• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva, 2007.-2008.-2009.-2010.-2011.-2012..

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

branko

Guest
ma neznam , nist vise nisam siguran, valjda hoce jer nije skroz ono na zemlji vec jedno 20 cm iznad, rekao sam zeni da ak jos i to ode k vragu (kako je lose s odojcima) da napustam poljoprivredu definitivno ali sad sam se vec malo ohladio. vrag je u tome sto sam ja priuceni poljoprivrednik tj. dok sam zivio sa starcima stari i brat su sve odredjivali sto ce se i kako raditi, a sad moram sam (radim sve po knjizi) i valjda je malo previse gnojiva dobio a i ova blesava zima pa je narastao do cca 1 m visine.
 
R

Ratarko

Guest
Drugi puta obavezno špricaj sa generatorom rasta . Košta odokativno 120 kn na hektar , možda i manje a pomaže puno , čak i slama nije za baciti kako možda misliš. Dio svoje slame svake godine dam nekim stočarima i ne bune se nikada ( i od ječma i pšenice ) .
 
B

branko

Guest
slama od jecma je dobra za krave ali za svinje je koma,posebno odojci izgledaju ko da si ih pocesljal s zicanom cetkom , svi su puni rana.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
branko kaže:
slama od jecma je dobra za krave ali za svinje je koma,posebno odojci izgledaju ko da si ih pocesljal s zicanom cetkom , svi su puni rana.

Za krave je najbolja slama od ječma!
 
R

Ratarko

Guest
Pa za krave su i vozili , bratič uzima več jako dugo slamu od mene a i ljudi iz drugog sela su dolazili po ječmenu slamu . Samo radi se o tome da ja to ne prodajem nego dajem a ako dajem onda je bolje da ostane na njivi , puno bolje . Ipak sam ja ratar i najviše mislim na zemlju a onda tek na to koliko nečije krave imaju za jesti preko zime . Slama kada se nisko kosi te posječka i kvalitetno raspe po zemlji vrijedi zlata . Neznam da li ste vidjeli kako posječkana slama drži vlagu u zemlji , čak i u osmom mjesecu kada je zemlja suha i ispucala od sunca na mojem strnjaku ispod slame je vlaga , doslovno je vlažna zemlja koja se da modelirati , drži se zajedno ( neznam kako da bolje objasnim ) .
 
P

paor

Guest
u mojem kraju, ječmovi nikad bolje nisu izgledali, čisto mi žao što nisam ništa zasijao

@branko
trebao bi pošpricati od bolesti taj pokošeni ječam, malo če ga podiči i spriječiti skoro obaveznu palež polegnutog klasa
 
R

Ratarko

Guest
Ajde evo da postam ovdje ovih par slika .
Branko možda ti pomognem malo u odluci nakon što ovo pogledaš , mislim u vezi sa špricanjem ječma sa generatorom rasta .

Krenimo redom .

Prve dvije slike su od pivarskog ječma tretiranog sa generatorom rasta .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Ove dvije slike su od ječma koji nije tretiran sa modifikatorom za rast , istina ovaj ječam je druge sorte u odnosu na prvi ali razlika je ipak očigledna.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

... i na kraju jedan moj pokus.
Ovaj ječam mi je u startu bio najlošiji pa sam ga odvojio za mali eksperimant . Pošprican je sa duplom dozom generatora za rast , razlika između aplikacija 14 dana .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Komentari poželjni .
 
B

branko

Guest
koje sorte sijes, ja isto sijem pivarske sorte jer imaju deblje zrno i lakse se melju , a i lakse se ciste od brkova, jedne godine sam imao favorit ali je bio koma na svakom zrnu je ostalo cca 1 cm brka pa ga svinje nisu htjele jesti. odonda stalno sijem baruna jedino prosle godine ga nisam mogao nigdje nabaviti pa sam uzeo rexa.
 
R

Ratarko

Guest
Sijem Vanesu i Barun .
Barun bude malo niži rastom od Vanese recimo i prije dozrije , svakako dobar izbor .
 
P

paor

Guest
a jesil mu i klas smanjio tim regulatorom, ovaj zadnji ječam je rijedak pa če zrno izgleda biti krupno

mogao bi ove godine imati rekord na onom najgornjem
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
a jesil mu i klas smanjio tim regulatorom, ovaj zadnji ječam je rijedak pa če zrno izgleda biti krupno

mogao bi ove godine imati rekord na onom najgornjem

Sva pročitana literatura kaže da nisam ali tko bi znao .
Ove zadnje dvije slike su srednja žalost , pa pogledaj dužinu klasa na tim slikama , nema ništa od toga ječma , od nicanja je izgledao loše tako da sam ga i uzeo za eksperimentalnu njivu . Ječam na toj njivi mi je do koljena , biti če problema i oko vršenja , moram jako nisko kositi .

Budemo vidjeli što če biti do kraja , jedan led i sve ode u dim :shock:
 
R

Ratarko

Guest
Nadam se da če bojance vidjeti ovaj odgovor za korektor rasta što je pitao pod temom ostalo .

Ako nemate korektor rasta tu za kupiti ( nije ni kod nas bilo prije par godina ) zašto ne dođeš u HR i kupiš ?
Recimo onaj korektor koji ja koristim Cycocel , evo slike ...

Obrisan neispravan link.

...ti košta max. 20 € na hektar , možda sam i pretjerao , zaboravim brzo te cifre . Koristi ga se 2.5 litara na ha , može i 2 litre ako špricaš u idealnim uvjetima - efekat je isti . Ima još jedan korektor rasta druge marke koji neču niti spominjati imenom da se ljudi ne bi zabunili i kupili njega jer on nije tako dobar .

Kažeš da ti je ječam malo polegao , eto da si imao korektor možda ne bi ali nije kraj svijeta , ako ga pošpricaš sa nekim fungicidom ( recimo Duet ) spasiti češ minimalno pola toga što je leglo . Pitanje je samo da li se sve to isplati ali to moraš sam izračunati .
 
B

bajki

Guest
Kod nas se to isto ne koristi. Jel to primjenjuješ pri istom prohodu kada prskaš protiv korova ili ideš posebno prskanje samo sa tim sredstvom?
 
R

Ratarko

Guest
bajki kaže:
Kod nas se to isto ne koristi. Jel to primjenjuješ pri istom prohodu kada prskaš protiv korova ili ideš posebno prskanje samo sa tim sredstvom?

Uz malo stručne pomoči možeš sve smiksati zajedno i pošpricati ali bolje je da ti to kaže neka stručna osoba . Ja sam miksao 5 različitih preparata jedne godine i prskao ječam , jedan od njih je bio i taj Cycocel .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
tetak je sa takvim nekakvim korektorom rasta prskao pšenicu - poboljšivače Renan,Ludvik,Golubica
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
tetak je sa takvim nekakvim korektorom rasta prskao pšenicu - poboljšivače Renan,Ludvik,Golubica

Ma daaa i ja pšenicu sa tim špricam .
Uz to što se smanjuje rast biljke i tako postaje stabilnija na polijeganje dolazi do povečanja mase korijena što opet dodatno učvrščuje stabljiku a nadam se da ima efekat i na urod .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
da ju nije tretirao narasla bi kao raž velika a možda bi zbog toga i polegla pa ti vidi računicu
 
P

paor

Guest
u pšenici mi ove godine to nije trebalo jer imam srpanjku koja je prirodno niska, ali sad si me zagrijao za zob jer planiram još jedno tretiranje Kristalonom, pa zajedno smučkati (valjda se smije....)
 
R

Ratarko

Guest
paor kaže:
u pšenici mi ove godine to nije trebalo jer imam srpanjku koja je prirodno niska, ali sad si me zagrijao za zob jer planiram još jedno tretiranje Kristalonom, pa zajedno smučkati (valjda se smije....)

Smiješ to pomiješati ali ti je možda kasno ?
Možda nije , koliko je zob velika , koji stadij ?

U pšenici sam pomiješao ove preparate prije 3 godine :
Starane i Granstar , Bavistin , Cycocel i Folijarno gnojivo Izraelske proizvodnje . Eto pet različitih preparata . Bio je na nepoznato , ljudi su mi rekli da nisam normalan ali upalilo je .

http://chromos-agro.com/ostalo/cycocel750.html
 
P

paor

Guest
Možda nije , koliko je zob velika , koji stadij

nije još ni blizu vlatanja, oko 80 cm%, tako da mislim da ona još planira rasti, sutra ču pod hitno nazvati okolne dučane da vidim imali toga uopče kod nas
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh