• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pozdrav svima!
Zanima me da li je netko od Vas radio vino od jagode ili bar probao?
Ja sam prošle godine prvi put napravio i bilo je ok,ove godine planiram kakvih 100 l napraviti pa vidjet da li ima uopće tržišta za to.


ja jesam i od jagode i od kupine(divlje) nama tržište zato nije trebalo jer smo sve sami posrkali.:weedman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
S čime i koliko uspiješno suzbijate cvjetojeda?

Imam malo veći nasad za valstite potrebe, i pojavio se je cvjetojed (crna jezgra cvjeta).
Jučer sam pošpricao King-om, ali mislim da probam i sa Mospilanom. (Zagor navodno ne smije u jagode; a i smrdi za krepat !!!)

Imate kakav prijedlog?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za cvjetojeda se koristi karate zeon, samo mislim da je sad već prekasno s obzirom na karencu.
Gledao sam po nasadu i čini mi se da je King odradio posao. Bar nisam vidio novih šteta. Sa Mospilanom nisam stigao ići, a sada je kasno.
 
G

goga_vk

Guest
Lijep pozdrav svima:)

Imam par pitanja za one koji se bave uzgojom jagoda.
Ovog ljeta sam htjela posaditi jagode na površini cca 900 m2.
E sada, ne znam odakle početi, jer i ne znam baš nešto o tome svemu.
Zna li netko gdje kupiti sadnice (mislila sam saditi jednorodne), koja sorta je najbolja, koliko se kreće cijena zelenih sadnica, koliko bi ih trebalo ako sadim u dvorede pod foliju....
Ja sam iz Privlake, pokraj Vinkovaca...ima li netko iz blizine????

Koliko je pametno uzeti od nekog mladice tko već ima jagode?

Zahvaljujem na odgovorima:)
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Pozdrav.

Odakle početi :mrgreen: :

Pod uvjetom da je zemlja normalna, treba izorati na 30-40 cm dubine, potanjurati dobro, najbolje je baciti organsko gnojivo - stajsko ili one prerađene kuglice štapiće itd. i to ponovo zatanjurati i frezati(može se gnojiti i samo red kada se napravi). Mogučnost navodnjavanja OBAVEZNA!!! Ili bunar ili iz kakvog kanala ili, kod manjih količina, dovoženje cisternom. Sa strojem za humke(nasipe redove kak već) napraviti iste 20-30 cm visine. Po sredini crijevo kap-po-kap i na to malč folija. Treba biti dobro napeta i zagrnuta zemljom( ne previše da na godinu kod vađenja nebi bilo :madmana::axe::toimonster:.
Za sadnice predlažem frigo tip A. Samo kaj se one moraju naručiti kod dobavljača u 5, 6 mjesecu, možda i ranije jer vele da bu ove godine na knap sa sadnicama...( Fragaria, Sivis). Po pitanju sorti ima svakakvih ovisno kakve trebaju : rane kasne mekane čvrste slatke kisele ... Ako koga zanimaju pojedinosti o sortama javite mi na PM.
Ima još tu dosta finesa ali tolko za ovaj put.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A kako ide organizirana proizvodnja? Ima li je uopće, ili se svatko mora sam snalaziti za reprometerijal (sadnica, zaštitna sredstva, gnojiva, natapanje i dr.)?
Koliko sam uspio naći na Internetu, Fragaria prodaje sadnice, ali što je sa ostalim repromaterijalom?
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Probaj pitati u sivis-u , Donja Lomnica.Oni su manji od fragarije, nisu arogantni i puno su susretljiviji (bar iz našeg slučaja). Jedni od drugih su udaljani oko 10 km tak da to ispada jedno te isto kad ideš po materjal.Ostale stvari ima svaka malo bolja poljoapoteka. Sredstva za zaštitu su uglavnom slična kao za lozu, paradajz itd tak da po tom pitanju nema problema, isto vrijedi i za prihranu. sistem za navodnjavanje je isti kao i za sve ostalo povrće na foliji samo bi možda bio problem folija s odgovarajućim rasporedom rupa. Sve u svemu da se ponovim : stvari ima svaka malo bolja poljoapoteka. Bar je tak tu kod mene :supz:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Berba mojih jagoda je gotova. Malo je suša uzela danak, ali sam zadovoljan (dogodine tj. ovu jesen sadim još jagoda).
Zanima me nešto više o tehnologiji "šišanja" jagoda nakon berbe, početkom ljeta?
Zašto se provodi i koji je učinak (pretpostavljam ali nisam još siguran)?
Na YouTubeu sam našao video gdje to čovjek šiša trimerom, i to dosta nisko (pa skoro do kraja)?!?!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Berba mojih jagoda je gotova. Malo je suša uzela danak, ali sam zadovoljan (dogodine tj. ovu jesen sadim još jagoda).
Zanima me nešto više o tehnologiji "šišanja" jagoda nakon berbe, početkom ljeta?
Zašto se provodi i koji je učinak (pretpostavljam ali nisam još siguran)?
Na YouTubeu sam našao video gdje to čovjek šiša trimerom, i to dosta nisko (pa skoro do kraja)?!?!
Jagoda se šiša iz dva razloga:
-da se odstrani staro i bolesno lišće
-da se šokira biljka i dovede u stanje mirovanja
Ja sam ih isto šišao trimerom i nije bilo nikakvih problema,jedino treba još malo počistiti lišće iza trimera sa škarama...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Lijep pozdrav svima:)

Imam par pitanja za one koji se bave uzgojom jagoda.
Ovog ljeta sam htjela posaditi jagode na površini cca 900 m2.
E sada, ne znam odakle početi, jer i ne znam baš nešto o tome svemu.
Zna li netko gdje kupiti sadnice (mislila sam saditi jednorodne), koja sorta je najbolja, koliko se kreće cijena zelenih sadnica, koliko bi ih trebalo ako sadim u dvorede pod foliju....
Ja sam iz Privlake, pokraj Vinkovaca...ima li netko iz blizine????

