• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
opet ja :blackeye ima jedan čovjek par km od mene...mislim da se radi o površini od frtalj rali...sadio ju je isto na foliju i kaže da je prošle godine sve do jedne prodao,,,,reče da je bacio stajnjaka i još nekih vitamina..upravo sam ga vidio danas na nasadu i čini mi se da je presađuje i pljevi, povrh njive je sistem za navodnjavanje...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja ne znam puno o jagodama, ali se sjecam da sam surfajuci natrcao negdje na podatke da je jagoda dosta zahtjevna biljka sto se tice gnojidbe zemlje i da se ne smije saditi vise od dvije do maksimalno tri godine na istoj parceli, da iscjedi zemlju. Obratiti paznju na plodored.

Sto bi Ameri rekli, eto moja dva centa :)
 
T

Tonxy

Guest
ej ja imam jagode!! :mrgreen:

i bas sam si neki dan razmisljo o temi jagode,ali preduhitrio si me!! ;)

evo ovakoo,sada imam oko 2 000 komada i to nije baš ništa!!mislim na količinu!!
prije 4 godine imo sam 38-42 000 komada i to je stvarno bilo mnogo,kad god pogledaš u njih imaš nekog posla!! tržište,hmm,reći ću ti da o tom nebrineš jer to ti je osigurano!!
jako su tražene biljke!! sadio sam ih na foliju ,crnu ali možeš i na bijelu!
imali smo navodnjavanje kap po kap i to je stvarno super,vodu je gurala pumpa tomos i nije bilo problema oko navodnjavanja ,samo šta ti dođe voluharica i pojede i biljku i tu cijev,ali bez brige ima spojnica!!
pri sadnji je jednostavno,samo joj moraš precjeći dno korjena u zemlji i malo je ogrnuti zemljom!!
prvu godinu imaš malo slabiji prihod ali zato drugu i treći godinu,uz redovitu prihranu imaš jagode za 10 a ne za 5!! poslje treće godine imaš jagoda ali ne isplati se jer su sitne i kržljave!!

eto to ti je sve od mene samo pitaj ako trebaš pomoć jer imam jako puno iskustva sa njima i pomoci cu ti drage volje !! pozz!! :p
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
e bas je pokrenuta tema koja me interesuje pa ako moze malo vise oko sadnje kada kako koje vrste priprema zemljista itd.

menam nikakvog iskustva sa jagodama ali me interesuje posto nemam velike parcele a povoljne su za jagode posto su nagete prema jugu (nadam se da je to dobro)
 
M

maksica6

Guest
Tonxy kaže:
ej ja imam jagode!! :mrgreen:

i bas sam si neki dan razmisljo o temi jagode,ali preduhitrio si me!! ;)

evo ovakoo,sada imam oko 2 000 komada i to nije baš ništa!!mislim na količinu!!
prije 4 godine imo sam 38-42 000 komada i to je stvarno bilo mnogo,kad god pogledaš u njih imaš nekog posla!! tržište,hmm,reći ću ti da o tom nebrineš jer to ti je osigurano!!
jako su tražene biljke!! sadio sam ih na foliju ,crnu ali možeš i na bijelu!
imali smo navodnjavanje kap po kap i to je stvarno super,vodu je gurala pumpa tomos i nije bilo problema oko navodnjavanja ,samo šta ti dođe voluharica i pojede i biljku i tu cijev,ali bez brige ima spojnica!!
pri sadnji je jednostavno,samo joj moraš precjeći dno korjena u zemlji i malo je ogrnuti zemljom!!
prvu godinu imaš malo slabiji prihod ali zato drugu i treći godinu,uz redovitu prihranu imaš jagode za 10 a ne za 5!! poslje treće godine imaš jagoda ali ne isplati se jer su sitne i kržljave!!

eto to ti je sve od mene samo pitaj ako trebaš pomoć jer imam jako puno iskustva sa njima i pomoci cu ti drage volje !! pozz!! :p


Lijepo je to sto si naveo ali napisi koliko radis DNEVNO u jagodama kadje branje , i koliko treba ljudi za to?
 
P

pozna

Guest
pozdrav tonxy,cudim se kako nitko prije tebe nije rekao da ima iskustva sa jagodama ili samo mudro sute. ja imam pitanje,nadam se i odgovoru,nisam nikakva konkurencija,sadio sam jagode i postavljao navodnjavanje kap po kap ali drugima,posao je posao. vjerujem da su jagode profitabilne,ali me zanima koliko godisnje mozes dici para sa recimo tih 2000 sadnica.svoj rad se ne racuna ,naravno.ustvari,pogresno pitanje,koliko jagoda mozes ubrati kroz godinu u kg,i koliko si vode davao,te koja je po tebi preporucljiva sorta. pozdrav.
 
T

Tonxy

Guest
evo odgovora!! sorry sta kasnima sa odg ali jucer nisam bio na forumu pa...!!

pozna kaže:
pozdrav tonxy,cudim se kako nitko prije tebe nije rekao da ima iskustva sa jagodama ili samo mudro sute. ja imam pitanje,nadam se i odgovoru,nisam nikakva konkurencija,sadio sam jagode i postavljao navodnjavanje kap po kap ali drugima,posao je posao. vjerujem da su jagode profitabilne,ali me zanima koliko godisnje mozes dici para sa recimo tih 2000 sadnica.svoj rad se ne racuna ,naravno.ustvari,pogresno pitanje,koliko jagoda mozes ubrati kroz godinu u kg,i koliko si vode davao,te koja je po tebi preporucljiva sorta. pozdrav.

lijepo je to sta si imao jagode. koliko si ih imao? da jagode su profitabilne samo u većim količinama ,a ovo sta ja sada imam 2000 komada to nije nista,nemoš od tog zaradit!! prodavali smo kg po 20 kn!! i uvjek je sve bilo prodano!5 kg je išlo po 80 kn na veliko prodaju,tj. ovi sta su sve otkupljivali i oni dalje prodavali! voda se jagodama dava u 5 mjesecu ,tj. kad se jagode očiste,znači vriježe i sl,treba maknuti sa njih! :) sa vodom sam davao i prihranu jagodi i vjeruj ako joj nedaš vode u proljeće,prije cvijeta i početkom cvjetanja teško da ćeš bez vode i prihrane imat nešto puno od nje! ;) neznam ti reći koliko sam jagoda dobivao po grmu... :roll:
e sad sorte, ... slusaj,ako mislite ići na veći nasad i sl.treba se savjetovati sa savjetodavnom službom i oni će prema kakvoći zemlje odrediti sorte!!
ja sam tu u gorskom kotaru sadio marmoladu,elsantu i ideu!! i sad zadnjih godina bila je jedna nova sorta samo neznam joj ime. ta se čak i najbboljom pokazala! sve je to nabavljano od fragarie.

i na kraju reći ću ti da se od toga da bogovski živjeti ali od velike količine i dobre brige oko njih,i naravno cjelodnevnog provođenja sa njima jer je uvjek posla!! pozz i nadam se da sam pomogo!!

maksica6 kaže:
Lijepo je to sto si naveo ali napisi koliko radis DNEVNO u jagodama kadje branje , i koliko treba ljudi za to?

evo ti odgovora gore u posljednjoj rečenici,a reći ći ti ovako!! na 10000 komada može ići 4 člana obitelj bez problema! i nemoj misliti da ćeš imati posla sa jagodama samo dva mjeseca kad su one u najvećem prinosu jer od prvog sunca imaš posla do jeseni!! mi smo imali 5 radnika kad smo imali 35000 komada! pozz :mrgreen:

savoris kaže:
e bas je pokrenuta tema koja me interesuje pa ako moze malo vise oko sadnje kada kako koje vrste priprema zemljista itd.

menam nikakvog iskustva sa jagodama ali me interesuje posto nemam velike parcele a povoljne su za jagode posto su nagete prema jugu (nadam se da je to dobro)

evo savoris ,ovako. jagode se sade kako sam i naveo gore ,da joj moraš presjeći korjen na dnu kad je zabodeš u zemlju,sade se ili u 5 mjesecu ili u 7 mj!! vrste sam naveo gore koje sam ja sadio ali ima ih još!!
priprema: prvo jesenjsko oranje,duboko,stajski gnoj i u proljeće umjetno gnojivo, pa frezanje i to temeljito 2 puta ,čak i tri!! zatim ovisi kad sadiš,ali negdje oko dva dana prije ide se gredičarom po lagano vlažnoj zemlji,najbolje rano ujutro i onda kad prosuši sljedi postavljanje folije!! i ovo sto si nakraju reko da su nagnute prema jugu to ne da je dobro večć odlično jer preko noći ona dobije vlage a ujutro i preko dana ju sunce razvije i odlično je to sa jugom!!

sretno sviima sa sadnjom,možda i ja jednog dana vratim natrag na jagode. mislim na veće količine!! pozz i ako vam treba pomoć samo pitajte!!

p.s. ispričavam se zbog podugog teksta!! :mrgreen: :blackeye
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ja bih volio malo vise ovih poduzih textova :D

imam ja malo nesto literature ali ipak vise vjerujem provjerenim stvarima i necijim iskustvima

sadio sam nesto malo na tome terenu bez folije samo da probam lokaciju ono sto se kaze za svoje potrebe i nista nije ostalo sve smo pojeli :lol:
 
T

Tonxy

Guest
lijepo nema šta!!!

pa ako ti još išta mogu ikako pomoći samo reci!! ne proljeće ću ti poslikati i strojeve vezane uz sadnju koje ću možda i prodavati!! pa ako itko ima sta u planu recite pa vam javim ako budu za prodaju!!

vjeruj da bi ti jako dobro bilo probati sa crnom folijom jer vidit ces koliko je lakse!!! pozz
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
da oživim ovu temu malo, nakon svih proučavanja zainteresirao sam se za sadnju 2,5 ha jagoda pod plastenikom otprilike 90000 kom, na ljeto bi krenuo u realizaciju molim sve koji imaju ikakvo iskustvo da mi se jave na spyder1@net.hr ili ovdije uvijek je dobro ćuti kakav dobar savijet, našao sam siguran otkup (ugovor na 6 god)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Kod mene se jedna obitlj, u rodu su mi nešta...bave se jagodama. a ja pojma nemam kolko imaju,....ali znam da im netko otkupljuje, a usput ovako stave pred kuću i prodaju...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
aha komšo...eto ako te interesira možda se i iskemija nešta...
 
B

bank

Guest
Pozdrav
je li koristio neko rasprskivace kao zastitu od mraza u prolece, da li tu moze vise da se napravi stete nego koristi.
 
P

pozna

Guest
nevjerujem da moze biti stete,zapravo to je klasican anti frost sistem,djeluje u vocarstvu,zasto ne i za jagode,zapravo mi se cini kao genijalna ideja,neznam da li je netko vec primjenjuje.
 
B

bank

Guest
Mislim isto, ali tesko je naci informaciju, o kolicinama vode, rasprskivacima, brzini okretanja rasprskivaca, jer tesko je kad krenes da prskas nema stajanja.

Derugo pitanje, zna li neko na kojem minusu mogu jagode preko zime bez slame ili snega, a da ne izmrznu zaceci cvjetova u glavama


pozna kaže:
nevjerujem da moze biti stete,zapravo to je klasican anti frost sistem,djeluje u vocarstvu,zasto ne i za jagode,zapravo mi se cini kao genijalna ideja,neznam da li je netko vec primjenjuje.
 
Na vrh