• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva, 2007.-2008.-2009.-2010.-2011.-2012..

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

Kordunas

Guest
Re: Ječam 2009

Silosi su plastični a provjetravanje ovisi o situaciji unutra ostavljam ječam duže na njivi da se što bolje osuši da izbjegnem sušenje jer sušare nemam.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Re: Ječam 2009

Jel ono tvoj klas, moj stric je imo tkv sličan bio je benzinac 1,6 od wolsvagena nepoderiv smo mala kosa pa je puno trošio, stavio motor od rakovice 60 i nije išlo, pravio droge remenice i nikd više nije radio kako treba i nakraju prodo
 
T

tomonh

Guest
Re: Ječam 2009

Mogla bi doč patuljavost,tj,uši bi ju mogle donest kad je dosta toplo...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Ječam 2009

Stanje usjeva na današnji dan:zadovoljavajuće,nema stojeće vode na tablama jedino još uvijek ima miševa i to moramo riješiti pod hitno.Podrivanje bez oranja +drenaža=pun pogodak.
ječam barun
Slika140-2.jpg


Slika141-2.jpg


Slika142-2.jpg


Slika143-2.jpg


Slika144-2.jpg

spoj ječma i pšenice
Slika145-2.jpg


Slika152-2.jpg

jedina stojeća voda uz među ,tu je depresija pa ne može otići u glavni kanal
Slika153-2.jpg


Slika157-1.jpg
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Ječam 2009

jd4755

Koliko godina imaju trajnost te drenažne cijevi?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Ječam 2009

Cijev u zemlji neće istruniti niti se raspasti već dođe do začepljenja rupica i onda više ne vrši funkciju.Vani kažu da je trajnost 10-15 god uz ispiranje posebnim pumpama i crijevima s mlaznicama koja se uvode u cijevi.Ova drenaža je stara više od 25 god,korišten je kalibrirani šljunak kao filter materijal i još uvijek radi iako nikad nije ispirana.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Ječam 2009

Koji je postupak ugradnje drenaže? na koju dubinu,kakve cijevi,dužina,koji razmak,kanal......Malo opiši ukratko.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Ječam 2009

Samo postavljanje su vršili drenmasteri,strojevi na gusjenicama s lančastim kopačem kanala uz lasersko održavanje pada cijevi prema kanalu.Važnija stvar od samog postavljanja su bili sami izračuni ,kopanje mnoštva pedoloških jama da bi se utvrdilo koliko je koji sloj debeo,te radove su radile ovlaštene ustanove kao fakulteti i sl.Na mojim tablama većinom su drenovi razmaka 30 m uz različiti promjer cijevi.Svi su postavljeni blago koso u odnosu na glavni kanal a dubina varira.Uglavnom moraju biti dublje od 60-70 cm da ih podrivanjem ne bi oštetio.Na cijevi se nasipao kalibrirani šljunak koji je služio kao filter materijal.Drenaže koje su rađene bez filtera jako brzo bi se zamuljile i postale beskorisne.Uglavnom na fakultetu je postojao smjer melioracije zemljišta tako da ne mislite kako je to samo ukopaj cijevi i gotovo.U kombinatu je postojala radna jedinica "Uređenje zemljišta"koja je radila krčenja,privođenja kulturi ,kopanje kanala i postavljanje drenaža.U sadašnjoj situaciji sumnjam da bi itko privatno mogao financirati takve zahvate jer je to vrlo skupo.Može se nešto improvizirati na kritičnim mjestima ali raditi velike komplekse zemlje teško moguće.Možda u budućnosti.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: Ječam 2009

Hvala na korisnom obrazloženju.
I nije tolko jednostavno kak mi se činilo ,odnosno iskopam uski kanale po parceli metnem u njega neke rupičaste cijevi neznam kojeg promjera na njih neko kamenje ili grupniji šljunak i sve spojim u glavni kanal znači da to i nebi bas šljakalo



Kod nas u našem kraju znam za samo jedan kompleks državnog zemljišta nekih 160ha gdje je napravljena hidromelioracija i to valjda tako kako si jd4755 opisao
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Ječam 2009

kod mene na jednoj zemlji kanal prelije preko nasipa pa je vlasnik njive prije 20-ak godina postavio cijev kroz nasip,kada se povuče voda iz kanala tek onda može voda sa njive da ide u kanal ali pošto je zemlja bila zapuštena do prije dvije godine te su se cijevi začepile pa smo ja i stari danas to išli očistiti.
naaparatpoplava05.jpg

naaparatpoplava20.jpg

naaparatpoplava19.jpg

naaparatpoplava18.jpg

naaparatpoplava17.jpg

naaparatpoplava16.jpg

naaparatpoplava15.jpg

naaparatpoplava14.jpg
 
V

v.a.n.j.a

Guest
Re: Ječam 2009

tu je voda vec napravila pravu stetu na usjevu... :scratch
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Ječam 2009

josip123 kaže:
nije prvi put,bit će to ok.

Kako jecam? To ostavljas za ishranu zivotinja ili?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Ječam 2009

ma jbg to mi je žito a ja ga stavio u krivu temu.što se tiče usjeva bit će on ok uz dvije prihrane od 130kg/kj KAN-a ;) i jedan puta foliarno.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Ječam 2009

nemam,po meni naše zemlje više pašu za kukuruz nego za žito,a prošle godine mi je najbolji prinos bio nešto malo veći od 9t na jednoj njivi od 2 jutra.prosječan prinos mi je iznosio 6,4t i ja sam sa tim super zadovoljan jer kako vidiš na njivama bude i vode pa od vlage ponekad ne mogu dugo vremena da bacim prihranu na neke njive i tada žito odmah vraća sa usjevom.ove godine sam bacio prihranu na 2/3 žita,a na onu 1/3 neću moći još dugo jer je stvarno užasno vlažna.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Ječam 2009

Da,tak je i meni. Ova voda ce smanjit prinos.
Jos je uvijek jako vlazno.
Ali ima vremena jos,da bude to oko 2,5t/kj meni super.

Za kukuruz je istina,polja su vise za tu kulturu.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Ječam 2009

100kg KAN-a je dosto po jutru ili treba više?
i kad mu dat kan?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh