• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO OD KOMBAJNA ZA ŽITO NAPRAVITI BERAČ KUKURUZA U KLIPU

  • Temu pokrenuo kocol
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
224 je skup , traže se jeftinije varijante

Pitanje za ZMAJ131 , kakv je on za osnovu ? Prilično jeftino može da se uzme ?
Negdje se pominje problem jer nema kvačilo i motor mu je 6tak tuga
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jesi vidio ovog

Vidio sam , nije loše ali ja to zamišljam mnogo kompaktnije , znači gabaritno manje i dobro upakovano

@felix , gledao sam i ove slike ali ovo je pre pre glomazno i loše za manevrisanje , a još pogledaj mu i cijenu :eek: burgon se kupi za te novce


Nego gledam na njuškalu ima dosta solidnih berača za normalne pare koji su već prepravljeni i urađeni ali problem je administrativna barijera , carina ovo ono , to dosta komplikuje stvari

Ovaj je recimo interesantan za pogledati , izbaciti jedan red mislim da nebi bio problem pa da bude 4 reda
http://www.njuskalo.hr/kombajni/samohodni-berac-zmaj-5-redi-oglas-10245932

Ni ovaj ne izgleda loše
http://www.njuskalo.hr/sjetva-zetva-berba/berac-samohodni-3-reda-oglas-13160044
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
pa vidis kod ovo g sto sam ja postavio da je elevator klipova mogao ici jos uspravnije sto znaci da bi mozda bunker doso knapa na kraj zandje osovine nista duzi ne bi bio a za cijene ove obojice koje si ubacio mozes sam seb napravit i to kako ti hoces. Cijena mu je smijesna al naletit ce neko pa kupit znas da je kod nas samo nek je veci od komsinog :D recimo da uzmes ovog http://www.pik.ba/artikal/14110841/kombajn-zmaj-131/ makar zbog konstrukcije i motora. Nabacis heder 3 reda i napravis komusaljke iza i mislim da bi doso do cijene mozda 10000KM mozda cak i manje nisam upoznat kako ide cijena dijelova za berace. Najveca investicija je heder motor a konstukcija se da i napravit a imas znanja to se vidilo i do sad. Kad bi naletio na neki sa kukuruznim adapterom po ovoj cijeni eh onda bi te izaslo pravo povoljno napravio bi 3 reda seb koji vrijedi kao dvoredni vuceni a imao bi sigurno i vecu brzinu a imas i red vise ucinka al ipak to su tvoje pare i ti znas sta je najbolje za tebe :) http://www.pik.ba/artikal/14544455/zmaj-131/ ima i ovaj havarisan. motor se nadje i opet mozda jeftinije nego onaj gore jer ti ipak moras sve pocupat da napravis to sto hoce :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ovaj sa crknutim motorom mi je interesantan za pogledati , recimo uzeti njega i suziti mu prednju osovinu , u njega onda integrisati dvoredni berač , motor je najmanji problem
Znači heder naprijed , pa onda što kraći elevator do komušačkih valjaka , onda komušački valjci okrenuti uzduž kombajna , iznad kojih bi bio bunker (radi dužine mašine) i onda od pozadi elevator

Ovo zamišljam da je kompaktno , e sad , u cijeloj ovoj priči mislim da je problem što se komušački sto nemože staviti dovoljno nisko od motora koji je dole na osovini
Ovi stariji mislim da nisu dovoljno masivni za troredni adapter , znači može i dvoredni ali da je brz u radu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
LINK

Ti si pričal o nekom zmaju koji bi bil osnova za takav kombajn pa pogledaj malo, nije on tolko preglomazan, a i možeš mu staviti manji heder.

Sada nešto sve više razmišljam o ovoj osnovi od 142 (makar malo maštam:icon_rolleyes:) i stvarno djeluje kao moćna mašina , stvarno moćna :icon_thumright:

Znaš li možda koliko ovaj ima komušačkih valjaka ?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Mislim da neces nac u najlosijem stanju 142 sa kukurznih hederom ispod 10000, a ima se jos sto sta tu radit. Recimo mozes uzet taj gore od 1500 napravit motor pripasat ovaj heder ako je moguce. Uradist komusaski sto i ona tvoja zamisao bunker iznad stola i sve bi stalo na knap do zadnje osovine. Cini mi se da heder nema frezu ispod :icon_scratch:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
malo gledam ovo sto je dostupno na yt i googlu uglavnom je to lose...ljudi dovedu to do nivoa da radi...ali ne bere to lijepo.
Po meni, lose cistu, a vidio sam neki i ostecuju dosta.
Mislim da za to nema potrebe.
I ovi zmajevi hederi su losi za u klipu.
Jednostavno drugacije trgaju od Burgoina...ne mogu naci slika golih hedera, ne znam u ceme je razlika ali ocito postoji.
Nesto je kolega sto proizvodi sjeceke u drugoj temi dotakao taj problem, ali nisam sasvim razumio u ceme je razlika.
Treba to napravit od dobrih komponenti!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
To što loše čiste je obično razlog jer ljudi stavljaju komašački sto od polovnih berača gdje su gumeni valjci već potrošeni i imaju veliki zazor usled potrošenosti piksni , znači kada se stave nove gume i nove piksne te našteluju zazori to je već neka druga priča
Kolega je skoro zamijenio gume na Z224 i čisti sasvim dobro
Heder , on najviše oštećuje kukuruz na onoj sabirnoj spirali koja privlači do prijemnog elevatora i sam prijemni elevator ali to ima i svaki dvoredni zmaj
Recimo gledao sam da tu spiralu ljudi naprave od gumene trake a odsijeku onu metalnu , ustvari ostave samo donji dio da mogu gumu pričvrstiti , kažu da manje šteti klip e sad koliko im je vjerovati ............

Razlika burgona i zmaja ili sipa je što burgon ima valjke umjesto otkidačkih ploča te samim time uradi više posla u prvom kontaktu sa stabiljkom , jednostavno masa koja ide na komušački sto je dosta čistija i manje je posla za komušače , po meni dosta bolje rješenje
Takav sistem je imao prvi zmajev berač K2 (mislim da je prvi) ali mi nije jasno zašto je taj sistem zapostavljen , svi vlasnici koji imaju K2 i remontuju ga kažu da nema boljeg berača za manje para



Juče sam gledao jednu kreaciju samohodnog berača , osnova je zmaj 142 + heder 4 reda , 16 komušačkih valjaka
Stanje je i više nego jadno , znači potrebno je :
-kompletan remont hedera , takodje i remont tarupa koji je nabudžen od nekog JDa i bukvalno je u stanju raspadanja , čak je i van funkcije
-prijemni elevator takodje sređivanje
-komušački sto , sve gume i piksne zamijeniti
-krajnji elevator mora se modifikovati jer stoji dosta vertikalno i remontovati
-bunker se mora okrenuti za 90 stepeni da kipa bočno pošto sada kipa nazad
-kabina je totalno devastirana , nema niti jedno staklo

Od pluseva ako se mogu naći su recimo nove prednje gume , sve ostalo je tuga , transmisija i motor djeluju upotrebljivo mada ga nisam probao niti palio
Na njemu bi trebalo dosta posla da se to dovede u red što nije nemoguće ali je pitanje isplativosti investicije
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
dok to sve iz remontujes mozes komotno napravit sam se po zelji :) mozda da ides kao sto si planiro sa dvorednim hederom od nekog beraca onaj 131 od 1500 iskoristic komusacke valjke i jos dodas. Jedino sto mi se ne svidja tu je sto bi moror skracivat osovine jer je cini mi se osovina presiroka ba bi gazila a onda dovodis u pitanje stabilnost ipak ces nekad brda vidjet pa kako ce se ponasat jos ako stavis bunker iznad stola oda u visinu a ako stavis iza ode u duzinu :icon_scratch: ima do iduce szone vremena uglavnom polako naletit ce nesto to je za mjesec sklepat kad se dijelovi skupe
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Savo oprosti, imas koju sliku, ne mogu bas predocit razlike u tom okidackom djelu?
ne znam terminologiju ali koliko pamtim heder ima ispod uvlacnih djelova 2 valjka koji se vrtu u kontru, oni odtrgnu klip od stabljke...koje su sad tu varijacije sve moguce, ne mogu bas vizualizirat.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Moj savjet bi bio da se ide minimalno na 3 reda..Kod 2 reda,cjeli kombajn je uzak,a gdje je kakav nagib,ili branje uz među mora se ili jedan red rušit,ili brat 3 reda..

A več ako se ide nešto radit isponova nek bude kak treba..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Burgoin ima dvije okrugle cijevi koje se vrte jedna prema drugoj. Na jednoj od njih je zavarena šipka u obliku spirale. Kad valjci (nemože se baš reći da su to rakete) povuku stabljiku do kraja, klipš ne lupi na otkidačke ploče, kak je na svim beračima i adapterima današnjice, već se trganje odvija na te dvije glatke cijevi. Pri tome se otrgne veći dio kocena bata, skupa s većinom lopušine. Zato Burgoin bolje čisti. Ostalo je Savo objasnil.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Nisam vidio kako radi ali jel ne bi trebao tako prosipati dosta?
Ove godine skidao sam jedan hibrid kojemu se komusina tesko skidala sa stabljike pa je vecina klipa ostala okomusana na adapteru. Udarac o otkidacke ploce i udarci privodnih lanaca su okrunili dosta kukuruza. Par % se sigurno na takav nacin prosulo.
Gledam adaptere po stranim oglasnicima pa vidim da dosta burgoina ima 'obicne' adaptere...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Burgon i K2 imaju slične ''rakete'' , znači one vuku stabiljku prema dole i kada klip kukuruza dođe do njih onda ga jednostavnu istisnu iz njegove ljušture i bude dosta čistiji

Ovako izgleda na burgonu , nisu baš ni glatke (slika pronađena na netu)
gyg7.jpg


Dok sistem sa otkidačkim pločama ima ploče iznad raketa od koje klip udari i ispadne iz ljušture
To izgleda ovako
DSC01446.jpg

Evo ovdje možeš vidjeti i kako izgledaju rakete na lijevom redu odnosno desna strana slike
A na desnom redu možeš vidjeti kako to izgleda sa pločama i privodnim lancom

Znači oba sistema rade na foru da stabiljka prođe a klip da ostane gore i da ga privodni lanci proslijede dalje

A evo kako to izgleda kompletno
DSC01480.jpg
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
fala decki, sad mi je sve jasno.
To me muci vec dugo...nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi ne kupu 223, skinu heder (prodaju...ocito vrijedi) i stavu heder od k2.
Vjerovatno bi to bilo super i vjerovatno je puno ljudi to sposobno odradit, ali zivot na selu te prisiljava da sve radis gotovo na paniku, stroj se tjedan dan prije sezone izvuce iz supe, malo obadje, obnovi sta treba i to je to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Heder od K2 i resimo 223 koliko znam se drastično razlikuju i pitanje je koliko bi se to dobro moglo uklopiti
A iako nađeš neki K2 sa kojeg bi skinuo heder lakše je njega remontovati i ne treba ti 223 za uništavanje
 

Najnoviji postovi

Na vrh