• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Eh, sjetih se nešto da pitam. Kod nas ljudi vele, a tako sam nešto i pročitao da ne valja ostavljati tele za junicu ako ono slučajno ima blizanca. Budući da nemam pojma, volio bih da mi netko to malo objasni.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Ako su blizanci različitog spola, junica je u visokom procentu neplodna, praktično uvijek.
U svim godinama samo jedna takva junica je bila 'normalna', a imamo svake godine nekoliko takvih primjera.
Hormoni iz muškog ploda smetaju razvoj spolnih organa kod ženskog.
 
D

dalibor1982

Guest
ne mogu se suzdržati da ne odgovorim na ovaj post jer u nekim stvarima se nemogu složit sa vama kao prvo što se tiće sklanjanja teleta od krave da ga krava ne lize zašto jer krava kad liže tele ona pošpješuje cirkulaciju krvi teleta i gledo sam ovih dana na satelitu jednu emisiju radnja se odvija u americi na farmi od 32000 krava mogu vam reči da sam se malo zaprepastio kad sam vidio poslije telenja krava je pojela posteljicu u glavnom lik koji radi na farmi je rekao kao nekad davno kad su se krave same telile u prirodi da je krava pojela posteljicu iz tog razloga da nebi privukla lavove vukove i slične mesozdere i nadam se da nikoga nisam uvrijedio sa ovim mojim ne slaganjem pozdrav ljudi
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
dalibor1982 kaže:
ne mogu se suzdržati da ne odgovorim na ovaj post jer u nekim stvarima se nemogu složit sa vama kao prvo što se tiće sklanjanja teleta od krave da ga krava ne lize zašto jer krava kad liže tele ona pošpješuje cirkulaciju krvi teleta i gledo sam ovih dana na satelitu jednu emisiju radnja se odvija u americi na farmi od 32000 krava mogu vam reči da sam se malo zaprepastio kad sam vidio poslije telenja krava je pojela posteljicu u glavnom lik koji radi na farmi je rekao kao nekad davno kad su se krave same telile u prirodi da je krava pojela posteljicu iz tog razloga da nebi privukla lavove vukove i slične mesozdere i nadam se da nikoga nisam uvrijedio sa ovim mojim ne slaganjem pozdrav ljudi

hmmmm vrlo diskutabilno, krava po svom načinu ishrane je isključivi biljožder, a to što ona jede posteljicu je znak da kravi u organizmu nešto fali, pa na taj način to želi nadoknaditi :!:
ovo lizanje teladi da bi poboljšalo cirkulaciju, može biti, ali kod štalskog načina držanja nije preporučljivo, iz razloga jer je to zatvoreni prostor, večinom mokar pod, sve vrvi od zaraze, a inače tele ako je za sebe normalno nije potrebito lizanje, dovoljno je trljanje suhom slamom, koju minutu i eto vrlo efikasne zamjene, a postoji velika mogučnost da krava stane na tele i što šta toga.
njemu sa toliko krava apsolutno nije bitna kvaliteta , to je ogroman broj , i kad bi svako tele makivali, .......pa nebi ni spavat išli, pa to se teli 50 krava dnevno, a baš me zanima mortalitet teladi, s tim se niko ne hvali, a sigurno su se lavovi u zološkom najeli od tog frajera krava i teladi, ali to nije za tv.
pazi neke teze su ti ispravne ali postoje bolje i sigurnije metode , tako da to prolazi samo kad imaš 32000krava

to kaj se prikazuje na tv ima svega , večinom je sve spicanjeno za snimanje, pratim i ja satelit, sve se sja u štalama, sve čisto, ma i gov*o mi je tam lijepo, :shock:
a znaš onu pjesmu od grupe A-HA , the sun always shines on TV
 
B

bok123

Guest
Pustiti kravu da liže tele- nije loše al treba biti uz nju- zbog pupka. Ako se tele ne pušta na sisanje može biti problema sa kravom- beči bez veze, nemirna i ne pušta mlijeko. Zato je jednostavnije ne dopustiti lizanje.

Držanje teladi po nekoliko komada u boksu. - mislim da zbog međusobnog sisanja i nije neko riješenje.

Umjetna oplodanja .- super, nema bolesti.
- loše, ne daju bikove iz kataloga koje ti hoćeš, tako da pada u vodu tvrdnja da se uvijek dobiju
najbolje moguće potomke, prirodi baš i ne možeš komandirati da li
krava bude dala 10 ili 20 litara dnevno, po mami čak i više a ono čorak.

Jedenje posteljice - događa se ali nepoznati su razlozi zašto.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
posteljica(placenta) je jako hranjiva,i nakon poroda životinji vraća snagu..tu je i instinkt zbog predatora i u tome nema ništa loše,ako su higijenski uvjeti odgovarajući(placenta nije u balegi i sl..)

A što se sperme iz kataloga tiče,to je stvar veterinara..na svakom uzorku sperme je označen bik,i ako ste mu rekli da hoćete tog i tog bika,nemože on uzeti krivo sjeme.

Mliječnost je prvenstveno stvar GENETIKE i HRANIDBE,a zatim uvjeta u štali,postupanja sa grlom itd...
 
B

bok123

Guest
abrkili kaže:
Mliječnost je prvenstveno stvar GENETIKE i HRANIDBE,a zatim uvjeta u štali,postupanja sa grlom itd...

po toj teoriji i svi ljudi ako je genetika u pitanju moraju biti veliki ako je tata velik, a i snažni ako dobro jedu, a i trčati mogu sigurno brže od onih crnaca koji umiru od gladi. Teorija nije loša ali ima puno kontraargumenata.
To mi jako slično nauci sa faksa gdje predaju profači koji puno hodaju po seminarima a malo po terenu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
hmm...pitaj bogeca koliko je važna hranidba? ;) vjerujem da bogec i do genetike drži... jel tako bogi? :D
 
Z

Zlatko

Guest
bok123 kaže:
abrkili kaže:
Mliječnost je prvenstveno stvar GENETIKE i HRANIDBE,a zatim uvjeta u štali,postupanja sa grlom itd...

po toj teoriji i svi ljudi ako je genetika u pitanju moraju biti veliki ako je tata velik, a i snažni ako dobro jedu, a i trčati mogu sigurno brže od onih crnaca koji umiru od gladi. Teorija nije loša ali ima puno kontraargumenata.
To mi jako slično nauci sa faksa gdje predaju profači koji puno hodaju po seminarima a malo po terenu.
Abrkili ti je dobro rekao, genetika i hranidba. Ljudi i goveda su stranooplodni i heterozigotni organizmi tako da prema roditeljima ne možeš računati da će takva biti i djeca. Kod goveda mliječnost ima malu heritabilnost, koja se križanjima i uzgojem (GENETIKA) nastoji povećati ali bez ispravne HRANIDBE nemaš ništa i obrnuto, ako govedo ima genetsku predispoziciju da mu brzo rastu rogovi ili papci, koliko god ga hranio neće povećati mliječnost. Genetika i hranidba ne idu jedno bez drugog.
Osvrt na nešto drugo, primjetio sam na forumu (čast iznimkama) da kad netko kaže nešto pametno, kao Abrkili maloprije, odmah ga popljuju jer je on to kao "naučio na fakultetu". Zašto je fakultet takvo "zlo" i "profesori koji hodaju po seminarima"? Žao mi je što se kod nas ljudi hvale svojom glupošću, a kad netko nešto zna on je "fakultetlija". Mislim da su i Bogeca školovali "profesori koji hodaju po seminarima" i on svoje stečeno znanje USPJEŠNO primjenjuje. Teorija i praksa savršeno funkcioniraju, tko tvrdi drugačije, ne pozna teoriju dovoljno! Znanje vodi u napredak, ne jake ruke!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Eh, ja svaki dan kažem da treba raditi glavom, ne rukama. Što vrijede ruke, ako u glavi propuh...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
abrkili kaže:
hmm...pitaj bogeca koliko je važna hranidba? ;) vjerujem da bogec i do genetike drži... jel tako bogi? :D

hranidba je jako važna, i o njoj ovisi koliko če se potencijal genetike ostvariti :!:
KRAVE SU KALKULATORI, one zbrajaju hranidbene jedinice, one zbrajaju sastav tih jedinica, one zbrajaju omjer tih jedinica, one zbrajaju interval primjene tih jedinica, a jedinice su hrana :!:
vi možete imati najbolje grlo na svijetu i upropastit ga sa ishranom, i od lošeg grla napraviti super grlo, npr zna se kolko miligrama kalcija iznosi litra mlijeka iz organizma, ali to je jednako kod super krave i kod loše krave, e sad da li ste toj kravi to vratili ili ona to uzima do smrti iz svojih kosti :!: :!: .......
genetika je bitna, uvjek se ima za birat u kontejneru kod veterinara, što je jači stočarski kraj to su bolji bikovi jer imaju bolju prodaju skuplje sperme, ali npr puno ih je osjemenjivalo simentalce sa wajnštajnom i vajnoldom, i kaj sad, sve muški telci, a osjemenjivanje skupo ko od svetog petra kajgana :!: e i to je sve dobro ali kad ljudi daju pare za skupo sjeme a uzgoj podmladka je u govnima do pupka onda sve pada u vodu jer je toj životinji izgubljen potencijal.
tako da se i iz malo lošijeg genetskog materijala može uz pravilan uzgoj i ishranu dobiti jako kvalitetan materijal i visoka proizvodnja :!: :!:
npr kad vam dođe veterinar ako hočete mlijeko tražite mliječni tip, ako želite meso onda uzmite murka il takvog nekog mesnog bika, nemojte gledat tih 50kn, jer škrtarite na proizvdnji, kod nas je najjeftinije osjemenjivanje 300kn, pa teko do kojih 800kn po željama ali uz ugovor da čete to sjeme kupit a oni če ga naručit i čuvat
ovaj dio koji sad pišem je dio koji pripada i abrkiliju i meni, znači veterina i agronomija, a to je križanje :!:
uzmimo dva grla muško i žensko, imamo dominantne i recesivne gene, koji u F1 generaciji bi trebali po svojstvima oba roditelja biti 50:50, što se ide dalje u daljnje generacije sve više dolazi do cjepanja gena i do izražaja dolaze recesivni geni koji postaju dminantni za određeno svojstvo, a samim time dolaze do izražaja osobine koje ne želimo u selekcijskom radu.tako da nejdem u širinu jer če se svi pogubit.

ja več godinu dana tupim u određenim temama kako da ishranom poboljšate ishranu krava, junica i teladi, kako da uzgajate krmne kulture (baš me zanima da li ko primjenjuje moj prvi post u ovoj temi :scratch ), nejdem u veliku širinu i sa prepuno podataka da me svi razumiju, ponovim i 100 puta ako koga zanima, ali pitam se zakaj nema pomaka na bolje ( čast iznimkama zna se koji su to), zakaj je moja proizvodnja mlijeka svjetsko čudo, a nemam modernu štalu, nemam super moderni stroj za mužnju, zakaj su moji telci na kiši i snjegu, zakaj nemam lječenja u štali, zakaj znam carski rez radit, zakaj vama svima smjese pojedu zaradu i svi su drugi krivi samo onaj u čijem je to dvorištu taj nije kriv :!:
moja polja i krave su moj ponos, od toga živim i u to sve znanje ulažem, i to teškom mukom stječući znanje, da bi tom primjenom, te iste krave stvarale neka materijalna bogatstva.
meni je glupo pisati i otvarati teme o sirku zrnašu, amaranthu, quinoi, rauoli,a sve je za krave, kad se na sve glada sa skepsom i država je stalno kriva, ma moš mislit,treba mislit kad se radi.
neki če se na moje pisanje naljutit,ali sagledajmo situaciju u globalu, koga je briga za nas, nikoga, svako se brine za sebe, ja ne čekam da mi država daje, ja se snalazim na tržištu kakvo je da je, moja stoka takve situacije može izvuć.

da se vratim na temu, oni telci vani na kiši, su mišićavi, dobro se razgibaju, kao junice budu imale razvijene kosti, u telenju dobro raširene zdjelične kosti, telenja u pravilu lagana, pa me zanima ko drži telce na snjegu i kiši, nitko treba s njima u neku šupu nek budu u đubru, daj im koščana za jest i slame, a kad bude junica za telenje pada s nogu, il još bolje tele i junicu naterat do 800 kila tak da se ni miš nemre otelit a kamoli tele od masnih naslaga.
e sad puno se priča o proizvodnji krava i mlijeka i da krave trebaju bit mršave, i na jako puno mjesta sam vidio pre mršave krave, jer eto to je sad u modi, ona če davat puno mlijeka, a za jednu laktaciju ode na klanje, ljudi neznaju indeks tjelesne težine prepoznat, ne morate ih vagat, dovoljno je izmjeriti visinu grebena i opseg oko pasa i po tome se zna da li je npr junica spremna po veličini za pripust, ne po starosti več po veličini, i tu onda u pravilu nema problema

a ti isti ljudi sa titulama koji hodaju po seminarima, znaju 10 puta više od mene u svom području, i svi oni dolaze kod mene, a ja učim od njih i uz njihovu teoriju ja stvaram praksu :!: njih puno ja jedan i sve upijam, jer od toga živim , a želim da i vi dobro živite od tih krava, polja i čega več, pogotovo što ja nudim sve na tacni :!:
abrkili, zlatko i cabage su dobro primjetili da treba raditi glavom :!:

genetika uvjek, ishrana besprijekorna, sve u kombinaciji mora rezultirat uspjehom.

i još malo neobavezno, kod nas ima bik holštajn pallon, i svi se bune kao gadni telci mršavi, bla bla, bla, imam i ja od toga bika tele, žensko, prekrasno ko sa slike, ljepi su i kod drugih ljudi od tog pallona telci ali ljudi neznaju šta očekuju od holštajna, valjda debelu mrcinu za sajam, ko simentalac a da ima puno mlijeka, svašta. uglavnom te prekrasne telce zanemaruju jer im nisu po čefu, i jako dobar materijal upropaste, a kod mene to malo tele po imenu gwatemalla uživa vani dobije sve što tele dobrih predispozicija za daljnji uzgoj mora dobiti i to tele kao krava mora biti izvanredno :!:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Čujte ljudi od kako sam na ovom forumu dosta sam naučio, samo je stvar u tome što to ne mogu primjeniti jer je kraj vegetacije a ishrana mi je pušiona...Toliko savjeta i uputa ima, nastojim sve upiti i apsorbirati ali je problem što to ne mogu odmah primjeniti a pogotovo očekivati rezultate preko noći, jer od teleta do junice prvoteljke je debelih 2-2,5 godina....

bogec kaže:
tako da se i iz malo lošijeg genetskog materijala može uz pravilan uzgoj i ishranu dobiti jako kvalitetan materijal i visoka proizvodnja

Konačno jedna dobra vijest za mene....jer mi se nekako čini da ma koliko i ma šta davao svojim kravicama da jednostavno ne budu imale napredka zbog genetike koja im nije jača strana...ali ima nade za mene, ima nade...

bogec kaže:
ja več godinu dana tupim u određenim temama kako da ishranom poboljšate ishranu krava, junica i teladi, kako da uzgajate krmne kulture (baš me zanima da li ko primjenjuje moj prvi post u ovoj temi :scratch ), nejdem u veliku širinu i sa prepuno podataka da me svi razumiju, ponovim i 100 puta ako koga zanima, ali pitam se zakaj nema pomaka na bolje ( čast iznimkama zna se koji su to), zakaj je moja proizvodnja mlijeka svjetsko čudo, a nemam modernu štalu, nemam super moderni stroj za mužnju, zakaj su moji telci na kiši i snjegu, zakaj nemam lječenja u štali, zakaj znam carski rez radit, zakaj vama svima smjese pojedu zaradu i svi su drugi krivi samo onaj u čijem je to dvorištu taj nije kriv :!:
moja polja i krave su moj ponos, od toga živim i u to sve znanje ulažem, i to teškom mukom stječući znanje, da bi tom primjenom, te iste krave stvarale neka materijalna bogatstva.

Legenda si :D, bogec, ja sam malen i sitan na spram vas, ali nastojim koliko mogu pratiti svaku vašu riječ...ali kao što rekoh rezultate moram čekati duži period.

Ovdašnjim farmerima sam počeo pričati o vama, ima tu mladih i perspektivnih koji su željni znanja....pričam im ono što pročitam ovdje, mogu vam reći da se i moje počelo "pikati"....dečki vama dugujem. 8)

Imam jedno pitanje od jednog od njih za vas.

On ima 6 krava i 4 junice te ga interesuje zna li neko od vas zašto mu u kratkom vremenu mliječnost opadne za 50 %, to se i meni desilo ove godine u veoma kratkom roku možda sveg 2-3 sedmice...
Znači krava mi je davala dnevno 14-15 litara, ali sad u 4. mjesecu steonosti daje svega 6-7 ???
Takva je situacija i kod tog mog prijatelja koji ima njih 6....kaže da mu se isto dešava da mu mlječnost opadne u veoma kratkom roku...????

Ako znate šta možete li mi reći, a ako tražite dodatna pojašnjenja o starosti krave, ishrani, tretmanu, itd. pitajte, jer ja sam tek u fazi osnivanja farme ali prijatelj mi bilježi ogromne gubitke...znate li miožda koji je uzrok i kako ga odstraniti.????
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Emy kaže:
Imam jedno pitanje od jednog od njih za vas.
On ima 6 krava i 4 junice te ga interesuje zna li neko od vas zašto mu u kratkom vremenu mliječnost opadne za 50 %, to se i meni desilo ove godine u veoma kratkom roku možda sveg 2-3 sedmice...
Znači krava mi je davala dnevno 14-15 litara, ali sad u 4. mjesecu steonosti daje svega 6-7 ???
Takva je situacija i kod tog mog prijatelja koji ima njih 6....kaže da mu se isto dešava da mu mlječnost opadne u veoma kratkom roku...????

Ako znate šta možete li mi reći, a ako tražite dodatna pojašnjenja o starosti krave, ishrani, tretmanu, itd. pitajte, jer ja sam tek u fazi osnivanja farme ali prijatelj mi bilježi ogromne gubitke...znate li miožda koji je uzrok i kako ga odstraniti.????

ne treba dodatna objašnjenjam sve se zna, loše je proveden uvod u mlječnost :!:
krava prije telenja , kojih mjesec dana mora početi dobivati svu najbolju hranu, znači u kojih tjedan dana uvesti sjenažu, silažu, brašno i vitamine, a izbacivati hranu košije kvalitete koju je jela u suhostaju.
da bi kojih dva tjedna prije termina telenja jela punim kapacitetom najbolju hranu, tako hranjena krava je u punoj snazi, vime joj nalije oko dva tjedna prije termina telenja, naravno ona još nešto vremena prenese preko tog datuma ali se uvjek računa točan dan kad se treba telit znači 9 mjeseci.
i nakon telenja nema problema sa kravama jer nema šokova sa ishranom jer je organizam navikao na najbolju hranu i mikroorganizmi buraga su se stvorili.
greška je uvođenje dobre hrane nakon telenja jer je telenje stresni dio za kravu i u pravilu gubi index tjelesne težine, a pošto se mikroorganizmi nisu stvorili ona troši svoj organizam sve do iznemoglosti.
e od kud sad onda da ima mlijeka, pazi ovo, ona ima tele i njoj je u prirodi da to tele odhrani, i zato veča laktacija traje samo 4 mjeseca a onda nagli pad.
kad je krava u dobroj formi, i dobroj hrani u pravilu kod mene ne pada mlječnost kojih 7 mjeseci a nakon toga neznatno pada jer ju hrana drži i vitamini.
a da hrana ju drži dokaz je taj da kod zasušivanja kad im dam lošiju hranu mlječnost pada na očigled
dužina laktacije ovisi kad je opet ostala stelna ta krava, ne valja da je preduga laktacija , a ne valja ni da je predugi suhostaj.
kod krava sa jako visokom mlječnošću znači preko 40 litara dnevno i više se treba pazit pogotovo na ishranu i dodavanje vitamina, ljudi inače škrtare na vitaminima, jer oni najbolji koštaju 350kn , 30kg, i pogotovo ako imaju bakterije.
davanje vitamina nikad ne smije biti ono tipa šljopit pred kravu i ko ga šiša, uvjek vitamini moraju biti sastavni dio hrane, najlakše vam je određenu dozu po preporuci i po litraži pomješati sa stočnim brašnom iliti posije i tako dati posipano po hrani kravama, jer u protivnom krave mogu izbjegavat vitamine ili bit proždrljive a pojest i tuđe
znači treba provesti dobro uvod u mlječnost i pazit da se krava ne troši prejako u laktaciji i bit če sve ok :!:

evo slika uživancije na pašnjaku, jedni preživaju, drugi jedu, treči bauljaju negdje okolo
Obrisan neispravan link.
ono tele desno koje stoji i jede je iz priče iz gore spomenutog posta, to je tele iznimno dobrog exterijera i dobrih potomaka (premda to ljudi ne kuže pa ih prodaju) i tu se mogu očekivat super rezultati.
naravno uvjek treba izabrati žensku telad ovisno o tipu proizvodnje, traženim osobinama,a ne sve ostavit za daljnji uzgoj
 
B

bok123

Guest
Ne napada nitko fakultetlije i njihove seminare. Činjenica je da sve znaju iz knjiga. Ipak više vrijedi jedan bogec , koji je u tom poslu do grla. Koji svaki dan vidi dobre ali i loše strane tog njihovog znanja.
Ipak matematika je porazna kada se radi o prosjeku stada. Kada se od zarade odbije i remont. Što vrijedi krava koja daje 20 litara na podoj ako u 2 godine daje 1 tele, naginje ketozi, makar joj dao i bombone.
Važno je što ostaje ispod crte.
Svaka čast bogecu , ajde reci koliko sati dnevno provedeš sa stadom?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
bok123 kaže:
Ne napada nitko fakultetlije i njihove seminare. Činjenica je da sve znaju iz knjiga. Ipak više vrijedi jedan bogec , koji je u tom poslu do grla. Koji svaki dan vidi dobre ali i loše strane tog njihovog znanja.
Ipak matematika je porazna kada se radi o prosjeku stada. Kada se od zarade odbije i remont. Što vrijedi krava koja daje 20 litara na podoj ako u 2 godine daje 1 tele, naginje ketozi, makar joj dao i bombone.
Važno je što ostaje ispod crte.
Svaka čast bogecu , ajde reci koliko sati dnevno provedeš sa stadom?

sami rad u štali mi traje 4 sata ujutro i 4 sat navečer, i stalno prolazim u međuvremenu pokraj njih, stalno ih vidim.
praktički stalno jer imam i video nadzor pa i kad sam u kuči ih vidim na televizoru.
a takav je to posao, s tim se mora živjet, i to volit. a rijetki su ti koji vole štalu :!:
spoj teorije i prakse je dobitna kombinacija ali uz pravi menađment :!:
ako se o kravi kvalitetno brine remont ne bi smio biti takav da ga podmladak ne može pokrit i stvarat sve veče stado.znači ako se radi kak spada stado bi se trebalo povečavat, a remont starih krava i nije neki gubitak jer su one svoje dale i ostavile par igrača na klupi koji čekaju da uđu u igru, pardon igračica, znači zamjene su tu :!:
ketoza je stvar neizbalansirane ishrane i to se preventivno rješava, samo treba imat iskustvo :!:

mala rosemary u štimung pozi
Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
E pa da znate ljudi da san i ja nesto dobroga iz ovog naucija iako uzgajan ovce i koze.
Bogec a zasto ti ne bi isa u Knin malo predavat u veleuciliste M.Marulic sad kad se otvori tecaj za zanimanje ovcar-kozar
:D :D :D :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
brundalo kaže:
E pa da znate ljudi da san i ja nesto dobroga iz ovog naucija iako uzgajan ovce i koze.
Bogec a zasto ti ne bi isa u Knin malo predavat u veleuciliste M.Marulic sad kad se otvori tecaj za zanimanje ovcar-kozar
:D :D :D :D

a to je rezervirano za neke druge ljude :!: meni je drago ako pomognem i na ovaj način putem interneta :!:
drago mi je ako si nešto naučio, jupiiii :D sve je to slično samo nijanse odlučuju :!:
 
B

bok123

Guest
Iza svakog rada stoji čovjek. Zašto smatram da teoretičari znaju samo pričati:
1. pogledajte sve poljoprivredne škole i faksove- sve ogledne štale su propale, a sami doktori i magistri okolo.
2. Sve velike farme - mislim na društvene, one bivše- su propale. Opet je bila zaposlena sva sila veterinara
i stručnjaka, pa nije pomoglo.
3. Nabroji na ruke ko iz savjetodavne ili koji veterinar ima makar minifarmu. Neki su probali sa svinjama ali nekako
im je škripalo.
4. A pogledaj našeg seljaka. Svi ga stalno gaze, malo mu daju pa mu uzmu, a on poput feniksa opet se diže iz pepela.
Mora biti i veterinar, i doktor, i majstor, i radnik, i trgovac i na nakraju imati i malo sreće da to donekle ide.

Eto zato.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
bok123 kaže:
Iza svakog rada stoji čovjek. Zašto smatram da teoretičari znaju samo pričati:
1. pogledajte sve poljoprivredne škole i faksove- sve ogledne štale su propale, a sami doktori i magistri okolo.
2. Sve velike farme - mislim na društvene, one bivše- su propale. Opet je bila zaposlena sva sila veterinara
i stručnjaka, pa nije pomoglo.
3. Nabroji na ruke ko iz savjetodavne ili koji veterinar ima makar minifarmu. Neki su probali sa svinjama ali nekako
im je škripalo.
4. A pogledaj našeg seljaka. Svi ga stalno gaze, malo mu daju pa mu uzmu, a on poput feniksa opet se diže iz pepela.
Mora biti i veterinar, i doktor, i majstor, i radnik, i trgovac i na nakraju imati i malo sreće da to donekle ide.

Eto zato.

I eto, onda otvori agroturizam, krene mu i brzo ima praznu štalu i umjesto o stoci i mašinama, priča o ugostiteljskoj opremi...
 
B

brundalo

Guest
@ Tine ja mislin da grisis iako ima istine u tome sta govoris. Naime turisticka sezona jos uvik prekratko traje da bi se razmisljalo o ugostiteljstvu. Mislim da bi nama svima na ovom forumu bilo dobro kad bi se povezali bez prekupaca i nakupaca i direkt vi veliki proizvodjaci hrane pronasli direktne kupce u Dalmaciji ili kroz svoj agroturizam rijesili probleme nego da drzava ovako zaje.....
Mislim da bi mi trebali organizirat susret upoznavanja proizvodjaca i potrosaca ..nesto slicno kao dani otvorenih vrata i tako pomoci sebi. Jer stara je poslovica ako si sam pomognes i bog ce ti pomoc
 

Najnoviji postovi

Na vrh