• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2024

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Bio danas i na drugoj parceli ječma i majo nekve crne točkice po listu jel zna netko koja je to bolest i dalije potrebno ići odma špricat prutiv bolesti?
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Bio danas i na drugoj parceli ječma i majo nekve crne točkice po listu jel zna netko koja je to bolest i dalije potrebno ići odma špricat prutiv bolesti?

Kolega isti slučaj i kod mene,što bi to moglo biti?
Sa čime preporučati prskanje?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Kolega, odličan ječam. Ja sam mojemu tek u petak bacio prvu prihranu i još je na mjestima bilo mekano. Nije baš toliko zelen ko tvoj, ali ja mislim da to bude sve ok.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

bude sve to dobro , moj nije opče vidio ni mrvice umjetnog gnojiva...nit ne pomišljam išta bacati , možda jedino folijatno sad kad budem opet išao protiv bolesti...
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Do kojeg stadija se moze jecam prskati protiv korova?
Pocela mi izbijati ona repica sa bijelim cvijetovima.
Molim hitan odgovor jer je stvarno hitno.
:)
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

@ MATIJA,koja sorta ječma?

još me nekaj zanima...ječam mi se ove godine jako slabo izbusao,ima ga oko 30% sa jednom stabljikom
jel to posljedica duge zime i puno vlage ili je nešto drugo u pitanju?
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

moj prije 5 dana, danas sam prolazio, ali nisam slikao.......cjeli je isklasao, nije tretiran protiv korova i bolesti, koje su ga za sada obišle, kasnije budem vidio što će biti, obavljene 2 prihrane........sorta: barun, osječki institut


 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Evo mog ječma bc barun. Moram priznati da je dosta nizak... Dobio je prihranu 1.5.
Evo slika:

 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

ja sam prezadovoljan ječmom , porpskan je dva puta protiv bolesti (prvi put je bio bolestan ) a drugi puta sad je preventivno , samo sam sebe tučem po glavi kaj ga nisam sa Moddusom poprskal , malo je legao , a visoki je oko 1 m , višlji od tritikala , a tritikal jesam sa Moddusom...
sorta je Bc Favorit, prihrane opče nije dobio , nit neče...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

ja sam prezadovoljan ječmom , porpskan je dva puta protiv bolesti (prvi put je bio bolestan ) a drugi puta sad je preventivno , samo sam sebe tučem po glavi kaj ga nisam sa Moddusom poprskal , malo je legao , a visoki je oko 1 m , višlji od tritikala , a tritikal jesam sa Moddusom...
sorta je Bc Favorit, prihrane opče nije dobio , nit neče...

a el dobio gnojnice? Ječam voli leći kada mu se da gnojiva malo više, ja sam svom proljetos samo u prvoj prihrani bacio malo 15-tice i nije prskan ni protiv bolesti ni trave, ove godine sam zadovoljan sa ječmom za sada, samo da ga kakvo nevrjeme ne uhvati..:)
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

dobio je u jesen pod brazdu, a i ja sam isto budala , doma imam moddus i nisam ga uspel poprskat, dok sam korove prskal još je bil premalen , a onda je krenula sijetva kukuruza i samo je nadjedanput prerasel opet i sad ga fučkaj...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Šteta kada si ga već imao što nisi iskoristio, ako ne bude vjetra neće valjda leći...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

pitanje za iskusne:

imam dosta pirike u ječmu,i malo mi ga guši,ali inače je dobar

dakle,kad ga požanjem slijedi špricanje-e,sad jel bolje totalom,ili nekim baš za uskolisne,jer mi je pirika baš najveći problem

a razmišljao sam i da kombiniram total i nešto za uskolisne - ima li ta kombinacija smisla

ledina je ,naime bila dosta dugo zapuštena,a pirika bila ko tepih,jedva sam ju izorao,ali je prekasno pala odluka o sjetvi pa nisam stigao špricati pa čekati 10 dana,jer su već stiskali rokovi,pa je počelo učestalo kišiti,pa reko da bar posijem pa što bude

ječam nije loš,ima lijepe velike klasove samo je dosta rijedak,i nije uopće izbusao-sve po 1 stabljika
sad jel to zbog gušenja od strane pirike,ili zbog tvrde zemlje i nedostatka kiše baš u fazi busanja,neznam,no što je tu je
zato pitam da se na vrijeme pripremim,jer je dobra zemlja za strne žitarice,i volio bih ju očistiti kak spada
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

marijan1;922495 dakle kaže:
Kad se poženje najbolje je za par tjedana poprskati sa totalnim i on če riješiti sav iznikli korov a bit če i najjeftinije.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

evo slika ječma, koji je bio do prije 2 tjedna odličan, nije polegao, a evo ga sada.........:mur:


 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

I moj ječam do prije tjedan dva izgledao odlično,po tadašnjoj situaciji očekivan rekordan prinos,nije moglo bolje... međutim, jučer bio na njivi i ono blaga katastrofa,više od pola poleglo,kiša pada iz dana u dan,a i za sljedeći tjedan najavljuju tak da.....bojim se da ako ovako nastavi da će jednostavno strunit,da mu nema spasa....
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Moj je ove godine srednja žalost!
Trećinu površine mi je ove jeseni napala virusna patuljavost, a tek prije nekih mj dana primjetil sem da je u njemu dio tritikalea koji je zaostal priliko dorade sjemena u stroju za doradu!
tak da zasad ne očekujem puno od njega!
no dobro, sreća u nesreći da ga nema puno, samo 0,75 jutara!
kaj bu bu!

ne bojte se kaj je polegel, i moj je prošle godine polegel 80% mj dana prije žetve, oko 20. 05 i na kraju ga je izašlo cca. 4 t po jutru!

bude on dozrel iako je polegel, ne kak treba ali bude to ok!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: JEČAM sjetva-žetva 2012.-2013.

Ajde daj boze da nebude nista,ali...prosle godine nije bilo ovoliko kise i vlage,ne samo prosle nego opcenito ovakva situacija je nesvakidasnja.Ako je mjesec dana polegnut i pritome cjelo vrijeme u vlazi neznam kako ce opstat,dozrijet i na kraju kako ce ga kombajn moci pokupit???
 

Najnoviji postovi

Na vrh