• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO UZGOJITI KVALITETNU JUNICU

H

holy cow

Guest
Dakle, svi se slažemo kako je u uzgoju rasplodnog (ali ne samo) rasplodnog materijala prvi cilj stvoriti kvalitetno tele, a zatim od njega napraviti kvalitetnu junicu ili mladog bika (to je često ipak u rukama velikih genetičkih kuća, pa se s tim ne želim opterećivati). Kako bi to postigli, treba stvoriti kvalitetnog, odnosno potpunog preživača i to pomogućnosti čim ranije. A vjerujte, volumen buraga nikako nije u tome primarni cilj, čisto kronološki gledano. Možda će zvučati akademski (ili da nekom solim pamet onim što se dobro zna), ali ipak ću ponoviti. Dakle, tele je po rođenju potencijalni preživač i ništa više od toga. Nakon kolostruma, cilj nam je što prije razviti odgovarajuću mikrofloru buraga (ne hranimo kravu, već burag; krava je kućište za burag, krava je fermentor s četiri noge - postoji cijeli niz izreka koje prilično dobro opisuju kravu kao preživača) i sam burag kao organ, odnosno njegove dijelove - mukozu (sluznicu), epitel (resice) i muskulaturu (mišiće). Samim rođenjem teleta sluznica je koliko-toliko, pa čak i prilično dobro razvijena. Ono što treba potaknuti da se čim prije razvije su resice, a njihov razvoj potiču hlapive masne kiseline . Njihova proizvodnja je kudikamo veća iz energetskih - koncentratnih krmiva, odnosno žitarica (iz škroba i šećera), nego iz voluminoznih (celuloza i hemiceluloza). Tu činjenicu ne može osporiti baš nitko na svijetu. Ako mi ne vjerujete, a očito je kako dobar dio članova ne vjeruje, proguglajte malo po internetu i naći ćete mnoštvo fotki koje uspoređuju resice buraga teladi u istoj dobi hranjenih starterom i voluminozom. Razlike su zapanjujuće. Ako ni to nije dosta, probajte jedno tele hraniti na jedan način, a drugo na drugi. Predlažem da to budu crna muška telad - njih je "manje šteta". Zakoljite ih sa 100 - 120 kila (meso dva teleta ćete uvijek moći prodati susjedima ili rodbini), pa usporedite njihove burage (čak i u obliku špek-fileka). Bit će vam jasno o čemu govorim.
Nakon što su resice buraga razvijene dovoljno (tele jede 800-1000 g startera dva dana za redom) može se preći na potpuno suhu hranu (odbiti tele) i početi davati kvalitetno visokoprobavljivo sijeno. Već samim davanjem startera dolazi do kolonizacije buraga, odnosno razvoja mikroflore neophodne za funkcioniranje buraga u preživača. Postupnim povećenjem konzumacije voluminoze (uz istodobno davanje startera, a kasnije i kvalitetnog growera), razvija se s vremenom muskulatura buraga i njegov volumen. U cijeloj priči kasniju hranidbu treba prilagoditi situaciji i mogućnostima na svakoj pojedinoj farmi, ali osnovno što svakako treba izbjeći je pretjerano debljanje. O samom odgoju podmlatka, ne samo o hranidbi, već o cijelom managementu može se raspravljati danima, pa neću dalje tupiti o tome.
Da sad ne ispadne kako tu pišem enciklopediju, vrlo rado ću za sve ostalo odgovoriti na svaki pm (svakome koga odgoj podmlatka zaista zanima) čim stignem.
U svakom slučaju, svima sretno.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
tine kaže:
U praksi smo u SAD koristili od prvog dana starter, koji je bio sastavljen od koncentrata, melase, zobi, kuruznog glutena, sijena lucerne i soda grain obrađeno zrnje HMC (high moisture corn). Davalo se teladi i seno prvog otkosa, grubo. Normalno konzum startera je bio prvih dana koliko zahvatiš vrškom prstiju, a onda je narastao.

Mi danas telad držimo do 18 dana odvojeno u individualnim boksima, da prođu eventualni prolijevi, onda ide u grupu, gdje dobiju starter i sijeno. Ista prića: najprije ne jedu skoro ništa, poslije im krene.

Mislim, kako je upotreba samog sijena u odgoju teladi absolutno promašena, isto kao i teorija, da mora telad do 60 dana dobivat samo koncentrat. u vezi tih tvrdnji, koje je postavio holly cow bi stao na teoriju, dato od vla, da se radi o koncentratu, koji nije identičan našem, pa dobije telad i u njemu neki dio volumna.


napokon glas razuma :D

osvrt na prijašnje postove
naime, kad se čitaju postovi valjalo bi da se počitaju s razumjevanjem ili ako se neki dio ne razumije da se traži objašnjenje od dotične osobe

pregovori su izbili oko konstatcije da se sijeno tj bilo kakva vluminoza ne smije davat do dva mjeseca starosti, i oko toga se ja nisam složio i tu je ispala to što več je ispalo
nadalje ako se čita moje postove a ima ih koji čitaju i na strani prije je spomenuto da uz mlijeko ja dajem i smjesu peletiranu koja sadrži mlječnu zamjenicu (kod nas poznata kao gt1 raznih proizvođača, to kupujem u peletiranom obliku), nadalje telad pred sebe dobije sa starosti od kojih tjedan i pol malo prosušene sjenaže, tj vanjski sloj koji se prosuši sam od sebe, i to je pred njima i polako kad to žele malo uzimaju, prvo se malo igraju i natežu i polako počinju jesti, da bi sa mjesec dana jeli čistam pristojno sjenažu, i smjesu, uz zamjenicu i vodu ako to žele, odbiče je sa dva mjeseca, i tu je dio koji se javlja da nema stresa jer odbito im je zamjenica ali ovo drugo več jedu pa nema šokova jer im je sve več poznato, ok nemojte očekivat da tele pojede kao krava, hrana treba bit pred njim i kad hoče ono jede, i tu je bitan dio da takvi telci nisu lakomi jer znadu da stalno imaju za jesti, a ne da navale na smjesu iliti brašno ko šta daje

mali rezime tine je objasnio što sve ima u toj smjesi gore navedeno iz amerike, ali kod nas toga nema i nije takav sastav, ako ima za kupit valjd bi netko to več rekao na forumu, ili bilo gdje, nadalje ta smjesa je peletirana, a samim time nekima jako skupa i nedostižna

znači kombinacijom smjese koje ima na našem tržištu, volumniozom, i mlijekom se podosta rentabilno može uzgojiti vrhunsko govedo iz tog malog teleta

isto tako riječ smjesa kao brašnati dio znade bit jako problematičan u uzgoju teladi pogotovo kad sisaju mlijeko, stoga malo oprez

mala opaska, kad se objašnjava ljudima neki problem pogotovo onima koji su na svom početku i ne barataju novčanim i tehnološki naprednim tehnikama i tehnologijama, valja pristupiti na način da se toj osobi , tj vi da se stavite u taj položaj i pokušate što slikovitije objasnit kako bi vi to napravili ali tako da ta osoba to shvati od prve, vi tu morate prepoznat šta ta osoba ima, s čim barata, kakvo znanje ima, da se razumijemo, svi mi naiđemo ponekad do toga da nešto ne znamo i onda pitamo

tako valja kad se objašnjava konkretno mireli, koja je na svom početku, da se malo sagleda kako bi ona najbolje odhranila to tele jer ima samo jedno u sklopu njenog tržišta, pa bar nešta da zaradi, ona želi naučiti, i kad nešto nezna onda pita
imala je problem sa kravom, to smo riješili, sad je bio problem sa teletom i to čemo riješiti, ali u kontekstu njenih mogučnosti, naravno svi mi želimo da to bude pravo tele

nadalje nije isti pristup kod nekog tko več barata sa svim tehnologijama, i u pitanju su neke male pojedinosti, ili gdje treba iči elementarno

u svakom slučaju ovaj forum je odavno prerastao u nešto veče od običnog pisanja, ovaj forum prati jako širok sloj ljudi, koji u ovom nalaze iskustva iz prakse, ali naše prakse, u našim uvijetima polovanja na našem tržištu, i to treba imat na umu

na kraju što se tiče amerike i napredne poljoprivrede, oni imaju največe površine pod sirkom u svijetu, ali zašto onda bogec ima veči prinos tih istih hibrida u hrvatskoj zelene mase po ha, zašto a amerika je jako napredna, imaju uvijete, imaju logistiku, imaju tržište, imaju sve, a kod nas je samo mali bogec kojem su mali milijun puta svi prigovorili, a zašto ja otkrivam sve tajne poslovanja, nek samo njima kažem, nek drugima naplatim, a ja i dalje u konkretnim primjerima u sad več puno tema pokazujem ljudima nesebično kako da osposobe proizvodnju, u kojoj je znanost na podosta visokom stupnju pretočena u praksu U ODRŽIVOM GOSPODARENJU
 
M

mirela

Guest
bogec i svi ostali jedno veliko hvala za vase strpljenje i razumjevanje jeste trenutno sam na jednoj kravi i teletu ali imamo zelju da idemo dalje tacno pocetnici smo i vjerujte da smo kontali da je lako ali tek sad vidimo da nije imamo jaku zelju i volju kao sto sam vec jednom rekla zivimo u bih a ovde je situacija katasrofalna po pitanju posla tako dasmo se odlucili da zapocnemo sa malo samim tim sto kazem da neradimo znaci iz nista pokusavamo da napravimo nesto ili da sebi pribavimo na taj nacin minimalna mjesecna primanja i opet po 100-i put HVALA i tebi i svim ostalim koji imaju i zelju i volju da mi pomognu e sad imam opet jedno pitanje nas vole od jutros ima jako jako tvrdu stolicu koja je zelene boje dali se nesto moze poduzeti odnosno dali mi neko moze reci sta je problem i kako da ga rjesimo ili je vrijeme da zovemo veterinara jel koliko smo primjetili nekako na kilazi nedobija nista VELIKO hvala svima
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
dajte mu pšeničnih posija(mekinja),od njih bi mu trebala omekšati stolica...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
jare kaže:
ako je netko od vas imao priliku biti na farmama u izraelu,kanadi,SAD-u zna da je to tako
Pa recimo da sam ja bio na jednom institutu koji nije največi površinom ali je možda najveći obujmom istraživanja u poljoprivredi i tamo su nam jasno rekli da KRAVE MORAJU JESTI TRAVE, od kad se narode pa sve dok ne krepaju. Doslovno preneseno...
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Kolega mi je nedavno bio u Izraelu pozvan kao gost De Lavala i isli su u razgledanje farmi.
Doslovno mi je preneseno da su dosli do te mjere da se prvenstveno bave izbjegavanjem svake vrste stresa kod zivotinja, a tim su uspjeli povecati i proizvodnju, odnosno zdravstveno stanje zivotinja a tim i proizvodnju. Npr. mi je rekao da izdjubravaju veoma rijetko. Nije mogao vjerovati da krave setaju i po metar merat ipo visokom djubrivu. Ali nemaju niti jedan slucaj sepavosti, sto je jedan od velikih problema u intezivnim uzgojima krava i to prvenstveno visokoproduktivnih. A znamo dobro da problem u sepavosti se jako odrazava i na proizvodnju. Zatim nemaju niti mastitisa i dr. Oni u biti taj djubar suse ventilatorima. Izbjegavaju svaki vid stresa i kod muznje, prehrane ...
A sta se tice prehrane daju im u smjesi hrane i dosta kokosjeg djubriva i pamuka.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Cita sam malo prethodne postove, jer sam bio nesto vremena odsutan tako da nisam mogao pratiti sta se desava na forumu.
Vidio sam tu da se pisalo o tehnologijama u visoko naprednim stocarskim zemljama.
Imao bih nekoliko pitanja i jako bi mi bilo drago da mi netko odgovori.
Kao prvo zna li itko povijest stilbestrola (hormonalni ljek koji je kao takav jako dobar u svrsi ljecenja) i zasto je zabranjena njegova upotreba u stocarstvu a narocito u govedarstvu i proizvodnji mesa?
Kao drugo zasto ekipa amera koja npr. zaluta u Hrvatsku se gusi u mesu i mesnim preradjevinama?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Sa kravama se bavim nekoliko godina, prije je to radio moj otac. Evo nekih mojih iskustava u uzgoju junica.

Prvo se radilo kako je radio moj otac, tele je dobivalo mlijeko i kvalitetno sijeno i bilo je puno problema kod odbijanja teladi od mlijeka poslije 2 mjeseca gubljenja tezine itd.

Onda po savjetu stocara iz Sano koji obilazi teren uvodim mlijecnu zamijenicu i njihov starter u brasnastom obliku koji rado jedu i sijeno lucerne im dajem, ali tesko bi se reklo da ga jedu, prvi mjesec mozda samo probaju "okus" sijena postepeno smanjujem zamjenicu i povecavam taj koncentrat sa brasnom a sijena jedu ili ne jedu i poslije dva mjeseca ili nesto malo vise totalno prestajem sa mlijecnom zamjenicom. Koncentrata im ne dajem koliko bi mogli ili htjeli vec po uputstima sa vrece startera za telad.

Evo vec dosta se tako uzgojenih junica otelilo(prvotelke), neke su nosece drugi puta, neke imaju vise od 30litara mlijeka dnevno. Ne dajem im nikakve koncentrate niti sojinu sacmu, dobiju dnevno oko 5 kg brasna kukuruza i jecma 50%-50%, ostalo je voluminoza(sijeno lucerne) kupujem samo minerale i vitamine , zadnji mjesec sam imao prosijek 3,8%bijelancevina i 4,8%masti s tim da mi placaju samo 4,3%masnocu i prosijek svih grla koje se muzu od samo 23litre dnevno po grlu rekli bi neki koji imaju 50litara;).

Hrana koju kupujem za telad me izadje jeftinija nego da im dajem mlijeko, mlijeko prodajem, mlijecnu zamjenicu i starter za telad kupujem, takodje nisam kupovao skupe junice vec jeftinu zensku telad od nekoliko dana starosti.

Iz mog relativno kratkog iskustva nisam imao problema davajuci koncentrat(brasno) junicama crvenog holstajna i sivoj pasmini( ili kako se zove), recimo dok sa junicama americkog crnog holstajna i simentalaca treba biti vrlo pazljiv ako se daje brasno jer su sklonije debljanju, moje iskustvo.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
spensi kaže:
Cita sam malo prethodne postove, jer sam bio nesto vremena odsutan tako da nisam mogao pratiti sta se desava na forumu.
Vidio sam tu da se pisalo o tehnologijama u visoko naprednim stocarskim zemljama.
Imao bih nekoliko pitanja i jako bi mi bilo drago da mi netko odgovori.
Kao prvo zna li itko povijest stilbestrola (hormonalni ljek koji je kao takav jako dobar u svrsi ljecenja) i zasto je zabranjena njegova upotreba u stocarstvu a narocito u govedarstvu i proizvodnji mesa?
Kao drugo zasto ekipa amera koja npr. zaluta u Hrvatsku se gusi u mesu i mesnim preradjevinama?

Ne znam o govedarstvu mnogo, ali sam se iznenadio kad sam iz prve ruke cuo par, za mene, frapirajucih podataka za Kanadu:
- kanadska vlast pojma nema koliko kanadska stoka za ljudsku ishranu trosi antibiotika. Hrvatske veterinarske institucija, kakve god bile, su puuuno informiranije o hrvatskom blagu nego kanadske o svom. To nisam vjerovao, znajuci koji je problem za farmaceute s ove strane bare registrirati stocni lijek u Kanadi
-kanadska sanitarna inspekcija uopce ne radi preventivne preglede po ugostiteljstvu i trgovini (za razliku od nase). To sam jos manje mogao vjerovati. Tamo sanitarci izlaze na teren tek kad se netko potruje. Objasnjenje je "ako ides jesti u jeftinije restorane moras biti svjestan da je veca vjerojatnost da ces se otrovati. Zna se da konobari, kuhari i drugo osoblje u jeftinim restoranima boluju cak i od tuberkuloze"

eeejjj, govorim o Kanadi, jednoj vrhunskoj civiliziranoj zemlji .....

Isto tako, ne znam kakvi su propisi u Velikoj Britaniji, ali znam (vidio svojim ocima) da neki restorani u centru Londona , da su u bilo gdje u Hrvatskoj, nebi mogli dobiti uporabnu dozvolu zbog nehigijenskih uvjeta.... a ako bi je i dobili, drugi dan bi bili zatvoreni .... A bio sam po svakakvim rupama u Hrvatskoj ....
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Smiljan kaže:
spensi kaže:
Cita sam malo prethodne postove, jer sam bio nesto vremena odsutan tako da nisam mogao pratiti sta se desava na forumu.
Vidio sam tu da se pisalo o tehnologijama u visoko naprednim stocarskim zemljama.
Imao bih nekoliko pitanja i jako bi mi bilo drago da mi netko odgovori.
Kao prvo zna li itko povijest stilbestrola (hormonalni ljek koji je kao takav jako dobar u svrsi ljecenja) i zasto je zabranjena njegova upotreba u stocarstvu a narocito u govedarstvu i proizvodnji mesa?
Kao drugo zasto ekipa amera koja npr. zaluta u Hrvatsku se gusi u mesu i mesnim preradjevinama?

Ne znam o govedarstvu mnogo, ali sam se iznenadio kad sam iz prve ruke cuo par, za mene, frapirajucih podataka za Kanadu:
- kanadska vlast pojma nema koliko kanadska stoka za ljudsku ishranu trosi antibiotika. Hrvatske veterinarske institucija, kakve god bile, su puuuno informiranije o hrvatskom blagu nego kanadske o svom. To nisam vjerovao, znajuci koji je problem za farmaceute s ove strane bare registrirati stocni lijek u Kanadi
-kanadska sanitarna inspekcija uopce ne radi preventivne preglede po ugostiteljstvu i trgovini (za razliku od nase). To sam jos manje mogao vjerovati. Tamo sanitarci izlaze na teren tek kad se netko potruje. Objasnjenje je "ako ides jesti u jeftinije restorane moras biti svjestan da je veca vjerojatnost da ces se otrovati. Zna se da konobari, kuhari i drugo osoblje u jeftinim restoranima boluju cak i od tuberkuloze"

eeejjj, govorim o Kanadi, jednoj vrhunskoj civiliziranoj zemlji .....

Isto tako, ne znam kakvi su propisi u Velikoj Britaniji, ali znam (vidio svojim ocima) da neki restorani u centru Londona , da su u bilo gdje u Hrvatskoj, nebi mogli dobiti uporabnu dozvolu zbog nehigijenskih uvjeta.... a ako bi je i dobili, drugi dan bi bili zatvoreni .... A bio sam po svakakvim rupama u Hrvatskoj ....

U Engleskoj mozes u svakojakim "cumezima" da prodajes hranu, sve dok neko hoce da kupuje takvu hranu ili jede na takvom mjestu. Svodi se na to da takva mjesta imaju malo gostiju i vecinom prije zatvore sama vrata nego im zatvore zato sto su "potrovali" goste.

Takodje ni tamo nisu imuni na skandale gdje se "tajkuni" dosjetili da zarade i meso dozvoljeno samo za zivotinjsku ishranu(kokosi izlucenih za proizvodnju jaja) prepakivali za ljudsku upotrebu.

Takodje u Engleskoj na svakom paketu mesa ako je proizveden u UK imate zalijepljenu njihovu malu zastavu, tek toliko da se zna da je meso njihovo i da je proslo kontrole. Za sve je inace "zasluzna" afera sa ludim kravama pa sad po onoj narodnoj ,kog zmija ugrize i gustera se boji.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Upravo zbog ovog prije napisanog sam i postavio prijasnja pitanja.
Za kuriozitet evo jedne informacije iz prve ruke.
Jedan od mojih kolega koji radi u Americi, trenutno radi kao vet. inspektor pri Ministarstvu poljoprivrede Vlade Amerike, mi je pricao kako u svom karijerskom radu je jedan period radio u jednoj od najvecih klaonica svinja u Americi.Za obilazak mu je trebalo par sati, jer je obilazeci klaonicu morao hodati 10- tak km.
Da skratim, kolje se dnevno oko 30 000 svinja. Imaju hladnjace na pet katova i svinje zaklane koje stoje u hladnjacama i do 5 godina. Zbog toga npr. u Americi nema pregleda na trihinelozu, jer dugovremenskim zamrzavanjem se unistava. Kazu da je njima skupo raditi te pretrage.
Sve meso koje se nalazi u ducanima i velikim prodajnim centrima je odledjeno meso. Tj. oni nemaju svjezeg mesa.
To je i razlog zbog cega njihovo meso je bez okusa i mirisa. Zato kada dodju u Evropu,dave se u mesnim preradjevinama.
A da ne govorimo o genetski modificiranoj hrani za stoku koja je u njih ohoho uzela zamah. Ali ne samo za stoku ??
Nisu daleko ni druge najrazvijenije stocarske zemlje u svijetu.
Upravo zbog toga i problema koje su uzrokovali svim naprednim tehnologijama u stocarstvu i ti isti se danas polako vracaju starom dobrom sjenu i zitaricama (kako sam vec jednom napisao u jednom od predhocnih postova).
Pozdrav.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
spensi kaže:
Upravo zbog toga i problema koje su uzrokovali svim naprednim tehnologijama u stocarstvu i ti isti se danas polako vracaju starom dobrom sjenu i zitaricama (kako sam vec jednom napisao u jednom od predhocnih postova).
Pozdrav.

vidim ja kužiš se ti u problematiku i to jako dobro :D i to u malo širim razmjerima

da malo podkrijepim razmišljanja i činjenice
ljudi malo slabije na forumu i u nekom drugom stvarnom životu razlikuju i shvačaju praksu i znanost
znanost se temelji na predpostavkama, koje nakon toga idu u istraživanje i tu se dolazi do znanstvenih činjenica, a svaki znanstvenik može govorit samo ono što je utemeljeno tj potvrđeno istraženo, inače je to predpostavka a ne činjenica :!: :!: :!:
malo kad se uđe u srž problematike tj znanstvenog rada koji je najčešče objavljivan spram prakse dolazi do toga da se određene činjenice predočavaju ali bez uvijeta kako je to postignuto, tu dolazi do toga da taj dio može razumjet na predostavkama samo netko tko se bavi znanošču

da se razumijemo, svi mi pročitamo nešto ali da li stvarno sve svi razumiju i mogu to uzročno posljedično razjasnit u činjeničnom stanju :?: velika večina ne :!:

i tu se javlja problem :!: a to je u pisanju problematike, a to je intepretacija, kao što je bilo pisanje o tome kako se teladi ne smije davat voluminoza, ali bez i jedne riječi i jedne činjenice kojom bi se potvrdilo da je to tako u PRAKSI a ne na znanstvenim činjenicama ili predpostavkama

isto tako znamo da podosta tehnologija koje su nekad bile sam vrh saznanja , ODBAČENE , zašto, zato jer se je uvidjelo da imaju podosta štetan dugoročan efekat

druga strana je ekonomski espekat, ne može se nešto iako znanstveno interpretirano kao činjenično jako dobro, uzet kao takovo jer možda nema tržnog, marketinškog i inog efekta u danim okolnostima u određenoj državi, to je jako bitan efekat kad vi ostanete u dugu tj ta činjenična predostavka nema financijski efekat.

nadalje sama selekcija trava i ostale voluminoze je jako napredovala, to su sad puno bolje sorte , hibridi, koji imaju puno veču stabilnost, bolju hranidbenu vrijednost, jeftinije su, bolji urod...............samo da činjenično pripomenem, za stvaranje jedne sorte klasičnim načinom potrebno je 15 godina ako je sve u svim segmentima u prefektnom stanju i ako ta selekcionirana biljka ima svojstva koja su potrebna

malo se treba sagledat stvari iz kojih godina , uvijeta zemalja oni dolaze, jer praksa u podosta djelova nije izvediva iz tih činjeničnih stanja, tj nemaju efekat

nadalje SAD i argentina kao podružnica SAD imaju u svom plodoredu preko 70% gmo usjeva, isto tako znanstveno je utvrđeno da prinosi svih kultura u SAD padaju bespovratno, šta god oni učinili

isto tako je znanstveno utvrđeno da če SAD za kojih 15 godina POSTATI UVOZNIK HRANE a ne više izvoznik hrane, to je utemeljena znanstvena činjenica, isto tako jako puno naselja nestaje u SAD jer dezertifikacija uzima svoje, i tamo gdje su nekad bile parcele sve zelene sad je pustinja a nije ni blizo pustinjskom pojasu

isto tako za svaku tonu prinosa zrna oni gube 24 tone plodnog tla odnošenjem tla vjetrom, i to ne mogu zaustavit, zato im je argentina jedini spas

isto tako ako se govori o stočarstvu argenitna iako po svim shvačanjima ima podosta ekološku proizvodnju mesa, TO NIJE TOČNO, oni na pašnjacima ispred stoke koja pase bacaju mesno koštano brašno ( koje kod njih nije zabranjeno) i ta stoka jako dobro napreduje i naravno prodaje se kao nešto prefino, a i sami znadete što je to brašno prouzrokovalo, jer ipak krave nisu mesožderi (nekad utemeljeno kao predpostavka, nakon toga potvrđeno, a štete su se manifestirale kao kravlje ludilo)

mali rezime
ono što je pišem o tehnologiji proizvodnje je može se tako reči ua našim okvirima poslovanja , znanosti , tržišta, jedan održivi razvoj, koji se temelji na kvalitetnim osnovama a to je voluminoza, koja je kvalitetna, uz dodatak koncentriranog dijela, ali argumentirano, činjenično potvrđeno, koje efekte ima, koje mane i koje prednosti, i koji DUGOROČNI EFEKAT IMA NA STOKU

znam da če ovo shvatit cabage, smiljan, spensi, i još par ljudi, ali se najviše bojim da stočari najmanje shavčaju uzročno posljedično govorenje, i znanstvene činjenice pretočene u praksu, nek se nitko ne naljuti, ali tržište je nemilosrdno a oni imaju statistiku u kojoj se velika večina ne može pronač, ja pomažem kolko mogu ali ne mogu radit red kod nikog doma

post nema striktno veze s tematikom ali je tematika vezajuča na više faktora
 
H

Helena

Guest
Bogec ! da si kojim slučajem iz mog kraja izabro bi te za predsjednika poljoprivrednika . ;) sve što si napisao shvaćam u potpunosti .činjenice , znanost da ,ali u okvirima realnog, opet činjenica, da je i znanost otišla u čistu komercijalu ....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
spensi kaže:
.....svinje zaklane koje stoje u hladnjacama i do 5 godina. Zbog toga npr. u Americi nema pregleda na trihinelozu, jer dugovremenskim zamrzavanjem se unistava. Kazu da je njima skupo raditi te pretrage....

Ovo me asociralo na svojedobnu izjavu, negdje osamdesetih godina proslog stoljeca, ministra zdravstva sada vec bivseg Sovjetskog saveza. Pitali ga novinari dali u SSSR-u ima SIDE (AIDS) a on im odgovorio: "U Sovjetskom Savezu nema AIDS-a jer je to bolest strana nacinu zivota sovjetskog gradjanima". Tako ni u Americi nema trihinele jer je to, valjda, mikrob kojemu je stran zivot u americkim svinjama (nesto sto ne trazis neces ni naci).. I onda nam se FDA postavlja kao vrhunski kriterij ....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
bogec kaže:
znam da če ovo shvatit cabage, smiljan, spensi, i još par ljudi, ali se najviše bojim da stočari najmanje shavčaju uzročno posljedično govorenje, i znanstvene činjenice pretočene u praksu, nek se nitko ne naljuti, ali tržište je nemilosrdno a oni imaju statistiku u kojoj se velika večina ne može pronač, ja pomažem kolko mogu ali ne mogu radit red kod nikog doma
Upravo tako. Nisam stočar, ali sam svjestan pogrešaka svake proizvodnje. Ako nečega dodaš previše, a nečega premalo, na kraju ćeš opet dobiti proizvod, u mnogočemu kvalitetan, ali dakako da to nije ni prinos u mojem slučaju, a ni kvaliteta. Ničeg previše i ničega premalo, uvijek onoliko koliko treba, bez šparanja i razbacivanja. Poljoprivreda je znanost, bez obzira koja grana poljoprivrede. U svakoj proizvodnji moraš biti doktor za taj segment inače toneš u svojim pogreškama, jer iz tuđih nisi bio sposoban naučiti.

Baš sam zbog ljudi koji se žele baviti stočarstvom otvorio ovu temu. Svako mišljenje i preporuka je dobrodošlo, kao i svako iskustvo podijeljeno među nama.

Možda se netko neće moći složiti s mišljenjima nekoga drugog, ali zato ovdje ima mnogo ljudi koji mogu reči iz prakse da li je to ovako ili onako.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
malo slikica

beskućnici :shock: , ova ekipa ostaje prek zime vani, bez krova, bez zaklona, a i inače im nije drugaćije jer su od proljeća vani stalno bez i jedne minute pod krovom

na slikama je pokazana sijesta teladi i mladih junica :D malo si moraju odpoćinut :D

očekivanja od ovih grla su podosta velika :D :D



 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
ivica kaže:
gdje ih hranis ,s kim ,gdje piju vodu??

pošto su cijelo vrijeme vani znači spavaju na kiši , suncu i snijegu, a tako i jedu, imaju kopanje za silažu i jedan kopanj za voluminoznu krmu (sjenaže), i korito u kojem inače furimo svinje kad je kolinje al dobro posluži

vodu im nosim u kantama, a hranu vozim u tačkama
sveukupno posla s njima kojih 15 minuta dnevno :D
inače su malo podosta daleko od štala i kuće pa ih promatram prek video nadzora, al evo da pokucam u drvo totalno su nezainteresirani za radit pizdarije tako da nemam nikve frke s njima :D

fora ih je vidjet oko polnoći na mjesećini kad pasu travu, baš su guba, ko na filmu :D :D

evo slika da vidiš kak to izgleda, stavljeno je ono kaj mi je prvo palo pod ruke, i mogu reć funkcionalno je :D



fora je telcima da mi presreću put pa me na puste van, malo su šaljivi al kaj im morem kad su slatki :D
 
G

Guest

Guest
Bas im je dobro...a sta sve jedu, jel jedu i zrno ili samo krmu i sjenazu? I do koje dobi su oni tako pusteni na pasnjak?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
HORSE kaže:
Bas im je dobro...a sta sve jedu, jel jedu i zrno ili samo krmu i sjenazu? I do koje dobi su oni tako pusteni na pasnjak?

je super im je :D

jedu ovako silažu kukuruza, sjenažu graška,sjenažu sirka i nekad dobiju sjenažu ljulja , a zrno dobiju samo kad je zima zbog brze energije, to im je extra dodatak :!:

puštam ih van nakon odbića, od mlijeka, znači sa dva mjeseca, i budu na pašnjaku do starosti oko godinu dana, onda idu u štale, jer da se nebi dogodilo ,da nebi došlo do vođenja junica pa bi skakale po teladi da se nešto ne dogodi, jer ipak su sa godinu dana već podosta velike a malo tele od dva mjeseca je malo, znači uvođenje junica u štale je poradi velike razlike u uzrastu na jednom mjestu
inače nemam nikakvih problema sa njima na pašnjaku, samo jedu i spavaju, totalno su nezainteresirani da bi neke gluposti raditi, plot ne diraju, struju im niti ne uključujem, stvarno su mirni i dobri

evo neka imena ekipe s pašnjaka....... gina, galaxy, ginolla, getheborg, gillyan, gyowanna :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh