• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
da li je i jagoda diamante GMO? Kaj smatraš pod tim GMO?

Gmo jagode imaju sposobnost dugog skladištenja na temperaturama blizu točke smrzavanja,zato se uvozne jagode iz Turske i Španjolske doslovce "rastope" kada dođu u maloprodaju i brzo pocrne...
Diamante je mjesečarka,stožastog oblika ploda i dosta je tvrda,stvarno ne znam,ali Alba je sigurno gmo...
Jagoda je isto kao i gmo rajčica,izvana zrela i tvrda,a kad se prereže,iznutra bijela i nedozrela,neukusna...
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
kako se njeguju jagode ako su smještene u niskim tunelima. što znači da svaki put treba micati tunel kada se nešto radi s jagodama?

Da, ali u tom periodu se radi samo prskanje tak da se miče samo par puta.

@Temptation:

i mene zanima koje su sorte gmo ako kojim slučajem znate molim da mi javite na pm, samo da ima malo precizniji podatak a ne krupna je čvrsta je sigurno je gmo.Alba je inače sorta križana 1995.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da, ali u tom periodu se radi samo prskanje tak da se miče samo par puta.

@Temptation:

i mene zanima koje su sorte gmo ako kojim slučajem znate molim da mi javite na pm, samo da ima malo precizniji podatak a ne krupna je čvrsta je sigurno je gmo.Alba je inače sorta križana 1995.

Field trials with GM strawberries
EU
Total number of proposals 7
Countries Italy 4, Spain 2, England 1
Period 1995-2003
Traits Resistance to insects, resistance to fungi, rooting, maturation deferment
World wide
USA 40
Period 1994-2001
Additional countries Canada, Japan, Argentina
 
K

kemicar

Guest
da rekapituliram ak mi jagodu napadnu insekti, puževi trulež nije GMO. Sljedeći tjedan stavljam tunel na jagode. Da li bu dosta jaka konstrukcija plastična cijev duljine 2 m na svakih 1.5 metara. Kako pričvrstiti foliju uz zemlju? Kako prozračivati (duljina 20 m)?
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Ovo u vezi s gmo me stvarno zanima ako ima ko i konkretno naziv sorte jer ovako mažda su sve a možda nije niti jedna ;) . Kak primiti foliju - štihača u ruke lijepo mali kanal s jedne i druge strane, foliju nutra i sve lijepo zatrpati. ili staviti kakve daske ako je mali tunel. ako se pokriva s agrotekstilom itd dosta je cigla ili kamen na svakih 1.5, 2 m.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da, ali u tom periodu se radi samo prskanje tak da se miče samo par puta.

@Temptation:

i mene zanima koje su sorte gmo ako kojim slučajem znate molim da mi javite na pm, samo da ima malo precizniji podatak a ne krupna je čvrsta je sigurno je gmo.Alba je inače sorta križana 1995.

Alba je stigla na tržište 2002.g.,ne znam koje su gmo,ali znam koje nisu...
Budući da je prva gmo biljka bila paradajz,davne 1994.g.,postoje sorte jagoda koje su na našem tržištu već preko 20-tak godina,a to su:
Marmolada
Elsanta
Maya
Miss
Madelaine
Dakle,te sigurno nisu gmo,ali ne posjeduju niti svojstva čuvanja koja traži današnje moderno tržište jagoda,pitanje je da li se može biti konkurentan sa tim sortama,ako je u planu plasman jagoda na veleprodaju ili u trgovačke centre..
Tko bi recimo danas otkupio rajčicu koja nije gmo,odnosno koja ne može zadržati čvrstoću barem dva tjedna...nema veze što je unutra zelena i neukusna,ali je pogodna za duži transport i čuvanje...
Ista stvar je danas i sa jagodom...
 
K

kemicar

Guest
Ovo u vezi s gmo me stvarno zanima ako ima ko i konkretno naziv sorte jer ovako mažda su sve a možda nije niti jedna ;) . Kak primiti foliju - štihača u ruke lijepo mali kanal s jedne i druge strane, foliju nutra i sve lijepo zatrpati. ili staviti kakve daske ako je mali tunel. ako se pokriva s agrotekstilom itd dosta je cigla ili kamen na svakih 1.5, 2 m.

Hvala na inf. Najednostvnije zatrpati ali kak prozračivati? Ja sam mislio isto ugurat u zemlju kak za pravi plastenik ali se bojim visokih temperatura. Kad se skida folija s plastenika-tunela?
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Hvala na inf. Najednostvnije zatrpati ali kak prozračivati? Ja sam mislio isto ugurat u zemlju kak za pravi plastenik ali se bojim visokih temperatura. Kad se skida folija s plastenika-tunela?

otvore se vrata, na početku i kraju tunela,a ako je i dalje prevruće onda se i na par mjesta bočno oddigne folija.Vrata se ne zatrpaju s zemljom stavi se par cigli ili kvadri. Treba paziti s prozračivanjem. Čovjek se začudi kak može biti nutra vruće ko sauna :) . I onda ode sve voće i povrće. Skida se kad su plodovi zreli ili po potrebi.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svojstvo čuvanja jagoda ovis o ishrani od prvog dana, nema veze sa genetskom modifikacijom.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Mi prodajemo jagodu odma nekoliko sati poslije branja pa ih beremo potpuno zrele. Kad smo išli 20 km na plac večer prije su se brale ne skroz zrele. Ajde zamislite kakve se onda beru i s kakvim dodatnim kemijama tretiraju jagode koje su preko tjedan dana u transport i trgovini. Onda se ljudi kao žale nema okusa... sigurno je gmo. Ne nužno. Koja god sorta se ubere nedozrela nije to to. Na jagodi koja je normalno ubrana,a nije tretirana nikakvim sredstvima već se drugi dan vidi promjena i da nije sviježa. Ove uvozne nakon tjedan dana izgledaju skroz friške - čovjek se malo zamisli.
 
P

Panonicus

Guest
Mi prodajemo jagodu odma nekoliko sati poslije branja pa ih beremo potpuno zrele. Kad smo išli 20 km na plac večer prije su se brale ne skroz zrele. Ajde zamislite kakve se onda beru i s kakvim dodatnim kemijama tretiraju jagode koje su preko tjedan dana u transport i trgovini. Onda se ljudi kao žale nema okusa... sigurno je gmo. Ne nužno. Koja god sorta se ubere nedozrela nije to to. Na jagodi koja je normalno ubrana,a nije tretirana nikakvim sredstvima već se drugi dan vidi promjena i da nije sviježa. Ove uvozne nakon tjedan dana izgledaju skroz friške - čovjek se malo zamisli.

Jagoda za razliku od većine ostalog voća po berbi više "ne veže" šećere" nego ih konstantno gubi.
Pojedine sorte maksimum šećera vežu u zadnjih 48 sati do pune zriobe.
To je odgovor za neukusne jagode-ubrane su zelene zbog transporta.
Tretiraju ih najčešće malim dozama Euprena kako bi spriječili Botritys u zdjelicama.
Zbog toga kod neopranih uvoznih malo peckaju usne -imate prigodu konzumirati direktnu kemiju.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Jagoda za razliku od većine ostalog voća po berbi više "ne veže" šećere" nego ih konstantno gubi.
Ispravak netočnog navoda;u Hrvatskoj su biljke poput jagode,dinje,lubenice naši vrsni stručnjaci svrstali u povrće,a ne u voće...
 
P

Panonicus

Guest
Ispravak netočnog navoda;u Hrvatskoj su biljke poput jagode,dinje,lubenice naši vrsni stručnjaci svrstali u povrće,a ne u voće...

Ispravak ispravka.
Naši vrli stručnjaci su jagodu svrstali u povrće kod poticaja(da ih izbjegnu).
A kod rasadničarstva iste zatefterili je u voće.
Mislim da je sada voće u oba slučaja.
No u ono doba bijaše povrće koje se uzgaja voćnim sadnicama!
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Tretiraju ih najčešće malim dozama Euprena kako bi spriječili Botritys u zdjelicama.
Zbog toga kod neopranih uvoznih malo peckaju usne -imate prigodu konzumirati direktnu kemiju.

Živjele uvozne jagode :partyman:. :madmana::rolfer:

Nego , ljudi, kaj tu od nas niko nema jagode? Malo je ova tema ,khm, rijetka:scratch.
 
P

Panonicus

Guest
Živjele uvozne jagode :partyman:. :madmana::rolfer:

Nego , ljudi, kaj tu od nas niko nema jagode? Malo je ova tema ,khm, rijetka:scratch.

Već 15 godina.
I muke i lijepih trenutaka.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Tretiraju ih najčešće malim dozama Euprena kako bi spriječili Botritys u zdjelicama.
Zbog toga kod neopranih uvoznih malo peckaju usne -imate prigodu konzumirati direktnu kemiju.


-koliko ja znam euparen je i kod nas zabranjen već par godina a vjerojatno i u evropi, ili nije ...!:(
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
kolko ja znam(ili neznam) nije zabranjen, samo nije namjena tih kemija da se s njima tretira ubrano voće(povrće:twisted:).
Mi se s jagodama bavimo oko 20 godina s tim da smo zadnjih 5 godina tek prešli na neke kolko tolko ozbiljnije količine oko 10 000 sadnica.
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Pozdrav svima!
Zanima me da li je netko od Vas radio vino od jagode ili bar probao?
Ja sam prošle godine prvi put napravio i bilo je ok,ove godine planiram kakvih 100 l napraviti pa vidjet da li ima uopće tržišta za to.
 

Najnoviji postovi

Na vrh