični insekticid s kontaktnim teško je suzbiti a to ti je Jabučna uš šiškarica.
znači sistemični insekticid tipa Calypso,Rapid,zagor idr ima ih jako puno.
 
B

bosniahos

Guest
Radazin nick ti je do jaja,ništa od toga.Ili samo tako pišeš da pišeš ili si naivan.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
dali mogu mjesat score sc 250 i chromgor 40
neznam kako da vidim dal se to smje mjesat ili ne
hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
dali mogu mjesat score sc 250 i chromgor 40
neznam kako da vidim dal se to smje mjesat ili ne
hvala
Dimetoat (Chromogor, Zagor, Rogor) ne smije se mješati sa mankozebom, cimoksanil i dimetomofrom.
Znači sa Score 250 može :(y):
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Samo sistemični insekticid s kontaktnim teško je suzbiti a to ti je Jabučna uš šiškarica.
znači sistemični insekticid tipa Calypso,Rapid,zagor idr ima ih jako puno.

Može i Dali? To ću leđnom prskalicom riješiti jer nema puno, desetak jabuka.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Može i Dali? To ću leđnom prskalicom riješiti jer nema puno, desetak jabuka.

Rapid ili DALI su isti sastav samo drugi naziv tj dr.proizvođač,tu je još i Kohinor ma ima ih dosta,razlika u cijeni je dosta različita najjeftiniji je Rapid
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
bolest debla jabuke

trebam savjet!
starija jabuka sorte Mutsu je napadnuta od mravi u tolikoj mjeri da su "pojeli"gotovo pola debla.kora je ogoljena ,mrave pokušavam otjerati s raznim sredstvima.kao zaliječiti rane koju su duboke ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh