• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

(K)Runjači za kukuruz

R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Paklene naprave ste vi tu složili
cool03.gif

Eh da je to bilo odmah uskladištiti u zrnu , koliko bi se rada uštedilo i to baš sada po najvećoj žegi .
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

A šta da ti kažem, znam da bi bilo bolje, ali skupo mi je, nemogu još ulagati u silos, ovako smo ja i stari ovo sazidali za dve godine sami, još samo krov da dođe! :) Inače bilo je oko 7 sati uveče kad smo počeli, i nije vruće, samo 35, u odnosu na današnjih 42 dobro je! :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

ÄŒugi kaže:
A šta da ti kažem, znam da bi bilo bolje, ali skupo mi je, nemogu još ulagati u silos, ovako smo ja i stari ovo sazidali za dve godine sami, još samo krov da dođe! :)

Silos od 30 tona košta 2.600 € , nije to tako skupo ali to je bez pripadajučeg pužnog pogona za utovar i istovar . Da ga opremiš kako spada treba ti skoro još toliko novca .
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Eto, mene taman toliko izađe (oko 5000) da sve završim ovo, i za te pare sam dobio dva koša u koji staje zajedno kukuruza u klipu za 25t suvog zrna, plus čistih 190m2 pod krovom za smeštaj mehanizacije i oko 30m2 ispod koševa, takođe za "nisku" mehanizaciju.
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Super prostor imaš ako se gleda tako . Koliko je visina onoga prostora ispod koša , 180 cm ?
Vidim da to onda još nije gotovo , fali drugi koš i krov iznad svega , je li tako ?
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Jeste, 180cm, dobro oko imaš :) , gotov je i drugi, samo još krov preko otvorenog dela nedostaje, sad ću da okačim, dok mi se otvori Imageshack, nešta me zajebava. :x
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

E da , nemam niti ja tipku UREDI ? Ustvari imam ju ali samo nakon što sam napisao neki post , ubrzo nakon toga nestane ???
Jel ju možete vratiti za stalno ?
 
B

Bobo

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Tipka bi trebala biti cijelo vrijeme tu, samo sto se iz nekog razloga ne prikazuje odmah, nego treba malko pricekati. Ovaj forum mi se svaki put ucitava iz pocetka, tako da tipke i ja trebam cekati da vidim.

Ako trebate urediti post, samo misem predjite preko mijesta gdje bi trebala biti tipka i kliknite, trebalo bi raditi... :scratch
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,915
Re: K-Runjači za kukuruz

Ratarko kaže:
E da , nemam niti ja tipku UREDI ? Ustvari imam ju ali samo nakon što sam napisao neki post , ubrzo nakon toga nestane ???
Jel ju možete vratiti za stalno ?

Evo, ispravljeno, trebalo bi raditi.
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Ooo jeee bejbi , pa na ovome forumu se sve stvari riješe !
Pojavila se tipka UREDI na svim mojim postovima . :D 8)
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,915
Re: K-Runjači za kukuruz

Ratarko kaže:
Ooo jeee bejbi , pa na ovome forumu se sve stvari riješe !
Pojavila se tipka UREDI na svim mojim postovima . :D 8)
Da, ovo je nakon dugo vremena novi phpbb forum, ima hrpu opcija i treba ga malo poštelati. Kad izađe službena Gold verzija biti će i novih opcija, npr. brzi reply dolje.
 
B

bajki

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Ratarko kaže:
ÄŒugi kaže:
A šta da ti kažem, znam da bi bilo bolje, ali skupo mi je, nemogu još ulagati u silos, ovako smo ja i stari ovo sazidali za dve godine sami, još samo krov da dođe! :)

Silos od 30 tona košta 2.600 € , nije to tako skupo ali to je bez pripadajučeg pužnog pogona za utovar i istovar . Da ga opremiš kako spada treba ti skoro još toliko novca .

Jedina mana tog rješenja je što u silos možeš spremati suho zrno, a u čardake možeš i vlažni kukuruz.
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Da, to nismo pomenuli, znači još koja hiljada eura za sušaru pored silosa! :?
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

ÄŒugi kaže:
Da, to nismo pomenuli, znači još koja hiljada eura za sušaru pored silosa! :?

Hmm , budite fer , nismo niti pričali o nedostatcima silosa ili koša ...
Ima i koš svoje nedostatke , ako bismo bili iskreni ima više nedostataka nego silos jel tako ?
Mislim treba i tu par tauzenki eura da se od klipa kojega dobijemo na njivi dobije šest mjeseci kasnije zrno koje recimo prodajemo po znatno višoj cijeni nego li se prodaje u jesen . Kod nas je i usluga branja kukuruza u klipu skuplja od vrševine u zrnu , da ne govorim da je sporije , ma kažem vam ima tu puno sitnica koje bi se morale staviti u nedostatke spremanja klipa u koš nasuprot spremanja zrna u silos .

Da ne budem krivo shvaćen , čisto mi eventualno tko sprema u koš a tko u silos , ja nemam niti jedno niti drugo ali kužim se u problematiku uostalom kao i svaki prosječni poljoprivrednik .
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Ma razumemo se. ;) I ja bih svakako jedan silos pored ovog objekta, ali tek možda za 2-3 godine, sad mi je kombajn prioritet. Branje u klipu je i ovde 20-30 eura skuplje od vrševine u zrnu. Meni silos u početku nije igrao ulogu, jer za te pare sam dobio "smeštaj" i za kukuruz i za mašine, ali doći će i on na red! Sigurno je da silos ima manje nedostataka, počnimo samo od rasipanja zrna, miševa, pacova, golubova koji vise na žicama koševa.... :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Ma da , baš na to zadnje sam i mislio kod nedostataka ali sam čekao da netko drugi napiše za te glodavce . A da li se možemo složiti oko činjenice da je najveći nedostatak koša nasuprot silosa u ljudskom radu i radnim satima koji se provedu u poslu od vrševine/branja do prodaje na pijaci par mjeseci kasnije ? Kod nas u selu ne možeš nikoga pronaći da ti dođe u nadnicu nešto pomoći oko poljoprivrede . Svi se prave gospoda , nitko ne želi raditi , kao da mu neće biti plaćeno tako da smo mi seljaci primorani na ulaganja u recimo takve silose pa onda rolo preše u odnosu na one male kvadratne preše i tako to ...jer za te stvari treba manje ljudi koji tako i tako ima u nedostatku .
 
Č

Čugi

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

He, he na pijacu ga ne vozim! To da ima više posla, tačno je, ali kod mene je to sve nekako "mehanizovno" tako da i pri utovaru klipa u koševe i pri krunjenju ne treba nas više od četvorice, a uvek nas ima više, sve dobri prijatelji, a posle kad zasednemo......... :mrgreen:
 
B

bajki

Guest
Re: K-Runjači za kukuruz

Slažem se st obom Ratarko da je silos puno bolje rješenje, ali i puno skuplje u startu, pogotovo za ljude koji nemaju jako puno zemlje i stoke, odnosno imaju dosta vremena da se pozabave sa spremanjem kukuruza u čardake i za njegovo runjenje poslije.
 
Na vrh