• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Japanske prepelice

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Danas sam ponovno ostao bez jedne prepelice . Našao sam ju zadavljenu u gajbi . Ne znam šta bi ju moglo ubiti kroz otvor centimetar puta dva koliki su otvori na žici na podu . Sva jaja koja su bila vani su bila razbacana po podu . To se desilo u vremen između 10 i 14 sati kad ostavim prostotiju otvorenu pošto je još vani toplo . Sumnjam na mačke .
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
i meni to smrdi na mačku,kak moje prepelice stoje u gajbi do prozora skoro svaki dan dolazi susjedova mačka i sjedi pred tim prozorom i vreba,zato dok provjetravam prostoriju cijelo vrijeme pazim da ništa ne uđe
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Otkako je zahladilo primijetio sam veću potrošnju hrane . Temperatura im je u prostoriji stalno 15 stupnjeva . Nesivost i dalje sto posto .
 

zecky1

Novi član
Tu od
5 Stu 2015
Poruka
6
Kod mene temperatura 16-17 stupnjeva, nosivost 100 posto, nisam primjetio nikakvu povećanu potrošnju hrane osim uobičajene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Kako Vi temperaturu drzite optimalnom? Imam objekat koji je zatvoren sa pvc stolarijom,ali nije malterisan,i ne zivi se u njemu.Temperatura nije hladna,ali je daleko od 18.Sijalica gori prepelicama 24h u jednom dijelu kaveza koji je 2m x 1m..I nisu nikada oko nje,nije im zima,ali znam da necu tako imati puno jaja..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kao prvo kupi mali termometar koji neka je uvijek u prostoriji . Provjeri kolike su ti razlike temperature npr dan, noć , sunčano ili ružno vrijeme . Ako vidiš da ti hladnoća ulazi kroz prozore ili sa krova obloži ih najlonom ili stiroporom . Kod mene sve dihta tako kad je najhladnije temperatura nejde ispod 8 stupnjeva . Svjetlo im gori od 22 do 06 ujutro . Ta žarulja od 20 w im je samo da vide jesti . Otkrit ću ti i malu tajnu .Moje prepelice su u prostoriji zajedno sa dvadesetak kunića koji zagrijavaju prostoriju . Jedini problem mi je kondenzacija vlage ali nju rješim ćim proluftam preko dana .Sve dok su životinje zdrave i nosivost sto posto neće biti promjene .
 

zvucnik

Novi član
Tu od
10 Stu 2015
Poruka
8
Pa i kod mene je temp oko 8-9 stepeni.I pocele su mi prepelice nosit,ima vec 4 dana.Imam 30 komada,i nemam pojma koliko imam muskih.Svako malo se oglasavaju.A ja nadjem svaki dan 3-4 jajeta.Ocigledno sve nisu pocele nositi.Pa nadam se da nema vise od 10 muskih :(rofl):
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nemoj se nadati nego odvoji te koji pjevaju i na svakih pet ženki stavi jednog . Inače će uništiti ženke . Temperatura od osam stupnjeva je dovoljna ali nemoj previše očekivati jaja kao i bez dodatka smjese .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Zna li netko kako da ujednačim velićinu jaja . Jednom nadem sitna , a drugi puta krupna , od istog jata .???
 

prepelicar

Novi član
Tu od
17 Pro 2015
Poruka
3
Pozdrav!
Prvi put se javlam iz Slovenie.Sve vas lepo pozdravljam!
Ja sam napravio ovo hranilicu, ali još više bacaju hranu van. Možete mi dtaljnu upisati kako ste to uradili! Več ste napisali veoma veliko, ali kad one smeraju glavo vamo tamo, iz sledeče rupe puno bacaju hranu.

Hvala
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
LEPO POZDRAVLJENI . I ja sam radio po uputama ali i dalje prosiplju hranu . Sad im u to stavljam salatu i jabuke . Smjesu im opet dajem u hranilice kao što se vidi na slici strana 13 . U to drveno korito se stavi hrana a preko nje mreža od žice otvora centimetar puta centimetar . Tako nemogu niti kljunom niti nogama rasipavati . Kako jedu ta se mreža sama spušta i uvijek je na vrhu hrane . Sad imam problem sa jednom ženkom kojoj kao da su izašla crijeva . Šta da radim osim što sam ju odvojio ?
 

prepelicar

Novi član
Tu od
17 Pro 2015
Poruka
3
Pozdrav!
I ja ču sada napraviti drveno korito, jer ova nikako ne ide , sve ide van, tako da sam jo bacio!
Drvena je dobra, samo ako je imaš u kavezu ima unutra puno đubreta!
I ja sam imao problema sa ,jednom ženkom ali sam je usmrtio. Kod mene je problem, jer so se upipale , sada su sasvim bez perja a vani je ladno!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Moje prepelice.
 

Prilozi

  • 12395152_10205514298406021_1512930748_n.jpg
    12395152_10205514298406021_1512930748_n.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 259
  • 12387863_10205514298726029_1704384770_n.jpg
    12387863_10205514298726029_1704384770_n.jpg
    69.1 KB · Pregleda: 303
  • 12388312_10205514298846032_1093601189_n.jpg
    12388312_10205514298846032_1093601189_n.jpg
    68.7 KB · Pregleda: 324
  • 12386800_10205514298966035_1327746809_n.jpg
    12386800_10205514298966035_1327746809_n.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 319

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U ovom im dajem trenutno hranu . Doduše malo iu unerede ali prosipavanje je minimalno . Ovoj prepelici se izgleda zaštopalo jaje pa nije mogla snesti . Jučer je nažalost uginula .
 

prepelicar

Novi član
Tu od
17 Pro 2015
Poruka
3
Isto se dogodilo meni, a sam ju sam uklonio. Sad sam i ja napravio drvenu hranilicu i je puno bolje. Onu što je uradio onaj prijatelj par postova nazad ne valja, puno se prosipava!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bananarama

Član
Tu od
27 Pro 2014
Poruka
37
Isto se dogodilo meni, a sam ju sam uklonio. Sad sam i ja napravio drvenu hranilicu i je puno bolje. Onu što je uradio onaj prijatelj par postova nazad ne valja, puno se prosipava!
Normalno da ne valja kada dajete prepelicama prekrupnu hranu pa onda svaki puta kada lupi kljunom o hranu krupniji komadići frcaju okolo. Tako Vam prepelice žive na jednoličnoj hrani, odnosno krupnije mljevena hrana se rasipava. Može to biti najčešće kukuruz ili soja a čak i super koncentrat za nesilice ako kupujete od proizvođača koji pakuje u većim granulama. To je za kokoške namijenjeno a ne za prepelice. Za prepelice morate obavezno sve sastojke mljeti na sito od 2 milimetra, totalno brašnasto mora biti, a maksimalno na 3. Onda Vam neće rasipati jer nema frcanja na sve strane kada lupi kljunom ili mlati glavom. Pozdrav!
 

Sarajlija

Novi član
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
2
Pozdrav dobri ljudi , procitao sam na netu masu stvari o prepelicama kao i cjelu ovu temu na ovom forumu..htio bi vas iskusnije malo pitati neke stvari.Drugar mi je drzao 50ak prepelica u kuci i u mjestu od 15ak hiljada stanovnika uspjevao je prodavat sve po cjeni od 4 eura po kutijo od 30 komada..medjutim kako ih je drzao u kuci toliko su pocele smrditi da je morao da smakne a ja imam dovoljno prosotra da ih drzim da ne smeta miris nikome a on me savjetuje da pokusam i ja da ce se isplatiti..
E sad ne ocekujem ja da ono nesto previse zaradim tek toliko da popunim malo vrijeme , imam 22 godine nedavno sam zavrsio ekonomiju a posla u Bosni nema ni za lijeka pa da probam ovo cisto ono za kafu, koji izlazak da se osjecam korisnim da ne uzimam od majke pare za takve stvari...

-Koliko otprilike one jedu tog njihovog koncentrata dnevno , posto ja bih imao jabuka, mrkve,trave i sira npr na bacanje sa sela pa bi im mogao davati toga dodatnog svaki dan?

-Kolika im je nosivost dnevna , drugar mi je pricao da su mu jedno vrijeme od 30 prepelica dnevno znalo biti i po 40 jaja , on im je drzao svijetlo po 17,18 sati ?

-Sta mi se vise isplati da kupim gotove koke koje treba za sedam dana da pronesu ili da kupim pilice od 7 dana pa da ih tovim mjesec dana stim da se ne zna koliko od pilica ce biti zenskih, ja u planu imam 30 z i 6,7 m za pocetak

-Kontam da imam 1 skoljku dnevno da proizvedem i prodam, zivim na periferiji Sarajeva sto znaci da bi trebalo da je trziste veliko a cjena na PIK-u a to je glavni oglasnik kao kod vas njuskalo krece se od 7 do 12 KM (3,5 do 6 eura) na 30 komada , pa ja razmisljam kako bi bila da ponudim cijenu od npr 2,5 eura za pocetak da privucem musterije..
Takodje polijepio bih oglase oko bolnica,domova zdravlja,teretana, po prometnim mjestima po gradu, malo jos po komsiluku obisao objavio svima da cu se sa tim bavitit

Razmisljam o tome da smao izguram prvi mjesec prodaju da mogu kupiti neki inkubator da mogu onda da izljezem sto veci broj prepelica pa da onda na cistu ekonomiju obima probam zaradjivati tako sto cu proizvoditi cca 300 skoljki mjesecno pa to prodavati po cjeni nekoj cisto da zaradim nekih 1-1,5 evro meni bi bilo fantasticno zraditi u ovoj krizi 300 eura kod kuce kad je prosjecna plata u zemlji oko 400 evra..
Eto ako bi mogli da mi date neke odgovore , vasa misljenja , dal je plan realan i sl...Unaprijed zahvalan
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Veoma optimistično izlaganje.

Mi držimo prepelice malo više od 4 godine.

Ako misliš imati redovitu nešnju jaja onda ih treba dobro hraniti. (smjesa,koncentrat,šrot) uz svu ovu "salatu" što si nabrojao.
Mogu one snjesti 3 jaja u 2 dana i jaja su lijepa i velika ali su ptice jako opterećene i brzo uginu.......cca 6 mj. nakon intezivnog iskorištavanja.

Trenutno naših 60-ak prepelica dnevno snese oko 40 jaja, i žive u prosjek 1.5-2 godine, nakon toga ih pokoljemo, kuhamo i hranimo pesa.
Nažalost, uvijek ima situacija da prepelica snese veliko jaje i nakon toga ugine od unutarnjih ozljeda ili uopće ne može snesti pa ugine.

Kod nas je cijena oko 1kn/kom (ima već od 0.80 na njuškalu pa do 3.00 u trgovinama zdrave hrane)
Cijena najviše ovisi o tome kome češ prodati i kakva budu jaja. Naše redovne mušterije uzimaju po 40 kom tjedno za sebe, kuhari uzmu po 100-200, a neki dučani su znali uzimati po 300-500 kom.

Prije 2 godine smo imali dnevno po 100-120 jaja od cca 200 prepelica, sve je super dok imaš tržište . Kod nas jaja najviše idu od veljače pa do uskrsa, ljeti skoro ništa, u jesen tak-tak, zima isto.

Zbog gomilanja jaja ,znali smo imati po 1500 jaja u hladnjaku pa smo ih na kraju dijelili prijateljima i rođacima.

Imamo inkubator za 120 jaja i izvali se kako kad, nekad 95% nekad 50% a bilo je i 10%, nema pravila jer ovisi o masu čimbenika.

Moj savjet ti je da kreni polako pa sam procjeniš kako i koliko ćeš proizvoditi i prodavati. Ionako u početku imaš samo troškove , kada počnu nesti i kada počneš prodavati jaja, računaj su da ti je čistoga 50% od zarade, sve ostalo ti ide na hranu, vitamine, uloške za jaja u kojima češ prodavati. Obvezno si nakon prvih 100-tinjak iznesenih jaja daj jaja na analizu ( mi nosimo na Veterinarski fakultet u Zagrebu svakih 3 mj.) tako da imaš potvrdu da su jaja zdrava.

Toliko ukratko od mene.

Ako imaš još pitanja samo pucaj i SRETNO.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Teško ti je dati neku ispravnu prognozu i savjet . Hoće li ti upaliti biznis ovisi o puno faktora . Meni je već propalo sa kokošima , puranima i kunićima , pa sam shvatio da ne treba praviti nikakve planove nego imati nešto za sebe a višak prodati ili zamijeniti s nekim . Kuniće imam za sebe da mogu jednom tjedno ispeći , a mlade prodam ili istovim pa neko naleti i kupi . Kad mu kažem 50kn kila neki kupe a neki ima je skupo .Takva je situacija bila i sa nesilicama , kad sam imao za prodat onda nije bilo kupaca i ponuda je velika , a u zimi nisam imao ni za sebe . Sad imam četrdesetak prepelica i tridesetak jaja dnevno . Što se tiće da smrde , ja im ispod gajbe stavljam ono kad očistim kuniće pa nema nikakvog mirisa, a čistim sad po zimi jednom tjedno . Ako imaš gajbe gdje će im se skupljati samo njihov izmet smrdit će , ali zato stavi ispod hoblovinje ili krupnu pilevinu , pelete isl . Taj đubar kad sazrije prodajem vrtlarima po 20 kn veliku vreću što imam viška . Troškovi u startu su neizbježni šta da radiš . Ptice , kavezi , hrana , literatura , kutije za jaja ... Najviše naučiš sam . Ja radim na poslu sa 200 ljudi pa imam kome ponudit . Sila natjera da traže . Jedan za tlak , drugi za djete , pa za stare i tako se nabere da prodam i nekad 400kom na mjesec . Ako je 10kg smjese 35 kn , a traje im desetak dana izračunaj sam . U trgovačkim lancima je 12 jaja 20 kn , a ja prodajem po kunu . Najvažnije da imamo za sebe i to besplatno zdrava jaja , tako da kokošja uopće ne trošimo . Kad se razočaraš onda sve makneš , probo sam ruke u đepove ali ovako imaš neku zabavu . Ako imaš sigurne kupce možda ti i uspije . Kod nas ima neko tržište ali sve je to još slabo jer ljudi gledaju na veličinu a ne kvalitetu pa za istu cijenu kupe kokošje koje je tri puta veće . Ja se nisam ni mislio bavit prodajom , ali kud bi sa 900kom na mjesec . Znam da ti nisam puno pomogao -
 
Na vrh