• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

Z

zetor1

Guest
Orsic kaže:
evo ako treba netko sve o uzgoju jagoda o bolestima itd,imam u pdf formatu,pa neka mi posalje mail na pm pa cu mu poslat....

hvala :) :D

ako ce trebati tebi nešto više o bolestima prijavi
 
Z

zetor1

Guest
Orsic kaže:
evo ako treba netko sve o uzgoju jagoda o bolestima itd,imam u pdf formatu,pa neka mi posalje mail na pm pa cu mu poslat....

hvala :) :D

ako ce trebati tebi nešto više o bolestima prijavi
 
M

micko

Guest
Interesuje me gdje mogu naci sadnice za jagode i kolika je cijena.
 
P

Panonicus

Guest
micko kaže:
Interesuje me gdje mogu naci sadnice za jagode i kolika je cijena.[/quote

Ovisi što želiš, Frigo sadnice jednorodnih sorti možeš saditi u proljeće no gubiš jedan pravi urod, pravilno je da ih sadiš u srpnju 2010. za rod u svibnju 2011., sve ostalo je silovanje
mjesečarke (remontane) možeš saditi u proljeće no nisu preporučljive za komercijalni uzgoj u svim podnebljima Hrvatske...široka problematika..osnove imaš na http://www.jagode.org/


Poduzeća koja preporučujem za sadnice
Fragaria -Zagreb
Cpm Zagreb
Još nekoliko poduzeća u Hrvatskoj no ovi najduže uvoze.
Kod mene možeš nabaviti kontejnersku zelenu sadnicu,sadnja u kolovozu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pozdrav društvo. E ovako,i ja imam neka pitanja u vezi jagoda. Posadio sam jesenas negdje polovinom 9 mjeseca 700 komada presadnica jagode ali nisu to bile neke kvalitetne i dobro razvijene sadnice,neke su imale dobar korjen neke nisu i tako. Pa mene sada zanima,dali će to roditi ako uopće sve potjeraju sada na proljeće,jer negdje sam čitao da se jagode sade u ljeto malo ranije pa da se stignu razviti cvjetovi za nagodinu,a pošto ja nemam ni stabljike na više od pola nasada nego tek sada tjeraju novi izboji,dali to znači da neće biti roda ove godine,pa zar one nebi trebale na proljeće davati cvjetove a ne na jesen,ili,neznam kako to funkcionira? To sam ja onako za probu posadio,dobio sam za kunu sadnice pa nisam ni gledao na to što su loše,malo se učim pa čemo vidjeti šta će biti.
 
P

Panonicus

Guest
Rodit će ti normalno (ovisno o kvaliteti sadnog materijala).
Sadnju si izvršio relativno kasno ako si u kontinentalnom dijelu,pa će urod biti nešto umanjen.
Ako znaš sortu znat ćeš i koliki će urod biti.
Staro lišće očisti,iznesi iz nasada i spali.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ok,sortu neznam ali nije ni bitno. nego odakle si ti,kakve su to sadnice što imaš i jel bi ja to mogao kupiti od tebe,moram li naručiti itd? daj mi neki kontakt telefon pa da se čujemo.
 
P

Panonicus

Guest
Iz Nuštra sam,između Vinkovaca i Vukovara.
Sadnice za sebe uzgajam godinama, a nešto i za tržište-nadam se registraciji ove godine pa bih krenuo aktivnije.
Riječ je o zelenim sadnicama, preciznije "cime radicate" bi rekli talijani. sade se nešto kasnije od frigo sadnica i nije potrebno hlađenje nasada ako si temp. iznad 30 celzijusa,lakše se primaju jer su u supstratu -- kontejnerska sadnica.

U ponudi imam ono što i sam uzgajam,a kroz ruke i muku ali i užitak je prošlo 20 sorti jednorodnih jagoda i 5 sorti mjesečarki. E ono što sam izdvojio to i nudim. Naravno tu je i faktor mikrolokacije i zemljopisne pozicije, nije isti sortiment za mediteran i za kontinent.
Telefon ti stiže na privatne poruke.

ovo su sadnice
vy1jkp.jpg
 
D

delboj

Guest
jedno pitanje.
zanima me mogu li se jagode gajiti i u plasteniku, ali ne vertikalni nego ovako u zemlju. i jel sad kasno da se to zasadi.
ako nije moze li neki savet ,
inace plastenik je tek sad stigao pa zato kasnim sa svim a ionako sam pocetnik, ali oran za rad.
plastenik je 24*5, znaci 120 kvadrata, imam kap po kap, sistem neki za rosu, bunar pored, svoj motokultivator i dobru lokaciju za prodaju, a tu je i pijaca a u slucaju bas da ne prodam sam imam dosta poznanika sto drze prodavnice.
pa ako neko moze da pomogne nekim savetom, predlogom, idejom,
hvala unapred
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
pozdrav svima,

evo da se i ja javim. Nova sam ovdje.

Interesiraju me jagode. Imam 2ha zemlje pa me zanimaju dvije stvari:

1.Na kojoj su površini jagode isplative ako se uzgajaju na otvorenom? Odnosno koliko je to sadnica? Koliki trošak uloga?

2.Na kojoj su površini jagode isplative ako se uzgajaju u plasteniku? Sadnice?
Koliki trošak uloga?

Najvažnija stvar je otkup...Mi smo na području bjelovarske županije..Ima li na tom području kakav osiguran otkup možda?

Nadam se da nisam zagnjavila previše s pitanjima ali nisam uspjela dobiti odgovore na prijašnjim postovima.....:scratch
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
pozdrav svima,

evo da se i ja javim. Nova sam ovdje.

Interesiraju me jagode. Imam 2ha zemlje pa me zanimaju dvije stvari:

1.Na kojoj su površini jagode isplative ako se uzgajaju na otvorenom? Odnosno koliko je to sadnica? Koliki trošak uloga?

2.Na kojoj su površini jagode isplative ako se uzgajaju u plasteniku? Sadnice?
Koliki trošak uloga?

Najvažnija stvar je otkup...Mi smo na području bjelovarske županije..Ima li na tom području kakav osiguran otkup možda?

Nadam se da nisam zagnjavila previše s pitanjima ali nisam uspjela dobiti odgovore na prijašnjim postovima.....:scratch

Probao sam sve vrste uzgoja jagoda,otvoreno polje,vertikalni uzgoj i normalni plastenički uzgoj...
Probao sam trayplant,frigo i zelene sadnice...
Trayplant i frigo sadnice rode mjesec dana nakon sadnje,pa je moguća jesenska i proljetna berba...
Zelena sadnica rodi u proljeće,ali ima puno veći potencijal rodnosti i može se na njoj nabrati oko 1,5kg u dvije godine...
Na metar dužni folije ide 6,6 sadnica...
Vertikalni uzgoj jagoda ne bih nikome preporučio,jer nećete pokriti troškove proizvodnje sa cijenom jagoda u Hrvatskoj u rano proljeće,kad Balkanom caruje španjolska gmo jagoda Camarosa...
Genetika se uvelike koristi u jagodama,tako da su danas mnoge sorte genetski modificirane i neukusne,ali imaju dobru čvrstoću i mogu podnijeti duži transport...
Od starih sorti koje nisu gmo izdvojio bih Elsantu,nju svakako saditi,ako mislite jagodu prodavati direktno u maloprodaji...
Svakako ne srljati grlom u jagode na velikim površinama,dok ne savladate tehniku uzgoja,pogotovo ako nemate sustav sjenila u tijeku same berbe,jer će vam urod biti drastično smanjen...
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Probao sam sve vrste uzgoja jagoda,otvoreno polje,vertikalni uzgoj i normalni plastenički uzgoj...
Probao sam trayplant,frigo i zelene sadnice...
Trayplant i frigo sadnice rode mjesec dana nakon sadnje,pa je moguća jesenska i proljetna berba...
Zelena sadnica rodi u proljeće,ali ima puno veći potencijal rodnosti i može se na njoj nabrati oko 1,5kg u dvije godine...
Na metar dužni folije ide 6,6 sadnica...
Vertikalni uzgoj jagoda ne bih nikome preporučio,jer nećete pokriti troškove proizvodnje sa cijenom jagoda u Hrvatskoj u rano proljeće,kad Balkanom caruje španjolska gmo jagoda Camarosa...
Genetika se uvelike koristi u jagodama,tako da su danas mnoge sorte genetski modificirane i neukusne,ali imaju dobru čvrstoću i mogu podnijeti duži transport...
Od starih sorti koje nisu gmo izdvojio bih Elsantu,nju svakako saditi,ako mislite jagodu prodavati direktno u maloprodaji...
Svakako ne srljati grlom u jagode na velikim površinama,dok ne savladate tehniku uzgoja,pogotovo ako nemate sustav sjenila u tijeku same berbe,jer će vam urod biti drastično smanjen...

Znači, vertikalni uzgoj nije za preporuku..
Koja površina na otvorenom bi bila isplativa s obzirom na ulog?
Kako riješiti eventualne tuče s nekakvom mrežom ili?
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Bavim se jagodama onak poluprofesionalno. Imamo oko 12 000 sadnica na oko 1/2 rali. Najvažnije od svega u vezi s jagodama je prodaja odnosno plasman na tržište. Ako postoji dobar i siguran otkup proizvesti nije problem. Tu količinu radimo dvoje ali jedva spajamo kraj s krajem. Kod proljetog čišćenja i branja je obavezno potrebno još radne snage. Za početak ,po meni, bi bilo najbolje krenuti s nekoliko tisuća komada čisto da se vidi situacija i da se uhoda u sve poslove.Preporučan sorte alba(rana,dobar priinos) i asia(srednje rana/kasna,ODLIČAN izgled krupna tamna,veliki prinos).Koristimo frigo sadnice i nešto domaćih.
U vezi tuče nismo imali problema ali bilo je ove godine u par navrata gusto . Nekoliko km od nas je sve stuklo. Najjednostavnije i najjeftinije bi bilo koristiti luk od čelične šipke 12 i mrežu posluži kao i sjenilo za jakog sunca. Moguća je vrijanta kao u vočnjacima s betonskim stupovima ali to košta,a i jagode se sele svakih godinu dvije. Plastenik se isplati samo što s njim dolazi i puuuuno dodatnog posla i početnog ulaganja.
Po pitanju isplativosti računajte 0.5 kg netto po sadnici(znači poslje svih troškova) ako su jagode u redu.
 
Posljednje uređivanje:
K

kemicar

Guest
a što misliš što je bolje pokriti ih agrotekstilom sad ili folijom. Kad se to radi?
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
a što misliš što je bolje pokriti ih agrotekstilom sad ili folijom. Kad se to radi?

Agrotekstil je u svakom slučaju puno jednostavnije i jeftinije riješenje. Plastenik može biti od običnih građevinskih šipki pa do složene pocinčane strukture a to koštaaaa. Imajte na umu da plastenik treba svaki dan otvarati i prozračivati a agt ne. Ove godine nije bilo velike razlike između plastenika i agt. oko tjedan dana ali to uvelike ovisi o vremenskim uvjetima. agt. dolazi do tjedan dana ranije ,a plastenik više. sve je to računica uloženo/dobiveno koja se nemože točno odrediti ima tu puno faktora.

Pokrivanje se radi tokom 3. mjeseca. Prerano pokrivanje nema efekta a postoji mogućnost da još i snijeg padne pa da vidite zimskog veselja - metle u ruke i meti plastenik cijeli dan ;)
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
kako se njeguju jagode ako su smještene u niskim tunelima. što znači da svaki put treba micati tunel kada se nešto radi s jagodama?
 

Najnoviji postovi

Na vrh