• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako obraditi tvrdo tlo?

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ove godine prvi put se susrećem s tvrdim tlom ( zemljom crnicom ). U Podravini nigdje nema takve zemlje samo valjda kod nas (u blizini CPS-a Molve), tak da i drugi kolege ratari nemaju iskustva s tom zemljom. Neki kažu da zemlju treba u jesen orat i odmah sa tanjuračom razrahliti, tako da se u proljeće lakše obrađuje. ÄŒuo sam svakojakih teorija, ali htio bi čuti Slavonce oni imaju take zemlje. Å to je najbolje činiti s takvom zemljom?
Osim toga dosadašnji posjednik je zemlju dosta loše obrađivao, nije orana dublje od 10-15cm. I vrlo je ugažena jer su s teškim JD-ovima vukli velike prikolice po tom tlu.
 
R

Ratarko

Guest
ÄŒuj , prvo podrivanje , rekao bih duboko ali ako je tako teška zemlja radi onoliko duboko koliko ide . Podrivač obavezno ne smije imati radna tijela široko jedno od drugog , 50 cm bi bilo idelano , da ima krilca na tijelima , i ako možeš ići bar 40 cm duboko bilo bi dobro . Nakon toga oreš u jesen , isto duboko oranje . Tanjuraš u rano proljeće ili zimu kako već vrijeme dozvoli , od godine do godine je drugačije . Možeš probati pretanjurati oranje i na jesen ali ja tako ne radim . Ako u proljeće tanjuraš obavezno gledaj da od tanjuranja do pripreme za sjetvu prođe min. mjesec dana . Eto toliko za sada , neka ti netko drugi još malo pomogne .
 
M

marko_18

Guest
Ne stignem podrivati jer planiram sijati repicu. El da to sad idem orat ili pred sjetvu?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Cekaj trazis savjete o obradi zemlje.Pod temom Oranje napisao si da mi nemamo pojma kako se obraduje zemlja.Zasto onda trazis savjete kada ti to najbolje zna
 
R

Ratarko

Guest
marko_18 kaže:
Ne stignem podrivati jer planiram sijati repicu. El da to sad idem orat ili pred sjetvu?

Po meni pred sjetvu ali da li si dovoljno spreman za takav posao ?
O kojoj površini se radi ? Moraš biti sposoban poorati sve u jednom danu . Iste sekunde kada završiš sa oranjem ideš u pripremu za sjetvu . Koje operacije u pripremi za sjetvu ćeš raditi zavisi od priključnih strojeva koje imaš . Savjet je da to napraviš u jednom dan u ako je moguće a idući dan da siješ . Ne ori duboko ali šta ja to tebi pričam , pa ti znaš kako se ore bolje od nas , haha ;) :lol: ;) :D
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ratarko kaže:
ÄŒuj , prvo podrivanje , rekao bih duboko ali ako je tako teška zemlja radi onoliko duboko koliko ide . Podrivač obavezno ne smije imati radna tijela široko jedno od drugog , 50 cm bi bilo idelano , da ima krilca na tijelima , i ako možeš ići bar 40 cm duboko bilo bi dobro . Nakon toga oreš u jesen , isto duboko oranje . Tanjuraš u rano proljeće ili zimu kako već vrijeme dozvoli , od godine do godine je drugačije . Možeš probati pretanjurati oranje i na jesen ali ja tako ne radim . Ako u proljeće tanjuraš obavezno gledaj da od tanjuranja do pripreme za sjetvu prođe min. mjesec dana . Eto toliko za sada , neka ti netko drugi još malo pomogne .
Tako nešto sam i ja mislio. Samo sadašnji posjednik još nije maknuo slamu!
Ja, Marko_18 i IvanMF se poznamo( iz istog smo kraja), ali nemoj mene i njega mješati!!!
Slično razmišljanje imamo!
 
R

Ratarko

Guest
DF&Torpedo kaže:
Ratarko kaže:
ÄŒuj , prvo podrivanje , rekao bih duboko ali ako je tako teška zemlja radi onoliko duboko koliko ide . Podrivač obavezno ne smije imati radna tijela široko jedno od drugog , 50 cm bi bilo idelano , da ima krilca na tijelima , i ako možeš ići bar 40 cm duboko bilo bi dobro . Nakon toga oreš u jesen , isto duboko oranje . Tanjuraš u rano proljeće ili zimu kako već vrijeme dozvoli , od godine do godine je drugačije . Možeš probati pretanjurati oranje i na jesen ali ja tako ne radim . Ako u proljeće tanjuraš obavezno gledaj da od tanjuranja do pripreme za sjetvu prođe min. mjesec dana . Eto toliko za sada , neka ti netko drugi još malo pomogne .
Tako nešto sam i ja mislio. Samo sadašnji posjednik jošnije maknuo slamu!
Ja i Marko_18 se poznamo( iz istog smo kraja), ali nemoj mene i njega mješati!!!

A je , sorry , bio sam pomislio da ste čak jedna te ista osoba .

Imao sam i ja problem sa slamom koju sam na svojoj zemlji ostvio jednom rođaku , nije ju pokupio a više nisam moga očekati pa sam uzeo tarup i potarupirao otkose te prošao bez problema po tome sa gruberom . Stisni ga malo , neka pokupi tu slamu , propasti će mu od stojanja .
 
B

Bobo

Guest
@DF&Torpedo/marko_18:
Vidim da obojica pisetete s iste IP adrese i da niste NIKADA obojica zajedno ulogirani. Ili jedan ili drugi ;)

Ne optuzujem nikoga za nista, no...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Nemogu ga stisnuti, jer to je bivša ekonomija. Valjda nemaju za naftu!!!
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Bobo kaže:
@DF&Torpedo/marko_18:
Vidim da obojica pisetete s iste IP adrese i da niste NIKADA obojica zajedno ulogirani. Ili jedan ili drugi ;)

Ne optuzujem nikoga za nista, no...
Sad smo baš zajedno na mog kompu!
Pogledaj adrese one od prije, vidjet ćeš razliku!
 
M

marko_18

Guest
kume sad ču ja tebi nešto savjetovati!!! kaj ti imaš pitati ove ''poljoprivrednike'' kak se zemlja dela kaj ja znam sve o njoj ja sam se rodil u traktoru za vrijeme oranja.... :D :D :D :D :D :D !!!!!!!!!!! ratarko te je dobro savjetoval.....treba ju prvo podrivati zemlju a ako nemaš tarupa dođi kod mene po tanjurače i istanjuraj slamu par puta i bud dobro ja sam probal i ide.....ineče ja i DF&Torpedo smo kumovi..... :D :D :D :D :D :D :D :D :D.......dečki ja sad odlazim na more a vi se mučite na zemlji............
 
B

branko

Guest
DF&Torpedo kaže:
Ove godine prvi put se susrećem s tvrdim tlom ( zemljom crnicom ). U Podravini nigdje nema takve zemlje samo valjda kod nas (u blizini CPS-a Molve), tak da i drugi kolege ratari nemaju iskustva s tom zemljom. Neki kažu da zemlju treba u jesen orat i odmah sa tanjuračom razrahliti, tako da se u proljeće lakše obrađuje. ÄŒuo sam svakojakih teorija, ali htio bi čuti Slavonce oni imaju take zemlje. Å to je najbolje činiti s takvom zemljom?
Osim toga dosadašnji posjednik je zemlju dosta loše obrađivao, nije orana dublje od 10-15cm. I vrlo je ugažena jer su s teškim JD-ovima vukli velike prikolice po tom tlu.


cuj ja sam isto v podravini i kod mene je vecinom takva tvrda, masna zemlja koju ako na jesen ne poores na proljece se mores slikati s sijanjem. posebno se to odnosi na bivse podravkine parcele koje nikad nisu bile pognojene stajskim gnojem. ima i lagane pjescane zemlje i to koje su blize dravi ali je to 5-6 km od mene i tam nemam zemlje. kod nas se obavezno napravi jesenska brazda i na proljece jedanput prelaz tanjuracom ili sjetvospremacem pa gnojenje i onda je najbolje odmah napraviti pripremu kao za sijanje bez obzira da li budes taj dan sijal ili ne, jer ako to ne napravis one grude koje su ostale nakon prvog prelaza se zapeku i onda ih vise nicim nemres razbiti jer ih i sjetvospremac i rotobrane samo prebacivaju s jedne strane na drugu. ako padne na tak pripremljenu kisa samo jos jedanput preletis obicnim branama i opet je dobro za sijati.

evo ti par primjera kako to izgleda

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

na sljedece dvije slike ti je ono kaj se pri meni smatra laganom zemljom

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

ali se ni ona ne rasipa kao recimo kod vas.
 
B

Bobo

Guest
Daj mi reci sto onoliki traktori rade na onoj njivi?!?

Citao sam na FP, pa sam zaboravio.
 
R

Ratarko

Guest
Dooobre slike , dobri savjeti !
Najbolja mi je zadnja slika kako onaj IMT ore a njiva ide u polukrug ! :mrgreen:
 
B

branko

Guest
Bobo kaže:
Daj mi reci sto onoliki traktori rade na onoj njivi?!?

Citao sam na FP, pa sam zaboravio.


to je bila borba za drzavnu zemlju izmedju nas malih poljoprivrednika i privatne firme "podravsko gospdarstvo" pa tko prvi njegova djevojka, a kako mi nismo mogli po mehanizaciji konkurirati njima udruzili smo se i isli od parcele do parcele i udri po oranju , cak nije bilo bitno ni cijelu parcelu poorati vec samo zapoceti.
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo... Tko prvi poore, zemlja njegova ili sto?

Svasta...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ova tvrda zemlja izgleda još gore od one na slici, jer ponavljam dosad je orana 10cm duboko, a i nisam napisao da ima i okruglih kamenčića po oranici.
E isto to je sad kod nas. Ko zauzme zemlja je njegova!!!
 
R

ROKI

Guest
Al baja dere onog malog IMT-a, dimi skoro ko parnjača. :lol: :lol:
 
I

Ivan_MF

Guest
Evo ja sam nešto danas orao, budem vam poslikao da vidite kakav je to užas od zemlje, trgaju se komadi ko lopta i veći, a vlage ima, ukratko ... užas :?
 
Na vrh