• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Dali netko može objasniti šta se dogodilo mojim jabukama nije me bilo mjesec dana kući i jedna za drugom odlaze podloga je mm106 i m9.
Zasađene na proljeće.

Neznam dali se mogu oporaviti ili da ih povadim i zasadim neke druge, sada sam zvao rasadnik u Slavoniji za patuljaste jabuke i biće ih za jesenju sadnju ali bih radije volio ove nekako spasiti ako se može.

Molio bih za pomoć ako ima netko kakvo rješenje.

Ovo prvo koliko se vidi ti je potkornjak a ostalo vrući suhi vjetar ili palež,prvo dvoje obično nastaje kao posljedica suše.

Za potkornjaka ti je rješenje dobra i detaljna rezidba(detaljno pregledati i odrezati napadnute grančice i obavezno spaliti da ne ostane nagodinu) i puno vode ,vočke u prvim godinama su najosjetljivije i najpodložnije meni prosle godine uradio dosta stete na kruški a ove ja njemu.:^):
Reži obavezno do čistog ,na sliki 1 se vidi mjesto gdje se ubušio i krenuo kroz granu prema stablu slika 2(sjeckaj pomalo pa ćeš ga naći)
 
Posljednje uređivanje:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
panci lj: hvala za odgovor danas idem sa rezidbom, a ovo drugo je moguće i od velikih vrućina u osmom mjesecu nije me bilo pa nitko nije zalivao.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
FERTINA Ca - za jabuke i kruške
Hraniva su u obliku kalcij nitrata - Ca(NO3) i vodotopljiva.

Kalcij (CaO) 12 %
Dušik (N) 8 %

Fertina Ca namijenjena je sprečavanju pojave gorkih mrlja u
plodovima jabuke i kruške koje nastaju nedostatkom kalcija.
Pri primjeni se može koristiti 2%-tna otopina Fertine. Prvo prskanje treba obaviti 6 tjedana nakon cvatnje, a zatim svakih 14 dana sve do 15 dana prije berbe.
Prskanjem plodova jabuke i kruške prije berbe plodovi se bolje čuvaju u skladištu i duže ostaju zdravi.
Fertina Ca može se dodavati u svako prskanje jabuke zaštitnim sredstvima prema paleti testiranih miješanja. Kako su u Fertini biljna hraniva one nisu štetna ni za zdravlje ljudi ni životinja pa nema ograničenja vremena prskanja (karenca).

Rekli mi u Poljoprivrednoj ljekarni da dodam vinobran i da s ovim mogu močit jabuke prije spremanja, jel će ići to ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844

A što je s špricanjem zar se tu neću otrovati ako špricam jabuke na stablu s Fertinom, ove namočene neće nitko jesti kako piše 15 dana prije berbe da se mora špricat, dakle 15 dana se ne smiju valjda jesti ? Jedno 100 kila sam namočio u tu otopinu Fertine i vinobrana pa ću to ostaviti nek stoji da vidim što će biti, ne idu ni u prodaju ni za jelo, prilično su masne ko da su iz trgovačkog centra :)
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A što je s špricanjem zar se tu neću otrovati ako špricam jabuke na stablu s Fertinom, ove namočene neće nitko jesti kako piše 15 dana prije berbe da se mora špricat, dakle 15 dana se ne smiju valjda jesti ? Jedno 100 kila sam namočio u tu otopinu Fertine i vinobrana pa ću to ostaviti nek stoji da vidim što će biti, ne idu ni u prodaju ni za jelo, prilično su masne ko da su iz trgovačkog centra :)

Ma neće ti ništa biti ali ipak dok je na stablu vremenski utjecaji,vegetacija sve to razgrađuje dušik i sredstva dok kod kupanja je konzerviranje i skladištenje na duži rok,ali i to će proći dobro je operi prilikom konzumiranja i nema problema.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znam za to, ali nisam uspio naći kalcijev klorid pa su mi ponudili fertinu u kojoj ima puno kalcijevog klorida
Ako tako kažu neka im bude, ali Fertina Ca definitivno nije kalcij-klorid, već kalcij nitrat:icon_anal:
zato i pitam jel to ok.
Inače, problem kalcija (i gorkih pjega) bi svakako trebalo riješavati u nasadu (tijekom rasta ploda); kasnije potapljanje plodova u otopini Ca-klorida ima mali (čitaj: kratkotrajni) učinak.

Koji su simptomi trovanja dušikom?
U ovom slučaju radilo bi se o trovanju nitratima (ako govorimo o potapljanju plodova u Fertinu Ca.... ne mogu još "prožvakat" da je netko preporučio potapanje plodova jabuke u Fertinu Ca :(talk):).
Sami nitrati kao takvi nisu otrovni, problem je redukcija nitrata u kiseloj anaerobnoj sredini (želudac i kiselina u želudcu). Tada prelaze u nitrite, i postaju otrovni. Naravno, neće nitko umrijeti jer su plodovi bili potopljeni u Fertini Ca (između ostaloga nitriti se koriste kao konzervansi u mesnoj industriji) ali konstantno unošenje veće količine nitrata (kao špinata) može loše utjecati na zdravlje.

A što se tiče vinobrana, on također služi kao konzervans i uništava štetne mikroorganizme. Tehnološki je zabranjeno koristiti to za čuvanje jabuka (sulfiti), ali primjerice sa druge strane, to je redovno sredstvo u proizvodnji vina (u nekim zemljama EU je obavezno navesti količinu sulfita u vinima za prodaju).
Eto sada, u vino može, a za jabuku ne. :cool:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A što se tiče vinobrana, on također služi kao konzervans i uništava štetne mikroorganizme. Tehnološki je zabranjeno koristiti to za čuvanje jabuka (sulfiti), ali primjerice sa druge strane, to je redovno sredstvo u proizvodnji vina (u nekim zemljama EU je obavezno navesti količinu sulfita u vinima za prodaju).
Eto sada, u vino može, a za jabuku ne. :cool:

Sve to stoji,ali ni Eu se ne pridržava baš svega osobiti Poljaci.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ove dalje sad močim samo u vinobran i skladištim, vinobran ide čini mi se i konzerviranje krastavaca itd. pa ne kužim priču s jabukama.
 

pjotor

Novi član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
4
Pozdrav forumaši
Imam problem sa bolesti na jabukama.
Što je to i na koji naćin da tretiram ovu bolest?
cimg3570.jpg

cimg3571.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Pozdrav forumaši
Imam problem sa bolesti na jabukama.
Što je to i na koji naćin da tretiram ovu bolest?

To ti je Krvava Vaš, stisni to bjelo rukom i biće ti crvene ruke kako od krvi. Može srestvo konfidor.
 
W

wlahek

Guest
Dobar dan, evo da se predstavim ukratko, moja baka i tata imaju nekih 1 ha vočnjaka, jedan je 5 godina star a jedan je stariji oko 10 godina, nisam siguran. Imamo svu potrebnu mehanizaciju, navodnjavanje, gotovo sve osim mreže. Ove godine je urod bio cca 120 box paleta. 90 posto je Idared, imamo nešt zlatnog i 50-ak voćaka gale, to ćemo sad izbacit i stavit idared.
Zanima me kako vi stojite sa plasmanom, kako ste zadovoljni cijenom i koju cijenu dobivate za jabuku?
Da li se mogu dobiti nekakve subvencije od države ili lokalne vlasti?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Bolje stavi zlatni delišes umjesto idareda, bar ću ja tako tamo gdje moram sadit.
 
W

wlahek

Guest
Ne odlučujem ja pa ništa od toga. Kome prodajete i kaj vam se pokazalo najboljim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh