• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JARI JEČAM sjetva/žetva

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Koliko vidim a mozda i nisam vido dobro za sjetvu jarog jecma pa bi molio nesta vise tko se razumije kada se sije i koliki su prinosi na 1kj
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: jari jecam 2014

Kod nas, pola manji prihod, sije se kad moraš sa traktrorom na polje, ak ga zahvati suša u 4 mjesecu zna bit jako slab.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: jari jecam 2014

Koliko vidim a mozda i nisam vido dobro za sjetvu jarog jecma pa bi molio nesta vise tko se razumije kada se sije i koliki su prinosi na 1kj
Ako misliš ići na jari ječam, onda pročitaj članak o upotrebi startnih gnojiva (LINK).
Kao što je dejan već rekao; mora ići čim ranije u sjetvu, i maksimalno ga isforsirati gnjidbom da ga ne uhvati suša (pogotovo ako je neko teže tlo), jer u protivnom prinos će biti jako mali. Ukoliko proljeće bude dovoljno vlažno dati će prinos, ali ako ga ulovi suša, onda je gotov.
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Re: jari jecam 2014

Po tome ispada da se onda ne isplati sijati jel klima vise nije kao sto je bila ,jel skupo je kupti sjeme plus gnojidba koja je jako skupa onda bolje posijat kuruz a na jesen stavit jecam i onda se necemu mozes nadati da ces nesa i pozeti.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: jari jecam 2014

Bravo, ja bi probal sa jarom tiritikalom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Re: jari jecam 2014

gdje ima jarog tritikala za kupit,,tj,jel se može sijati ovaj što ide u jesen ili
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: jari jecam 2014

Kod nas ga ima, sije se tamo kdje je bila kukuruz dugo na njivi i njije stiglo se posijat i tam kdje ima zimi voda na njivama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Re: jari jecam 2014

Za jari tritikal jos nisam cuo a jel se on sije isto sto ranije ili kad i kuruz
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: jari jecam 2014

jari ječam se može sijati sve od polovine 10mj. i može dati i veći prinos od ozimog.ja sam ga ove godine sijao u 11. i 12. mj. i isti izgleda odlično.
evo i koja slika












 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: jari jecam 2014

Ti to za pivo sijes.
Jel bilo problema kad da je imal previše proteina pa je završio u stocnom
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: jari jecam 2014

da ovo je pivarac
do sada sve skupa sam imao možda 100kg 3 klase pivarca,a u stočni nije išlo ništa.kod njih 2 klase ni nema.preklane sam imao turu sa proteinom 8,2,a isti može biti 11,5.naravno bilo je i onih tura kojima je protein bio 11,4 pa i 11,5 ali većinom je to oko10.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: jari jecam 2014

Sa kime to ugovarate i kuda vozite robu
Sa njim ste zadovoljniji u odnosu na psenicu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

ma itekako zadovoljniji jer je cijena od 5-20% veća u odnosu na pšenicu zavisno od sorte,a ugovoriti se može sa PPK-nova gradiška i sa agronomom iz požege.kod otkupa ječma nema nikakvih dodatnih troškova osim 1% kalo i eventualnog sušenja.ja za prijevoz dobijem 40kn/T,ali ti si ipak dalje pa vjerujem da bi dobio min. 60kn/T.na ječmu su manja ulaganja u gnojidbi i obično je dovoljno oprskati samo jedan put protiv bolesti.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

Ti sa agronomom ugovaras. A di vozite jecam.
Agronom ima dućan oko 25 km do mene jedino šta nema nikakvo otkupno mjesto.
Čiji si Map i kcl koristio najesen i za zaoravanje i koja je bila cjena.
Kakve uvjete kreditiranja ima agronom...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

vozi se u ppk nova gradiška,a tek od ove godine idem sa agronomom u ječam.
map i kcl je dolazio iz bjelorusije,cijena mapa je oko 500kn,a kcl oko 400kn.neznam sada točno.
0,8% mjesečna kamata na gnojivo,a ostali repromaterijal je bez kamate.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

Danas sam čitao da opet istočnoj Europi prijeti smrzavanje usjeva zito bi moglo biti na cjeni.
Vi sami vozite u gradisku, meni je to oko 100 km.
Kolega Vjeko ako se sjećam imena kaj si sa njim bio na festi on je stari lisac u proizvodnji pivarca. Vjerojatno ti je pomogao u nekim fazama.
Jedan kod mene dosta je strojeva uzel od agronoma na demdo i vrlo su bili fleksibilni, ja sam ih pital za traktor uproljece pa kao pristali su da pola odma platim a pola kasnije ali se nisam odlučio.
5 tjela demo podrivac vogel 65000 sa 10% popusta bez pdva.
Kolegi su lani nudili nek im da svoj tm155 i neka si ode izabrati traktor kakav hoće kod njih i dobro da to ni napravil jel mu je bila pusiona.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

u Vjeko je što se svih usjeva tiče pravi znalac,prošle godine kada mi je voda zagušila ječam mogu reći da mi je spasio barem 500kg/ha jer sam se bojao ići u daljnju prihranu zbog proteina.uz njegovu preporuku sam ipak uspio nešto zaraditi.ja do gradiške imam 45km i vozim sam jer smo si kupili prikolice da budemo neovisni o prijevoznicima.
što se podrivača tiče svakako bih ti preporučio maschio jer je bolja izrada,dosta je lakši za vući i ima veći promjer valjka.manji zna dosta propadati u zemlju pa se zaustavi i gura zemlju pred sobom.pokušaj ponudu iz bkl dati u agronom pa možda dobiješ bolje uvjete.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

Kolega je uzeo sa 7 tjela vogela i čuo sam da mu se valjak htio zastopati.
Ako ću se odlučivati uzeo bi masio. Nebi se htio zaletavati... Daleko je sjetva, a nece valda biti loša kao prošla.zao mi je kaj imam oko 75 ha ozimina, trebal sam još nekaj posijati i nije se dalo.
Tak da opet imam dosta za proljeće.
Vidim tamo plavi pegla na veliko, ja sam kod sebe danas na putu sa dipom skoro ostal dok sam se u tablu napeljal da se okrenem.
 
Posljednje uređivanje:

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Jari JEČAM sjetva/žetva 2014.

ako budeš htio podrivač mogu ti ga dati na probu pa ćeš onda znati da li je to za tebe ili ne.
neznam jesi li ga vidio pa evo koja slika






 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: JARI JEČAM sjetva/žetva 2014.

Doooobar podrivač!!

ALI DEČKI!!!!! AKo želite nastaviti raspravu o podrivačima molim vas da se premjestite u odgovarajuču temu! Mogu vam i zadnjih par postova prebaciti tamo, ali nemojte tu spamati, pošto je tama jari ječam.
 
Na vrh