Koliko je pametno uzeti od nekog mladice tko već ima jagode?

Zahvaljujem na odgovorima:)
Bojim se da je sada kasno za zelene sadnice,jer ih treba naručiti godinu dana unaprijed,cijena se kreće oko 2,50kn/kom,ide 6,6kom/m na razmak rupa 30cm...
Odabir sorte ovisi o načinu prodaje,da li ih misliš prodavati na veliko ili kroz maloprodaju...sadnice od mladica nema smisla uzimati,jer te biljke neće imati potencijal rodnosti,kao original hibridi...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jagoda se šiša iz dva razloga:
-da se odstrani staro i bolesno lišće
-da se šokira biljka i dovede u stanje mirovanja
Ja sam ih isto šišao trimerom i nije bilo nikakvih problema,jedino treba još malo počistiti lišće iza trimera sa škarama...

Ali ako ih ošišam početkom ljeta, pa zar neće ponovo krenuti sa vegetacijom do kraja ljeta, za koji mjesec dva?
Da li se nakon šišanja prestaje sa natapanjem? Ili se i dalje natapa kroz ljeto?

p.s. Ovo mi je skroz nova "tehnika" pa zato pitam malo više.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ali ako ih ošišam početkom ljeta, pa zar neće ponovo krenuti sa vegetacijom do kraja ljeta, za koji mjesec dva?
Da li se nakon šišanja prestaje sa natapanjem? Ili se i dalje natapa kroz ljeto?

p.s. Ovo mi je skroz nova "tehnika" pa zato pitam malo više.

Krenuti će sa vegetacijom,ali jako sporo,navodnjava se samo da biljke ostanu na životu...svaka sorta jagoda ima određeni broj dana,koji mora "prespavati" i kad taj period prođe,biljka se "budi" ako su joj uvijeti za rast povoljni...
 
T

tredal

Guest
pozz ljudi...evo i ja sam se zainteresirao za sadnju jagoda...ali imam par pitanja:
1. kada se vrši sadnja zelenih a kada frigo jagoda, tj dali je i jedne i druge najbolje saditi ljeti...
2. koje se sorte preporučuju za dalmaciju i kako je najbolje obaviti transport frigo sadnica,
3. koje se umjetno gnojivo preporučuje za gnojidbu prije sadnje?..
unaprijed hvala
 
Posljednje uređivanje:
D

Dida

Guest
Pozdrav svim forumasima :)
Nova sam na forumu i imam brdo pitanja u vezi uzgoja jagoda.
Tek smo prosle godine poceli sa sadnjom jagoda tacnije na jesen smo posadili oko 2000 komada sadnica.I sasvim smo zadovoljni sa prinosom iako im je prva godina.Ali muku mucimo sa korovom :(
Ove godine planiramo da zasadimo jos nekih 2000 kom ali na najlon i zbog te ideje imamo milion i jedno pitanje za pocetak evo samo jedno i za sve savjete i odgovore bila bi jako zahvalna :)
Jel mora pod najlon da ide sistem za navodnjavanje ili mozemo da zalijevamo po potrebi odozgo?
 
D

Dida

Guest
Pa ja sam se nadala makar jednom odgovoru od sinoc :supris:
Kazu strpljenje je vrlina :mrgreen:
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Navodnjavanje se stavlja ispod folije po dva reda cijevi. Na kraju cjevi zavezati na čvor. Na početku redove s cjevima spojiti na okiten cjev s ventilima koje smo ubušili u cjev. Okiten cjev spojiti s nekom cisternom sa vodom. TO JE TO.:supz:
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Pod folijom se MORA navodnjavati kappokap.Redove slažite širine oko 50 60 cm i visine 25-30 cm konusne. kad ste s tim gotovi na dnu svake stranice složite kanal dubine5-10 cm u koji se zatrpava rub folije. foliju je preporučljivo zategnuti da jagoda kasnije ne raste ispod folije. foliju NE treba previše zatrpavati jer na godinu kod vađenja može biti gadno.:twisted:
 
D

Dida

Guest
Ne mislimo mi toga saditi previse,ovo bi bilo vise kao eksperimentalno pa smo mislili kako toga nece biti mnogo da idemo rucno zalijevanje po potrebi.
Svako koliko vi mjenjate sadnice jagode i koja sorta je najpopularnija sto se tice roda i naravno plasiranja na trziste
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
ako imate manje stavite metalnu bačvu 200 l i crijevo kpk, ovo na ruke zalijevanje vam je uzaludno trošenje vremena... 1. godina super, 2. godina više jagoda ali manje veličine i šećera, podložnije bolestima. 3. godinu itd nikad nismo ostavljali. rana i rodna alba, rana i manje rodna ali izuzetno fina clery, srednja asia i lia. kod nas je to dobitna kombinacija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh