• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Andro Begović

Novi član
Tu od
14 Ožu 2023
Poruka
6
Da nisu poluge postavljene na "nisko.."..daj izmjer na traktoru donji min položaj i max . dignumo na centru donjeg kopčanja?
Drugo da li kad dižeš plug ide paralerno za zemljom ili ne ..snimi film na betonu..na ravnom?
Ok. Gornji maksimalni položaj je 80 cm, a donji oko 20 cm. Na ovom traktoru ne možeš podići poluge više od 80 cm ( kompjutorska regulacija ).
 

Andro Begović

Novi član
Tu od
14 Ožu 2023
Poruka
6
Neće, bez brige, jer dok digneš plug treća točka ide prema okomici, a u brazdi stoji ravno ili blago nagnuta prema traktoru,pa na trava biti dulja.
Ima logike !!! Pokušat ću svakako. Hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Topling nije skup. Ja kod malčiranja koristim dulji jer bi kraćeg trebal razvuči skoro do kraja, a kod pranja malčera stavim kratki kaj mi je lakše oprati.
No, ako si može produljiti piramidu za kopčanje toplinga, a topling ima dovoljno hoda, to je bolje rješenje.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
A da jednostavno razmisli o hidrauličnoj poteznici i može si ga naštimati kako god želi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hidraulička poteznica pruža veću komociju u radu od mehaničke, ali tek hod poteznice može pomoći, ako nema priključivanje na adekvatnim mjestima.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ne znam kako su drugi birali hidraulične poteznice ali ja sam izmjerio običnu i prema tome sam tražio hidrauličnu a ne onu koja je najjeftinija ili mi se sviđa. Nego drugo pitanje koliko bi disk crtala trebao imati razmak kada ga gledamo okomito da se brazda ne zabija u njega? Ima to kakvo pravilo?
 
  • Like
Reactions: ZJ

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam kako su drugi birali hidraulične poteznice ali ja sam izmjerio običnu i prema tome sam tražio hidrauličnu a ne onu koja je najjeftinija ili mi se sviđa. Nego drugo pitanje koliko bi disk crtala trebao imati razmak kada ga gledamo okomito da se brazda ne zabija u njega? Ima to kakvo pravilo?
Kad bi to kod kolege funkcioniralo, onda bi samo trebal za transport topling do kraja skupiti. No, čini mi se da mu je i u skupljenom položaju topling predugačak za transport.

Kod mene su diskovi 2-3 cm prema cjelini i nemam problema. Ako misliš naprijed-nazad, ne znam napamet, ali os diska je ovak napamet možda 8-10 cm ispred špice lemeša. Uglavnom, ako ga pritisnem, disk se jednim dijelom nasloni na čelo daske.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
Ne znam kako su drugi birali hidraulične poteznice ...
Biraš je prema najmanjoj duljini originalne (u skupljenom položaju).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Mislim da sam i ja to isto napisao, al nebitno sad. @iwanho isto tako i na mojem je al na jednoj strani ko da nije orginal nosač i jedan disk stoji skroz u ravnini s špicom sad kad sam zamjenio lemeše.
 
  • Like
Reactions: ZJ

mičić86

Novi član
Tu od
15 Kol 2023
Poruka
11
View attachment 69424 Pomoć... novi sam u ovom, pa pokušavam pohvatat konce oko oranja. Zanima me jednobrazni plug batuje za tomu vinkovića jedno kopčanje.
Dva vijka do šine za kopčanje, koji se šteluju, dali se njima centrira plug ili treba ostaviti lufta da plug može ići lijevo desno i ako da koliko bi trebao šetat plug sa tako podešenim vijcima.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Kao i kod svakog pluga, plug ne smije biti pritegnut , već mora imati "lufta" . To je naročito bitno kod "Tomeka" , jer prezategnuti plug onemogučava skretanje traktora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh