• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Nemam pojma koja je....
Kako to znati?? Dal ima razlike u listu, u drvetu?

ako je potjerala grane ispod cijepa-dakako da je razlika i u drvetu i listu malo teže češ to primjetit na mladim granama sad dok nema lista al velim ak je ispod gdje je cijepljena onda bolje izbaci i kupi novu sadnicu ili sam cijepi na taj korjen grančicu sa one druge koju imaš
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ajde vočari ako je netko blizu Bjelovara ili prolazi tuda imam staru marelicu više od 40 godina pa ako netko treba materijala za kalemljenje nek svrati ,uvijet jedini da meni zakalemi nekoliko,budem našao divljaka od šljive ili treba nešto drugo,ima jedna velika grana koja mi ide pod krov pa da se malo skrati

Uploaded with ImageShack.us
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Rezidba kajsije
Posted on March 28, 2011

Iako se obicno ne misli u praksi se pokazalo da uz ostale mere, rezidba moze biti jedna od najvaznijih uslova gajenja kajsije. Za razliku od mnogih drugih vocnih vrsta, iskustvo poslednjih godina pokazuje da kajsiju treba rezati pred sam pocetak vegetacije, pa cak i onda kada je ona pocela. Na ovaj nacin se u velikoj meri moze izbeci opasnost od apopleksije.

Kajsija radja na mesovitim, tipicnim rodnim granama, na kojima su i cvetni i lisni pupoljci. kajsijaMesovite rodne grane. Duzine 30-50 cm, obrazuju se u uslovima produzene vegetacije i zavisno od duzine, cvetni pupoljci su na celoj grani ili samo u donjem delu. Ako su gusto izbile, ove grane se samo prorede, ali se ne skracuju.

Kratke, tanke jednogodisnje grane se uklanjaju iz osnove.

Kratke rodne grane na proslogodisnjim mesovitim granama i na starijem drvetu, duzine oko 10 cm, takodje se ne orezuju.

Prevremeno rodne grane obrazuju se na vrhovima mesovitih rodnih grana u drugoj polovini leta. One se u narednoj rezidbi takodje ne uklanjaju.




to sam pronašao na nekoj srbijanskoj stranici(jbg nisam zapamtio koja je)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ajmo vočari tko zna kalemiti ,ima materijala jer ja krečem u drakonsko orezivanje,marelica je starija od 40 godina i takvu genetiku nemožete više nači,ako ste blizu BJ ili prolazite navratite po mladice
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ajmo vočari tko zna kalemiti ,ima materijala jer ja krečem u drakonsko orezivanje,marelica je starija od 40 godina i takvu genetiku nemožete više nači,ako ste blizu BJ ili prolazite navratite po mladice
...drakonskim orezivanjem najvjerojatnije ćeš je zeznut, ako nije ranije orezivana...
...btw. moj stric ima kajsiju posađenu 1941. godine, cijepljena je na šljivu crvenu ranku, vrlo krupna (preko 100 g plodovi) i savršeno zdrava.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Rezidba kajsije
Posted on March 28, 2011

Iako se obicno ne misli u praksi se pokazalo da uz ostale mere, rezidba moze biti jedna od najvaznijih uslova gajenja kajsije. Za razliku od mnogih drugih vocnih vrsta, iskustvo poslednjih godina pokazuje da kajsiju treba rezati pred sam pocetak vegetacije, pa cak i onda kada je ona pocela. Na ovaj nacin se u velikoj meri moze izbeci opasnost od apopleksije.

Kajsija radja na mesovitim, tipicnim rodnim granama, na kojima su i cvetni i lisni pupoljci. kajsijaMesovite rodne grane. Duzine 30-50 cm, obrazuju se u uslovima produzene vegetacije i zavisno od duzine, cvetni pupoljci su na celoj grani ili samo u donjem delu. Ako su gusto izbile, ove grane se samo prorede, ali se ne skracuju.

Kratke, tanke jednogodisnje grane se uklanjaju iz osnove.

Kratke rodne grane na proslogodisnjim mesovitim granama i na starijem drvetu, duzine oko 10 cm, takodje se ne orezuju.

Prevremeno rodne grane obrazuju se na vrhovima mesovitih rodnih grana u drugoj polovini leta. One se u narednoj rezidbi takodje ne uklanjaju.




to sam pronašao na nekoj srbijanskoj stranici(jbg nisam zapamtio koja je)
šta mislite o ovom Daevuovom ?
neki dan sam bio u algoritmu listo knjige o vočarstvu i vidio ovakav podatak o toj rezidbi prije same vegetacije najme kak kod mene ove u plasteniku divljaju ja stalno režem ko živicu nemogu ih obuzdat kao breskve,sad zasad 3god sve su žive (20 kom) koda im to i paše :scratch također sam našo podatak da sa čestim prskanjem vodom u zatvorenom osim za vrijeme cvatnje mogu spriječit pepelnicu :confused:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
i od kajsija ništa 0 bodova

Po mom kvartu cvatu po dvorištima al tu je i temperatura bila oko -16 dok prema vočnjaku i -22 ,moje još miruju nit im pupovi ne otpadaju ko na breskvama kad ih pipnem
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...kod mene kajsije su trenutno u punoj cvatnji, a kako je cca 200 m zračne linije od njih pčelinjak sa 80 košnica - pčela ima na tone. Sat vremena sam samo stajao ispod stabala i slušao zujanje :))
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...kod mene kajsije su trenutno u punoj cvatnji, a kako je cca 200 m zračne linije od njih pčelinjak sa 80 košnica - pčela ima na tone. Sat vremena sam samo stajao ispod stabala i slušao zujanje :))

samo da nebude nekih mrazeva i niskih temperatura ko lani u 5mj
(kakvo ti je stanje sa breskvama?)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
samo da nebude nekih mrazeva i niskih temperatura ko lani u 5mj
(kakvo ti je stanje sa breskvama?)

...počele su cvasti...koliko vidim - nije bilo izmrzavanja cvijeta
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ajkula vidit češ kad se sva rescvijeta biče puna pčela onih solitarnih juče gledam kod tate u dvorištu (ja sam u kvartu VG di nemaju ljudi pčele)puna je bila pčela i pokoji bumbar,čuvaj starku što duže kad se naučim kalemit eto me.

Breskvar nisam ljubomoran dapače drago mi je da češ imat uroda AKO bog da pa sve bude OK . Sobzirom da nekima oko tebe pomrzlo,tako bar pišu šta misliš u čem je problem , položaj vočnjaka , nad. visina ...?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ajkula vidit češ kad se sva rescvijeta biče puna pčela onih solitarnih juče gledam kod tate u dvorištu (ja sam u kvartu VG di nemaju ljudi pčele)puna je bila pčela i pokoji bumbar,čuvaj starku što duže kad se naučim kalemit eto me.

Breskvar nisam ljubomoran dapače drago mi je da češ imat uroda AKO bog da pa sve bude OK . Sobzirom da nekima oko tebe pomrzlo,tako bar pišu šta misliš u čem je problem , položaj vočnjaka , nad. visina ...?

...mislim da je izmrzlo ovima koji imaju voćnjake na niskom položaju. Kod mene su voćnjaci visoko (najniži na oko 160 m nadmorske visine, ovaj najviši na oko 190) i stalno pušu vjetrovi.
Također, mislim da utjecaja u ovako extremno hladnim zimama može imati i kasna prihrana dušikom u prethodnoj vegetaciji...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...mislim da je izmrzlo ovima koji imaju voćnjake na niskom položaju. Kod mene su voćnjaci visoko (najniži na oko 160 m nadmorske visine, ovaj najviši na oko 190) i stalno pušu vjetrovi.
Također, mislim da utjecaja u ovako extremno hladnim zimama može imati i kasna prihrana dušikom u prethodnoj vegetaciji...

...evo, vratih se iz obilaska sva 3 breskvika...na ova 2 manja (koji su na višem položaju i brdom zaštićeni od sjevera) izmrzavanja cvijeta uopće nije bilo i baš krasno cvatu...međutim...
...u ovom najvećem mojem breskviku (nešto oko 2 KJ ili malo jače od 1 ha) štete na cvijetu je ipak bilo. Na nekim sortama (I.H.Hale i Blake i Caldesi 2010 od nektarina) šteta je znatna (preko 80%). Rane sorte bresaka i nektarina su manje oštećene, ali i tu je izmrzlo preko 50% cvjetnog pupa. Bit će manje prorjeđivanja :)
...još jednom mi se pokazala opravdanom odluka da ne mećem sva jaja u istu košaru tj. da sadim breskve na nekoliko različitih lokacija. To mi se isto tako pokazalo dobrim kada mi je jednu od ovih manjih površina neke godine poharala tuča, no ove druge 2 parcele su tada ostale netaknute :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Prvotno napisano od breskvar ...još jednom mi se pokazala opravdanom odluka da ne mećem sva jaja u istu košaru tj. da sadim breskve na nekoliko različitih lokacija. To mi se isto tako pokazalo dobrim kada mi je jednu od ovih manjih površina neke godine poharala tuča, no ove druge 2 parcele su tada ostale netaknute

Lako kod tebe moš birat lokaciju, gori doli nabrdu iza brda,a mi u ravnici klinac uz nasip iza nasipa il na čistini,al brate mili kad treba ič špricat leti vamo pa tamo jesam sve ponio šta mi treba :madmana: volio bi imat sve u komadu,navrpi ovak me nekad rasturi to letanje :cry:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
eto kod mene na kajsijama isto samo na vrhovima grana di koji cvijet
oko 10ak%, ali se barem koliko vidim lisni pup održao
i čini mi se da su kajsije bolje podnijele ove niske temp. nego breskve i nektarine
što mi nema smisla
dok su mi kruške prošle bez oštećenja
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...kako mi je namjera posaditi jednu parcelu marelica, zanima me praktično iskustvo forumaša: koje su se sorte u vašim voćnjacima pokazale kao one s najkrupnijim plodom? Kako voće isključivo prodajem u maloprodaji na tržnicama, krupnoća ploda najbitniji mi je kriterij kod marelice :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh