• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Jel ova marelica u mirovini (penziji) ili još rađa :weedman:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Obećao sam još prošle godine postaviti fotke stabla marelice, posađenog još 1941. godine. Evo, stablo se nalazi u dvorištu moga strica, vrlo je vitalno i zdravo, te obilno rađa svake godine. A plodovi su vrlo krupni, teški preko 100 grama:

Detalj debla i unutrašnjosti krošnje:

DSCF0023.jpg

E to je kasije, to treba ukalemiti. Nego imam jedno pitanje dali možda znaš na kojoj je podlozi kalemljena.
Tačnije imam problem sa kajsijama. Koju god posadim bude 4-5 godina sve ok i onda se osuši (APOPLEKSIJA KAJSIJE). Kalimio na razne podloge, bjelošljiva, džanarika, džanarika-stenli, visoko i đaba sve. Možda nije lakacija za kajsiju ili možda sorta ko će ga znati.
Ako neko ima kakvu ideju ili iskustvo dobro je došlo.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Lijepo za vidjet g breskvar svaka čast.Kod nas je isto problem sa marelicom ,mada je ja nisam sadio ali vjerovatno hoču desetak stabala za probu.Pozdrav
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Moraću još i to da probam, ali mislim da je iz sjemena, ne znam daje li izdanke okolo ako ne onda je sigurno iz sjemena.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...iskreno, skoro 100% sam siguran da je sjemenjak podloga, ne bi bila ovoliko bujna i dugovječna na vegetativnoj podlozi...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
i prije je bilo apopleksije

naime po selima je bilo na stotine kajsija posađeno, i osušilo se 99% i sad svi mi raspravljamo kako je ostalo 2-3 kajsije po selu koje su stare po X godina i kako su one super

tako će biti i sa ovima današnjima za taj X godina ostaće njih nekoliko a ostalo će se sve posušiti

to je nekakvo moje mišljenje,ne mora biti ispravno

i ja imam kajsiju koja je stara oko 70-80 god. i još je živa i rađa ,i koliko mi je djed pričao nikad nije bila orezivana niti špricana,a on ju je posadio sa svojim ocem kad je omao 4-5 god. a imao sam i jednu od 40ak god. i ta se osušila prošle godine
niti jedna od njih nije u nikakvom nasadu nego je sama u bašči
 
Posljednje uređivanje:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Imam ovu kajsiju neka rana sorta, vec 3 godine cveta a jos ni jedan plod nisam imao za probu, zanima me vase misljenje oko orezivanja dal da je orezujem jel bezi u visinu mnogo ili da nista ne diram.Koje grane da uklonim kad budem orezivao?.


Untitled-1.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
i prije je bilo apopleksije

naime po selima je bilo na stotine kajsija posađeno, i osušilo se 99% i sad svi mi raspravljamo kako je ostalo 2-3 kajsije po selu koje su stare po X godina i kako su one super.

Uf sad sam još više razočaran:confused:, ma htio sam jedno destak komada da imam za svoju dušu ali nikako da preživi 5-u godinu. Ode sve do jedne. Znači cirka jednoo 1000 komda da bi ostalo 10-15 kom, ne ispalti se nikako saditi je uf na mukama sam.

Ali moram probati još ovo na šljivi ranci jedno 10-tak komada, ali tek sledeće godine.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Uf sad sam još više razočaran:confused:, ma htio sam jedno destak komada da imam za svoju dušu ali nikako da preživi 5-u godinu. Ode sve do jedne. Znači cirka jednoo 1000 komda da bi ostalo 10-15 kom, ne ispalti se nikako saditi je uf na mukama sam.

Ali moram probati još ovo na šljivi ranci jedno 10-tak komada, ali tek sledeće godine.
Možda je u nekim selima i bilo posađeno na stotine kajsija. No, u rodnom selu mojega oca, 99% svih voćaka su bile šljive, poneko je još imao po 1 trešnju ili orah, te poneki dud koji je služio da kokoši imaju što jesti dok ne dođe žetva, a ambari su se od prošle godine dotad ispraznili :p
Moj djed je bio jedan od rijetkih "čudaka". Imao je 50-ak stabala jabuka, a i svega drugog voća. A baka je bila presretna kad joj sve susjede iz ulice dođu moljakati par jabuka za nedjeljnu štrudlu. A svi ti "gazde" samo šljive su imali.
Ovo je bila jedina kajsija koju je djed imao, živa je, evo, već 71 godinu :D
 
B

branko 1

Guest
Pozdrav svim forumašima a posebice voćarima !

Prije godinu dana posadio sam voćnjak marelice na pola hektara.
Sortiment:Gencika, Mandula, Alba, Korai-piros i Čačansko zlato.

Kako sam nov u svemu ovome non stop visim na forumu i izčitavam Vaša savjete i iskustva i svima Vam se zahvaljujem na ogromnom trudu i podjeljenom znanju.

Toliko od mene za ovaj puta !
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Posadila sam 2 marelice prije 3 ili 4 g...
Jednna se valjda smrzla ili sto vec uglavnom se osusila, i poslije su iz korijena potjerale hrpe grana i sad lici na zivicu...
Od nje mislim da nema nista...???
Druga napreduje super, pravo drvo je vec ima dosta lijepih grana ima, ali nikako ploda...kad mogu ocekivati plod???
:scratch
 
B

branko 1

Guest
Posadila sam 2 marelice prije 3 ili 4 g...
Jednna se valjda smrzla ili sto vec uglavnom se osusila, i poslije su iz korijena potjerale hrpe grana i sad lici na zivicu...
Od nje mislim da nema nista...???
Druga napreduje super, pravo drvo je vec ima dosta lijepih grana ima, ali nikako ploda...kad mogu ocekivati plod???
:scratch


....kod ove prve izbijaju izdanci podloge na koju je marelica bila kalemljena a ne marelice i nju možeš izvaditi jel niš od nje.
A ova druga marelica, kod nje postoji mogućnost da ju je pofurio mraz ili da je stranooplodna sorta tj. treba drugu marelicu radi oprašivanja.
U proljeće kada izvadiš "živicu" na njeno mjesto posadi drugu marelicu ali pazi da ne bude iste sorte kao ova preživjela, radi oprašivanja.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Hvala !
Znaci na proljece ovu van drugu posaditi...
A kako znati koja je moja sorta i koju odabrati?
 
B

branko 1

Guest
Hvala !
Znaci na proljece ovu van drugu posaditi...
A kako znati koja je moja sorta i koju odabrati?



Kupi neku samooplodnu sortu marelice npr. Bergeron ...( njega ima skoro na svim prodajnim mjestima i rasadnicima )..............
Navedenoj sorti nije potreban oprašivać a ukoliko je potrebno potpomoći će oprašivanje postojeće marelice.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kupi neku samooplodnu sortu marelice npr. Bergeron ...( njega ima skoro na svim prodajnim mjestima i rasadnicima )..............
Navedenoj sorti nije potreban oprašivać a ukoliko je potrebno potpomoći će oprašivanje postojeće marelice.

Puno hvala ;-)
 

Najnoviji postovi

Na vrh