• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2024

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Opet sve sami rekorderi..
Kod nas oko 2.5 tone po jutru,sagorio od sunca...

Ječam ima potencijal rodnosti i preko 10 tona. Međutim, u našem uzgojnom području većina proizvođača ga uzgaja za "sebe" i bez ikakvog znanja o agrotehnici, a o zaštiti da ne pričamo. Bez minimalno 2 zaštite od bolesti i bez regulatora rasta, ne treba pomišljati na preko 5 t/ha.
A to što kažeš "izgorio na suncu" je bolestan ječam, Pirenophora koje ima svake godine sve više i u kasnijoj fazi Ramularia, te fuzarioze klasa
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,225
Ne, probavali smo svašta, slama bude problem i sad već duže godina oranje i odmah isti dan 2x rotodrljača

Ja imam kolegu, isto iz Slavonije.. Oni ovrše ječam, slama se sječka i čim prije ide direktna sjetva soje Vaderstadt sijačicom. Jedino tanjuraju tragove od prskanja.
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
212
A zna li se koliko ce placati po kili?Mogao bi prodati nesta sa njive direktno a ne znam koliko da kazem ,mozda 1kn1kg!?
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Cijena je oko 90 lipa za kg ako mozeš dobiti kunu ne čekaj puno
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Ja imam kolegu, isto iz Slavonije.. Oni ovrše ječam, slama se sječka i čim prije ide direktna sjetva soje Vaderstadt sijačicom. Jedino tanjuraju tragove od prskanja.

Svakako, da imam takvu sijačicu radio bih isto :smile:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Svakako, da imam takvu sijačicu radio bih isto [emoji2]
Sa svojom zastarjelom mehanizacijom ako treba mogu isti dan posijat na strnjak bilo sta.
I sve to pada u vodu bilo moderno ili zastarjelo ako ne bude kise i vlage.
Prosla godina nakon dugo vremena je bila povoljna za postrnu sjetvu. Oce ova biti, ko zna...
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Sto ce nakon 50 godna rasti na nasim tlima ako budemo svake godine odvozili 10 t po Ha. Mozda kaktusi? Ali koga briga za generacije koje dolaze iza nas.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Krenio u ječam i spustila se kiša .
Nije padala mjesec dana a sada počela kada treba u žetvu.
0497ac64b546432b379f18a0c12fc1d2.jpg
55d5f945475d010d15ccf1fe87cca93d.jpg
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Sa svojom zastarjelom mehanizacijom ako treba mogu isti dan posijat na strnjak bilo sta.
I sve to pada u vodu bilo moderno ili zastarjelo ako ne bude kise i vlage.
Prosla godina nakon dugo vremena je bila povoljna za postrnu sjetvu. Oce ova biti, ko zna...

Ja imam ok mehanizaciju i danas kad ovršim 10ha, to mogu sutra već posijati. A ovo se ne bi složio, sijem postrnu već 5 godina i prinos je između 1200 i 2500 kg/ha, naravno ovisno o oborinama. Ulog mi je negdje između 600 i 700 kg, tako da sam za sada svake godine bio u plusu

Sto ce nakon 50 godna rasti na nasim tlima ako budemo svake godine odvozili 10 t po Ha. Mozda kaktusi? Ali koga briga za generacije koje dolaze iza nas.

Upiši u google održivo gospodarenje tlom. Možeš i veće prinose odnositi s površina od 10 t/ha a bez dugoročnih posljedica. Redovite analize tla,Zaoravanje svih žetvenih ostataka, stajnjak, te mineralna gnojiva u pravim omjerima i tlo može biti održivo zauvijek
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Nasa zemlja je takva da soja ni u redovnoj sjetvi ne uspjeva bas nesto, nemoguce je barem koliko pratim druge u okolici svake godine uspjet u postrnoj.
Sijacica mi je jos zakacena pa ko zna...mozda i posijem jos nesto.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Meni su jedni otkupljivaci rekli da kada sve otkupe, onda ce formirati cjenu....
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Nasa zemlja je takva da soja ni u redovnoj sjetvi ne uspjeva bas nesto, nemoguce je barem koliko pratim druge u okolici svake godine uspjet u postrnoj.
Sijacica mi je jos zakacena pa ko zna...mozda i posijem jos nesto.

Odakle si? Imaš sliku moje na temi soja, sijana prije 5 dana i već se lagano redići vide
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Između Iloka i Vu. Nije skoro soja tu ni sijana do ovog zakona o zelenom placanju i onih 5%.
Sije se od Tovarnika pa prema Vk na tim donjim zemljama.
Barun je super za postrnu, ja necu sigurno jos par dana zakosit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh