• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
zašto trovati korijen
može ti dobro posluslužiti
imaš korijen koji je živ i već iste god. možeš kalemiti na njega

a to što mislite da se drvo osušilo od apopleksije pa nevalja ni korijen????????????

pa još nisu otkrili od čega je apopleksija
to je bolest rekla kazala

maltene sam sve kod kajsije radio kontra knjiga i apopleksije stvarno minimalno
u 7 god se osušili 25-30 voćki od 500
sad šta je u pitanju ne znam
To je niš 5% do 10 je super. Meni na 500 breskvi kroz 5 g otišlo toliko što od voluharica na početku do raznih bolesti a pokoju ščoška sam i sam zaj.. sa malčerom :cry:
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
zašto trovati korijen
može ti dobro posluslužiti
imaš korijen koji je živ i već iste god. možeš kalemiti na njega

a to što mislite da se drvo osušilo od apopleksije pa nevalja ni korijen????????????

pa još nisu otkrili od čega je apopleksija
to je bolest rekla kazala

maltene sam sve kod kajsije radio kontra knjiga i apopleksije stvarno minimalno
u 7 god se osušili 25-30 voćki od 500
sad šta je u pitanju ne znam

u potpunosti se slazem s tobom, nezna se odakle ta bolest i kak ju sprijeciti,
ja sam samo ljepo napisal kak mi to radimo i to je to.
pa ako se ne varam i tebi treba isti period kao i meni do prvih plodova, i sve je identicno dalje, te ja pitam dali nije pametnije komplet nanovo zasaditi vocku koja sigurno nije zarazena, nego na stari korijen za koji nisi siguran???
kod nas je 3000 vocki i u 10 god se oko 300 komada posusilo sto je skoro pa zanemarivo.
i oprosti sto iznosim svoja iskustva :prayer:
ja sam mislio da je to i bit ovog foruma8)
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma to isto nije puno
kod kolege se posušilo oko 50-60%
svi smo mi kupovali certificirane sadnice koje nisu zaražene
pa opet, ništa od toga
tako dal je bolje nove sadnice jer nisu zaražene mi baš nešto ne drži vodu

čini mi se da je ipak najbolje ono što sam zakalemiš,i siguran si da si dobio ono šta želiš(mislim na sortu)

i ja isto iznosim svoje mišljenje

nego kako rod ove godine kod vas
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
ma to isto nije puno
kod kolege se posušilo oko 50-60%
svi smo mi kupovali certificirane sadnice koje nisu zaražene
pa opet, ništa od toga
tako dal je bolje nove sadnice jer nisu zaražene mi baš nešto ne drži vodu

čini mi se da je ipak najbolje ono što sam zakalemiš,i siguran si da si dobio ono šta želiš(mislim na sortu)

i ja isto iznosim svoje mišljenje

nego kako rod ove godine kod vas

jednom rječju katastrofa!!!!!
sa 3000 vočaka niti 30000kg ( to je bila procjena s obzirom na cvatnju )
ali puno je i cvijeta otpalo i tako da je moja procjena max 10000kg
a kod vas
kali ima neko mozda klosterneuburger marelicu ili najbolju mađarsku?
za cjepljenje se slazem zato i mi sami cjepimo jedino podloge kupimo jer se ne isplati sam saditi.
evo par slika mladih
1336232144909.jpg

1336232128979.jpg
slikano s mobitela, nije bas nesto (nemam iphona :cry: )
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
procijena po cvatnji naa 500 kom oko 1kg
s tim da je bilo još mraza poslije zametanja plodova

ma nema ništa neća biti ni za probati
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
procijena po cvatnji naa 500 kom oko 1kg
s tim da je bilo još mraza poslije zametanja plodova

ma nema ništa neća biti ni za probati

Ja znam di ima samo nesmem reč kod Breskvara :roll:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
jednom rječju katastrofa!!!!!
sa 3000 vočaka niti 30000kg ( to je bila procjena s obzirom na cvatnju )
ali puno je i cvijeta otpalo i tako da je moja procjena max 10000kg
a kod vas
kali ima neko mozda klosterneuburger marelicu ili najbolju mađarsku?
za cjepljenje se slazem zato i mi sami cjepimo jedino podloge kupimo jer se ne isplati sam saditi.
evo par slika mladih
View attachment 3057

View attachment 3058
slikano s mobitela, nije bas nesto (nemam iphona :cry: )

A kakve su to podgloge i gdje ih kupite ako se smije znati?:scratch
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
...:supz:znam,ako se nevaram pozvani smo da probamo voće ove godine:gitarist:!!!
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...:supz:znam,ako se nevaram pozvani smo da probamo voće ove godine:gitarist:!!!

ja sam več zmaznuo svojih 60-ettak plodova iz plastenika kak su fine bile dopalo me 5-6 kom,štačeš kad sam slabo vočario :weedman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Slabo vočario a više bankario ;)
A kod mene kajsija brate mili, sve rodilo...
dscf0061i.jpg

dscf0002cv.jpg

dscf0001tb.jpg

A? E da ;) E sad malo ozbiljnosti pozdravlja Vas formaš Breskvar i stavlja slike!
I objašnjenje naravno ;)
1. Marelice (kajsije) sorta Bergeron
2. Marelice (kajsije) sorte Bergeron i Szegedi Orias, ove godine ima ih strahovito puno i odlične su kvalitete
3. Šljive, sorta California Blue i marelice
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jao Kontam sad kad sam vidio ove slike poželio sam da se mogu teleportirat do tvog kombija i da se udavim sa ovim marelicama,ajde forumaši vrijedi moj poziv za sve koji znadu kalemiti voče ako tko prolazi okolicom Bjelovara da navrati do mene ,imam neku marelicu 40 godina staru da od nje uzme mladica za kalemljenje,samo jednu ,dve da meni pripravi za sadnju:partyman::partyman::partyman:
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
1. Marelice (kajsije) sorta Bergeron
2. Marelice (kajsije) sorte Bergeron i Szegedi Orias, ove godine ima ih strahovito puno i odlične su kvalitete
3. Šljive, sorta California Blue i marelice[/QUOTE]
da te pitam u vezi marelice jel se ove dvi sorte sta imas medusobno opluduju ili su samooplodne,posadio bih 2 stabla oko kuce,pa da znam a ove mi se cine ljepe sta ti imas
prije par godina sam posadio 2 stabla i nikad nista na njima pa sam ih sad otpilio ,pa bih posadio ponovo ili ovu tvoju kombinaciju ili jednu ranu + tvoju ako se podudaraju u oplodnji
hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
1. Marelice (kajsije) sorta Bergeron
2. Marelice (kajsije) sorte Bergeron i Szegedi Orias, ove godine ima ih strahovito puno i odlične su kvalitete
3. Šljive, sorta California Blue i marelice
da te pitam u vezi marelice jel se ove dvi sorte sta imas medusobno opluduju ili su samooplodne,posadio bih 2 stabla oko kuce,pa da znam a ove mi se cine ljepe sta ti imas
prije par godina sam posadio 2 stabla i nikad nista na njima pa sam ih sad otpilio ,pa bih posadio ponovo ili ovu tvoju kombinaciju ili jednu ranu + tvoju ako se podudaraju u oplodnji
hvala[/QUOTE]
Ma samooplodne su, al uvijek bolje rode u mješovitim zasadima. A ima i znatno boljih sorti, samo mi je "crkao" fotić i počeo sam fotografirati tek nedavno, kada sam kupio novi :)
A ne mora biti da su te sadnice koje imaš neka loša sorta, treba vidjeti i uvjete koje si im pružio...
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
da te pitam u vezi marelice jel se ove dvi sorte sta imas medusobno opluduju ili su samooplodne,posadio bih 2 stabla oko kuce,pa da znam a ove mi se cine ljepe sta ti imas
prije par godina sam posadio 2 stabla i nikad nista na njima pa sam ih sad otpilio ,pa bih posadio ponovo ili ovu tvoju kombinaciju ili jednu ranu + tvoju ako se podudaraju u oplodnji
hvala
Ma samooplodne su, al uvijek bolje rode u mješovitim zasadima. A ima i znatno boljih sorti, samo mi je "crkao" fotić i počeo sam fotografirati tek nedavno, kada sam kupio novi :)
A ne mora biti da su te sadnice koje imaš neka loša sorta, treba vidjeti i uvjete koje si im pružio...[/QUOTE]

ma nisu nikad rodile a bile su stare cca 6 godina,ma da nista nisam radio oko njih trebalo je digot bit ploda.
mozes mi preporucit 2 sorte da posadim 2 stabla ,jedna ranija i jedana kasna al da su krupne
hvala drug
:)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ma samooplodne su, al uvijek bolje rode u mješovitim zasadima. A ima i znatno boljih sorti, samo mi je "crkao" fotić i počeo sam fotografirati tek nedavno, kada sam kupio novi :)
A ne mora biti da su te sadnice koje imaš neka loša sorta, treba vidjeti i uvjete koje si im pružio...

ma nisu nikad rodile a bile su stare cca 6 godina,ma da nista nisam radio oko njih trebalo je digot bit ploda.
mozes mi preporucit 2 sorte da posadim 2 stabla ,jedna ranija i jedana kasna al da su krupne
hvala drug
:)[/QUOTE]

Preporučam sorte Mandula i Krupna Rana. Ali bez kvalitetne pripreme tla, po mogućnosti jesenje sadnje i odgovarajuće gnojidbe i zaštite - ne očekuj niti od njih neke spektakularne rezultate. Tj. možda ćeš pojedinih godina imati izvrsnu rodnost, a onda idućih ne - to se zove "alternativna rodnost". A cilj je da redovno i obilno rode svake...
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ma nisu nikad rodile a bile su stare cca 6 godina,ma da nista nisam radio oko njih trebalo je digot bit ploda.
mozes mi preporucit 2 sorte da posadim 2 stabla ,jedna ranija i jedana kasna al da su krupne
hvala drug
:)

Preporučam sorte Mandula i Krupna Rana. Ali bez kvalitetne pripreme tla, po mogućnosti jesenje sadnje i odgovarajuće gnojidbe i zaštite - ne očekuj niti od njih neke spektakularne rezultate. Tj. možda ćeš pojedinih godina imati izvrsnu rodnost, a onda idućih ne - to se zove "alternativna rodnost". A cilj je da redovno i obilno rode svake...[/QUOTE]

hvala druze,ma posvetit cu se ja njoj hehehe,samo nek su dobre,al ako ti tako kazes onda nesumljam
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo, konačno, nakon puno napora, naučih i ja postavljati fotke na Forum. Pa će ih ubuduće biti podosta, a i često.

Od moja 3 voćnjaka, jedan je ostao ove godine pošteđen oštećenja od preniskih zimskih temperatura, kao i od proljetnoga mraza. Malo fotki marelica:

DSCF0041.jpg


Stablo sorte Bergeron, cca 150 kg roda na stablu :)

DSCF0008.jpg


Plodovi iste sorte

DSCF0007.jpg


Plodovi sorte Bergeron pobrani u gajbe, šljive uz njih su sorta California Blue
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

Obećao sam još prošle godine postaviti fotke stabla marelice, posađenog još 1941. godine. Evo, stablo se nalazi u dvorištu moga strica, vrlo je vitalno i zdravo, te obilno rađa svake godine. A plodovi su vrlo krupni, teški preko 100 grama:

DSCF0019.jpg


Detalj debla i unutrašnjosti krošnje:

DSCF0023.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh