• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2024

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Jel netko radio zaštitu ječma Magnellom? pošto piše da je za primjenu u pšenici i repici, pa me malo strah da mu nebi naškodilo
Ja sam prošle godine išao sa magnellom i to već u kasnijoj fazi, a i ove godine ću, prvo sam išao s Azbanyjem.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Šteta kod @lovro98 ne more biti od žičnjaka ( on je podzemni štetnik i hrani se korijenjem, pa simptomi štete su drugčiji).
Ovo more bit od buhača ili od imaga leme!.
Jel to proljetni/jari ječam?


Jel netko radio zaštitu ječma Magnellom? pošto piše da je za primjenu u pšenici i repici, pa me malo strah da mu nebi naškodilo
Čemu Magnello ??!
Oće li djelatne tvari zaštiti ječam od mrežaste pjegvosti i ramularije ?! Ja bi reko da ne.
Ima druga kemijska skupina djelatni tvari koje su za određene bolesti a i samu kulturu. Npr. uzmi Elatus... Prije su bili Amistari koji su u tandemu to super odrađivali.
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Šteta kod @lovro98 ne more biti od žičnjaka ( on je podzemni štetnik i hrani se korijenjem, pa simptomi štete su drugčiji).
Ovo more bit od buhača ili od imaga leme!.
Jel to proljetni/jari ječam?



Čemu Magnello ??!
Oće li djelatne tvari zaštiti ječam od mrežaste pjegvosti i ramularije ?! Ja bi reko da ne.
Ima druga kemijska skupina djelatni tvari koje su za određene bolesti a i samu kulturu. Npr. uzmi Elatus... Prije su bili Amistari koji su u tandemu to super odrađivali.
Da ovaj moj je jari jecam do prije 7 dana u puno boljoj kondiciji, danas na prvi pogled izgleda ocajno
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Magnello nije za ječam. Ono gore od @lovro98 bi mogla biti žuta patuljavost.
Ja sam danas drugi put šprical ječam. Priaxor + Moddus + Karate Zeon. Ima imaga leme da to nije normalno. Ne sječam se kad je tak rano bilo tolko leme. Inače je to kretalo početkom svibnja i špricalo se oko 10.-15.5…
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,401
Dečki što mislite, o tom da sutra odradim treću prehranu jesenske sjetve, I drugu proljetne, najavljuju nekakvu kišu pa da je to iskoristiti, išao bih s kombinacijom 75kg urea,50kg KAN /1ha.
Svako mišljenje je dobro došlo.
Uzmite u obzir da sam ja na području u kojem sve dolazi bar 15-20 dana prije nego u unutrašnjosti. IMG-20230411-WA0003.jpeg IMG-20230411-WA0005.jpeg
Ovo na slikama je proljetni ječam posljednje sijano.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Po meni izbaci ureju i samo kanom prihrani. Urei predugo treba da bi postala dostupna biljciu ovom trenutku. Radje rastopi 30 % otpinu ureje pa prihrani folijarno. Obavezno rastpi ureju barem 1 ili 2 dana prije jer bude vrlo hladna otopina pa da biljke ne dozive stres. Ovako se otopina malo bar ugrije na neku atmosfersku temperaturu. Ali za tu folijarnu pricekaj da jecam stvori jos lisne mase jer inace i to ode u prazno prihrana.
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Ja sam danas špricao ječam sa Sekatorom i Plantafol 20-20-20
Pa ćemo vidjeti....nije neki najbolji, a valjda će se popraviti 😀
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Šteta kod @lovro98 ne more biti od žičnjaka ( on je podzemni štetnik i hrani se korijenjem, pa simptomi štete su drugčiji).
Ovo more bit od buhača ili od imaga leme!.
Jel to proljetni/jari ječam?



Čemu Magnello ??!
Oće li djelatne tvari zaštiti ječam od mrežaste pjegvosti i ramularije ?! Ja bi reko da ne.
Ima druga kemijska skupina djelatni tvari koje su za određene bolesti a i samu kulturu. Npr. uzmi Elatus... Prije su bili Amistari koji su u tandemu to super odrađivali.
Amistar je Azbany, njime sam tretirao ranije, a pred klasanje ću sa Magnellom.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Dečki što mislite, o tom da sutra odradim treću prehranu jesenske sjetve, I drugu proljetne, najavljuju nekakvu kišu pa da je to iskoristiti, išao bih s kombinacijom 75kg urea,50kg KAN /1ha.
Svako mišljenje je dobro došlo.
Uzmite u obzir da sam ja na području u kojem sve dolazi bar 15-20 dana prije nego u unutrašnjosti. View attachment 59530 View attachment 59531
Ovo na slikama je proljetni ječam posljednje sijano.
S tim ječmom bi pričekal drugu prihranu ako si jednu već napravil. Što se tiće urea-e, ona je sporije dostupna ali ne tako sporo kad su visoke temperature i ako ima vlage. Kod tebe je toplije nego na kontinentu i najavljuju kišu tak da nije ni urea bezveze. Neznam kakav je ph tla, al da ne odlazim predaleko, ta kombinacija je ok. Urea bude dostupna kroz tjedan-dva, dok je dušik iz nitratnog dijela KAN-a odmah dostupan kad se otopi.
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Ljudi provjerite svoje ječmove....razne gamadi se da naći.
 

Prilozi

  • IMG_20230413_155059.jpg
    IMG_20230413_155059.jpg
    15.9 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20230413_144255.jpg
    IMG_20230413_144255.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 34
  • IMG_20230413_143335.jpg
    IMG_20230413_143335.jpg
    21.4 KB · Pregleda: 34

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Amistar je Azbany, njime sam tretirao ranije, a pred klasanje ću sa Magnellom.
Za Azbany nikad čuo.!
Jel to generik?
Ima li dozvolu u Hr?
Jedina korist od Magnella u ječmu bi bila da djeluje kao regulator rasta.... za njegove bolesti tak tak.
Čija je preporuka Magnelo?
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Za Azbany nikad čuo.!
Jel to generik?
Ima li dozvolu u Hr?
Jedina korist od Magnella u ječmu bi bila da djeluje kao regulator rasta.... za njegove bolesti tak tak.
Čija je preporuka Magnelo?
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
 

SMJELE

Član
Tu od
7 Stu 2022
Poruka
39
Koja je ključna razlika između ječma i pšenice? I regulator rasta je za uljanu repicu, a ne za žitarice.

Koja je razlika između paleži klasa pšenice i paleži klasa ječma?
Koja je razlika između smeđe pjegavosti pšenice i smeđe pjegavosti ječma?
Koja je razlika između smeđe hrđe pšenice i smeđe hrđe ječma?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Koja je razlika između kruški i jabuka? Da li je isti mehanizam djelovanja određene aktivne tvari u dvije različite kulture?
Znam da je gospođa iz Syngente rekla ne upotrebljavati Magnello u ječmu. Ne vidim razlog da netko tko prodaje proizvod sam sebi smanji potencijalno tržište…
Osim toga najvažnije bolesti ječma i pšenice nisu iste ne uzrokuju ih isti patogeni.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
175
Ljudi provjerite svoje ječmove....razne gamadi se da naći.
Koliko štete mogu napraviti te uši sa prve i treće slike? Jučer sam špricao zaštitu i vidim njih, prije ih nije bilo. Sada se lomim dal ići u još jedno špricanje. Ječam je i svakako loš, zemlja mu izgleda ne odgovara, kisela je. Neće biti sreće ove godine...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ekipa jel koristio tko kombinaciju sekator+ moddus + elatus era u ječmu? Pronašao sam tu na forumu da sekator i moddus mogu zajedno, a zastitu sam dosad uvijek stavljao uz sekator.
 

Najnoviji postovi

Na vrh