• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam za ogradu uzeo kao sa linka od kokota, oni zaobljeniji, recimo za ogradu natezat nisu, okreću se iznad zemlje.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Hvala na savjetu.
Sad sam dobio ponudu od kolege: 20 kn/kom. 2,7m dugi prednapregnuti betonski - izvađeni iz iskrčenog voćnjaka. To će biti i za ogradu, a i za armaturu vjerojatno OK.
Kako nisu niti nakon 20 god. popucali ili raspadnuti - biti će i dalje vjerujem dobri...
Zaštitnu žicu uzimam farmer pletivo sa čeličnim žicama - ovakvu sa njuškala protiv zečeva i srna.
 
Posljednje uređivanje:

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Ne može snijeg potrgat te stupove, prvo puca mreža, makar niti to jer se mreža otkopča i snijeg padne na tlo. Kako možeš zaboravit srolat mrežu. Meni to smrdi na osiguranje i muljažu makar ne znam tko bi to isplatio. Da su i pukli stupovi zašto jabuke vadit.
Gdje je ta stanica u Jaski?
Inače, odgovor na tvoje pitanje, drveni stupovi, ali ne tvoji od bagrema već iz Mahićna iz impregnacije.

Može.
Vidio sam moderan voćnjak jabuka u 7. godini (puna rodnost). Potpuno polegnut (iskrčen) zajedno sa stupovima i armaturom pod težinom tuče u mreži.
Glavni razlog je bio, nekvalitetna i loše postavljena sidra.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Koji princip učvršćenja krajnjih stupova (neovisno o tome jesu li limeni, betonski, PVC, drveni) je bolji iz prakse: sa sidrima i sajlama
stupovi_shema2.jpg
ili sa podupirućim stupovima?
hqdefault.jpg
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Vidio sam kod kolege betonske stupove koji su svi istrunuli na rubu zemlje. Izgleda bio loš materijal. Stupovi nisu bili stariji od 4-5 godina.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Kupovina betonskih je stvarno lutrija: ne zna se koja je armatura u njih stavljena (sajle-prednapregnuti ili armaturno željezo) i koja marka betona, te jesu li stavljeni aditivi/plastifikatori, jesu li vibrirani... Ovi stari polovni su manja lutrija jer bi se do sad vidjelo da ne valjaju...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Krajnje stubove je daleko bolje ucvrstiti ankerom nego poduprijeti sa drugim stubom, jer kad se podupre drugim stubom cupa oba, jednostavno ovaj krajnji prebaci preko podupiraca, a sa dobrim ankerom nema da mrda.
Imam oba sistema pa znam sta se desava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jučer sam orezival jabuke u starom voćnjaku sa starinskim sortama. Na jednoj Kralješnici sam primijetil veliko oštećenje na jednoj grani. Zna li netko o čemu se radi i postoji li način saniranja ili tu granu trebam odrezati i spaliti.
 

Prilozi

  • 7.jpg
    7.jpg
    49 KB · Pregleda: 124

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Vidiš ja to imam na trešnjama...odmah dolje na početku debla i propale mi...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisi me baš utješil. Izgleda da bu trebalo rezati.
Može li prošlogodišnji jači rez uzrokovati nakaj takvoga?
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozz dal netko zna gdje ima kupit dispenzora za jabukova savijaca.hvala

imam mali vocnjak za sebe i mucim se s njim i slabo uspjevam,citao sam da treba postavit feromonske zamke i pratit let i kad ih se skupi kriticna masa spricat,al koja je to kriticna masa,.

ako bi mi netko mogao rec iz svog iskustva kako da se s tim borim bio bi mu jako zahvalan,mucis se cilu godinu a na kraju sve otpadnu :(

hvala jos jednom
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Nisi me baš utješil. Izgleda da bu trebalo rezati.
Može li prošlogodišnji jači rez uzrokovati nakaj takvoga?

To je rak, i bude ti se grana osušila, možda ne ove godine ali u skorom vremenu sigurno. Oštećena je kora pa su tuda ušle sve moguće i nemoguće bolesti i štetočine. To je biljci sada otvorena rak rana i tako ne može ostati. Ako je na mjestu gdje ti ne treba, onda je reži, a ako ju misliš ostaviti obavezno s nečim premaži (vosak i sl.) ali u perspektivi ta grana nema budućnost, ja bi je odrezao.
Nema veze sa slabijom ili jačom rezidbom.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
pozz dal netko zna gdje ima kupit dispenzora za jabukova savijaca.hvala

imam mali vocnjak za sebe i mucim se s njim i slabo uspjevam,citao sam da treba postavit feromonske zamke i pratit let i kad ih se skupi kriticna masa spricat,al koja je to kriticna masa,.

ako bi mi netko mogao rec iz svog iskustva kako da se s tim borim bio bi mu jako zahvalan,mucis se cilu godinu a na kraju sve otpadnu :(

hvala jos jednom

Na tako mali voćnjak tebi upotreba dispenzora neće baš koristiti. Koliko ja znam feromonski mamci učinkoviti su ako se postave na veće površine (hektar najmanje).
No ti već imaš gusjenice na jabukama koje su prezimile od lani. A kad će leptirić poletjeti ovisi o temperaturi, ako su u tvom području temp 15 - 20 stupnjeva, eto uvjeta za razvoj savijača.
Preporučio bih ti Madex insekticid, ima ga Chromos agro, probaj sa njim, ali opet imaju pakiranja za veče površine, no raspitaj se, možda ima i koje manje ili ovo ako nije skupo. S njime treba dok su još gusjenice, dakle ovih dana.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Ma kakav savijač sada.
Nego, da vam iz prve ruke kažem o svojem iskustvu sa Madex maxom. Točno je kako je @DELO1 naveo. madex je virus koji ubija ličinku kada počinje sa prehranjivanjem i prije nego se ubuši u plod. Djeluje na način, tako da ličinka izgubi apetit i od glada ugine. Zato je škropivo potrebno miješati sa šečerom.
Prve generacije savijača uništavam klasičnim metodama prskanja a poslije 15. lipnja u voćnjaku više ne upotrebljavam insekticide zbog razloga da nema ostataka insekticida u plodu.

Tokom ljeta prskam madexom jabuke kruške šljive i breskve, prema prognozi savjetodavne službe, odnosno na svakih 7 do deset dana, ovisno koliko je sunčanih dana jer je preparat fotolabilan.
Mogu vam reči da u zadnje dvije godine od kako upotrebljavam madex, nemam problema sa savijačem na voču.
Inače, u sloveniji je pakiran u bočici od 100 ml. To je dostatno za površinu od 2 hektara.
Nemaju ga direktno u prodaji, zato jer se mora držati u frižideru, nego ga naručim kod prodavača koji me odmah pozove kada škropivo stigne. Ono što ne potrošim iste godine stavim u zamrzivač i iduče sezone je opet dobar za uporabu. I nije skupo, 50 € na dvije godine.

Što se tiče feromonskih klopki za seksualno zbunjivanje tipa Rak3 ili Isomate ctt, ako nemate barem 4 hektara, nema velike pomoči jer oplođena ženka dolazi iz susjedovog voćnjaka.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Čovjek je lijepo napisao da do sada nije uspio suzbiti savijača, mada je pokušavao. Znači da su gusjenice prezimile u kori, pukotinama debla itd. Dakle treba eliminirati već te gusjenice koje čekaju povoljne uvjete da se kukolje a to je početkom travnja, a u slučaju povoljnih vremenskih uvjeta i ranije. Evo i iz literature:"Kurativno suzbijanje obavlja se u proljeće, nakon izlijetanja, tj. odmah na početku izlaska gusjenica, a prije njihovog ubušivanja." Dakle DELO1:kakve gusjenice sada? Takve gusjenice sada! što ovih dana? vidi iz literature što ovih dana.
Eto forumaš zdrave nam je objasnio i praktičnu primjenu Madexa u svom voćnjaku, a ja ga i dalje preporučam baš zbog njegove primjene u integralnoj i ekološkoj poljoprivredi.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Jabučni savijač ne prezimljuje u obliku gusjenice, pa nemogu gusjenice sada ni izaći, iz kukuljice se prvo stvore leptiri koji moraje poletjeti, pariti se (sexsati), izleći jaja pa tek onda se legu gusjenice koje se ubušuju u male jabuke i to ti nije prije 5 mj. ( prati se početak leta mjeri temp. računa koliko ima topline da se izlegu gusjenice), to se inače zove prva generacija jabučnog savijača ako ti nije nešto jasno pitaj pa će ti ljudi objasniti
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Gusjenice prezimljuju zakukuljenene u stablu jabuke a mogu biti i na ostalim voćnim vrstama, pa čak i u podrumu gdje su skladištene jabuke .
Čekaju povoljne temperature da se pretvore u leptiriče a to je tek poslije cvatnje.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
ljudi pozdrav. pitanje za znalce kao vi. imam pedesetak voćaka raznih,ali ne mogu traktorom da uđem među redove i zaorem gnojivo jer je mali razmak. sad me zanima,ja svake godine bacim 50kg umjetnoga onako po površini u proljeće ili jesen,kako kad,jel to išta koristi ili izhlapi na povšini? zatravljeno je između pa vjerujem da se to sve brzo istopi ali pitanje je koliko koristi?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Motiku u ruke i zaštihaj ga. Ima koristi, jedino šta ti dušika dosta izhlapi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh