• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ja imam takve kaveze i prezadovoljna sam s njima,jer su uvijek u čistom i jaja su čista,samo što ih ne držim 15 kom unutra nego po 10 kom
 

zecky1

Novi član
Tu od
5 Stu 2015
Poruka
6
Da meni su ti kavezi super sa resetkastim dnom jer mi je puno lakse za cistit a i ono sto mi je bitno s obzirom da jaja prodajem da su jaja cista.
Prvotno sam ih drzao sa punim podom, dolje stavljao slamu, pa piljevinu i uvijek je dosta smrdilo a jaja uvijek bila prljava i još uz to komliciranije ciscenje. Ovo mi se pokazalo jako dobro i planiram si jos dva nabavit.
S tim da su i hranilice super, puno manje mi se hrane rasipa...
 

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Pozdrav,nabavio sam nedavno pilice prepelica.Stari su oko 10 dana.Zanima me da li osim vode i koncentrata za pilice ide jos neka hrana (jabuke,mrkva,suncokret,lan) kao dodatak,ili im je ovo sasvim dovoljno dok ne ojacaju?
I kad ovi pilici spavaju,kad su 24h pod svjetlom?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Pokušaj nabaviti početnu smjesu za puriće pa im to davaj dok ne ojačaju . Ja hranim s njom dok ne nađem prvo jaje , a onda pređem na smjesu za nesilice . To im je uz vodu sve što dobiju . Važno je da se pravilno razviju do nošenja jer znaju ostati sitne i zakržljale . Isto tako i svjetlost , dok su skroz male žarulja mi je od 60, a kasnije 20 vata .
 

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
posto bih ja to vise hranio organski,kad je pozeljno prestati hraniti koncentratom za pilice?
I kakvi su recepti za kucno mijesanje smjese za ishranu.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Naravno da ih ne moraš hraniti samo koncetratom em zbog novčane uštede em zbog zdravlja . Kad poodrastu ne moraju biti 24 sata pod lampom . Ja svojima upalim oko 23 a isključim u 6 sati . Kad ti pronesu sam ćeš naći mjeru kako ih hraniti . Uglavnom moj ti je savjet da im ipak moraš davati barem 50% smjese za nesilice . Ne moraš se bojati smjese jer prepelice imaju jak organizam tako da su jaja potpuno zdrava . Drugu polovicu samelji kukuruz , ječam, tritikal , suncokret pšenicu isl. Sam ćeš nadoć na omjer koji im paše da nesu zadovoljavajuće za tebe . Ja ćim vidim da slabije nesu dodam više smjese za nesilice i one pojačaju sa nesivošću pa im ponovno smanjim , uglavnom sad hranim od oka .Dodajem im jabučni ocat u vodu jednom tjedno , ribanu mrkvu , jabuku na kocke , otpad od salate , radić ...Kod nas vreća od 10 kg smjese za nesilice košta 33,50 kn . To je 35 jaja koje snesu za manje od dva dana . Ta mi vreća traje oko mjesec dana uz mješanje sa mljevenim žitom . Imam tridesetak ptica .
 

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Sta se pocinje davati prepelicama kada napune 21 dan,planiram ih sto vise organiski hraniti.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Definitivno ide smjesa za puriće i možeš im dok su mali skroz usitniti kuhano kokošje jaje,prije nego pronesu im treba poćet davati mješavinu žitarica,ak ne želiš koncentrat za nesilice,ne treba ti,ali im pod obavezno onda moraš uvrstit soju u prehranu i uljaste žitarice kao uljanu repicu ili suncokret u malom postotku ali je itekako potrebno jer su od toga jaja sjajna i lakše sklizne iz prepelice pogotovo kod mladih nosilja,jer ako se prepelica pri nošenju jaja raskrvari........mislim da svatko zna da ptice iz porodice kokoši u roku sekunde će je napasti i izvući crijeva van
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
E sad,ima li neka receptura,ima li neki omjer
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Čuj ja ti mogu dat svoj omjer,mada znam da se mnogi neće složiti s mojom recepturom,ali ja sam zadovoljna, nemam postotak,nemam kilažu nego ja to radim po mjericama,imam neku malu mjericu i smutim im hrane u kantu koja mi je za nekih 5-7 dana,tako da mi smješana hrana ne stoji dugo,sve žito mi je izšrotan

3 kukuruza
2 soje
1 ječma
1 kncentrata za nesilice
e sad ovisno kolika ti je grabilica/mjerica, do 5% količine stavim suncokret,uljanu repicu i lucernu,i sve to posolim s kostovitom

tri puta tjedno im možeš davati zelenje,ribanu jabuku, mrkvu.....,jer ako jedu zelenje svaki dan dobiju zelenu proljevastu kakicu,bar moje, opet kažem svatko hrani drugačije
i svakodnevno trebaju imati pijesak sa školjkama za perušanje,dobra preventiva protiv tekuta a i te školjke u pijesku su im za želudac dobre

nisam najpametnija i ne mogu pravim se da znam sve o prepelicama i ne bi da se sad neko obruši na mene da ja radim krivo i da to nije dobro, mene je savjetovao čovjek od kojeg sam kupila prepelice jer ih je on hranio na sličan način i nisam im htjela bitno mjenjat prehranu, nesu krupna sjajna jaja, perje im je dobro, kakica uredna........
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zecky1

Novi član
Tu od
5 Stu 2015
Poruka
6
Imam viška muških prepelica starosti 45 dana pa ako kome treba poklonio bi par.
Nalaze se u osijeku.
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
ljudi nabavio bi japanske prepelice za svoje potrebe oko 15 komada dosta sam pročitao o tome i dosta znam ali nemam iskustva može mi li ko ukratko objasnit najvažnije.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nemam pojma kak se zove,ima ga po ZOO dućanima ali ja ga kupujem u DM-u jer je tamo najjeftiniji,dođe 3,90 kn pakiranje u vrećici od 2 kg,a po zoo trgovinama je 2 kg u kutiji 12,00 kn,ptičice su nekakve nacrtane na pakiranju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Čuj ja ti mogu dat svoj omjer,mada znam da se mnogi neće složiti s mojom recepturom,ali ja sam zadovoljna, nemam postotak,nemam kilažu nego ja to radim po mjericama,imam neku malu mjericu i smutim im hrane u kantu koja mi je za nekih 5-7 dana,tako da mi smješana hrana ne stoji dugo,sve žito mi je izšrotan

3 kukuruza
2 soje
1 ječma
1 kncentrata za nesilice
e sad ovisno kolika ti je grabilica/mjerica, do 5% količine stavim suncokret,uljanu repicu i lucernu,i sve to posolim s kostovitom

tri puta tjedno im možeš davati zelenje,ribanu jabuku, mrkvu.....,jer ako jedu zelenje svaki dan dobiju zelenu proljevastu kakicu,bar moje, opet kažem svatko hrani drugačije
i svakodnevno trebaju imati pijesak sa školjkama za perušanje,dobra preventiva protiv tekuta a i te školjke u pijesku su im za želudac dobre

nisam najpametnija i ne mogu pravim se da znam sve o prepelicama i ne bi da se sad neko obruši na mene da ja radim krivo i da to nije dobro, mene je savjetovao čovjek od kojeg sam kupila prepelice jer ih je on hranio na sličan način i nisam im htjela bitno mjenjat prehranu, nesu krupna sjajna jaja, perje im je dobro, kakica uredna........

hvala na odgovoru.I jos da pitam,jerl se suncokret,repica i lucerna isto kupuju samljevene?
I jel kostovit tacno u nekoj dozi,ili onako malo kroz prste ga nabacas.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Suncokret sama meljem jer je u sjemenkama i lucernu koju nabavljam u granulama,a repica je sitna kao i proso tako da je nema potrebe više usitnjavat nego što je,možeš im davat i proso kao poslasticu jer ga jako vole mada nema nikakvu energetsku vrijednost,samo prođe kroz njih

a na kostovitu imaju uputstva koliko se daje mada ja to više odokativno stavim onak otprilike
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako nemaš te sastojke svoje tj. iz vlastite proizvodnje , dok sve kupiš , daš samljeti , možeš im kupiti gotovu smjesu za nesilice . Nikada ne možeš uskladiti omjer vitamina , proteina , minerala i dr. kao oni u tvornici . Ako ti nije do jaja možeš ih hraniti samo žitom , ali će snesti u tjednu jednom . Mislim da je najbolja konbinacija jednog i drugog hranjenja . Japanska prepelica je od Boga nadarena pa može nositi zdrava jaja i na samoj smjesi , pa i ako je radioaktivno ozraćena . Što kokoš ne može .
 

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Ma ne bih ja to samo gotovim smjesama hranio,mislim da cu jednu cetvrtinu gotove smjese staviti a ostalo zitarice,uz dodavanje voca i povrca.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Stvar ti je kao i kod uzgoja pilića ili kunića . Kad im prestaneš davati smjesu slabije napreduju i tov se produži još na koji mjesec . Danas ni kokoš neće da nosi bez dodatka bar malo kemije .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav svima...
Prije dva dana sam došao iz RH i želja mi je bila nabaviti prepelice upravo radi zdravih jaja, ali moji roditelji ne znaju kamo i sa kokošijim jer ih je jednostavno previše! U selu skoro svaka kuća ima kokoši pa nije jednostavno za prodati, a poklanjati ne žele u čemu ih podržavam! A njihove kokoši ne dobivaju nikakve primjese ili dodatke! Bilo je nekih 15-ak "starih koka" i tokom godine se izleglo još nekih 10-ak ženskih pilića koje su upravo počele nesti, tako da sad imamo svaki dan 20-25 jaja pa se svinje takođe omaste sa 20-ak komada dnevno!
Baš mi je krivo što moji ne žele te prepelice, ali šta ćeš!
 
Na vrh