• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JCB 3D Mk. II

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Jebate, sa crnom kabinom izgleda modernije. 😂

Da, da, reverzeri imaju 4 brzine, moj je klasičan mjenjač bez reverzera, otuda razlika. Dali ima 3 ručice za prednju kašiku ili onaj sa dvije?

Odnosno, koje je godište? Tu ću se bolje snaći. 😂

Danas se ustao s idejom da riješim turbo. Sinoć dok sam radio, primjetio sam koliko to zapravo plavo dimi pod svijetlima, a u mraku se vidjelo i kako tu i tamo baci varnicu kada se doda gas, dakle turbo plače i lagano sam sebe jede.

Tako da je danas ujutro pala demontaža starog turba.

IMG_20230208_110332.jpg

Putem nazvao malog od turbine da vidim jel ima na stanju takvih turbina i na moju sreću to je od Seata 1.9 TDI turbina pa su dvije reparirane bile na stanju i nisam morao čekati čak niti tih 24H da moja bude reparirana. 🥰

Naravno, šarafi grane su rekli ciao, ali to je normalno.

Zadovoljstvo:
Reparirani turbo - 270€
Set brtvi i podloški - 10€
Moj mir - Neprocijenjivo

Reparirana nabačena gore i sad veselo fićuka bez plavog dima, a bolje i radi.

IMG_20230208_155027.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
E jesi ga demontirao svaka čast , macolom? :hahah:

Nebih znao koje je godište , mogu pitati.
A čini mi se da ima jednu ručicu za prednju kašinu , sigurno ima onu klackalicu pa je i to u X komandu.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Jok, imbus šarafi. Grijao "odolje" gdje se šarafe, kad je prvi puknuo, bilo mi je jasno da će vjerojatno svi, a tako je i bilo jer sam morao koristiti polugu od pola metra na imbus i dobro upet u šrafštoku da popust... ovaj, popucaju. 😂

Aaaa zoo... Onda on ima Hamworthy blok prednje kašike, oni su sa jednom ili dvije ručice, ovisno dali ima krokodilku ili ne, ali ima pripremu kao i moj za krokodilku. Za razliku od mene, ja imam Cessna blok koji je sa 3 odvojene ručice.

Ali prije nego budem razmišljao o krokodilki, moram napraviti vilice da mogu tovariti gnojivo na njivi, onda nema više vozanja njiva - kuća kad se isprazni rasipač. :love: Ali i općenito kod transporta nema zajebavanja sa viličarem i prikolicom.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Uvijek su demontaže dijelova auspuha što vesele, što tragikomedije, na žalost šarafi nam svima tu pucaju...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Da su stavljeni orginalni šatafi nebi popucali, oni na torx glavu 😉
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ma ja sam samo konstatirao na što sam i ja nailazio, kroz što u takvim trenucima prolazio...

Hm, čekaj, čekaj ti malo 🙃😏 pa kaj šaraf ni šaraf, zakaj baš mora biti onaj drugi, zakaj baš mora biti onaj koji je par lipa više koštal. Kak da ne, lipa do lipe je kap do kapi gemišta v krčmi. Šaraf je šaraf, deni to kaj imaš i idemo na Mesec z raketom 😖.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Normalno da sam i ja nalazil na takve probleme. Kad je trebalo brtvu glave mjenjati od pomisli da moram auspuh odvajati dizal mi se tlak.

Danas to više nije tak, naročito na dizlima. Ne pamtim kad mi je zadnji put pukel šaraf takav kakvog spominjem ili se okrenul ključ na matici.
Očito kod auspuha šaraf baš i nije šaraf 😉
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Šaraf je šaraf, ali rupa nije rupa izgleda 🤣🤣

Jučer malo rovario temeljčić za ogradu.

IMG_20230209_164043.jpg

Onda oprao hidraulični filter koji je poprilično crn i poštopan jer je s unutarnje strane čak savijena metalna zaštita prema unutra.

Smeća kao takvog ima, u posudi u koju sam ispustio 20ak litara ulja iz posude filtera se na dnu i suncu moglo fino vidjeti da ima sitnog metalnog materijala kao i većih komada smeća.

IMG_20230209_171253.jpg

Baš sam ostavio u prozirnom kanisteru za vino, naftu u kojoj sam prao fikter i posudu da se separira sve što je isprano pa da napravim nekakvu procjenu zagađenja.

IMG_20230209_131353.jpg

Sve u svemu, očekivao sam puno više smeća da budem iskren, ali i bolje da ga je manje. Samo kod izmjene, dobro ga zagrijati da fino teče i da ponese što više smeća sa sobom van.

Nakon toga skinuo crijep s čardaka kojeg sutra rušim, danas sam malo pauzirao i išao na relaksaciju u vinograd, mada sam se i tamo naaekirao jer mi se čičak/krpiguz pohvatao po čarapama 🤬🤬😂

Ali uglavnom, nekakvo solidno poslijepodne ppvezano s kombinirkom.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
727
Ja bi rekal da je ovo primjer hidro pogona, ali nemoj me drzat za rijec, nisam nikad ni bil u kombinirki. Samo su mi zanimljive.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Nije to hidro pogon, to je mehanički mjenjač. Pumpa je potrebna za reverser, to je mala pumpa.
Za hidro pogon se koriste velike pumpe.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Može li malo objašnjenja oko ovoga, što je to hidropogon?
U biti se tu ne radi o nikakvom hidropogonu kao takvom, nego multiplikatoru/pretvaraču okretnog momenta ili torque converteru ili hidrauličnom kvačilu u nas popularno zvan hidropogon, doduše barem u mom kraju.

Dakle radi se o sistemu koji u trenutku kočenja/usporavanju ili potpunom zaustavljanju kotača odvaja pogon motora i pogonske osovine mjenjača tako da ne može doći do nepotrebnog opterećenja niti za motor, niti za standardni set kvačila.

No da ja ne objašnjavam puno, ova ilustracija će ti sigurno bolje objasniti nego ja.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
To je Indos ugradil pred 50 godina, a i mnogi drugi viličari su ga koristili uz klasičan kuplung.
Samo kaj samo mi to zvali wandler.
Fora je u tome da ne treba tiskati papučicu kvačila kod zaustavljanja i laganog pomakivanja kad je mjenjač u brzini. Produljuje se vijek lameli....
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Dakle radi se o sistemu koji u trenutku kočenja/usporavanju ili potpunom zaustavljanju kotača odvaja pogon motora i pogonske osovine mjenjača tako da ne može doći do nepotrebnog opterećenja niti za motor, niti za standardni set kvačila.
Svako kvačilo služi za potpuno odvajanje motora od mjenjačke kutije. Namjena ovog sistema hudraulično- turbinskog odvajanja je u mekom stajanja i mekom pokretanju. Naprimer viličar nosi visoko paletu i ako operater naglo pusti kvačilo ode paleta.
Ovaj sistem prati i lamelno kvačilo kod manuelnih zubcanika u mjenjaču. Kod automtskih mjenjača nemora biti lamelnog kvačila jer zubcanici nose svoje lamele to je opet nešto dr.

Na video koji je postavio cvajko997, reverser to meko kretanje odrađuje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh