• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
P ili fosfor i K ili kalij su vrlo sporo pokretni kroz tlo godišnje oko 1 cm su pokretni od mjesta gdje si ga bacio znači treba mu više godina da dođe do korjenovog sustava ako ga nisi unio u zemlju dublje (frezanje , oranje) N dušik, svi oblici su vrlo pokretni i lako sjedaju pa i ispiru se, dušik u pravilu nije potrebno unositi u zemlju, znači ako 10 godina gnojivo bacaš odozgor korjen ti je sad već dobro opskrbljen tako da ove godine što bacaš PK on ti djeluje kroz 2-3 godine ( rečeno po seljački)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
P ili fosfor ..... su vrlo sporo pokretni kroz tlo godišnje oko 1 cm....
Te regiraju sa kalcijem u tlu (tvore netopive Ca-fosfate) koji predstavljaju trajni gubitak fosfora u tlu.
Stoga se danas preporuča primjena koncentriranih fosfornih gnojiva (min 50% P2O5) u folijarnoj gnojidbi jabuke. Primjenjuju se u dozama od 1-2 lit/ha; obično 1x prije cvatnje, te 2-3x tijekom rasta i razvoja plodova. Zbog pristupačne cijene i dobrog učinka, praktički potiskuju klasičnu primjenu superfosfata/i ostalih fosfornih gnojiva u tlo....:icon_pidu:
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Prije cvatnje ! pa kolika je lisna masa da se ide folijarno prije, koliko će aktivne tvari ostati na asimilacionoj površini da se upije, poslije cvatnje da ali prije mi je malo čudno.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Prije cvatnje ! pa kolika je lisna masa da se ide folijarno prije, koliko će aktivne tvari ostati na asimilacionoj površini da se upije, poslije cvatnje da ali prije mi je malo čudno.
Ovo prije cvatnje je vrlo važno, jer je u to vrijeme potreba za energijom u biljci velika (priprema za cvatnju) a mogućnost usvajanja fosfora (iz vlažnog i hladnog tla) gotovo zanemariva. I mala količina fosfora koji će tada ući u biljku direktno preko lista (mala lisna masa, ali tada nema drugog ulaza) je vrlo značajna.
 

Tamara

Novi član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
1
Pozdrav!
Danas sam na kori stabla jabuke vidjela ovo: (2. slika prikazuje kak to izgleda nakon kaj sam piknula u to). Zna li itko o čemu se radi?
Hvala unaprijed
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 79
  • 2.jpg
    2.jpg
    74.2 KB · Pregleda: 79

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dase potrudite pogledati sliku vidli bi da ne može bliže traktoru osim ako ne prešlica gornji flah na vodilici
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Postavljam prvo sebi pitanje pa onda ostalim.
Evo nakon 2 mjeseca rada u njemačkoj vratio se malo da pregledam voćnjake i situacija je ovakva.
Jabuka bolesti samo malo pepelnice krastavost skoro uopće nema što mi nezamislivo i ne znam ko je tu lud ja koji sam ovih godina prskao preventivnim + sistemici.
Jabuka štetnici samo lisne uši.
Da prića bude jasnija zadnji puta sam prskao lane u kraj 8 mjeseca Ballis i mospilan.
Ove godine uopće nije prskano ni zimsko prskanje.
Eto pitanja pa neka mi odgovori netko.
Lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja već desetljećima ne špricam jabuke. Za svoje potrebe imam i previše, a ukusnije su i zdravije.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Njoko stvar ti je u tome da godinama održavaš voćnjak i nemaš potencijal spora u voćnjaku za veliku infekciju, nemoj špricati ove godine pa nemoj i iduće pa ćeš vidjeti što ćeš imati u voćnjaku, to znam iz iskustva kolega voćar voćnjak od 7-8 ha pola pod mrežom polako zapušta, drugu godinu ne šprica i ne reže, stanje ove godine je katastrofa, a lane još brao i prve klase ove godine neće imati ni industrije , štete od minera i jabučnog savijača tek trebaš vidjeti
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Zar se vocnjaci nemogu iznajmiti, a ne ih zapustati, narocito te pod mrezom?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Par slika sa druzenja u petak
Dan jabuke u organizaciji BASF-a u Celarevu u vocnjaku Delta Agrara
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Vidim da tema dugo nije aktivna i nakon dugo vremena da bacim jedan komentar.
Sjedim pred Tv i gledam Njemačku poljoprivednu emisiju otkupljuju industrijsku jabuku za 60 euro centi po kg sa porezom od 19%.
U najboljem scenariju filma u Hr dobijete 60 lipa ako nije ni manje?
Da nećete dobiti ni za 1 klasu taj novac.
Kada čujem kako se voćari muče sa prodajom otkupom nije mi žao što sam sve ostavio i otišao raditiu Njemačku.
Inače kg jabuke je 3 eura kod seljaka 2 u trgovini ali stara, kruške slabo ima u trgovini je od 4-6 eura, grožđe stolno 4 eura, vinsko 2-3 eura kg za vino od 60 do 1 euro.
 
Posljednje uređivanje:

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
pozz!!!kupio sam atomizer agromehanika i na njemu imaju dizne žute i zelene pošto dosad nisam radio atomizerom neznam koje dizne da koristim
 

mah385

Novi član
Tu od
12 Lis 2015
Poruka
7
Pozdrav svima. Na maloj parceli imam 4 godine staru jabuku. Prošle godine je nešto rodila ali svega 2-3 ploda su bila zdrava. Nisam ničim špricao.
Ove godine pošpricao s Cuprablau-Z prije pupanja. Sada opet vidim da ima nešto po sebi i mravi došli isto. Molim savjet.
791fd12cb9dd1d9343cdaf642966321d.jpg


Slično je sa šljivom. Tek je krenula druga godina već rupe na listićima.
5daf44fe40c47b90da390b19f88087e1.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ti miša, gospodine abarth, pa da ja to mogu, a mrvicu sam mlađi sam od vas, bi bio ponosan, niste vi još za staro željezo :(inlove):
sve ti je to do stroja a ne godina , možeš i na mlađe ako imaš pravi stroj :biggrin:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Poštovani voćari.
Molio bih vas za pomoć ako imate volje da malo pomognete.
Radi se o jabukama i kruškama imam ih oko petnajstak komada ali niti jedne godine ne stignu sazoriti na stablu sve popada na zemlju tako da skoro ništa nemam a svake godine rode i to jako dobro. Moram biti pošten pa reći da ničim ne špricam nikada.
Molim vas za kakav savjet šta da napravim da bi mi ostalo nešto plodova na stablu.
Pozdrav.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Ako želiš nešto na ekološkoj bazi, špricaj sa otopinom od kopriva, pomaže protiv uši i gusjenica. Nakon cvjetanja, objesi žute ljepljive ploće protiv savijača.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tesko ce tj. nikako sa koprivom rijesit kad mu je list vec ovako sfrkan, kopriva je kontaktni fungicid. Jedino da jabuku bas okupa koprivom, svaki list posprica iznutra...
 

Najnoviji postovi

Na vrh