• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
sasvim smo OT, ali...
Sezona kod nas u agroturzmu je 365 dana, zapravo bolje da se kaže 52 vikenda u godini.
 
I

ivica

Guest
imam jedan problem ,u jednom boksu mi je na slobodno 6 junica starih oko 14mj od kojih se neke medusobno sisu ,na koji nacin ih odbiti (osim jeza)?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
imam jedan problem ,u jednom boksu mi je na slobodno 6 junica starih oko 14mj od kojih se neke medusobno sisu ,na koji nacin ih odbiti (osim jeza)?

razdvoji ih, metni ih sa večim junicama(ako je moguče) koje su jače od njih tak da ih malo razdrmaju,inače životinje reagiraju na šok razmještanja
ako ne pomaže na vez ih metni ih međ zasušene krave, životinje koje su veče rastjeraju one manje te se one ne usude prilazit večim, pogotovo ne sisat

to moraš riješit bilo kak jer bude problem
to se je javilo još kad su ko male kad su sisale mogle sisat jedna drugu obično nakon što su popile dudu :!:

sigurno se radi o simentalcima :?: to je inače kod njih malo problem na kojeg se mora od prvog obratit pozornost, kod holsteina se to baš i ne javlja bar ne kod mene, oni čak niti ne pokušavaju se sisat međusobno
 
I

ivica

Guest
mogu ih razmjestit kad imam 6 bokseva za junice i suhostaj ,da simentalac je ,to se javi nakon odbica od zamjenice a dok su kao telad slobodna vise komada skupa ,sad kad ih odbijamo odvojeno to se vise ne javlja ,samo u toj generaciji ,tad nismo imali kud s njima pa su bile sve skupa
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivica kaže:
mogu ih razmjestit kad imam 6 bokseva za junice i suhostaj ,da simentalac je ,to se javi nakon odbica od zamjenice a dok su kao telad slobodna vise komada skupa ,sad kad ih odbijamo odvojeno to se vise ne javlja ,samo u toj generaciji ,tad nismo imali kud s njima pa su bile sve skupa

eto onda ih razmjesti nek ih starije nauče malo pameti sve dok ne zaborave svoje prijateljice , onda če moč bit opet skupa

probaj telce koji sisaju metnit na vez al tak da nemreju jedan do drugog pa neče moč steči naviku sisanja drugih telaca, pa če moč bit skupa stalno

ja imam dok sisaju telce na vezu odmaknute baš zbog toga, i kad ih pustim na pašnjak nakon odbiča od dude oni neznaju za sisanje drugih telaca
a vidiš holsteini su blizu na vezu i ne pokušavaju to uopče napravit

a el ti koja krava to radi :?: to zna bit podosta problematično

inače kako prvotelke :D :?:
 
I

ivica

Guest
da dvije austrijanke ,toliko su strucne u tome de ti treba nekoliko mjeseci da skuzis koja je ,samo najdes posisine krave a nikak ih vidjeti ,a ipak ih negda vlovis i dobe jez ,jedna ga je imala 6mj i probali smo ga skinuti ,isti dan je pocela opet
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
jez :scratch :scratch :scratch :?:

ko brnjica na nosu i ima bodlje, kad želi sisat drugu kravu to ju pikne i ona se zritne na ovu koja to ima :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Imam to doma,budem sutra poslikao..Ja to isto stavljam telicama/kravama koje sisaju druge :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA kaže:
jez :scratch :scratch :scratch :?:

ko brnjica na nosu i ima bodlje, kad želi sisat drugu kravu to ju pikne i ona se zritne na ovu koja to ima :!:

Hvala, to nisam znao, a niti vidio :!:
 
I

ivica

Guest
bogec ajd pogodi cemu ovo sluzi ,lanac i na vrhu jedan saraf
P2090019.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ivice nemam pojma, tj mogu nagađat kad bi vidio uživo kako se ta sprava ponaša na kravi šta bi moglo bit

to nisam vidio uživo nigdje
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
moglo bi bito za dosta toga!
recimo možda si to ona pomalo gricka dok preživa :D , možda ju to spriječava da razbacuje hranu uokolo, možda se negdje priveže za to, možda ako ide sisat drugu pa ju to priščekne i onda ju ova druga udari, moždaak imaju neke ogrlice s magnetom pa se taj šraf odbija od toga ak bi u kojem slučaju htjela neku drugu kravu udarit po vratu........ :blackeye
 
I

ivica

Guest
OK
, možda ju to spriječava da razbacuje hranu uokolo,
,baca hranu prek sebe pa se udari ovim po celu i odustane ,to sam slikal u austriji
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
ivica kaže:
OK
, možda ju to spriječava da razbacuje hranu uokolo,
,baca hranu prek sebe pa se udari ovim po celu i odustane ,to sam slikal u austriji
Interesantno...
Jessi možda probao kojoj staviti :?:
 
I

ivica

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
ivica kaže:
OK
, možda ju to spriječava da razbacuje hranu uokolo,
,baca hranu prek sebe pa se udari ovim po celu i odustane ,to sam slikal u austriji
Interesantno...
Jessi možda probao kojoj staviti :?:
nisam ,moje to uopce ne rade jedino kaj sve zguraju dalje na hodnik pa moram stalno prikupljati
 
M

mirela

Guest
bogec i svi ostali forumasi pitanje za koje trebam pomoc teletu je uskoro 2 mjeseca a sa 3 ga zelimo prodati jer nezelimo ga dalje drzati da ja krava da a vole nam ne treba e sad on ima otprilike oko 11o-115kg na koji nacin ga mozemo malo bolje utoviti za prodaju mislim sta da mu damo da jede da bi ga dobro utovili hvala
 
H

holy cow

Guest
mirela kaže:
bogec i svi ostali forumasi pitanje za koje trebam pomoc teletu je uskoro 2 mjeseca a sa 3 ga zelimo prodati jer nezelimo ga dalje drzati da ja krava da a vole nam ne treba e sad on ima otprilike oko 11o-115kg na koji nacin ga mozemo malo bolje utoviti za prodaju mislim sta da mu damo da jede da bi ga dobro utovili hvala

moj prijedlog je da iskoristiš još uvijek izuzetno velik potencijal rasta koji u toj dobi tele ima, pa da mu daješ kakav kvalitetan starter za telad s najmanje 18% sirovih bjelančevina. Ako ti je to preskupa varijanta, onda grover za telad s 15% SB. Prednost prve varijante ti je da će u kraće vrijeme postići veću težinu, a druge da ćeš proći nešto jeftinije. Naravno, u obje varijante uz smjesu ide i kakva kvalitetna voluminoza, tj. sijeno.
 
M

mirela

Guest
ovako imamo dovoljnu kolicinu kravljeg mlijeka dali je to ok i koliko litara mu je dovoljno recimo ujutro i navece znaci dodati sijeno (vec jede )dosad smo mu davali taj starter ali nesto bas previse nije htjeo da jede cak u zadnje vrijeme nikako e sad ja smatram da smo mi napravili jednu mozda vecu gresku dali smo mu prije 3 dana 9l mlijeka od jednom jednostavno sve je popio e od tad jede otprilike ujutro 3l i navece 3l i nista drugo nece :scratch :scratch :oops: znam da smo tu vjerovatno ogromnu gresku napravili :?: to su one pocetnicke greske sta sad jer me brine nije vise veseo kao prije od prije je i skakao i veseo bio sad mi je nekako previse i miran i mlitav molim vas pomozite
 
H

holy cow

Guest
Nemoj se pretjerano kriviti, ovo je jedna od čestih nezgoda koja se javlja u odgoju teladi. Nažalost, telad je sklona prežderavanju i to se prilično često događa, bez obzira napaja li se telad mlijekom ili zamenjicom, pogotovo ako ima na raspolaganju veliku količinu mlijeka/zamjenice.
Što se tiče odgovarajuće količine mlijeka/zamjenice koje bi tele trebalo popiti, to ovisi o nekoliko faktora, no najčešće se uzima kako bi ta količina trebala biti 8-10% tjelesne težine teleta. Dakle, u tvom slučaju, to bi trebalo biti nekih 10-tak litara, podijeljeno u dva obroka.
A po pitanju trenutne situcije - kako mu pomoći - prije svega uvjeri se da pije dovoljno. U ovakvim slučajevima treba stimulirati konzumaciju tekućine kako bi se izbjegla dehidracija. Zatim, pokušaj mu dati dnevu količinu mlijeka u tri obroka, umjesto dva (tri puta po 3 litre mlijeka, a u jedan od obroka slobodno umješaj i jedan jogurt kako bi potakla razvoj mikroflore - sa 2 mjeseca bi ona već trebala biti razvijena gotovo kao kod odrasle životinje). Ne znam kako ga napajaš, ali ako možeš nakon svakog napajanja mu iz iste kante ponudi 2-3 šake DOBROG startera. Kroz dva do tri dana bi trebao jesti sve više.
Inače, kod teladi je pravilo da se sijeno izbjegava do odbića - a to bi trebalo obaviti nakon što dva dana uzastopno tele pojede više od 800-1000 grama startera (ne manje od 500). Upravo je davanje sijena teladi mlađoj od dva mjeseca (dok još nisu preživači, tj. burag nije dovoljno razvijen) najčešća greška koju se radi u praksi.
Nadam se da će ti nešto od ovog pomoći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh